Рішення від 29.04.2026 по справі 420/38621/25

Справа № 420/38621/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства "ЕКСТРА-ПІВНІЧ" до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства "ЕКСТРА-ПІВНІЧ" до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.10.2025 №13380307/37223357 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства "ЕКСТРА-ПІВНІЧ" від 07.09.2025 №30;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства "ЕКСТРА-ПІВНІЧ" від 07.09.2025 №30 датою її фактичного подання на реєстрацію.

Ухвалою суду від 20.11.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 26.11.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 29.12.2025 здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого судового засідання. Підготовче судове засідання призначено на 26.01.2026.

Підготовче судове засідання, призначене на 26.01.2026, було перенесено на 03.02.2026 у зв'язку з перебуванням судді у відпустці.

Протокольною ухвалою суду від 03.02.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 23.02.2026.

Судове засідання, призначене на 23.02.2026 було відкладено на 02.03.2026. Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу технічного засобу не здійснювалося.

02.03.2026 судом, на підставі клопотання представника позивача, вирішено продовжити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між позивачем та ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» 01.02.2020 укладений Договір поставки №02022020, за яким ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» поставляє товар в асортименті та цінам за специфікацією, а покупець (позивач) приймає партії товарів на підставі видаткових накладних. На виконання договору поставки між позивачем та ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» (як замовником) 01.02.2020 укладений Договір про надання маркетингових послуг №СМ00568, за яким позивач (виконавець) вивчає попит на продукцію, аналізує динаміку попиту; розміщує холодильне та інше торговельне обладнання з продукцією замовника та території торговельних закладів позивача; забезпечує дотримання стандартів замовника щодо викладення товару замовника на полицях та в холодильних шафах торговельних закладів згідно планограм, а також ПОСМ-матеріалів замовника, надає інші послуги з маркетингу, вивчає споживчий ринок, споживчий попит та позиціонування товару замовника на ринку тощо. Так, у серпні 2025 року ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» за Договором поставки №02022020 від 01.02.2020 поставив партіями товар на суму 581705,76 грн. (в т.ч. ПДВ), а позивач надав маркетингові послуги за договором №СМ00568. На підтвердження надання маркетингових послуг між позивачем та ПрАТ «Пиво безалкогольний комбінат «Радомишль» 07.09.2025 підписаний Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0001655 про надання маркетингових послуг за серпень 2025р. за договором №СМ00568 на суму 457 242,96 грн., в т.ч. ПДВ - 76 207,16 грн. Виставлений рахунок-фактура №СФ-0001561 від 07.09.2025р. Також 07.09.2025 між позивачем та ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» укладена Угода про зарахування зустрічних однорідних вимог, за якою припинені (погашені) зустрічні грошові зобов'язання за Договором №СМ00568 та Договором поставки №02022020 в сумі 457 242,96 грн. За результатами господарської операції у зв'язку із настанням першої події (надання послуг) відповідно до положень п.п.14.1.191, ст.14, п.185.1 ст.185, ст.ст.186, 194, 200, 201 ПК України позивач 07.09.2025 сформував податкову накладну №30 на суму 457 242,96 грн., в т.ч. ПДВ - 76 207,16 грн., та 30.09.2025 направив її на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних.

30.09.2025 за допомогою програми електронного документообігу до позивача надійшли квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної. Підставою зупинення зазначено: «Обсяг постачання товару/послуги 82.99 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Додатково повідомлено: показники «D» та «Р». Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Додатково у квитанції наведено примірний перелік документів, які платник може подати відповідно до п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, зареєстрованого наказом Мінфіну від 12.12.2019 №520. Позивач скористався своїм правом та за допомогою програми електронного документообігу 01.10.2025 направив на адресу податкового органу повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо зупиненої податкових накладних. Позивач зазначає, що ніяких повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та/або додаткових документів позивачем від відповідача 1 отримано не було. 21.10.2025 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийняла рішення №13380307/37223357 про відмову в реєстрації податкової накладної від 07.09.2025 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Як вбачається з рішення, воно прийнято в зв'язку з: «Ненаданням /частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі». В графі форми рішення «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відповідачем 1 вказано: «не подано Повідомлення про надання додаткових документів». Не погодившись с прийнятим рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної від 07.09.2025 №30 позивач 31.10.2025 звернувся до Комісії центрального рівня зі скаргою на рішення від 21.10.2025 №13380307/37223357. Однак за результатами розгляду скарги Комісією центрального рівня 07.11.2025 прийнято рішення №42444/37223357/2 про залишення скарги без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

Позивач вважає, що подані до контролюючого органу ПП «ЕКСТРА-ПІВНІЧ» письмові пояснення та копії документів повністю розкривають зміст та обсяг господарської операції та дають змогу відслідкувати суть та порядок надання послуг. Враховуючи зазначене, оскаржуване рішення є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню.

12.12.2025 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому представник відповідачів не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. За отриманою квитанцією з єдиного вікна приймання звітності ДПС України Позивачу було повідомлено, що: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 07.09.2025 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 82.99, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.3686%, "Рпоточ"=11549178.57 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, платник податку направив засобами електронного зв'язку повідомлення № 1 від 01.10.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, з яким Платник направив до контролюючого органу додаткові документи, у загальній кількості - 8.

Надалі, контролюючим органом було складено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13350167/37223357 від 09.10.2025. Відповідним повідомленням було зазначено про необхідність надати додаткові копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування у зв'язку з недостатньою кількістю документів, що були подано разом з повідомленнями Позивачем до контролюючого органу, а також відповідним повідомленням додатково зазначено: «У разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку». В свою чергу, ПП «ЕКСТРА-ПІВНІЧ» не скористалось своїм правом та не надало додаткових пояснень та копій документів за наслідками отриманих від контролюючого органу повідомлень у строк визначений у пункті 9 порядку №520, та як наслідок, невиконання вимог Порядку №520 в частині подання додаткових документів є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Відповідач також зазначає, що під час моніторингу наданих Платником документів, встановлено, що позивачем надано до суду документи які не надавалися до контролюючого органу разом з повідомленням до податкової накладної, але які були в наявності у платника станом на день надання документів і які позивач не надав до контролюючого органу, хоча йому була надана така можливість.

17.12.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначає, що надіслане позивачем 01.10.2025 повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів та власно копії первинних документів повністю відображає зміст господарської операції позивача із його контрагентом та є достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної. Крім того, позивач наголошує, що ніякого повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або додаткових документів від відповідача не отримував. Тому посилання на це повідомлення як на підставу у відмові в реєстрації податкової накладної є незаконним та необґрунтованим, а надання його до суду (без належного підтвердження його направлення та отримання позивачем) є проявом умисної та недобросовісної поведінки відповідача.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Приватне підприємство «Екстра-Північ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 30.07.2010. Основними напрямком діяльності товариства є: КВЕД 47.11. Роздрібна торгівлю в неспеціалізованих магазинах переважно в продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Іншими видами діяльності є: 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.11 Рекламні агентства; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 10.89 Виробництво інших харчових продуктів, н.в.і.у.; 10.85 Виробництво готової їжі та страв; 10.39 Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів; 10.13 Виробництво м'ясних продуктів; 10.11 Виробництво м'яса; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

01.02.2020 між ПП «Екстра-Північ» (покупець) та ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» (постачальник, компанія) укладений договір поставки №02022020, за умовами якого Компанія зобов'язується поставляти - доставляти та передавати у власність Покупця Товар, а Покупець зобов'язується придбавати - приймати та оплачувати Товар, у порядку та на умовах, передбачених цим Договором. Загальний асортимент та ціни за одиницю Товару погоджуються Сторонами у Специфікації, яка є Додатком №1 до цього Договору поставки та його невід'ємною частиною. Кількість, ціни та асортимент Товару, що підлягають поставці за певною, конкретною партією, фіксується Сторонами у видаткових накладних, які є невід'ємною частиною цього Договору. (пункти 1.1.-1.2. Договору)

01.02.2020 між ПП «Екстра-Північ» (Виконавець) та ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» (Замовник) укладено договір №СМ00568 про надання маркетингових послуг, за умовами якого Виконавець, на виконання умов цього Договору зобов'язується надавати Замовнику маркетингові послуги, а Замовник зобов'язується сплачувати Виконавцю за це винагороду в розмірі та на умовах, визначених нижче в цьому Договорі. (пункт 1 Договору).

Згідно пункту 1.1 Договору, Виконавець за цим Договором бере на себе наступні зобов'язання перед Замовником в період 01.02.2020 по 31.01.2021, включно: вивчати попит на продукцію, аналізувати динаміку попиту; розміщувати холодильне та інше торговельне обладнання з продукцією Замовника на території торговельних закладів Виконавця; забезпечувати дотримання стандартів Замовника щодо викладення Товару Замовника на полицях та в холодильних шафах торговельних закладів згідно планограми, а також щодо розміщення ПОСМ-матеріалів Замовника в торговельних закладах Виконавця; надавати інші послуги з маркетингу; надавати послуги з вивчення споживчого ринку, споживчого попиту, а також щодо позиціонування Товару на ринку.

Пунктом 2 Договору встановлено, що факт надання відповідних послуг з боку Виконавця засвідчується Актом приймання-передачі наданих послуг, що складається та підписується Сторонами, а також скріплюється їх печатками після надання відповідних послуг, а також фото звітом Виконавця, який останній зобов'язаний надати Замовнику разом з Актом приймання-передачі наданих послуг у двох примірниках. Акт складається Сторонами щомісячно.

На підтвердження надання маркетингових послуг ПрАТ «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» та ПП «Екстра-Північ» 07.09.2025 підписаний акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0001655 про надання маркетингових послугза серпень 2025 року згідно договору про надання послуг №СМ00568 від 01.02.2020 на суму 381035,80 грн., в т.ч. ПДВ 76207,16 грн.

Внаслідок здійснення вказаної вище господарської операції ПП «Екстра-Південь» за правилами першої події (факт надання послуг платником податку) на виконання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, складено та надіслано засобами електронного зв'язку 30.09.2025 податкову накладну № 30 від 07.09.2025 на суму 381035,80 грн., в т.ч. ПДВ 76207,16 грн. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За отриманою квитанцією з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 30 від 07.09.2025 зупинена: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 07.09.2025 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 82.99 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.3686%,"Рпоточ"=11549178.57. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних."

На пропозицію податкового органу позивачем було надано повідомлення №1 від 01.10.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого додано 8 документів довільного формату та додатки до повідомлення. У графі пояснення позивачем зазначено: ПП "Екстра-Північ" зареєстровано 30.07.2010. Займається роздрібною торгівлею продуктів харчування та господарчих товарів кінцевому споживачеві. Одним із постачальників продукції є Приватне акціонерне товариство «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» з яким укладено договір поставки №02022020 від 01.02.2020. Відповідно до договору поставки укладено договір про надання послуг №СМ00568 від 01.02.2020. Роботи виконані в повному обсязі, акт підписаний без зауважень.

Так, до вказаного повідомлення долучено: свідоцтво про державну реєстрацію позивача; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору; договір поставки №02022020 від 01.02.2020; договір про надання маркетингових послуг №СМ00568 від 01.02.2020; акт №ОУ-0001655 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 07.09.2025.

09.10.2025 контролюючим органом було складено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13350167/37223357 від 09.10.2025, у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній розрахунку коригування» та надано перелік запитуваних документів. У вказаному повідомленні зазначено також, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.

Рішенням Голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13380307/37223357 від 21.10.2025 відмовлено у реєстрації податкової накладної №30 від 07.09.2025 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

31.10.2025 позивачем було оскаржено вказане рішення Комісії регіонального рівня до Комісії центрального рівня ДПС України.

07.11.2025 рішенням Комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН №42444/37223357/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування в ЄРПН, скаргу ПП "Екстра-Північ" залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН - без змін, у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Вважаючи, що до регіональної комісії органу ДПС Товариством надано повний та вичерпний перелік документів, який відображає всі аспекти господарської операції між Товариством та його контрагентом, позивач звернувся за судовим захистом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно пп."а", "б" п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 20.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи наведені у п.201.16 ст.201 ПК України, згідно з яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, наведеним у вказаній нормі.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пунктів 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 № 520.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 р. за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної/розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За приписами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано до контролюючого органу пояснення щодо операцій, які здійснено на підставі податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до яких долучено копії наявних документів.

У спірному рішенні від 21.10.2025 №13380307/37223357 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 07.09.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісія регіонального рівня зазначила про ненадання ПП «Екстра-Північ» додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Разом з тим, в рішенні відсутня конкретизація про які саме документи йде мова.

Однак, суд враховує, що у повідомленні від 09.10.2025 № 13350167/37223357 Комісія повторно зазначила перелік інформації, яка підлягає підтвердженню первинними документами, і вказану вимогу контролюючого органу позивачем проігноровано.

Суд зазначає, що у випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому, зі змісту пункту 10 Порядку №520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, суд звертає увагу, що у постанові від 24.03.2025 (справа №140/32696/23) Верховний Суд зазначив, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому, як вказав Верховний Суд, та обставина, що позивач не згоден із переліком документів, визначених у повідомленні, не свідчить про нівелювання обов'язку із надання таких документів або додаткових пояснень із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування. Обґрунтованість та достатність конкретизації необхідних додаткових документів, які наводилися у зазначеному повідомленні, не є предметом оцінки у цій справі, оскільки позивачем у відповідь на повідомлення не було вчинено жодних дій.

Крім того, 30.01.2026 Верховний Суд ухвалив постанову у справі №260/224/24, в якій відзначив, що позивач не подав додаткових пояснень та копій документів у відповідь на повідомлення Комісії регіонального рівня від 15 листопада 2023 року № 9939267/42827160, у зв'язку з чим контролюючим органом прийнято рішення від 27 листопада 2023 року № 10017727/42827160 про відмову в реєстрації податкової накладної.

Оцінюючи наведені обставини, Верховний Суд указав, що ненадання платником податку додаткових пояснень та документів, прямо витребуваних контролюючим органом у межах процедури зупинення реєстрації податкової накладної, є самостійною та достатньою підставою для прийняття рішення про відмову в її реєстрації, за умови дотримання податковим органом вимог законодавства щодо змісту та форми відповідного повідомлення.

У цій справі Верховний Суд констатував, що повідомлення контролюючого органу містило конкретний перелік документів, які підлягали поданню, а також чітке обґрунтування необхідності їх надання, зокрема щодо правового та фактичного зв'язку між комітентом, комісіонером та покупцем у межах спірної операції.

За таких обставин, суд касаційної інстанції погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що відмова в реєстрації податкової накладної від 06 жовтня 2023 року № 15 ґрунтується не на формальному підході контролюючого органу, а на невиконанні платником податку покладеного на нього обов'язку щодо надання витребуваних пояснень та документів.

Щодо доводів позивача про неотримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або додаткових документів у зв'язку з тим що Позивач у своїй діяльності користується програмою M.E.Doc - універсальною українською програмою для електронного документообігу та звітності, створення та обміну податковими накладними, актами, рахунками з контрагентами тощо, а листування з контролюючим органом через електронний кабінет не здійснюється, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 42.1 Податкового кодексу України листування контролюючих органів з платниками податків здійснюється через Електронний кабінет платника податків (ЕК ПП) у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Згідно Порядку функціонування Електронного кабінету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637, він створений з метою реалізації платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами своїх прав та обов'язків, визначених Кодексом, іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.

Електронний кабінет - сукупність інформаційно-комунікаційних систем ДПС, що забезпечує електронну форму взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов'язків, визначених Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно пункту 42.4 ПКУ документ, надісланий контролюючим органом платнику податків в електронний кабінет, вважається врученим у день його надходження до електронного кабінету платника. Згідно статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ з кваліфікованим електронним підписом (КЕП) має таку ж юридичну силу, як і паперовий з власноручним підписом. Усі документи, що передаються через ЕК ПП, створюються і підписуються з використанням КЕП, отже, є офіційними.

Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв'язку з наведеними вище висновками щодо застосування Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08 березня 2023 року) слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної ПН в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено. Зміст повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.

У позивача була можливість відреагувати відповідним чином на Повідомлення від 19.11.2024.

Разом з тим, доказів надіслання до податкового органу заяви про відмову в отриманні документів в електронному вигляді, а також наявності інших обставин для припинення електронного документообігу між платником податків та контролюючим органом позивач не надав.

При цьому, суд зауважує, що особа, яка звернулася до суб'єкта владних повноважень із певною заявою, має діяти добросовісно та самостійно цікавитися результатом її розгляду. У протилежному випадку, необачність або пасивність такої особи призводить до негативних наслідків.

Водночас, ПП "Екстра-Північ" у встановлений Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, строк додаткові пояснення та копії витребуваних документів до контролюючого органу не подано.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини у взаємозв'язку з наведеними вище висновками Верховного Суду щодо застосування Порядку №520 слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів. Зміст повідомлення від 09.10.2025 № 13350167/37223357 свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідних графах податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.

Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку №520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що власне і мало місце у спірних правовідносинах.

Позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами.

У даному випадку саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції з боку суб'єкта владних повноважень.

Щодо доводів позивача про те, що ним подано всі необхідні для реєстрації спірної податкової накладної документи, а тому у контролюючого органу були відсутні підстави для відмову у її реєстрації, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, оскільки обставини справи свідчать про те, що податковий орган, здійснивши аналіз наданих позивачем пояснень та доданих документів, надіслав повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних у яких зазначено, які документи не були надані позивачем, зокрема, документи, які підтверджують факт першої події.

В даному випадку відмова в реєстрації податкової накладної від 07.09.2025 №30 ґрунтується не на формальному підході контролюючого органу, а на невиконанні платником податку покладеного на нього обов'язку щодо надання витребуваних пояснень та документів.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про правомірність рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.10.2025 №13380307/37223357.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

На думку суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів правомірність прийняття оскаржуваних рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

З урахуванням висновку суду про відмову у задоволенні позову, суд зазначає про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "ЕКСТРА-ПІВНІЧ" до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені статтями 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.

.