Рішення від 28.04.2026 по справі 420/2626/26

Справа № 420/2626/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява До ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Управління державної міграційної служби України в Херсонській області від 14.01.2011 року про скасування рішення про оформлення паспорта громадянина України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийнято рішення про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 27.09.2008 року про набуття громадянства України за територіальних походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона набула громадянство України 27.09.2008 року на підставі ст. 8 Закону України «Про громадянство України», реєстрація громадянства України проведена ВГІРФО УМВС України в Херсонській області, правонаступником якого нині є УДМС України в Херсонській області.

14.01.2011 року УМВС України в Херсонській області прийнято рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням став протест прокуратури Херсонської області на рішення щодо оформлення набуття громадянства України від 22.12.2010 року по справі №22-ц-11904/10, яким скасовано рішення Дніпровського районного суду м.Херсона від 22.07.2008 року та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні заяви про встановлення факту постійного проживання на території України з 22.07.1989 року До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено. Крім того, позивач зазначає, що дізналась про порушення своїх прав, а саме, скасування громадянства України, лише коли повернулась в Україну при перетині кордону 12.11.2025, у зв'язку з чим вимушена була звернутись до адвоката. Після чого адвокатом був надісланий адвокатський запит, на який досить довго не було відповіді та матеріалів, на підставі чого До ОСОБА_2 була позбавлена громадянства України.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо скасування рішення про оформлення набуття громадянства, що стало підставою для звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 20.02.2026 року позовну заяву До ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, поновлено строк на звернення до суду, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

У відзиві на позовну заяву поданому до суду 13.03.2026 року відповідач зазначає, що 04.08.2008 позивач звернулась до УМВС України в Херсонській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України». 27.09.2008 року УМВС України в Херсонській області прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України на підставі рішення Дніпровського районного суду м.Херсона від 22.07.2008 року.

До ВГРФО УМВС України в Херсонській області 10 січня 2011 року надійшов протест прокуратури Херсонської області на рішення щодо оформлення набуття громадянства України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно протесту прокуратури підставою для набуття громадянства України До ОСОБА_2 , є факт її постійного проживання на території України до 24 серпня 1991 року, встановлений рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 № 2 (0)-234/08, у зв?язку із тим, що вона працювала прядильницею прядильного виробництва Херсонського ХБК на підставі угоди між урядом СРСР і урядом СРВ про направлення та прийом в?єтнамських громадян на професійне навчання і роботу на підприємствах і в організаціях СРСР від 02.04.1981 року.

У протесті також зазначено, що відповідно до ст. 5 Міжурядової угоди на професійне навчання на підприємствах СРСР приймаються в?єтнамські громадяни у віці від 17 до 35 років, а на роботу - від 18 до 35 років. Станом на 22.07.1989 громадянці До ОСОБА_2 виповнилось лише 10 років, у зв'язку з чим вона не могла працювати прядильнецею прядильного виробництва Херсонського ХБК. Крім того в протесті зазначено, що за інформацією ВАТ «Херсонський бавовняний комбінат» громадянка СРВ - До ОСОБА_2 на вказаному підприємстві не працювала.

Рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 22.12.2010 у справі №22ц-11904 апеляційну скаргу заступника прокурора Херсонської області задоволено. Рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 року скасовано. Ухвалено у справі нове рішення яким у задоволені заяви про встановлення факту постійного проживання на території України з 22.07.1989 року До ОСОБА_2 - відмовлено.

Ознайомившись з протестом прокуратури Херсонської області на рішення щодо набуття громадянства України До ОСОБА_2 та рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 22.12.2010 у справі №22ц11904/10, яким скасовано рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 та ухвалено нове рішення яким у задоволені заяви про встановлення факту постійного проживання на території України з 22.07.1989 року ОСОБА_1 відмовлено. УМВС України в Херсонській області прийнято рішення (подання) від 14.01.2011 про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 27.09.2008 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України» відносно До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 21 цього Закону. Відповідно до ст. 21 цього ж Закону, рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до ст. ст. 8, 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Також, відповдіачем у відзиві зазначено, що повідомлення про скасування рішення про набуття громадянства України за територіальним походженням відносно позивача для вжиття відповідних заходів, було направлено до Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.03.2011 №5/1547. УМВС України в Херсонській області вживались всі можливі заходи щодо повідомлення До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування рішення про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням у письмовій формі, але станом на 11.03.2026 вказані докази про повідомлення позивача не збереглися. Лише 17.12.2025 до УДМС у Херсонській області надійшов адвокатський запит щодо надання засвідченої належної чином копії рішення УДМС у Херсонській області про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,та інших документів, на підставі яких було прийняте таке рішення. До адвокатського запиту було долучено копію паспорту громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам, оформленого на ім'я До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 №Е03350900 вид. 26.08.2025. 14.01.2026 УДМС у Херсонській області направлено відповідь на вищезазначений адвокатський запит та направлено копію (подання) рішення про скасування рішення про оформлення громадянства України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та копію протесту прокуратури Херсонської області на рішення щодо оформлення набуття громадянства України До Хонг Нга.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.

04.08.2008 До ОСОБА_2 звернулася до УМВС України в Херсонській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України». До заяви долучено: копію паспортного документу громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам № НОМЕР_1 , виданний Посольством В'єтнаму в Україні (Київ), з перекладом наукраїнську мову; документ, що підтверджує факт постійного проживання на території України до 24.08.1991 (рішення Дніпровського районного суду м.Херсон від 22.07.2008 у справі №2(о)-234/08); зобов'язання припинити іноземне громадянство від 04.08.2008.

В графі 6 заяви про оформлення набуття громадянтсва України за територіальним походенням зазначено місце проживання на території України: АДРЕСА_1 .

27.09.2008 УМВС України в Херсонській області, відповідно до частини першої статті 8 Закону, відносно До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 у справі № 2(о)-234/08 про встановлення факту постійного проживання До ОСОБА_2 на території України з 22.07.1989 року.

На ім'я До ОСОБА_2 видано довідку про реєстрацію особи громадянином України № 503/08, на підставі якої видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , оформленим 06.10.2008 Дніпровським РВ УМВС України в Херсонській області.

На підставі зазначеного паспорта громадянина України До ОСОБА_2 видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 від 24.11.2008, терміном дії до 24.11.2018, орган видачі 6511.

10 січня 2011 року до ВГІРФО УМВС України в Херсонській області надійшов протест прокуратури Херсонської області на рішення щодо оформлення набуття громадянства України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно протесту прокуратури підставою для набуття громадянства України ОСОБА_3 , є факт її постійного проживання на території України до 24 серпня 1991 року, встановлений рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 Nє2(0)-234/08, у зв?язку із тим, що вона працювала прядильницею прядильного виробництва Херсонського ХБК на підставі угоди між урядом СРСР і урядом СРВ про направлення та прийом в?єтнамських громадян на професійне навчання і роботу на підприємствах і в організаціях СРСР від 02.04.1981 року.

У протесті також зазначено, що відповідно до ст. 5 Міжурядової угоди на професійне навчання на підприємствах СРСР приймаються в'єтнамські громадяни у віці від 17 до 35 років, а на роботу - від 18 до 35 років. Станом на 22.07.1989 громадянці До ОСОБА_2 виповнилось лише 10 років, у зв'язку з чим вона не могла працювати прядильнецею прядильного виробництва Херсонського ХБК. Крім того в протесті зазначено, що за інформацією ВАТ «Херсонський бавовняний комбінат» громадянка СРВ - До ОСОБА_2 на вказаному підприємстві не працювала.

Рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 22.12.2010 у справі №22ц-11904 встановлено, що заявницею не надано доказів на підтвердження того, що її батьки на законних підставах постійно проживали на території України з 1989 року. Батьки заявниці знаходились на території України відповідно до Міжурядової угоди про направлення на прийом в'єтнамських громадян на професійне навчання і роботу на підприємствах та в організаціяхСРСР від 02.04.1981 року, а тому проживали на території України тимчасово на період їх роботи. Після завершення договору вони мали повернутись до В'єтнаму. Крім перевірки та встановлення факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року слід було встановити факт подання заявницею зобов'язання про припинення іноземного громадянства, яким відповідно до абз. 12 ст. 1 Закону України «Про громадянство», є письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України. Заявниця не надала до суду належних доказів про те, що вона зверталась до органів внутрішніх справ за місцем проживання з відповідною заявою - зобов'язання про припинення громадянства В'єтнаму.

Рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 22.12.2010 у справі №22ц-11904 апеляційну скаргу заступника прокурора Херсонської області задоволено. Рішення Дніпровського районного суду м.Херсона від 22.07.2008 року скасовано. Ухвалено у справі нове рішення яким у задоволені заяви про встановлення факту постійного проживання на території України з 22.07.1989 року До ОСОБА_2 - відмовлено.

14.01.2011 року УМВС України в Херсонській області прийнято рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням стало протест прокуратури Херсонської області на рішення щодо оформлення набуття громадянства України від 22.12.2010 року по справі №22-ц-11904/10, яким скасовано рішення Дніпровського районного суду м.Херсона від 22.07.2008 року та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні заяви про встановлення факту постійного проживання на території України з 22.07.1989 року До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено.

Вирішуючи правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем, суд враховує наступні обставини справи та приписи законодавства.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 року (далі Закону №2235-ІІІ).

Відповідно до положень ст. 1 Закону №2235-ІІІ громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Як визначено приписами п.2 ст. 6 Закону №2235-ІІІ Громадянство України набувається за територіальним походженням.

Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону № 2235-III, особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

В той же час, положеннями ст.17 Закону №2235-ІІІ передбачено, що громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

За приписами п.2 ч.1 п.2 ст.19 Закону №2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.

При цьому, відповідно як встановлено ст. 21 Закону №2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Згідно із ст. 24 Закону №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень , затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) (далі - Порядок № 215).

Відповідно до п.25 Порядку № 215 (в редакції, яка діяла на момент подачі позивачем заяви про набуття громадянства України за територіальним походженням), для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа подає документи, передбачені підпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на зазначених територіях

Для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону (2235-14) особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає: а) заяву про встановлення належності до громадянства України; б) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка органу внутрішніх справ про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала у громадянстві колишнього СРСР; в) рішення суду, яким підтверджується факт постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року ( п.8 Порядку №215).

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 Закон № 2235-III (в редакції на час набуття громадянства) Громадянами України є, зокрема, усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.

Пунктом 88 Порядку передбачено, для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону органами внутрішніх справ, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:

а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;

б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу внутрішніх справ, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу внутрішніх справ України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону).

Згідно пунктів 96 та 97 вказаного Порядку № 215 (в редакції, яка діяла на момент скасування рішення про набуття позивачем громадянства України), подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, районним, районним у місті, міським управлінням або відділом Міністерства внутрішніх справ України, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України. Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі.

Рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується начальником головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі або його заступником. Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України. Районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

З аналізу наведених норм законодавства України слідує, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Отже, скасування рішення про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням потребує наявності достатніх та належних доказів щодо встановлення факту подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Суд встановив, що До ОСОБА_2 набула громадянство України за територіальним походженням згідно рішення УМВС України в Херсонській області від 28.09.2008 р. Підставою для набуття громадянства України було постійне проживання ОСОБА_1 на території України з липня 1989 року, що підтверджувалось рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 р. у цивільній справі № 2 (о)-234/08 про встановлення факту, що має юридичне значення.

14.01.2011 УМВС України в Херсонській області прийнято рішення про скасування попереднього рішення від 27.09.2008 про оформлення набуття громадянства України позивачем.

Однак, єдиною підставою для скасування відповідачем рішення від 27.09.2008 про оформлення набуття позивачем громадянства України є протест прокуратури Херсонської області на рішення щодо оформлення набуття громадянства України від 22.12.2010 року по справі №22-ц-11904/10 яким скасовано рішення Дніпровського районного суду м.Херсона від 22.07.2008 року та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні заяви про встановлення факту постійного проживання на території України з 22.07.1989 року До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено.

Таким чином, із викладеного слідує, що в 2008 році на підтвердження факту проживання на території України заявником ОСОБА_1 надане судове рішення, яке скасоване судом апеляційної інстанції 22.12.2010 року, тобто, на думку міграційного органу, при набутті громадянства позивачем надані завідомо неправдиві відомості та фальшиві документи, відповідно до ст.21 Закону України "Про громадянства України".

Отже, скасувавши рішення про оформлення набуття громадянства України на підставі ст.21 Закону України "Про громадянства України", відповідач керувався доказами, які свідчили про факт подання До ОСОБА_2 в 2008 році свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, а саме, рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.07.2008 року по справі №2 (о)-234/08.

Надаючи оцінку наведеній позиції відповідача, суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи слідує, що рішення суду від 22.07.2008 року по справі №2 (о)-234/08, яке долучалося Позивачем До ОСОБА_2 на підтвердження факту постійного проживання на території України, набрало законної сили та було чинним на дату набуття позивачем громадянства України - 27.09.2008 року.

Разом із тим, 22.12.2010 року зазначене рішення скасоване судом апеляційної інстанції, тобто через 2 роки після набуття позивачем громадянства України.

Отже, позивач при подані у 2008 році до УМВС України в Херсонській області заяви про оформлення набуття громадянства України разом із рішенням суду від 22.07.2008 року, не міг знати наперед про його скасування в 2010 році, тому документ, який ним надавався до органу МВС був справжнім та достовірним.

З огляду на зазначене слідує, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки, які б свідчили про отримання громадянства шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, а відтак положення ст. 21 Закону України "Про громадянство України" не підлягають застосуванню до позивача.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для скасування рішення про оформлення набуття До Хонг Нга громадянства України за територіальним походженням .

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин .

Приписами ч.1 ст.76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Суд зазначає, що відповідачем не надано належних доказів у розумінні ст. 76 КАС України на підтвердження факту подання позивачем свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, таких, наприклад, як вирок суду за ст. 358 Кримінального кодексу України.

Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 14.11.2018 року по адміністративній справі № 820/1293/16 (провадження № К/9901/10802/18).

За таких обставин, рішення Управління державної міграційної служби України в Херсонській області від 14.01.2011 року про скасування рішення про оформлення паспорта громадянина України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийнято рішення про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 27.09.2008 року про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено 1064,96 грн. судового збору.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 1064,96 грн.

Керуючись Конституцією України, ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов До ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення рішення Управління державної міграційної служби України в Херсонській області від 14.01.2011 року про скасування рішення про оформлення паспорта громадянина України До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийнято рішення про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 27.09.2008 року про набуття громадянства України за територіальних походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» До ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь забезпечення До ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Н.А. Кузьменко