Рішення від 29.04.2026 по справі 340/1213/26

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1213/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, буд. 10, м. Хмельницький, 29013, ЄДРПОУ 21318350)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, через уповноваженого представника, звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про не призначення позивачці та не виплаті грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи позивачки, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788 "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 29.01.2021 по теперішній час на посаді викладача в позашкільному мистецькому навчальному закладі відділу культури, туризму та культурної спадщини Голованівської селищної ради та з 21.10.1992 по 14.01.2021 викладача класу фортепіано в Голованівській районній дитячій школі мистецтв, з 15.01.2021 р. по 28.01.2021 р. Комунальному закладі «Дитяча школа мистецтв» Голованівської селищної ради, нарахувати та виплатити позивачці грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою від 06.03.2026 року позовну заяву залишено без руху. У встановлений суддею строк представник позивача подав до суду заяву про виправлення недоліків та надав уточнену позовну заяву.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що 24.11.2025 р. позивачці виповнилося 60 років, у зв'язку з чим вона звернулася до з заявою про призначення та виплату пенсії, а також виплату грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як особі, яка має спеціальний стаж, тобто особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом №1961-1195/С-02/8-1100/26 від 28.01.2026 повідомило, що її заяву було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, рішенням якого від 13.01.2026 №110550002608 було призначено пенсію з 24.11.2025 р. Щодо призначення грошової допомоги, то у рішенні нічого про це не йшлося. У зв'язку з цим позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за відповідним роз'ясненням. І вказаним їй вище листом, їй повідомлено, що у виплаті відмовлено у зв'язку з відсутністю стажу роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Зокрема до такого стажу не враховано період роботи з 29.01.2021 по теперішній час на посаді викладача в позашкільному мистецькому навчальному закладі відділу культури, туризму та культурної спадщини Голованівської селищної ради та з 21.10.1992 по 14.01.2021 викладача класу фортепіано в Голованівській районній дитячій школі мистецтв, з 15.01.2021 р. по 28.01.2021 р. Комунальному закладі «Дитяча школа мистецтв» Голованівської селищної ради, оскільки зазначені заклади відносяться до позашкільних навчальних закладів, де посада викладача Переліком № 909 не передбачена.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач правом подати відзив не скористався.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 02.01.2025 року позивачка звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про призначення пенсії за віком.

Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 "Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 року №339/35961, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, рішенням якого від 13.01.2026 №110550002608 було призначено пенсію за віком з 24.11.2025 р..

Згодом, позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за роз'ясненням.

У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом №1961-1195/С-02/8-1100/26 від 28.01.2026 повідомило, що у виплаті відмовлено у зв'язку з відсутністю стажу роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Зокрема до такого стажу не враховано період роботи з 29.01.2021 по теперішній час на посаді викладача в позашкільному мистецькому навчальному закладі відділу культури, туризму та культурної спадщини Голованівської селищної ради та з 21.10.1992 по 14.01.2021 викладача класу фортепіано в Голованівській районній дитячій школі мистецтв, з 15.01.2021 р. по 28.01.2021 р. Комунальному закладі «Дитяча школа мистецтв» Голованівської селищної ради, оскільки зазначені заклади відносяться до позашкільних навчальних закладів, де посада викладача Переліком № 909 не передбачена.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Дане право деталізоване у Законах України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788-XII (в редакції, чинній до внесення до неї змін Законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII, які визнано неконституційними) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Відповідно до пункту 7-1 розділу "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

Пунктом 5 Порядку №1191 встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

За приписами пункту 6 Порядку №1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 7 Порядку №1191 встановлено, що виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Отже, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з 1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах й 2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також 3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування будь-якого іншого виду пенсії.

Аналогічна правова позиція була викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №462/5636/16-а, від 19.03.2019 у справі №466/5637/17, від 09.12.2021 по справі №264/6871/16-а, від 15.06.2022 по справі №200/854/19-а.

Судом встановлено, що підставою для відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій слугувало те, що позивачка не має 30 років роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом №1961-1195/С-02/8-1100/26 від 28.01.2026, при прийнятті рішення про призначення пенсії за віком від 24.11.2025 № 110550002608 страховий стаж склав 42 роки 13 днів, у тому числі 21 рік 10 місяців 12 днів - стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.

При цьому до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, а відтак і до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону не було враховано наступні періоди роботи:

з 29.01.2021 по теперішній час на посаді викладача в позашкільному мистецькому навчальному закладі відділу культури, туризму та культурної спадщини Голованівської селищної ради;

з 21.10.1992 по 14.01.2021 викладача класу фортепіано в Голованівській районній дитячій школі мистецтв, з 15.01.2021 р. по 28.01.2021 р. Комунальному закладі «Дитяча школа мистецтв» Голованівської селищної ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", яким установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, зокрема:

- у загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

- у дошкільних навчальних закладах всіх типів: директори (завідуючі), вихователі-методисти, вихователі, асистенти вихователів дошкільних навчальних закладів в інклюзивних групах, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи;

Як зазначено в пункту 2 Примітки Переліку №909: "Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсії незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ".

В свою чергу згідно до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. №963 (в редакції, чинній на день призначення пенсії), до посад педагогічних працівників відносяться, зокрема, вчителі, викладачі всіх спеціальностей, асистент вчителя, асистент вчителя-реабілітолога, старший викладач вищого навчального закладу I і II рівня акредитації, майстер виробничого навчання, педагог професійного навчання, старший вихователь, вихователь, асистент вихователя, соціальний педагог по роботі з дітьми з інвалідністю, логопед закладу охорони здоров'я та соціального забезпечення, методист, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний педагог, керівник гуртка, секції, студії, інших форм гурткової роботи; концертмейстер, художній керівник, культорганізатор, акомпаніатор, екскурсовод, інструктор з туризму закладів освіти; старший вожатий, вожатий, вихователь-методист, музичний керівник, інструктор з фізкультури, інструктор з праці, інструктор слухового кабінету, фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру, старший керівник та керівник туристських груп (походу, екскурсії, експедиції) у позашкільних закладах; старший майстер у професійно-технічному навчальному закладі, перекладач-дактилолог; помічник директора з режиму, старший черговий з режиму, черговий з режиму у закладах освіти для громадян, які потребують соціальної допомоги і реабілітації.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Згідно з пунктом 1 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Наведені норми встановлюють виключний пріоритет трудової книжки перед іншими документами для визначення пільгового стажу. Саме трудова книжка працівника є основним документом, який підтверджує його трудовий стаж. У разі ж відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів чи показань свідків.

Згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 06.01.2026 р. № 01-31/04, виданої відділом культури, туризму та культурної спадщини Голованівської селищної ради, ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Комунальному закладі «Дитяча школа мистецтв» Голованівської селищної ради з 25.08.1987 р. по теперішній час, виконувала обов'язки викладача по класу фортепіано позашкільного мистецького навчального закладу. Підстава видачі: книга наказів за 1987-2025 роки.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.01.2026 р. № 01-2111, виданої відділом освіти, культури, молоді та спорту Голованівської РДА, ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Голованівській районній дитячій школі мистецтв з 25.08.1987 р. по 28.01.2021 р., виконувала обов'язки викладача. Підстава видачі книги наказів за 1987-2021 р..

Довідкою № 1 від 06.01.2026 р. підтверджено, що «Дитяча школа мистецтв Голованівської селищної ради» відноситься до форми комунальної власності.

Отже періоди роботи позивача, щодо яких виник спір, на посаді викладача відноситься до спеціального трудового стажу, передбаченого пунктом "е" ст.55 Закону №1788-ХІІ, а відтак її педагогічний стаж станом на момент звернення за призначенням пенсії складав більше 30 років.

Водночас, інших доводів щодо відсутності підстав для отримання позивачкою грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач не зазначив.

Отже суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачці у нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У даному випадку, задоволення позовних вимог щодо зобов'язання зарахувати позивачці спірних періодів її роботи на посаді вихователя та асистента учителя до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, яка передбачена пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та зобов'язання нарахувати та виплатити позивачці грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішено.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачка сплатила судовий збір у сумі 2129,92 грн, який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 14, 243-246, 250, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про не призначення позивачці та не виплаті грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи позивачки, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788 "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 29.01.2021 по теперішній час на посаді викладача в позашкільному мистецькому навчальному закладі відділу культури, туризму та культурної спадщини Голованівської селищної ради та з 21.10.1992 по 14.01.2021 викладача класу фортепіано в Голованівській районній дитячій школі мистецтв, з 15.01.2021 р. по 28.01.2021 р. Комунальному закладі «Дитяча школа мистецтв» Голованівської селищної ради, нарахувати та виплатити позивачці грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 2129,92 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ЄДРПОУ 21318350).

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО