29 квітня 2026 року м.Кропивницький Справа № 340/281/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання бездіяльність протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, через уповноваженого представника, звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить:
1) Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої довідкою №37т6 від 15.02.2023, а саме на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
2) Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої довідкою №37т6 від 15.02.2023, а саме на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з довідкою ВЛК позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Воднораз, відповідно до даних реєстру “Оберіг», відповідний запис не внесено в систему до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 27 січня 2026 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного (письмового) провадження без виклику сторін.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, обґрунтованими тим, що 16.08.2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023121550000067 внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 Кримінального кодексу Україні та розпочате досудове розслідування.
В ході досудового розслідування у другій половині 2023 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_3 , правоохоронними органами (СУ ГУНП в Кіровоградській області) були проведені санкціоновані обшуки, під час яких вилучені документи.
Серед документів, які були вилучені в ході проведення санкціонованих обшуків у ІНФОРМАЦІЯ_2 були в тому числі документи про проходження військовозобов'язаним ОСОБА_1 , 1978 року народження, військово-лікарської комісії.
Вилучені документи, що містять інформацію про придатність військовозобов'язаного до виконання військового обов'язку, ускладнили виконання завдань за призначенням ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема у питаннях внесення відповідної інформації до персональних та службових даних військовозобов'язаного громадянина ОСОБА_1 , 1978 року народження.
Офіційна інформація про результати досудового розслідування та розгляду справи в суді до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходила.
Медичні документи стосовно громадянина ОСОБА_1 , 1978 року народження до ІНФОРМАЦІЯ_4 неповернуті.
Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_2 невідомо, про можливі висновки кримінального провадження, під час якого надано оцінку законності прийняття рішення військово-лікарської комісії про визнання непридатним з виключенням з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , 1978 року народження.
Представником позивача подано відповідь на відзив та додаткові пояснення.
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
15.02.2023 проведений медичний огляд позивача військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами обстеження складено довідку №37т6 від 15.02.2023 (постанова ВЛК затверджена Головою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 23.02.2023 за №46/197), відповідно до змісту якої встановлено, що позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
В графі 7 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 №5/1982/2023 від 23.02.2023 міститься запис про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Також про виключення Позивача з військового обліку міститься відповідний запис, датований 23.02.2023 у графі НОМЕР_3 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 23.02.2023, а саме: « 15 лютого 2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за ст.ст.13-а, 23-б, 42-б, ТДВ гр. ІІ наказу МОУ №402-2008 р. Протокол 37т6. Постанову ВЛК затверджено в ІНФОРМАЦІЯ_7 23.02.2023 №46/127».
В зв'язку з наведеними обставинами, позивач 06.01.2026 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») щодо виключення його з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби.
Того ж дня ОСОБА_1 направив до Відповідача заяву про виключення відносно нього відомостей про порушення військового обліку, в якій обґрунтував свою незгоду з оголошенням його в розшук через не проходження (відмову від проходження) ВЛК.
16.01.2026 засобами поштового зв'язку ОСОБА_1 отримав лист-відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_4 за вих.№5/402 від 09.01.2026, згідно з якою йому було відмовлено у внесенні відомостей про виключення його з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби з підстав вилучення у рамках кримінального провадження №42023121550000067 його медичних документів (довідка ВЛК, книги протоколів засідань ВЛК та інших) за ухвалою від 16.08.2023 слідчого відділу СУ Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області. У цій же відповіді Відповідач повідомив, що внесення змін до ЄДРВПР щодо зняття Позивача з військового обліку за станом здоров'я буде можливо тільки після повернення вилучених оригіналів документів. Іншим варіантом для виключення його з військового обліку Відповідач вказав на повторне проходження ВЛК.
Відповідач у відзиві вказує, що за відсутності офіційних документів та інформації про результати кримінального провадження №42023121550000067, зокрема стосовно медичних документів громадянина ОСОБА_1 , немає підстав для внесення відповідної інформації до Реєстру.
Позивач вважає що відповідач протиправно не вніс інформацію про результати медичного огляду, яка є підставою для виключення з військового обліку, тому звернувся за захистом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово був продовжений і діє станом на час розгляду справи.
Пунктом 3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30, 34, 38, 39, 41,44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі по тексту - Закон №389 - VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ (далі по тексту - Закон №2232-XII).
Відповідно до частин 1, 3 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Законом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. №3543-XII (далі по тексту - Закон 3543-XII).
Відповідно до статті 1 Закону 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
За частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до підпункту 8 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», що є додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з положеннями пункту 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до частини 1, 5, 8, 9 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_3 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію та достовірність його бази даних.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до положень частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Згідно з частиною 1, 2 статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до положень пунктів 1, 2, 6, 11, 12 Розділу ІІІ «Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 28 березня 2022 року №94, відомості Реєстру - це інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про стан здоров'я, що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.
Збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.
Інформація в Реєстрі зберігається у вигляді електронних облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів з можливістю формування необхідних відомостей.
Отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.
Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.
Позивач неодноразово звертався до відповідача із запитами щодо наповнення реєстру актуальною інформацією про результати огляду ВЛК, водночас відповідач таких дій не привів, посилаючись на вилучення оригіналів документів щодо персональних та службових даних військовозобов'язаного громадянина ОСОБА_1 , зокрема й результатів огляду ВЛК від 15.02.2023 року.
Так, відповідно до листа слідчого управління ГУНП в Кіровоградській області від 02.02.2026 року №2294, вилучені 20.12.2023 року документи у відповідача, зокрема і щодо ОСОБА_1 , визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 42023121550000067 та на них накладено арешт.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до положень частини 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
У статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, в тому числі й з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду (абзац другий частини першої зазначеної статті).
Аналіз вказаних норм свідчить, що у випадку відсутності актуальної інформації, у тому числі й щодо стану придатності до військової служби, органи ТЦК мають право викликати військовозобов'язаного для уточнення персональних даних, зокрема й для направлення на проведення медичного огляду, а військовозобов'язаний зобов'язаний з'явитися до територіального центу за повісткою.
Оскільки збирання відомостей здійснюється органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до яких також відноситься ІНФОРМАЦІЯ_6 , на підставі інформації, що подається, зокрема, особисто військовозобов'язаними, після надходження звернення позивача у відповідача виник обов'язок вжити заходів, спрямованих на наповнення реєстру актуальною та достовірною інформацією стосовно стану здоров'я військовозобов'язаного та визначення придатності його до військової служби та, за умови отримання актуальних висновків військово-лікарської комісії, внести відповідні дані до цього Реєстру.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає що відповідач не вжив належних заходів у межах наданих йому повноважень, спрямованих на наповнення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язання, актуальною та достовірною інформацією щодо висновків ВЛК про стан придатності до військової служби позивача.
Відтак, наявні підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання вжити заходів, спрямованих на отримання та внесення актуальної та достовірної інформації щодо медичного огляду ОСОБА_1 військово-лікарською комісією та стану його здоров'я до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів здоров'я.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У разі надання відповідачем доводів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать про правомірність його рішень, дій чи бездіяльності, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої статті 77 КАС України.
З огляду на викладене, відповідач, всупереч вимогам статті 77 КАС України, не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
При зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1064,96 грн.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 19, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо наповнення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацією про стан здоров'я ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 вжити заходів, спрямованих на отримання та внесення актуальної та достовірної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо медичного огляду військово-лікарською комісією та визначення ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн., за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО