29 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5476/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали звіту 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024, з урахуванням ухвали 03.02.2025, визнано протиправною бездіяльність 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 29 січня 2020 року по 18 лютого 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, премії визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 p., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021 p., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 р. на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44. Зобов'язано 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 18 лютого 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, премії визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 p., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021 p., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 p., на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44. Визнано протиправною бездіяльність 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, щодо відмови у видачі оновленої довідки щодо ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704. Зобов'язано 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області видати на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку. Стягнуто на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 38212105).
26.11.2024 рішення суду набрало законної сили.
07.04.2026 позивач в порядку статті 382 КАС України звернувся до суду із заявою, у якій просив встановити судовий контроль шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
16.04.2026 ухвалою суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії задоволено. Зобов'язано 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області подати до Кіровоградського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 24.10.2024 у справі № 340/5476/24 протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали суду.
21.04.2026 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення із доказами його направлення позивачу.
У звіті зазначено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №340/5476/24 1 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області здійснено перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 18.02.2022, а також виплачених за вказаний період: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, премії визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №104 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.
Також, видано на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-XII, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та здійснено їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії.
Вказує, що судом у справі № 340/5476/24 вирішувалось питання про право позивача на перерахунок грошового забезпечення. Суд не вирішував спір щодо складових грошового забезпечення та щодо розмірів додаткових видів грошового забезпечення, на які має право позивач. Перевірка механізму визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавки за ОПС та премії) для цілей врахування до складу грошового забезпечення для перерахунку не здійснювалася. Оскарження дій відповідача щодо неправильного розрахунку відсоткового розміру премії чи інших складових грошового забезпечення перебуває поза судовим контролем за виконанням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі № 340/5476/24. Здійснення належного розрахунку відсоткового розміру премії є новим спором, оскільки виникає за інших підстав, а не на стадії виконання судового рішення у цій справі.
На підставі викладеного вище, заявник просить суд прийняти звіт 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №340/5476/24 у зв'язку з його виконанням згідно резолютивної частини.
22.04.2026 ухвалою суду розгляд звіт призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Розглянувши наданий 1 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звіт від 21.04.2026, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд зазначає, що звіт про виконання судового рішення надано до суду відповідачем у відведений судом ухвалою від 16.04.2026 строк.
З поданих до суду Головним управлінням документів судом встановлено, що на виконання вищевказаного рішення суду видано на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії №51 від 10.10.2025, що враховується для перерахунку пенсій станом на 18.02.2022.
Крім цього, відповідач здійснив перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 18.02.2022, а також виплачених за вказаний період: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, премії визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №104. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.
За результатами проведеного перерахунку різниця грошового забезпечення становить 315,53 грн.
Платіжною інструкцією №2416 від 15.10.2025 підтверджено факт перерахування позивачу на виконання рішення суду у справі №340/5476/24 грошового забезпечення в розмірі 254,03 (утримано військовий збір та ПДФО).
Також, 15.10.2025 позивачу було перераховано стягнуту рішенням суду 24.10.2024 на його користь суму судового збору 1211,20 грн.
Згідно наявного у матеріалах справи перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 18.02.2022 вбачається, що посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років у 2020-2022 роках визначені у збільшених числових розмірах, натомість відсоткові та числові значення надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії зменшені.
Обґрунтовуючи свою заяву, подану у порядку статті 382 КАС України, протиправністю таких дій відповідача при виконанні рішення суду від 24.10.2024 у справі №340/5476/24, позивач вказує, що при здійсненні перерахунку щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням чітко визначених розмірів прожиткового мінімуму 2102 грн, 2270 грн, 2481 грн відповідачем змінено структуру грошового забезпечення, зокрема шляхом зменшення відсоткового розміру премії, що призвело до зменшення загального розміру грошового забезпечення після перерахунку.
З приводу наведеного суд зауважує, що резолютивна частина рішення суду від 24.10.2024 не містить будь-яких зобов'язань в частині визначення конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби, премії та інших складових.
Так, судом не вирішувалось питання ані про відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та премії позивача за період з 29.01.2020 по 18.02.2022, ані про наявність чи відсутність підстав для утримання з грошового забезпечення позивача, що підлягає виплаті, податків та зборів, а також про розмір таких податків та зборів.
Будь-яких інших судових рішень у даній справі, які б містили визначення конкретного відсоткового розміру премії та застереження щодо можливості утримання податків і зборів із грошового забезпечення, судами не приймалось, а сторони на такі обставини не посилаються.
Судом встановлено, що зменшення розмірів надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії було здійснено відповідно до наказу 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області №235-НК/5556 від 10.10.2025 «Про зміну розміру надбавки за особливості проходження служби та відсотків премії».
Знову ж таки правомірність прийняття вказаного наказу виходить за межі встановленої статтею 382 КАС України процедури судового контролю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що 1 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області повністю виконало рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №340/5476/24 згідно його резолютивної частини.
Суд звертає увагу заявника на те, що в межах розгляду заяви, поданої в порядку статті 382 КАС України, суд не вправі вирішувати питання, які він вирішує під час ухвалення рішення відповідно статті 244 КАС України, а саме: 1) чи мають місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин; тощо.
Також в межах розгляду заяви, поданої в порядку статті 382 КАС України, суд не вправі доходити висновків, які за своєю суттю є прийняттям рішення, тобто суд не вправі ухвалою, постановленою в порядку статті 382 КАС України, фактично вирішувати новий спір та зобов'язувати відповідача вчинити певні дії, оскільки вирішення такого питання потребує встановлення нових обставин; надання та дослідження нових доказів; витребування додаткових доказів; а також подання всіма учасниками справи заяв по суті щодо цих правовідносин та застосування норм права, якими регулюються саме такі правовідносини.
Тож у разі незгоди із визначеними розмірами складових грошового забезпечення за результатами проведеного перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду та наказом №235-НК/5556 від 10.10.2025 позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з окремим позовом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що рішення суду виконано відповідачем в межах наданих повноважень та у встановлений спосіб, у зв'язку з чим приходить до висновку щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для прийняття звіту 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №340/5476/24.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Прийняти звіт 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про виконання судового рішення від 24.10.2024 у справі №340/5476/24.
Ухвалу надіслати сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 29 квітня 2026 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК