23 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5861/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: державне підприємство "Дослідне господарство "Елітне" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України" (27602, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Созонівка, вул. Центральна, 2, код ЄДРПОУ 32294030)
про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Кіровоградській області у серпні 2025 року звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Дослідне господарство "Елітне" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України" (надалі - ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН) про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг, що виник з податку на додану вартість - 940 109, 56 грн., з податку на прибуток підприємств - 4 265 719, 13 грн., з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств - 1 760 389, 76 грн. Оскільки цей податковий борг відповідач добровільно не погасив, позивач просить суд стягнути його до державного бюджету.
Ухвалою судді від 29.08.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача 15.09.2025 року подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач не надав до позовної заяви опис вкладення поштового відправлення, яким направлялася податкова вимога. Також посилався на незаконність камеральної перевірки податкової звітності.
Позивач 26.12.2025 року подав заяву про зменшення розміру позовних вимог. Посилаючись на часткове погашення відповідачем податкового боргу, заявленого до стягнення, просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість - 531 238, 36 грн., з податку на прибуток підприємств - 3 843 627, 05 грн., з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств - 1 760 389, 76 грн.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН з 2003 року зареєстроване як юридична особа, належить до суб'єктів господарювання державного сектору економіки, перебуває на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області.
Позивач стверджує, що у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань утворилася заборгованість перед бюджетами за податками, штрафами та пенею.
Порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України установлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 54.1, 54.5 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пунктами 57.1, 57.3 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктами 87.1, 87.9 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з пунктами 131.1, 131.2, 131.3 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжній інструкції (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Суми пені зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Предметом спору у цій справі є стягнення з відповідача податкового боргу за такими податками:
Податок на додану вартість
У листопаді 2023 року посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН щодо питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, про що складено акт №9307/11-28-04-06/32294030 від 30.11.2023 року. На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло щодо відповідача податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №10711/0406 від 26.12.2023 року про застосування штрафу в розмірі 712 111, 94 грн.
Це податкове повідомлення-рішення направлене на податкову адресу відповідача та вручене йому 12.01.2024 року.
Відповідач це податкове повідомлення-рішення у встановлений пунктом 56.3 статті 56 ПК України 10-денний строк в адміністративному порядку не оскаржив, а визначену ним суму грошового зобов'язання не сплатив, тож вона набула статусу узгодженої.
Воднораз, у травні 2024 року відповідач оскаржив це податкове повідомлення-рішення до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 03.03.2025 року у справі №340/3438/24 позовну заяву ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН залишено без розгляду.
Крім того, ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2025 року, а також уточнюючий розрахунок за березень 2025 року, у яких визначало суми податку, яка сплачується до державного бюджету, у розмірі 158 185 грн. та 133 390 грн. відповідно.
У встановлений пунктом 203.2 статті 203 ПК України строк відповідач не сплатив суми податку. Кошти в сумі 158 185 грн., які відповідач у березні 2025 року перерахував як поточні платежі, зараховані контролюючим органом в рахунок погашення минулого податкового боргу з ПДВ, згідно з черговістю його виникнення.
В ІКП відповідачу на підставі статті 129 ПК України нарахована пеня в сумі 383, 20 грн. за період з 24.03.2025 року по 28.03.2025 року.
Позивач у позові просив стягнути з відповідача податковий борг з ПДВ, який існував станом на 21.05.2025 року у розмірі 940 109, 56 грн., з них: 939726, 36 грн. - штраф та податкові зобов'язання, 383, 20 грн. - пеня.
З ІКП вбачається, що у травні 2025 році відповідач перерахував на сплату ПДВ кошти в сумі 133 390 грн., у вересні 2025 році - 114 411 грн. та 160 687 грн., у січні 2026 року - 2878,18 грн., у лютому 2026 року - 188, 86 грн., 20 грн., 240 980 грн., у березні 2026 року - 350, 42 грн., 3, 20 грн., 91605 грн., 448 895 грн., 133, 59 грн., 155 000 грн., усього у 2026 році - 940 054, 25 грн. Ці кошти відповідно до п.87.9 ст.87, п.131.2 ст.131 ПК України зараховані контролюючим органом в рахунок погашення минулого податкового боргу, згідно з черговістю його виникнення.
Внаслідок цього станом на 31.03.2026 року повністю погашено заявлений до стягнення у цій справі податковий борг з податку на додану вартість за штрафами і податковими зобов'язаннями та пеню, що відображено відповідними операціями в ІКП.
Податок на прибуток підприємств
ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН подавало до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкові декларації з податку на прибуток підприємства за ІІІ квартали 2024 року, за 2024 рік, за І квартал 2025 року, у яких визначило суми податку до сплати за результатами звітного періоду в розмірі 1 056 023 грн., 3 462 082 грн., 123 292 грн. відповідно.
У встановлений строк пунктом 57.1 статті 57 ПК України відповідач не сплатив суми податку. Податковий борг був частково погашений за рахунок сплати коштів в сумі 1 063 000 грн. у листопаді 2024 року та 10000 грн. у квітні 2025 року, які зараховані контролюючим органом в рахунок погашення минулого податкового боргу, згідно з черговістю його виникнення.
В ІКП відповідачу на підставі статті 129 ПК України нарахована пеня за період з 18.11.2024 року по 27.11.2024 року в сумі 2775, 99 грн., за період з 18.02.2025 року по 29.04.2025 року в сумі 2968,49 грн., усього - 5744, 48 грн.
Позивач у позові просив стягнути з відповідача податковий борг з податку на прибуток підприємств у розмірі 4 265 719, 13 грн., з них: 4 259 944, 65 грн. - податкові зобов'язання, 5774, 48 грн. - пеня.
Між тим, станом на 21.05.2025 року за відповідачем обліковувався податковий борг з податку на прибуток підприємств у розмірі 4 265 689, 13 грн., з них: 4 259 944, 65 грн. - податкові зобов'язання, 5744, 48 грн. - пеня.
Доказів нарахування пені в сумі ще 30 грн., заявленої до стягнення, позивач не надав.
З ІКП вбачається, що у травні 2025 році відповідач перерахував на сплату податку на прибуток підприємств кошти в сумі 115 000 грн., у вересні 2025 року - 250 000 грн., у листопаді 2025 року - 51137, 60 грн., у січні 2026 року - 27, 64 грн., 13823 грн., 41, 42 грн., 26,73 грн., 839, 27 грн., 926,03 грн., у лютому 2026 року - 254, 14 грн., у березні 2026 року - 14, 48 грн., 55, 27 грн., усього у 2026 році - 16007, 98 грн. Ці кошти відповідно до п.87.9 ст.87, п.131.2 ст.131 ПК України спрямовані контролюючим органом в рахунок погашення минулого податкового боргу, згідно з черговістю його виникнення. Внаслідок цього частково погашено заявлений до стягнення податковий борг за податковими зобов'язаннями на суму 429 369, 59 грн. та пеня в сумі 2775, 99 грн., що відображено відповідними операціями в ІКП.
Станом на 31.03.2026 року залишається непогашеним податковий борг з податку на прибуток підприємств в сумі 3 833 543, 55 грн., з них: 3 830 575, 06 грн. - податкові зобов'язання, 2 968, 49 грн. - пеня.
Частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств
У лютому 2022 року ДП ДГ "Елітне" ІСГС НААН подало до контролюючого органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2021 рік, у якому визначило частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті, в сумі 15 390 939 грн.
Відповідач прострочив сплату грошового зобов'язання із частини чистого прибутку (доходу), нарахованого на державну частку.
Тож контролюючий орган у 2022 - 2025 роках на підставі статті 129 ПК України нараховував йому в ІКП пеню, залишок якої станом на 23.05.2025 року склав 1 760 389, 76 грн.
Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Отже у ході судового розгляду підтверджено, що податковий борг відповідача, заявлений позивачем у цій справі до стягнення, наразі зменшився та становить: з податку на прибуток підприємств - 3 833 543, 55 грн., з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств - 1 760 389, 76 грн.
Контролюючий орган вживав заходи з погашення податкового боргу, передбачені статтею 59 ПК України, та направив відповідачеві податкову вимогу форми "Ю" №0001177-1302-1128 від 11.04.2023 року про його обов'язок погасити податковий борг. Ця податкова вимога відповідно до статті 42 ПК України направлена на податкову адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена його уповноваженій особі 26.04.2023 року.
Відтоді вказана податкова вимога не відкликана та не скасована. Тож передумови для погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, передбачені статтею 95 ПК України, позивачем дотримані.
Пунктами 9.1, 9.3 статті 9 ПК України передбачено, що податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з частиною 2 статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належать: 2) податок на прибуток підприємств державної власності, що зараховується до загального фонду державного бюджету в повному обсязі; 17) частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність.
Тож позов про стягнення з відповідача податкового боргу в дохід державного бюджету слід задовольнити частково.
Позивач у ході судового розгляду не подавав заяву про відмову від позову щодо частини позовних вимог у зв'язку з погашенням податкового боргу (у тому числі добровільною його сплатою відповідачем). Тому суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача податкового боргу, який був погашений під час розгляду цієї справи.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити частково.
Стягнути з рахунків державного підприємства "Дослідне господарство "Елітне" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України" у банках, що його обслуговують, в дохід державного бюджету податковий борг з податку на прибуток підприємств в сумі 3 833 543, 55 грн. (код КДБ 11020100).
Стягнути з рахунків державного підприємства "Дослідне господарство "Елітне" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України" у банках, що його обслуговують, в дохід державного бюджету податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств в сумі 1 760 389, 76 грн. (код КДБ 21010100).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ