Ухвала від 29.04.2026 по справі 340/3160/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів

29 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/3160/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянув у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернулася з позовом до суду, у якому просить:

- визнати протиправним дії відповідача щодо невнесення в довідку №9259/1 від 19.03.2025 станом на 01.01.2022 та №9259/2 від 19.03.2025 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі;

- зобов'язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри надбавки за особливості проходження служби та премії - у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2022 рік та 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 01 лютого 2023 року.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Дегтярьової С.В. від 19 травня 2025 року відкрито провадження у справі (а.с.15-16).

На підставі розпорядження керівника апарату Кіровоградського окружного адміністративного суду № 357 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ" призначено проведення повторного автоматизованого цієї справи у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 у зв'язку з призначенням на посаду судді П'ятого апеляційного адміністративного суду за конкурсом.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу розподілено на суддю Сагуна А.В.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Сагуна А.В. від 15 січня 2025 року справу прийнято до свого провадження (а.с.76).

Дослідивши матеріали справи виникла необхідність у витребуванні додаткових доказів.

Так, частинами 1, 4 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Частиною 4 статті 77 КАС України передбачено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Предметом судового розгляду у даній справі є правомірність дій відповідача щодо визначення у довідках про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, виданих відповідачем на виконання судового рішення, розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у відсотках.

Слід зазначити, що розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), пунктом 3 якої установлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема:

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України (далі - військові частини) визначає Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 № 200 (далі - Інструкція № 200).

Пунктом 2 Розділ І Інструкції № 200 визначено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців (крім курсантів вищих військових навчальних закладів із числа осіб, які не перебували на військовій службі перед зарахуванням на навчання) входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Розділ VIII Інструкції № 200, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які проходять військову службу в Національній гвардії України, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Командувач Національної гвардії України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, щороку визначає у відсотках мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби.

Військовослужбовцям залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, умов проходження військової служби мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за яким встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Розмір надбавки за особливості проходження служби кожному військовослужбовцю встановлюється наказом командира військової частини, командиру військової частини - наказом вищого командира (начальника).

Пунктами 1, 2 Розділу XVII Інструкції № 200 також передбачено, що командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.

Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.

Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Отже, грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України визначається відповідно до Інструкції № 200 та залежить від посади, військового звання, вислуги років, умов і результатів проходження служби, включаючи як основні складові (посадовий оклад і оклад за званням), так і додаткові щомісячні та одноразові виплати. При цьому надбавка за особливості проходження служби встановлюється у розмірі до 100 % з урахуванням визначеного командувачем мінімального рівня та індивідуально конкретизується наказами командирів залежно від складності й інтенсивності служби, а преміювання здійснюється на підставі внутрішніх положень і рішень командування з урахуванням особистого внеску військовослужбовця та наявного фонду грошового забезпечення.

Так, за результатом розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Встановлено, що на день звільнення зі служби позивач обіймав посаду помічника начальника зв'язку і радіотехнічного забезпечення з спеціального зв'язку в/ч НОМЕР_1 ВВ МВС України.

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.09.2025 №1400, за даними відділення обліку особового складу станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 в штатно-посадовій книзі військової частини НОМЕР_1 посада помічника начальника зв'язку і радіотехнічного забезпечення з спеціального зв'язку чи відповідна посада відсутня, тому унеможливлює видачу довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.73).

У запиті до військової частини НОМЕР_1 (а.с.64) відповідач також зазначив про те, що не є розпорядником відповідної інформації, що не перешкодило йому при виконанні судового рішення зазначити у виданих довідках конкретні складові грошового забезпечення, зокрема надбавку за особливості проходження служби у розмірі 1 % та премію у розмірі 10 % (а.с.7-8).

Зазначене свідчить про непослідовність позиції відповідача, який на момент видачі довідок на виконання судового рішення самостійно визначив і зазначив у них розміри відповідних надбавок у відсотковому значенні, однак після незгоди позивача з такими розрахунками та звернення до суду з новим позовом, у межах розгляду якого витребувано відповідну інформацію, почав вчиняти дії щодо її отримання та водночас посилатися (а.с.82) на відсутність у нього необхідних відомостей як на підставу неможливості видачі належної довідки. Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач зазначає про відсутність відповідної посади у штатно-посадовій книзі військової частини, що, на його думку, унеможливлює визначення розміру грошового забезпечення та свідчить про необґрунтованість доводів позивача, хоча такі обставини не перешкодили йому раніше сформувати та видати довідки із визначенням конкретних складових грошового забезпечення.

Суд зазначає, що ефективний спосіб захисту порушених прав позивача у цих спірних правовідносинах має полягати у встановленні судом дійсних, нормативно визначених розмірів надбавки за проходження служби та премії у відсотковому значенні за відповідною або прирівняною посадою, що існували на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а не у визначенні їх у середньому розмірі, фактично виплаченому за відповідний період, що виключає можливість підміни передбачених чинним законодавством складових грошового забезпечення їх усередненими показниками та забезпечує правильне визначення бази для перерахунку пенсії.

Такий спосіб захисту відповідає частині 4 статті 245 КАС України, відповідно до якої суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Водночас встановлення судом зазначених показників у межах цієї справи матиме наслідком остаточне вирішення спору по суті, оскільки усуне невизначеність щодо складових грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії, та унеможливить виникнення аналогічних спорів у майбутньому і, відповідно, необхідність повторного звернення позивача до суду з тотожними вимогами.

З урахуванням наведеного, з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати додаткові відомості про середній відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та середній відсотковий розмір щомісячної премії, установлені та фактично виплачені військовослужбовцям, які обіймають відповідну (аналогічну) до посади "помічник начальника зв'язку і радіотехнічного забезпечення з спеціального зв'язку" посаду, чи, у разі її відсутності, посаду (або категорію посад), яка наразі виконує подібні (аналогічні) функціональні обов'язки, за січень 2022-2023 року.

Суд зауважує, що згідно до вимог частини 7 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Також, згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Керуючись ст.9, 14, 49, 77, 79, 80, 243, 248, 256 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України, протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, надати до суду відомості про середній відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та середній відсотковий розмір щомісячної премії, установлені та фактично виплачені військовослужбовцям, які обіймають відповідну (аналогічну) до посади "помічник начальника зв'язку і радіотехнічного забезпечення з спеціального зв'язку" посаду, чи, у разі її відсутності, посаду (або категорію посад), яка наразі виконує подібні (аналогічні) функціональні обов'язки, за січень 2022 року та січень 2023 року.

Копію ухвали невідкладно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) для виконання.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 КАС України, та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН