29 квітня 2026 року Київ Справа № 640/35910/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ СЕРВІС» до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТ СЕРВІС» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 30043 від 15.04.2021, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку;
- визнати протиправним та скасувати рішення № 45935 від 14.06.2021, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (код ЄДРПОУ 44118658) виключити ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що дії відповідача щодо прийняття спірних рішень про відповідність позивача критеріям ризиковості суперечать нормам податкового законодавства та є необґрунтованими, оскільки товариством подано до контролюючого органу усі необхідні первинні документи, які підтверджують реальність проведених господарських операцій та спростовують ризиковість позивача як платника податків. З урахуванням наведеного, позивач вважає, що рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.12.2021 у справі № 640/35910/21 відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати таку у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
10.08.2023 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 10.08.2023 справа розподілена судді Войтович І.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.10.2023 у справі № 640/35910/21 прийнято до провадження адміністративну справу та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано клопотання про залишення позову частково без розгляду, яке обґрунтовується пропуском позивачем шестимісячного строку для звернення з позовом до адміністративного суду щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 30043 від 15.04.2021 про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.03.2026 у справі № 640/35910/21 позовну заяву ТОВ «АВТ СЕРВІС» в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 30043 від 15.04.2021 про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку залишено без руху та встановлено п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії зазначеної ухвали.
16.03.2026 позивачем подано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, яка обґрунтовується тим, що товариство дізналося про рішення № 30043 від 15.04.2021 про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку лише 06.06.2021, а звернувся до суду із позовом про його скасування 02.12.2021, тобто, в межах встановленого процесуального строку для звернення до адміністративного суду.
Розглянувши подану заяву позивачем суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч. 3 ст. 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положеннями ч. 1 ст. 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч. 3 ст. 123 КАС України).
Також, пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) встановлено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інше подібне за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.
Інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість пропущеного строку; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду тощо.
Визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб'єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв'язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (надалі - Порядок № 1165), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Згідно із п. 6 Порядку № 1165, питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
Суд зазначає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Так, судом встановлено, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві прийнято оскаржуване рішення про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку № 30043 від 15.04.2021.
Вказане рішення направлено позивачу у день його прийняття у електронний кабінет платника податків, що передбачено пунктом 6 Порядку № 1165 та про що вказано у позовній заяві.
Водночас, товариство звернулося із позовом до Окружного адміністративного суду міста Києві лише 02.12.2021, тобто, в порушення шестимісячного строку для звернення до суду із адміністративним позовом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.07.2025 у справі № 500/2276/24 вказала, що в адміністративному судочинстві можна виділити такі строки оскарження рішень/дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень:
1) якщо платник податків не оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку - строк звернення до суду становить 6 місяців (частина друга статті 122 КАС України);
2) якщо платник податків оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку, яке не стосується нарахування грошових зобов'язань (наприклад, блокування ПН; присвоєння ризикового статусу тощо), - строк звернення до суду становить 3 місяці (частина четверта статті 122 КАС України);
3) якщо платник податків оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку, яке передбачає нарахування грошових зобов'язань (наприклад, податкове повідомлення-рішення), - строк звернення до суду становить 1 місяць (пункт 56.19 статті 56 ПК України).
Водночас, частиною першою статті 120 КАС України встановлено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Таким чином, зважаючи на те, що спірне рішення прийнято відповідачем 15.04.2021, останнім днем для його оскарження було 14.10.2021, тоді як позивач звернувся до суду з позовом 02.12.2021, тобто із пропуском процесуального строку на звернення до адміністративного суду із позовною заявою.
Вищезазначене свідчить про відсутність підстав для задоволення заяви товариства про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо, зокрема, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
У зв'язку із зазначеним, суд доходить висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 30043 від 15.04.2021 про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволені заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ СЕРВІС» про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Визнати неповажними причини пропуску процесуального строку на звернення до адміністративного суду в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 30043 від 15.04.2021 про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ СЕРВІС» в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 30043 від 15.04.2021 про відповідність ТОВ «АВТ СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 41202301) критеріям ризиковості платника податку - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду в цій частині, після усунення підстав, з яких її було залишено без розгляду, не позбавляє його права на звернення до адміністративного суду в загальному порядку.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину ухвали суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Войтович І. І.