про повернення без розгляду
заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підгялає виконанню
27 квітня 2026 року Київ №320/12871/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо несвоєчасного розгляду звернення (запиту) ОСОБА_1 від 18.11.2022 у встановлений статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» строк та передачі розгляду заяви іншому органу всупереч вимог статті 19 Закону України «Про звернення громадян». Зобов'язано Секретаріат Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2; код ЄДРПОУ відсутній) розглянути звернення (запит) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 18.11.2022 та письмово повідомити про результати розгляду по суті порушеного питання.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2025 апеляційну скаргу Секретаріату Кабінету Міністрів України залишено без задоволення. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 залишено без змін.
Представником Секретаріату Кабінету Міністрів України подано заяву про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, в порядку ст. 374 КАС України.
З посиланням на положення статей 373, 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), представник заявника просить заяву задовольнити.
За приписами абзацу першого частини першої статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Згідно з частиною другою статті 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Отже, таким, що не підлягає виконанню, можна визнати виконавчий документ, який вже видано судом.
Відповідно до частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчі листи викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, передбачених Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему. На виконавчий лист, викладений в електронній формі, накладається кваліфікований електронний підпис судді (у разі колегіального розгляду - кваліфіковані електронні підписи всіх суддів, що входять до складу колегії).
Згідно з частиною третьою статті 373 КАС України виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений у частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу до його електронного кабінету, а в разі його відсутності - рекомендованим листом із повідомленням про вручення чи цінним листом (частина четверта статті 373 КАС України).
Відповідно до пункту 1 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України частини четверта, сьома та восьма статті 373 (в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів), абзац другий частини третьої статті 374 цього Кодексу вводяться в дію через 30 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті «Голос України».
Станом на цей час Єдиний державний реєстр виконавчих документів не функціонує, а отже, положення зокрема частини четвертої статті 373 КАС України (в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів) не діють.
За приписами підпункту 15.16 підпункту 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи такі дії вчиняються в такому порядку: суд видає виконавчі документи в паперовій або електронній формі.
До дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається (підпункт 18.1 підпункту 18 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України).
Отже, чинними положеннями КАС України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів передбачено можливість оформлення і видачі виконавчих документів як у паперовій, так і в електронній формі.
Разом з цим, з огляду на заборону видачі виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах, суд здійснює виготовлення та видачу виконавчих документів на підставі заяви стягувача з зазначенням бажаної форми виконавчого документа.
Відповідно до частин другої та третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені статтею 167 КАС України.
Частиною першою статті 167 КАС України встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Згідно з абзацом десятим частини першої статті 167 КАС України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи, що заява представника відповідача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у адміністративній справі № 320/12871/23 за позовом ОСОБА_1 до Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, подана без надання доказів направлення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню іншим учасникам справи, суд вважає за необхідне повернути заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, представнику відповідача без розгляду.
Керуючись статтями 167, 241, 243, 248, 249, 256, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву представника відповідача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у адміністративній справі № 320/12871/23 за позовом ОСОБА_1 до Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Я.В. Горобцова