Рішення від 27.04.2026 по справі 320/19091/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 року справа №320/19091/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Приватне Підприємство "ТС" про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у м. Києві з позовом до Приватного Підприємства "ТС" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 5 346 984,61 грн. (п'ять мільйонів триста сорок шість тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні та 61 коп.) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за відповідачем обліковується податковий борг. Вжиті контролюючим органом заходи по погашенню податкового боргу не дали позитивних результатів, з огляду на зазначене, відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України (надалі ПКУ) позивач просить надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків в межах суми такого боргу.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу, для розгляду справи призначено суддю Марича Є. В.. Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху, а позивачеві наданий строк на усунення виявлених судом недоліків.

Заявою позивача, зареєстрованою канцелярією суду 15.08.2024 року за вхідним номером 71220 вищеозначені недоліки були усунуті, внаслідок чого ухвалою суду провадження у справі відкрите, а її розгляд вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи. Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Приватне Підприємство “ТС» (вул. Грушевського, буд. 16, кв. 3, м. Київ, 01021, ЄДРПОУ: 30676085) є платником податків і зборів, знаходиться на обліку Головного управління Державної податкової служби у місті Києві.

Станом на дату звернення до суду із даним позовом, за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 5 346 984,61 грн. (п'ять мільйонів триста сорок шість тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні та 61 коп.), в тому числі:

Податку на додану вартість у розмірі 86 850,16 грн. (вісімдесят шість тисяч вісімсот п'ятдесят гривень та 16 коп.);

Податку на прибуток підприємств у розмірі 34 916,58 грн. (тридцять чотири тисячі дев'ятсот шістнадцять гривень та 58 коп.);

Земельного податку у розмірі 5 225 217,87 грн. (п'ять мільйонів двісті двадцять п'ять тисяч двісті сімнадцять гривень та 87 коп.).

Засобами поштового зв'язку відповідачу направлено податкову вимогу від №1303 від 05.11.2012 року. Внаслідок непогашення податкового боргу щодо відповідача винесене рішення про опис майна в податкову заставу №147 від 21.11.2012 року.

З метою виконання вказаних рішень до банківських установ скеровані інкасові доручення, які були повернуті без виконання, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках.

Податкова застава була зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом з Реєстру від 11.04.2019 року №163115999.

Контролюючий орган зазначає, що ним вжиті всі передбачені заходи з метою погашення податкового боргу, що підтверджується матеріалами справи, проте такі заходи не призвели до погашення боргу.

Вивчивши позицію позивача, оцінивши надані ним докази на підтвердження позовних вимог, враховуючи приписи діючого законодавства суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПКУ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковий борг в розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПКУ це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Положеннями абзацу першого підпункту 87.1 статті 87 ПКУ визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (підпункт 87.2 статті 87 ПКУ).

Підпунктом 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Підпунктами 88.1, 88.2 статті 88 ПКУ встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Пунктом 89.2 статті 89 ПКУ встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідно до підпунктів 95.1, 95.2 статті 95 ПКУ контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 95.3 статті 95 ПКУ встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За змістом пункту 95.9. статті 95 ПКУ у разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства, майно якого перебуває у державній або комунальній власності, чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного контролюючого органу із дотриманням законодавства з питань приватизації. При цьому інші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються.

Державний орган приватизації зобов'язаний організувати продаж цілісного майнового комплексу протягом 60 календарних днів з дня надходження подання контролюючого органу.

Дослідження вказаних норм дає підстави для висновку, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду.

Тобто, обов'язковими умовами, наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду з даним позовом є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Сукупність вказаних обставин наділяє контролюючий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Як встановлено судом наявність податкового боргу та його розмір підтверджується наявними у справі документами.

Контролюючим органом дотримано порядок та черговість вжиття заходів з метою погашення податкового боргу відповідачем, зокрема, направлення вимоги, вчинення дій щодо стягнення коштів з банківських рахунків платника податків, а саме направлення в банківські установи інкасових доручень, які повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку. Крім того, майно відповідача було передано у податкову заставу, згідно з актом опису.

Таким чином, контролюючим органом вжито всіх заходів, які повинні передувати зверненню до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів виконання зобов'язання відповідачем до суду не надано, доводи контролюючого органу щодо наявності податкового боргу та необхідності надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків не спростовані.

Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 242- 246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у місті Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, ЄДРПОУ: 44116011) до Приватного Підприємства "ТС" (віл. Грушевського, буд. 16, кв. 3, м. Київ, 01021, ЄДРПОУ: 30676085) про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 5 346 984,61 грн. (п'ять мільйонів триста сорок шість тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні та 61 коп.) за рахунок майна платника податків, - задовольнити.

2. Надати дозвіл Головному управлінню ДПС у місті Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, ЄДРПОУ: 44116011) на погшення податкового боргу за рахунок майна платника податків Приватного Підприємства "ТС" (віл. Грушевського, буд. 16, кв. 3, м. Київ, 01021, ЄДРПОУ: 30676085) у межах податкового боргу у розмірі 5 346 984,61 грн. (п'ять мільйонів триста сорок шість тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні та 61 коп.).

3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

5. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.