23 квітня 2026 року справа №320/27240/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо встановлення розміру моєї пенсії по інвалідності в частині застосування відсоткової ставки 60% замість 65% від суми грошового забезпечення, неврахування всіх видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії та неправильного застосування підвищень до пенсії.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок моєї пенсії по інвалідності з урахуванням наступного: - включити до розрахунку грошового забезпечення всі види виплат, передбачені статтею 43 Закону N? 2262 та пунктом 7 Постанови № 393; - застосувати відсоткову ставку у розмірі 65% відповідно до пункту "а" частини першої статті 21 Закону № 2262; - врахувати всі належні мені підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи; - здійснити перерахунок з дати первинного призначення пенсії (01.06.2024).
Ухвалою суду відкрито провадження в справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи. Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши обставини справи, судом було встановлено наступне.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 21.02.2025р. (зареєстровано 11.03.2025р. за вх. № 12818/8) про перерахунок пенсії з включенням до розрахунку грошового забезпечення всі види виплат, передбачені статтею 43 Закону N? 2262 та пунктом 7 Постанови № 393; - застосувати відсоткову ставку у розмірі 65% відповідно до пункту "а" частини першої статті 21 Закону № 2262; - врахувати всі належні мені підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи; - здійснити перерахунок з дати первинного призначення пенсії (01.06.2024).
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом надало відповідь на вищевказану заяву, розглянувши останню як звернення громадян.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон України №1058-IV) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1) заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Як зазначено позивачем, останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії.
Згідно з п. 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Тобто, за результатом розгляду заяв пенсійним органом має бути прийнято рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії.
Відповідач листом на вказану заяву надав відповідь, оформлену листом, та тим самим порушив вказаний Порядок, адже не прийняв відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії.
Тобто, фактично відповідачем не розглянуто належним чином заяви позивача.
За таких обставин, суб'єктом владних повноважень допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії.
З огляду на встановлену протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м Києві, яка полягає у неприйнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви 21.02.2025р. (зареєстровано 11.03.2025р. за вх. № 12818/8) про перерахунок пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянути вказану заяву про перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368), яка полягає у неприйнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 (адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) від 21.02.2025р. (зареєстровано 11.03.2025р. за вх. № 12818/8) про перерахунок пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) від 21.02.2025р. (зареєстровано 11.03.2025р. за вх. № 12818/8) про перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.