29 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/14723/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому, з урахуванням зменшення позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за час проходження служби 11.01.2016-25.06.2024, в період квітень-грудень 2016 року, в період січень-жовтень 2017 року, в період січень- червень 2024 року, з урахуванням абзаців четвертого-шостого пункту 5 постанови КМУ від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, за час проходження служби 11.01.2016-25.06.2024, в період квітень-грудень 2016 року, в період січень- жовтень 2017 року, в період січень-червень 2024 року, включно з урахуванням абзаців четвертого-шостого пункту 5 постанови КМУ від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та виплати компенсацію частини втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму не виплаченої індексації за весь час затримки виплати по день фактичної виплати індексації, з урахуванням фактично виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , за час проходження служби 11.01.2016-25.06.2024, в період квітень-грудень 2016 року, в період січень - грудень 2017 року, в період січень - травень 2018 року, в період травень - грудень 2022 року, в період січень - травень 2023 року, доплати за виконання службових обов'язків в нічний час;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , за час проходження служби 11.01.2016-25.06.2024, в період квітень-грудень 2016 року, в період січень - грудень 2017 року, в період січень - травень 2018 року, в період травень - грудень 2022 року, в період січень - травень 2023 року, доплату за виконання службових обов'язків в нічний час;
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , за час проходження служби 11.01.2016-25.06.2024, в період квітень - грудень 2016 року, в період січень - грудень 2017 року, в період січень - грудень 2018 року, в період січень - серпень 2019 року, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , за час проходження служби 11.01.2016-25.06.2024, в період квітень - грудень 2016 року, в період січень - грудень 2017 року, в період січень - грудень 2018 року, в період січень - серпень 2019 року, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції;
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за не використані дні щорічної основної відпустки за 2020 рік строком 11 діб, 2021 рік строком 30 діб, 2022 рік строком 31 доба, 2023 рік строком 18 діб, 2024 рік строком 14 діб, з урахуванням додаткової грошової винагороди;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за не використані дні щорічної основної відпустки за 2020 рік строком 11 діб, 2021 рік строком 30 діб, 2022 рік строком 31 доба, 2023 рік строком 18 діб, 2024 рік строком 14 діб, з урахуванням додаткової грошової винагороди, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог, зазначив, що позивач проходив службу в органах Національної поліції України з 11.01.2016 по 25.06.2024. Наказом начальника відділу правового забезпечення Управління патрульної поліції в Житомирській області позивача звільнено з посади з 25 червня 2024 року № 1107 о/с. Відповідно витягу з наказу начальника Департаменту патрульної поліції від 25 червня 2024 року №1107 о/с та отриманих позивачем документів, Департамент патрульної поліції не провів зі звільненим повний розрахунок всіх сум, що йому належать, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому стверджує, що діяв на підставі та у межах наданих повноважень, а тому вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач у відповіді на відзив просив задовольнити позовні вимоги, з мотивів, викладених у позовній заяві.
Відповідач подав до суду заперечення, у яких посилається на безпідставність позовних вимог.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах Національної поліції України з 11.01.2016 по 25.06.2024.
Наказом начальника відділу правового забезпечення Управління патрульної поліції в Житомирській області позивача звільнено з посади з 25 червня 2024 року № 1107 о/с.
Відповідно витягу з наказу начальника Департаменту патрульної поліції від 25 червня 2024 року №1107 о/с та отриманих позивачем документів, Департамент патрульної поліції не провів зі звільненим повний розрахунок всіх сум, що йому належать.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію»:
1. Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
2. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
5. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі-Постанова № 988): «Установити, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення».
Пунктом 2 Постанови № 988 передбачено, «Установити, що порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджується Міністерством внутрішніх».
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, визначені Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок №260).
Відповідно п. 3 Порядку №260:
Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
4. Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.
Відповідно п. 4 розділу ІІ Порядку №260, «Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби».
Відповідно п. 11 розділу ІІ Порядку №260, «Поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00».
Пунктом 5 Постанови № 988 визначено розміри складових грошового забезпечення поліцейських.
Порядок і розміри індексації грошового забезпечення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений» (далі по тексту - Постанова №1078).
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі-Постанова №168), визначено розміри такого виду грошового забезпечення як додаткова винагорода.
Під час проходження служби в управлінні патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Позивач отримував щомісячно грошове забезпечення, до складу якого входили такі складові:
- Посадовий оклад (у розмірі згідно Постанови №988);
- Надбавка за таж служби (у розмірі згідно Постанови №988);
- Надбавка за специфічні умови проходження служби (у розмірі згідно Порядку №260 та згідно Постанови 988);
- Премія (у розмірі згідно Постанови №988 та Порядку №260);
- Доплата за виконання службових обов'язків в нічний час (у розмірі згідно Порядку №260 та згідно Постанови 988);
- Додаткова винагорода (у розмірі згідно Постанови №168);
- Індексація (у розмірі згідно Постанови №1078).
Видатки для здійснення виплат Відповідач здійснював за рахунок коду економічної класифікації видатків 1111 «Заробітна плата».
Згідно Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 №333 (далі- Інструкція №333), «економічна класифікація видатків бюджету призначена для розмежування видатків бюджетних установ та одержував бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 1.1.1.1 Інструкції №333, до видатків за кодом економічної класифікації видатків 1111 «Заробітна плата» належать:
1) заробітна плата за встановленими посадовими окладами (тарифними ставками) або розцінками всіх штатних працівників; надбавка за вислугу років; доплата за ранг, надбавки та доплати обов'язкового характеру (оплата роботи в нічний час, за науковий ступінь, за знання та використання в роботі іноземної мови тощо);
2)заохочення передбаченні законодавством;
3)матеріальна допомога, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та в інших випадках за рішенням адміністрації установи (організації) відповідно до законодавства;
4) оплата праці працівників, які не перебувають у штаті установи (організації), за виконання робіт згідно з договорами цивільно-правового характеру, уключаючи договір підряду (за винятком суб'єктів підприємницької діяльності).
В листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 25.10.2022 року №423/1635, вказано, «Відповідно до роз'яснення Міністерства економіки України від 16.03.2022 №4707-06/10084-03 додаткова винагорода передбачена пунктом 1 Постанови №168 є видом грошового забезпечення, який виплачується на період дії воєнного стану».
Тобто, додаткова винагорода, визначена Постановою №168 як складова грошового забезпечення, є невід'ємною складовою грошового забезпечення та фінансується за рахунок видатків, саме на грошове забезпечення.
Щодо індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст. 94 Закону України «Про національну поліцію»: Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», визначено, «Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін».
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», визначено «Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності».
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною 1 статті 2 закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої «індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка».
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Статтею 5 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що «підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до статті 9 закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів».
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Постанова №1078.
Відповідно до пункту 1-1 Постанови № 1078, «Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту».
Пунктом 4 Постанови №1078 встановлено, що «індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення)».
Пунктом 5 Постанови №1078 передбачено, «У разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення».
За змістом пункту 6 Постанови №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу їх платника.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку грошової допомоги при звільнені, що також має значення для розрахунку їх пенсії за вислугу років, оскільки забезпечує дотримання прав осіб, які проходили військову службу, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку грошової допомоги при звільненні призвело б до застосування для визначення розміру цієї грошової допомоги знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція застосована у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 30.09.2019, у справі №750/9785/16-а, від 20.11.2019 у справі №522/11257/16-а.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Суд відмічає, що не нарахування відповідачем індексації грошового забезпечення за час проходження служби 11.01.2016 по 25.06.2024, в період квітень-грудень 2016 року, в період січень- жовтень 2017 року, в період січень-червень 2024 року, у встановленому розмірі порушує право позивача на отримання такої індексації, оскільки відповідне право гарантується законом, а проведення індексації грошового забезпечення є безумовним обов'язком відповідача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у позивача виникло права для нарахування й виплати йому індексації грошового забезпечення відповідно до приписів абзаців четвертого шостого пункту 5 Порядку №1078.
Щодо компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їx виплати, слід зазначити таке.
Згідно абзацу 7 пункту 4 Постанови 1078, у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться ix компенсація відповідно до законодавства.
Статтею 1 Закону Украйни «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків ix виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-III визначено, що «Підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи)».
Згідно статті 2 зазначеного Закону, «Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру».
У даному випадку, мало місце не виплата позивачу індексації грошового забезпечення (яка є грошовим доходом та не має разового характеру, отже підпадає під вимоги Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року №2050-III) з вини відповідача.
Отже, виходячи із зазначеного, відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків ix виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати - за період проходження служби по день фактичної виплати індексації.
Щодо невиплати позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби, суд зазначає таке.
Відповідно п. 4 розділу ІІ Порядку №260, «Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу. Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.
У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.
Відповідно до отриманих відомостей грошового забезпечення позивача на адвокатський запит, встановлено, що під час проходження служби в управлінні патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції з 11.01.2016 по 25.06.2024, відповідач не здійснював доплату до грошового забезпечення за весь час виконання службових обов'язків позивача у повному обсязі, а в деякі місяці взагалі не проводив вказану виплату.
Будь-які накази щодо встановлення або зменшення надбавки за специфічні умови проходження служби позивачу не доводилось та не оголошувались.
Отже, на підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.
Щодо грошової компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток, то слід зазначити, що після звільнення зі служби в поліції, Департамент патрульної поліції не виплатив позивачу також компенсацію за не використані дні щорічних відпусток у повному розмірі.
Приписами ст. 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами, що проходять службу в поліції України здійснюється Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», Цей Закон визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Умови та порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, визначені Порядком №260.
Відповідно до пункту 3 розділу I Порядку № 260, «Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до приписів абз. 7 пункту 8 розділу III Порядку №260, «Поліцейським, які звільняються зі служби в поліції, виплачується грошова компенсація за всі невикористані під час проходження служби дні:
-щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського;
Відповідно ч. 10 ст. 93 Закону України «Про Національну поліцію», «Поліцейським, які звільняються зі служби в поліції, виплачується грошова компенсація за всі не використані під час проходження служби дні: щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського».
Відповідно абзацу десятого пункту 8 розділу III Порядку 260, Виплата грошової компенсації за невикористану відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до законодавства, на день звільнення зі служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.
Тобто розмір грошової компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток обчислюється із розміру повного грошового забезпечення, включно з додатковою грошовою винагородою.
Вищевказане повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду по справі № 380/16916/21.
Структура грошового забезпечення поліцейських визначена законом, а тому не може бути звужена нормами підзаконних нормативно-правових актів.
Зі змісту Постанови №168 слідує, що щомісячна додаткова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та має постійний характер.
Віднесення додаткової винагороди до щомісячних видів грошового забезпечення також підтверджується в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17.
Велика Палата Верховного Суду наголосила, що встановлення підзаконним нормативно правовим актом порядку та умов виплати щомісячної додаткової грошової винагороди не може звужувати чи заперечувати права на отримання такої винагороди, встановленого актом вищої юридичної сили. Ієрархічні колізії нормативно-правових актів долаються шляхом застосування норми, яка закріплена в нормативно-правовому акті, що має вищу юридичну силу.
Відтак, щомісячна додаткова грошова винагорода входить до складу грошового забезпечення поліцейських, з якого обчислюється компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки.
Відповідач для розрахунку грошової компенсації за невикористані дні відпустки, виплаченої позивачу при звільнені, не врахував повне місячне грошове забезпечення з усіма його складовими.
Враховуючи, що додаткова винагорода передбачена Постановою №168 виплачувалась позивачу щомісячно за рахунок коштів фонду грошового забезпечення з моменту впровадження Кабінетом Міністрів України такої виплати до дня звільнення, а отже мала постійний характер, а тому є невід'ємною складовою грошового забезпечення і має бути включена до розрахунку розміру грошової допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, ЄДРПОУ: 40108646) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за час проходження служби у періоди квітень-грудень 2016 року, січень-жовтень 2017 року, січень- червень 2024 року, з урахуванням абзаців четвертого-шостого пункту 5 постанови КМУ від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, за час проходження служби у періоди квітень-грудень 2016 року, січень- жовтень 2017 року, січень-червень 2024 року, включно з урахуванням абзаців четвертого-шостого пункту 5 постанови КМУ від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та виплати компенсацію частини втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму не виплаченої індексації за весь час затримки виплати по день фактичної виплати індексації, з урахуванням фактично виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 за час проходження служби у періоди квітень-грудень 2016 року, січень - грудень 2017 року, січень - травень 2018 року, травень - грудень 2022 року, січень - травень 2023 року, доплати за виконання службових обов'язків в нічний час.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за час проходження служби у періоди квітень-грудень 2016 року, січень - грудень 2017 року, січень - травень 2018 року, травень - грудень 2022 року, січень - травень 2023 року, доплату за виконання службових обов'язків в нічний час.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 за час проходження служби у періоди квітень - грудень 2016 року, січень - грудень 2017 року, січень - грудень 2018 року, січень - серпень 2019 року, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за час проходження служби у періоди квітень - грудень 2016 року, січень - грудень 2017 року, січень - грудень 2018 року, січень - серпень 2019 року, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за не використані дні щорічної основної відпустки за 2020 рік строком 11 діб, 2021 рік строком 30 діб, 2022 рік строком 31 доба, 2023 рік строком 18 діб, 2024 рік строком 14 діб, з урахуванням додаткової грошової винагороди.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за не використані дні щорічної основної відпустки за 2020 рік строком 11 діб, 2021 рік строком 30 діб, 2022 рік строком 31 доба, 2023 рік строком 18 діб, 2024 рік строком 14 діб, з урахуванням додаткової грошової винагороди, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29 квітня 2026 року.
Суддя Р.М.Шимонович