Рішення від 28.04.2026 по справі 240/26511/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/26511/25

категорія 112010205

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивачка просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 серпня 2025 року в повному розмірі доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713);

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату з 01 серпня 2025 року щомісячної доплати до перерахованої пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 2000 грн в повному обсязі, відповідно до Постанови № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ). На виконання рішення суду відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Разом з тим, після проведеного перерахунку відповідачем не включено до пенсійної виплати доплату, передбачену Постановою № 713. Позивачка переконана у безпідставній невиплаті спірної доплати та просить суд задовольнити позов.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог стверджуючи про їх безпідставність. Зазначає, що пенсію позивачці було призначено у розмірі 1926 грн (30 % від 6420 грн) й оскільки цей розмір не сягав мінімально встановленого, відповідно до статті 37 Закону № 2262-ХІІ пенсійну виплату було призначено у розмірі двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Поряд з цим, посилаючись на пункт 2 Постанови № 713, зазначає про встановлення доплати в розмірі 146 гривень у зв'язку з недосягненням мінімально визначеного у цій нормі розміру пенсійної виплати (3854 грн). Оскільки після перерахунку на виконання рішення суду у справі № 240/10651/25 розмір пенсії позивачки збільшився більш, аніж на 146 грн, підстави для виплати, як зазначає відповідач, підвищення за Постановою № 713 наразі відсутні.

Ухвалою від 28 квітня 2026 року суд залишив без задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у цій справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Розглянувши доводи у позовній заяві та відзиві на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з урахуванням такого.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 11 грудня 2020 року їй призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ - чоловіка - ОСОБА_2 (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в розмірі 30 % грошового забезпечення померлого годувальника: посадовий оклад - 3260,00 грн; оклад за військовим званням - 1020,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2140,00 грн; всього - 6420,00 грн. Розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав 6420,00 грн, основний розмір пенсії позивачки (30 %) 1926,00 грн. З урахуванням мінімального розміру пенсії (стаття 37 Закону № 2262-ХІІ: два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) на 1 утриманця розмір призначеної позивачці пенсії склав 3538,00 грн (1769 грн (розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб) х 2 = 3538,00 грн).

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 240/10651/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 11 листопада 2020 року належної пенсії з урахуванням усіх складових (основних та додаткових) грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27 вересня 2024 року № ХЗ60751 про грошове забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням проведених виплат.

Це судове рішення набрало законної сили 20 липня 2025 року.

На виконання рішення суду у справі № 240/10651/25 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з розрахунку 30 % грошового забезпечення (4204,80 грн), після чого сума пенсійної виплати з урахуванням індексації за 2022 - 2025 роки та "компенсаційної виплати 70-річним" склала 7206,88 грн, й до цієї виплати не увійшла спірна доплата згідно з Постановою № 713.

На звернення позивачки щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії на виконання Постанови № 713, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 21 серпня 2025 року № 29610-28310/М-02/8-0600/25 повідомило, що у зв'язку з тим, що до пенсії встановлено доплату до мінімального розміру, доплата згідно з Постановою № 713 не нараховується.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом статті 29 Закону № 2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Положеннями частин першої, другої статті 30 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах, зокрема, сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї (пункт "б" частини першої статті 36 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно із статтею 37 Закону № 2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Своєю чергою, правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Урядом Постанови № 713 дає підстави вважати, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таке правозастосування зроблено Верховним Судом у постанові від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, а відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, ключовим у цій справі є питання наявності правових підстав для виплати позивачці щомісячної доплати до пенсії у разі втрати годувальника в розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 Постанови № 713 з урахуванням встановленої доплати за пунктом 2 цієї ж постанови Уряду.

Визначаючись у цьому спорі, суд встановив, що пенсія в разі втрати годувальника призначена позивачці з 01 грудня 2020 року (після 01 березня 2018 року), однак з грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_2 , визначеного станом на 01 березня 2018 року. Доказів на підтвердження протилежного відповідач не надав.

При цьому статтею 37 Закону № 2262-ХІІ визначено мінімальні розміри пенсій в разі втрати годувальника й встановлено відповідну граничну межу - ця пенсія з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Нормою пункту 2 Постанови № 713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Буквальний аналіз цієї норми дає підстави вважати, що доплата до визначеного розміру пенсійної виплати 3854 грн є гранично мінімальною межею і встановлюється з урахуванням у тому числі й щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови й такі доплати не є взаємовиключними.

За результатом розгляду цієї справи, з урахуванням правових висновків Верховного Суду щодо застосування норм Постанови № 713 при перерахунку пенсій за нормами Закону № 2262-ХІІ, суд доходить висновку, що перерахунок пенсії позивачки, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення), право на отримання якої виникло у померлого годувальника до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, як і встановлення доплати до мінімально визначеного розміру пенсійної виплати за пунктом 2 Постанови № 713.

Тому, на переконання суду, позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні виплати з 01 серпня 2025 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії позивачки є протиправною.

Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача, що виразились у відмові позивачці у нарахуванні та виплаті спірної доплати із зобов'язанням відповідача нарахувати та виплатити передбачену Постановою № 713 щомісячну доплату до пенсії позивачки у сумі 2000 грн.

Щодо зобов'язання відповідача виконати негайно рішення суду в межах суми стягнення за один місяць, суд враховує, що відповідно пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки суд при вирішенні цього спору не приймав рішення про стягнення присуджених сум, відсутні підстави для звернення цього рішення до негайного виконання.

За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачкою судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню позивачці за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (оригінал квитанції від 19 листопада 2025 року про сплату судового збору у сумі 1211,20 грн в матеріалах справи).

Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у нарахуванні та виплаті з 01 серпня 2025 року доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату з 01 серпня 2025 року щомісячної доплати до перерахованої пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Г. Приходько

28.04.26