Рішення від 28.04.2026 по справі 200/1330/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2026 року Справа№200/1330/26

приміщення суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не відновлення розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415) протягом строку, встановленого ч.3 ст.7 Закону України 2923-IX від 23.02.2023;

- скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 12.12.2025 №2916 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415);

- зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415) з урахуванням висновків суду в цій справі;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7500,00 (сім тисяч п'ятсот) гривень.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у червні 2025 року в результаті обстрілів з боку збройних сил РФ був зруйнований будинок за адресою: АДРЕСА_2 . У зв'язку з чим, 13.11.2025 на розгляд Комісії позивачем було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415). Однак, 12.12.2025 в особистому кабінеті веб-порталу «Дія» позивачу надійшло повідомлення про зміну статусу її заявки на «Зупинено». Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, тому звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.03.2026 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що розгляд заяви позивача в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна було зупинено на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки. Крім того, за результатами розгляду перевірки наданого звіту про результати технічного обстеження повідомлено, що на засіданні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, було розглянуто та перевірено звіт лише за формальними ознаками (повнота звіту, наявність обов'язкових розділів, розрахунків, схем, додатків, підписів і печаток). Оцінка технічного стану об'єкта не проводилася. У ході перевірки було виявлено недоліки у звіті та прийнято рішення проінформувати заявника про виявлені зауваження. Після повторного направлення технічного звіту з урахуванням зауважень заява буде розглянута повторно. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач підтримала обґрунтування заявлених вимог, викладених в позовній заяві. Також додатково вказала, що відповідач, здійснюючи несанкціоновану перевірку експертного звіту та висуваючи додаткові умови для розгляду заяви позивача, навмисно затягує час її розгляду. Вважає, що такі дії відповідача є, по-перше, навмисними, а, по-друге, нікчемними та такими, які не мають жодного юридичного значення.

У запереченнях на відповідь на відзив представник відповідача зазначив, що Комісія відповідно до норм Примірного Положення про комісію (постанова Кабінету Міністрів України №516) зобов'язана перевіряти наявність та формальну відповідність документів, що додаються до заяви, встановлювати, чи відповідає поданий пакет документів вимогам законодавства. Перевірка звіту стосувалася лише формальних ознак, а саме повноти звіту, наявності обов'язкових розділів, наявності схем, розрахунків, додатків, коректності підписів та печаток. Жодної технічної експертизи Комісія не проводила і не має права проводити. Позивачка неправильно тлумачить повноваження Комісії, приписуючи їй функції, яких закон не передбачає. Фактично дії Комісії були спрямовані на забезпечення формальної відповідності пакету документів, повідомлення сторін про виявлені недоліки, надання можливості замовнику звіту виправити технічні помилки та неточності. Така процедура прямо передбачена Порядком №600. Усі дії відповідача знаходяться в межах повноважень і не порушують прав позивачки. Комісія має право і обов'язок встановити відповідність документів формальним вимогам, навіть якщо ці документи перенесені до Реєстру іншим суб'єктом (публічним реєстратором), а отже дії Покровської міської військової адміністрації є правомірними, відповідними до законодавства.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов до наступного.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Договором купівлі-продажу квартири від 11.02.1995 дарування квартири від 14.09.2021, витягом з Державного реєстру речових прав від 18.04.2024 №374909903.

У позовній заяві позивач вказує, що у червні 2025 року м. Покровськ Донецької області зазнало ворожих обстрілів з боку збройних сил рф в результаті якого було зруйновано будинок за адресою: АДРЕСА_2 .

13.11.2025 позивачем на розгляд Комісії було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415).

12.12.2025 в особистому кабінеті веб-порталу “Дія» позивачу надійшло повідомлення про зміну статусу його заявки на “Зупинено».

26.01.2026 позивач звернулась до відповідача із заявою в якій просила надати копію рішення Комісії щодо зупинення розгляду його заяви від 13.11.2025 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415).

Листом від 13.02.2026 №вх.01-37-88 відповідач надав копію витягу з рішення Комісії від 12.12.2025 №2916.

Рішенням № 2916 від 12.12.2025 Комісії з розгляду питань щодо надання компенсацій за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області вирішено зупинити з 12.12.2025 розгляд заяви ЗВ-13.11.2025-267415 ОСОБА_1 , у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з ч.1 ст.43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (ч.3 ст.43 КАС України).

Відповідно до ч.6 ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» для реалізації своїх повноважень сільські, селищні, міські, районні, обласні ради можуть утворювати консультативно-дорадчі органи.

У ст.3 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923) визначено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

У ч. 4 ст. 3 Закону № 2923 визначено повноваження Комісії, відповідно до яких серед іншого, Комісія здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі, приймає рішення про надання / відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Згідно з п.1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою КМУ від 19.05.2023 № 516 (далі - Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі знищені об'єкти нерухомого майна).

Комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій (п. 2 Примірного положення № 516).

Таким чином, оскільки комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України є консультативно-дорадчими органами виконавчого комітету відповідної сільської, селищної та міської ради, і не мають статусу юридичної особи, а тому не мають адміністративної процесуальної правоздатності.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», у населених пунктах, де утворено військові адміністрації населених пунктів, повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови переходять до військової адміністрації відповідного населеного пункту та її начальника.

Постановою Верховної Ради України від 21.09.2022 № 2616-ІХ “Про здійснення начальниками Добропільської, Мирноградської, Покровської та Селидівської міських військових адміністрації Покровського району Донецької області повноважень, передбачених ч.2 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» прямо визначено, що начальник Покровської міської військової адміністрації здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету та міського голови.

Пункт 8 ч. 6 ст. 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» встановлює, що начальник міської військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.

Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.

У ст.3 Закону № 2923 визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації; здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі: а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна; б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу; заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації); утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби); проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції; виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Суд зазначає, що відповідно до ст.6 Закону № 2923 розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:

а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;

б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);

в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених ч.7 ст.4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених п.п."б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.

Вимоги абз.1 цього підпункту не поширюються на випадки, якщо вірність копій документів, які додаються до заяви, засвідчено адміністратором центру надання адміністративних послуг, посадовою особою органу соціального захисту населення, нотаріусом, яким прийнято заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Копії документів, визначені ч.7 ст.4 цього Закону, можуть бути нотаріально засвідчені та завантажені нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або до іншої інформаційно-комунікаційної системи державної форми власності, що взаємодіє з Реєстром пошкодженого та знищеного майна. На електронні копії таких документів, що завантажуються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, нотаріус накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У такому разі оригінал відповідного документа не вимагається.

Вимагання надання (отримання) документів (відомостей з таких документів), визначених абзацом першим цього підпункту, отримувачем компенсації самостійно забороняється;

4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику:

а) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти;

б) у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.

Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

У ч.1 ст.7 Закону № 2923 передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є: 1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених ч.7 ст.4 цього Закону; 2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Згідно з ч. 4. ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.

Відповідно до частини 7 ст. 4 Закону № 2923, до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються: документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об'єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).

Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

У разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється (ч. 14 ст. 4 Закону № 2923).

Абз.2 п.15 постанови Кабінету Міністрів України № 600 від 30.05.2023 "Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, то відповідне повідомлення про зупинення надійшло їй на електронну пошту.

У п.15 Порядку № 600 визначено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до ст. 6, 7, ч.4 - 6 ст. 8 Закону.

Для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей: акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до п.8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою КМУ від 19.04.2022 № 473; та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до п.9 зазначеного Порядку; або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою КМУ від 07.07.2025 № 815.

Отже, Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна звіту технічного обстеження.

У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій (далі-особливості), затверджених постановою КМУ від 07.07.2025 № 815.

Так, п.1, 2 особливостей встановлено, що ці особливості визначають механізм проведення обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна із застосуванням продуктів дистанційного спостереження.

Ці особливості застосовуються з метою фіксації факту знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, у разі неможливості проведення на відповідних територіях видів обстеження, передбачених Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).

Пунктом 4 Особливостей визначено, що у цих особливостях терміни вживаються в такому значенні: дистанційне обстеження - процес збору, фіксації та аналізу інформації про стан об'єкта нерухомого майна без фізичного доступу до нього з використанням фото- та відеоматеріалів, отриманих за допомогою цифрових камер (зокрема мобільних пристроїв), безпілотних повітряних суден або інших технічних засобів дистанційного спостереження, зокрема, інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі; інформаційні продукти дистанційного зондування Землі - матеріали і дані аерозйомки, космічної зйомки та метадані до них, представлені у вигляді візуальних зображень; окремі категорії об'єктів нерухомого майна (далі - об'єкти) - житлові будинки, будинки садибного типу, садові та дачні будинки (зокрема квартири, інші житлові приміщення, що розташовані в таких будинках); об'єкти-орієнтири - об'єкти природного (особливості місцевості, рельєфу, елементи ландшафту, водні об'єкти тощо) або штучного (будівлі та споруди) походження, географічне розташування яких відомо та які мають унікальні або характерні ознаки, що візуально дають змогу їх ідентифікувати на фото- чи відеоматеріалах або інформаційних продуктах дистанційного зондування Землі, які використовуються для дистанційного обстеження; уповноважений орган - виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або військові адміністрації населених пунктів (у разі їх утворення).

У абз.2 п.6 особливостей зазначено, що дистанційне обстеження проводиться з використанням одного або кількох видів продуктів дистанційного спостереження, які містять зображення об'єкта: 1) фотоматеріали, отримані за допомогою цифрових камер (зокрема мобільних пристроїв), безпілотних повітряних суден тощо.

Відповідно до п.7 особливостей у разі використання для цілей проведення дистанційного обстеження фотоматеріалів знімки об'єктів повинні мати такі характеристики: 1) технічні вимоги: знімок повинен бути в кольоровому форматі з роздільною здатністю, що дає змогу візуально підтвердити факт знищення об'єкта; зображення на знімку повинне бути чітким, без ознак цифрових спотворень, розмиття чи інших дефектів, що унеможливлюють ідентифікацію об'єкта або характер його пошкодження/руйнування; зйомка повинна здійснюватися в умовах достатнього природного або штучного освітлення, яке забезпечує належну видимість деталей; за технічної можливості файл знімку повинен містити вбудовані метадані (EXIF) з фіксацією дати і часу зйомки, координат глобальної навігаційної супутникової системи місця фіксації, технічної інформації про пристрій зйомки; 2) набір знімків об'єкта повинен містити: загальний вигляд земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт (з прилеглою територією - з метою підтвердження типу та розміщення об'єкта); загальний ракурс (вигляд) об'єкта, який дає змогу оцінити ступінь пошкодження/руйнування, а також у разі потреби огляд об'єкта з різних ракурсів (фасад, боковий фасад (вид з протилежного (тильного) боку) та/або згори) - у кількості, достатній для встановлення факту знищення об'єкта; 3) вимоги до змісту зображення: на знімку повинні бути чітко зафіксовані зруйновані конструкції (елементи) об'єкта, зокрема руйнування/обвалення (втрата цілісності) несучих та огороджувальних конструкцій (зокрема стін, перекриття, даху), із забезпеченням контрастного зображення збережених і зруйнованих частин об'єкта (у разі його часткового руйнування); знімок за можливості повинен містити ідентифікаційні ознаки об'єкта, зокрема таблички з адресою, номери будинків, вивіски, прилеглу територію, об'єкти-орієнтири.

Згідно із п.10 Особливостей, рішення про дистанційне обстеження приймається комісією, утвореною відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою КМУ від 19.04.2022 № 473, на підставі інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою КМУ від 26.03.2022 №380 Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - інформаційне повідомлення), в якому стан пошкодженого майна зазначений як непридатне до експлуатації або знищене повністю.

Відповідно до Положення про комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання (Додаток 2 до розпорядження начальника Покровської міської військової адміністрації від 31.07.2025 № 454рг) Комісія у своїй діяльності керується Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженим постановою КМУ від 19.04.2022 №473 (зі змінами), Порядком проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженим постановою КМУ від 12.04.2017 №257 (зі змінами), змінами до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою КМУ від 05.04.2022 №423, Особливостями проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затвердженими постановою КМУ від 07.07.2025 № 815, Порядком поводження з відходами, що утворились у зв'язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків», затвердженим постановою КМУ від 27.09.2022 № 1073, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами КМУ, іншими актами законодавства України, рішеннями виконавчого комітету міської ради.

Враховуючи норми чинного законодавства судом встановлено, що комісією було зупинено розгляд заяви позивача у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна на підставі абз. 6 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2023 № 600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.

Проте, комісія мала вжити заходи до проведення обстеження відповідно до законодавства самостійно, враховуючи, що вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою КМУ від 07.07.2025 № 815, чого відповідачем зроблено не було.

Крім того, згідно з ч. 3, 4 ст. 4 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації).

Відповідно до ч.5 ст.3 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається великий обсяг прав та обов'язків у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при вирішенні питання про надання компенсації за знищені та пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.

Доказів здійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на встановлення права позивача на отримання компенсації за знищений та пошкоджений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, зокрема, направлення запитів щодо отримання таких документів до юридичних осіб або до позивача, суду не надано.

Суд зауважує, що дійсно на території Покровської територіальної громади проводяться активні бойові дії. Проте, відповідачем не зазначено, які саме дії йому потрібно вчинити, які в свою чергу несуть загрозу життю та здоров'ю, для розгляду заяви позивача.

Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 12.12.2025 № 2916 в частині зупинення розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415).

Щодо позовної вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не відновлення розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415) протягом строку, встановленого ч.3 ст.7 Закону України 2923-IX від 23.02.2023, суд зауважує, що дана позовна вимога охоплюється висновком суду про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 12.12.2025 № 2916 в частині зупинення розгляду заяви позивача від 13.11.2025.

Розглядаючи позовні вимоги зобов'язального характеру суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність наведеним критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за наявними критеріями.

Тобто, в межах розгляду даної справи суд може перевірити на відповідність нормам законодавства прийняте відповідачем рішення.

Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов'язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

В свою чергу, варто зауважити, що у відповідності до приписів п.23 ч.1 ст.4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Разом з цим норми права, які регулюють спірні правовідносини, визначають чітку поведінку суб'єкта владних повноважень, яка не передбачає свободи розсуду (дискреції), а тому, з метою повного та всебічного захисту порушених прав позивача, суд вважає за належне як похідну позовну вимогу від основної, яку вже судом було задоволено - зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415), з урахуванням висновків суду в цій справі.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог позивача.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1064,96 грн.

Відносно стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7500,00 грн.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.9 зазначеної статті, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

У п.1 ч.3 ст.132 КАС України визначає, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.3-5 ст.134 КАС України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

На підставі ч. 7 ст. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що 19.02.2026 між позивачем та адвокатом Келембет І.І. укладено договір № 19/02/2026 про надання професійної правничої допомоги.

Згідно із п.4.1 Договору розмір гонорару за надання юридичної допомоги під час представлення інтересів Клієнта у суді першої інстанції складає 7500,0 грн і сплачується протягом 3-х днів з дати укладання цього Договору.

23.02.2026 між позивачем і адвокатом Келембет І.І. було складено Акт приймання-передачі наданих послуг, згідно з яким позивач сплатила адвокату Келембет І.І. 7500 (сім тисяч п'ятсот) гривень за складання позовної заяви до Донецького окружного адміністративного суду (4000,00 грн), складання відповіді на відзив у суді першої інстанції (3000,00 грн) та консультаційні послуги (500 грн).

23.02.2026 позивачем сплачено гонорар у розмірі 7 500,00 грн, що підтверджується квитанцією № 2.544744089.1.

Таким чином, витрати позивача на правову (правничу) допомогу по даній справі складають 7500 (сім тисяч п'ятсот) грн., що підтверджується наступними доказами: договором про надання правової допомоги, актом приймання-передачі наданих правових послуг, платіжною інструкцією.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7 500,00 грн.

Керуючись ст.2, 5-10,72-90,139,242-246,205,250,255,257-262,295,297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85300, Донецька обл., Покровський р-н, м. Покровськ, пл. Незалежності, буд. 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 12.12.2025 №2916 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415).

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-13.11.2025-267415) з урахуванням висновків суду в цій справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1064,96 (одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати за надання професійної правничої допомоги в розмірі 7 500 (сім тисяч п'ятсот) гривень 00 коп.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Зеленов