Рішення від 29.04.2026 по справі 200/1703/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 року Справа№200/1703/21-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (місцезнаходження: 87504, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Семашка, буд.15, кв.405, код ЄДРПОУ 34550446) до Хлібодарівської сільської територіальної громади (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17, код ЄДРПОУ 03331393) про визнання протиправним та нечинним рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Калинівською сільською радою Волноваського району Донецькою області прийняті рішення від 08.07.2011 №VI-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки та рішення від 15.09.2011 №VI/14-63, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку для експлуатації та обслуговування виробничих об'єктів також вирішено передати позивачу в оренду на 49 років земельні ділянки в межах с. Калініне Волноваського району, загальною площею 0,7207 га, для експлуатації та обслуговування виробничих об'єктів, зокрема, Об'єктів нерухомості за адресами: Донецька обл., Волноваський район, с. Калініно (раніше с. Калинове) по вул. Свердлова, буд. 15, вул. Леніна, буд. 2а, вул. Баєва, буд. 31 (далі - «Земельні ділянки»), а також затверджено розмір орендної плати - 5% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 11.08.2020 у справі №905/2131/19 за позовом позивача до Калинівська сільська рада Волноваського району Донецькою області» про скасування від 15.09.2011 №VI/14-63, позовні вимоги задоволено частково скасовано п.3 та п.4 рішення.

Позивач вважає, що у відповідача відсутні підстави для встановлення невизначеного розміру орендної плати за земельні ділянки, а отже, на думку позивача рішення не відповідає вимогам законодавства, діючого на час його прийняття, в частині встановлення розміру орендної плати та підлягає скасуванню.

Просили задовольнити позов.

Від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 19 лютого 2021 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до суду: заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску; двох примірників позовної заяви із визначенням змісту позовних вимог до Хлібодарівської сільської територіальної громади.

Ухвалою суду від 19 березня 2021 року продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 31 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; зобов'язано Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: 85781, Донецька область, Волноваський район, с.Калинове, вул.Центральна, буд.19, код ЄДРПОУ 21968728) опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 200/1703/21-а щодо оскарження рішення Калинівської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднене. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання; зобов'язано Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: 85781, Донецька область, Волноваський район, с.Калинове, вул.Центральна, буд.19, код ЄДРПОУ 21968728) в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчену копію: рішення Калинівської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, всі докази щодо забезпечення вимог Закону України від № 1160-ІV від 11.09.2003 “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у тому числі опублікування проектів та оскаржуваного рішення; розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 14 квітня року о 11 год. 30 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.

Ухвалою суду від 08 квітня 2026 року у задоволенні заяви дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» про проведення судового засідання у режимі відеоконференції по справі №200/1703/21-а відмовлено.

Ухвалою суду від 14 квітня 2026 року виправлено описку в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року по справі № 200/1703/20-а, в п'ятому абзаці резолютивної частини ухвали замість "14 квітня року" вказати "14 квітня 2021 року".

Ухвалою суду від 14 квітня 2026 року відкладено підготовче судове засідання по адміністративній справі №200/1703/21-а на 27 травня 2021 року о 11:30; зобов'язано Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області надати до суду письмові обґрунтовані пояснення щодо заявленого позову.

Ухвалою суду від 11 травня 2021 року у задоволенні заяви дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» про проведення судового засідання у режимі відеоконференції по справі №200/1703/21-а відмовлено.

Ухвалою суду від 27 травня 2021 року виправлено описку в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року по справі № 200/1703/21-а, зазначивши по тексту ухвали: “рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки» замість “рішення Калинівської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки».

Ухвалою суду від 27 травня 2021 року продовжено підготовче засіданні на тридцять днів; відкладено підготовче засідання по справі на 15 червня 2021 року о 12:30 год.; зобов'язано Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: 85781, Донецька область, Волноваський район, с.Калинове, вул.Центральна, буд.19, код ЄДРПОУ 21968728) опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 200/1703/21-а щодо оскарження рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднене. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання; зобов'язано Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: 85781, Донецька область, Волноваський район, с.Калинове, вул.Центральна, буд.19, код ЄДРПОУ 21968728) в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчену копію: рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, всі докази щодо забезпечення вимог Закону України від № 1160-ІV від 11.09.2003 “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у тому числі опублікування проектів та оскаржуваного рішення; зобов"язано Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області надати до суду письмові обґрунтовані пояснення щодо заявленого позову.

Ухвалою суду від 01 червня 2021 року у задоволенні заяви дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» про проведення судового засідання у режимі відеоконференції по справі №200/1703/21-а відмовлено.

Ухвалою суду від 15 червня 2021 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 12:30 год. 13 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 13 липня 2021 року замінено відповідача у справі № 200/1703/21-а Калинівську сільську раду Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: 85781, Донецька область, Волноваський район, с.Калинове, вул.Центральна, буд.19, код ЄДРПОУ 21968728) на його правонаступника - Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17); розгляд справи вирішено почати спочатку; відкладено підготовче засідання на 21 липня 2021 року о 12:00.

Ухвалою суду від 21 липня 2021 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/1703/21-а відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення» КАС України; відкладено підготовче засідання у справі №200/1703/20-а до 11:30 год. 09 вересня 2021 року, про що повідомити сторони по справі; зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 200/1703/21-а щодо оскарження рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднене. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання; зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський районн, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчену копію: рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, всі докази щодо забезпечення вимог Закону України від № 1160-ІV від 11.09.2003 “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у тому числі опублікування проектів та оскаржуваного рішення; питання щодо призначення судової будівельно-технічної експертизи буд вирішено в наступному підготовчому судовому засіданні; зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) надати до суду письмові пояснення з приводу призначення судової будівельно-технічної експертизи.

Ухвалою суду від 09 вересня 2021 року клопотання представника дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» про призначення будівельно-технічної експертизи та зупинення провадження у справі задоволено; призначено у справі № 200/1703/21-а будівельно-технічну експертизу; проведення експертизи доручено Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України (61177, Харківська область, місто Харків, вул.Золочівська, будинок 8 "А"); перед судовими експертами поставлено наступне питання: Яке функціональне призначення об'єктів нерухомості, які розташовані в с.Калінове Волноваського району Донецької області: контора агроцеху по вул.Свердлова, буд.15, теслярня по вул.Леніна, буд.2а, господарські будівлі по вул.Баєва, буд.31? Чи відносяться об'єкти нерухомості, які розташовані в с.Калінове Волноваського району Донецької області: контора агроцеху по вул.Свердлова, буд.15, теслярня по вул.Леніна, буд.2а, господарські будівлі по вул.Баєва, буд.31 до дієздатних, недієздатних об'єктів, об'єктів по реалізації продукції, об'єктів без реалізації продукції?; направлено до Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім.Засл.проф.М.С.Бокаріуса» Міністерства юстиції України (61177, Харківська область, місто Харків, вул.Золочівська, будинок 8А) адміністративну справу № 200/1703/21-а після набрання законної сили ухвали суду; провадження у справі зупинено до отримання результатів експертизи; ПОВТОРНО зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №200/1703/21-а щодо оскарження рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднене. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання; ПОВТОРНО зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський районн, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчену копію: рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, всі докази щодо забезпечення вимог Закону України від № 1160-ІV від 11.09.2003 “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у тому числі опублікування проектів та оскаржуваного рішення; зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 200/1703/21-а щодо оскарження рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднене. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання; зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський районн, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчену копію: рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, всі докази щодо забезпечення вимог Закону України від № 1160-ІV від 11.09.2003 “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у тому числі опублікування проектів та оскаржуваного рішення; питання щодо призначення судової будівельно-технічної експертизи буд вирішено в наступному підготовчому судовому засіданні; зобов'язано Хлібодарівську сільську територіальну громаду (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) надати до суду письмові пояснення з приводу призначення судової будівельно-технічної експертизи.

Ухвалою суду від 29 квітня 2026 року поновлено провадження в справі за позовом дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (місцезнаходження: 87504, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Семашка, буд.15, кв.405, код ЄДРПОУ 34550446) до Хлібодарівської сільської територіальної громади (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17) про визнання протиправним та нечинним рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки.

Ухвалою суду від 29 квітня 2026 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.

Законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 29 жовтня 2024 № 4024-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 січня 2025 № 4220-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 квітня 2025 № 4356-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14 січня 2026 № 4757-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, дочірне підприємство “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», місцезнаходження: 87504, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Семашка, буд.15, кв.405, код ЄДРПОУ 34550446 є юридичною особою.

Відповідач Хлібодарівська сільська територіальна громада, 85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17 є суб'єктом владних повноважень та юридичною особою публічного права.

28.11.2006 між позивачем та Відкритим акціонерним товариством "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" укладено договір купівлі-продажу сукупних валових активів (єдиного майнового комплексу) а саме, агроцеху №48 (з урахуванням вартості гудвілу), що знаходиться на території села Калініне Волноваського району Донецької області.

Згідно витягу з реєстру права власності на нерухоме майно №14613793 від 21.05.2007 нежитлова будівля, критий тік, заправочна ПММ знаходяться за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Калініне, вул.Баєва, буд.31.

Згідно витягу з реєстру права власності на нерухоме майно №14614067 від 21.05.2007 нежилі будівлі мат.складів і теслярні знаходяться за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Калініне, вул.Леніна, 2а.

Згідно витягу з реєстру права власності на нерухоме майно №14613983 від 21.05.2007 нежила будівля контори, матеріальні склади знаходяться за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Калініне, вул.Свердлова, 15.

Рішенням Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VI-12-54 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки" затверджено ставки орендної плати на земельні ділянки, які знаходяться в межах населеного пункту села Калініне, згідно додатку, в якому встановлено розмір орендної плати, за використання земельних ділянок, розташованих в межах населеного пункту, зокрема у п. 2 Додатку встановлено наступне формулювання розміру орендної плати: «під спорудами та будівлями - недієздатні об'єкти - 3%, дієздатні об'єкти - об'єкти по реалізації продукції - 3-8 %, без реалізації продукції - 3-5 %.

Рішенням Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 15.09.2011 № VI/14-63 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку для експлуатації та обслуговування виробничих об'єктів", яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку позивача для експлуатації та обслуговування виробничих об'єктів: контори агроцеха по вул.Свердлова, буд.15, теслярні по вул.Леніна, буд.2а, господарської будівлі по вул.Баєва, буд.31 у с.Калініне Волноваського району Донецької області.

Вирішено передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель житлової та громадської забудови в межах населеного пункту Калінінської сільської ради загальною площею 0,7207га в оренду на 49 років для експлуатації та обслуговування виробничих об'єктів, а саме: контори агроцеха по вул.Свердлова, буд.15 - 0,1580га, теслярні по вул.Леніна, буд.2а 0,1741га, господарської будівлі по вул.Баєва, буд.31 - 0,3886га.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 11.08.2020 у справі №905/2131/19 скасовано п.3 та п.4 рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 15.09.2011 № VI/14-63 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ДП "Ілліч-Агро Донбас" ПАТ "ММК ім.Ілліча" для експлуатації та обслуговування виробничих об'єктів".

Крім того, у рішенні Господарського суду Донецької області від 11.08.2020 у справі №905/2131/19 вказано, що :

відповідачем не надано будь-яких правил, положення, методики тощо, якими відповідач керувався при визначенні ставок орендної плати в межах встановлених рішенням від 08.07.2011;

формальне встановлення органом місцевого самоврядування ставок орендної плати в межах, визначених податковим законодавством, без затвердження механізму визначення для кожного випадку конкретної ставки, не може вважатися належним виконанням органом місцевого самоврядування обов'язків з затвердження ставок орендної плати;

крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що не визначення відповідачем в рішенні від 08.07.2011 конкретних ставок орендної плати, може призвести до ситуації коли за земельні ділянки однієї категорії для різних суб'єктів можуть бути різні ставки орендної плати, що створить дискримінаційні умови господарської діяльності для одних суб'єктів перед іншими, в той час як Законом України "Про захист економічної конкуренції", Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" заборонено дискримінацію з боку органів місцевого самоврядування (постанова Верховного суду у справі №904/401/18 від 28.01.2020).

Частиною 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом

Згідно висновку експертів №28525/28773 за результатами проведення комісійної судової будівельно-технічної експертизи за матеріалами адміністративної справи № 200/1703/21-a на виконання ухвали суду в результаті проведеного дослідження визначено, що функціональне призначення об'єктів нерухомості, які розташовані в с. Калинове Волноваського району Донецької області: контора агроцеху по вул. Свердлова, буд. 15, теслярня по вул. Леніна, буд. 2а, господарські будівлі по вул. Баєва, буд. 31 визначається, як «виробниче». B 2. Питання щодо визначення належності об'єктів нерухомості, які розташовані с. Калинове Волноваського району Донецької області: контора агроцеху по вул. Свердлова, буд. 15, теслярня по вул. Леніна, буд. 2а, господарські будівлі по вул. Баєва, буд. 31 до дієздатних, недієздатних об'єктів, об'єктів по реалізації продукції, об'єктів без реалізації продукції не входить до компетенції експертів з будівельно-технічних досліджень.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно зі частиною першою статті 206 Земельного кодексу України ( далі також ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до пункту «в» частини першої статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Статтею 201 ЗК України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Частиною першою статті 13 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» (далі також Закон № 1378-IV,тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За змістом статті 1 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 18 Закону № 1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 23 Закону № 1378-IV технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України.

Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Системний зміст наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності.

Водночас технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.

Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).

В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 2 березня 2016 року у справі № 3-476гс15, Верховного Суду від 31 липня 2018 року у справі № 804/7823/14, від 30 жовтня 2018 року у справі № 804/2111/14, від 12 листопада 2018 року у справі № 814/789/17, від 20 грудня 2018 року у справі № 826/11716/17, від 28 вересня 2020 року у справі № 808/995/18, від 9 лютого 2022 року у справі № № 808/1284/16 та від 1 червня 2022 року у справі № 640/13150/19.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктами 34-35 частини першої статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі також Закон № 280/97-ВР) визначено перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад, до яких, серед іншого, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Частинами першою, другою та десятою статті 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до частини дванадцятої цієї ж статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно із статтею 1 Закону України від 11 вересня 2003 року № 1160-IV Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі також Закон № 1160-IV) регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом;

регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти;

регуляторна діяльність - діяльність, спрямована на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів, яка здійснюється регуляторними органами, фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, територіальними громадами в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами;

Згідно зі статтею 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Правові висновки щодо застосування статті 4 КАС України та статті 1 Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в аспекті визначення ознак нормативно-правового регуляторного акта викладені у постановах Верховного Суду від 21 грудня 2019 року у справі № 826/14366/15, від 9 квітня 2020 року у справі № 807/150/16, від 9 грудня 2020 року у справі № 813/746/18, від 24 червня 2021 року у справі № 560/3160/20, від 1 лютого 2022 року у справі № 160/1936/21, від 20 травня 2022 року у справі № 160/9717/21 та від 11 вересня 2023 року у справі № 320/258/19.

Згідно із правовим висновком сформованим та застосованим у цих справах нормативно-правові акти - це акти, які встановлюють, змінюють (скасовують), припиняють загальні правила регулювання однотипних відносин; розраховані на широке коло осіб та на довгострокове неодноразове застосування; зазвичай невизначеність дії у часі; встановлюють загальні правила поведінки; регулювання однотипних відносин; ті, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення; не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Господарський кодекс України (далі також ГК України) у статті 1 визначає господарські відносини як відносини виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між суб'єктами господарювання та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Водночас під господарською діяльністю відповідно до частини першої статті 2 ГК України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до статей 42 та 52 ГК України визначено наступні види господарської діяльності: підприємництво - це господарська діяльність, що здійснюється для досягне економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку; некомерційна господарська діяльність - це господарська діяльність, що здійснюється без мети одержання прибутку.

Зі змісту наведених норм права вбачається, що державна регуляторна політика охоплює всі сфери та галузі, у яких можливе здійснення господарської та підприємницької діяльності, не забороненої законами України, та засоби державного регулювання такої діяльності, у яких держава будь-яким чином встановлює правила поведінки для суб'єктів господарювання.

Основними засобами регулюючого впливу держави є, зокрема:

правила та процедури щодо входження на ринок і виходу з нього суб'єктів господарювання, їх створення та ліквідації;

ліцензування певних видів господарської діяльності;

дозвільна система на провадження певного виду господарської діяльності; правила та процедури, що регламентують певні види господарської діяльності, які не підпадають під дозвільну систему на провадження певного виду господарської діяльності;

правила щодо обсягу та процедур подачі обов'язкової звітності; тарифне і нетарифне регулювання;

організація державного контролю за господарською діяльністю; отримання погоджень від органів державної влади або третіх осіб.

Таким чином, регулюючий вплив держави на діяльність суб'єктів господарювання поширюється на всі правовідносини між суб'єктами господарювання, які мають місце в законодавчо регульованій сфері, а також охоплює собою адміністративні відносини між ними та органами влади під час реалізації прав та обов'язків, передбачених актами законодавства, нормативними та нормативно-правовими актами.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі № 826/15456/17, від 13 грудня 2019 року у справі № 461/1824/15-а, від 31 травня 2021 року у справі № 826/16053/16 та від 5 липня 2023 року у справі № 160/3064/22.

Також Верховний Суд у постанові від 5 липня 2023 року у справі № 160/3064/22 дійшов висновку, що лише за умови відповідності акту відповідного регуляторного органу системі визначених вимог, він вважається регуляторним та до нього мають бути застосовані положення наведеного Закону.

3окрема, регуляторним актом може визнаватись як нормативно-правовий акт, так й інший офіційний письмовий документ суб'єкта владних повноважень, який відповідає сукупності певних ознак, зокрема таких як: 1) прийняття уповноваженим на це регуляторним органом; 2) встановлення, зміна чи скасування норм права (застосування неодноразово та щодо невизначеного кола осіб). Особливу увагу при визначенні акту регуляторним слід звертати на відносини, що є предметом регулювання цього акту, та його вплив на ці відносини.

Отже, лише за сукупної наявності всіх зазначених характеристик, відповідний акт є регуляторним та при його прийнятті уповноважений регуляторний орган повинен дотримуватись процедури, що встановлена Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Питання стосовно правової природи рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки землі, неодноразово вирішувалися Верховним Судом.

Зокрема, у постанові від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/7868/13 Суд дійшов висновку, що рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки мають ознаки нормативно-правового акта, оскільки прийняті уповноваженим органом суб'єкта владних повноважень, змінюють норми права, скасовують інший правовий акт, поширюються на невизначене коло осіб (платників орендної плати за землю, коло яких не є конкретно визначеним) та спрямовані на правове регулювання адміністративних відносин між регуляторним органом та іншими суб'єктами господарювання.

Аналогічні висновки неодноразово були наведені у постановах Верховного Суду від 25 вересня 2018 року у справі № 428/7176/14-а, від 27 листопада 2018 року у справі № 826/2507/18, від 6 березня 2019 року у справі № 803/417/18, від 17 грудня 2019 року у справі № 1940/1662/18, від 10 квітня 2020 року у справі № 615/1182/15-a, від 29 квітня 2020 року у справі № 161/6580/16-а, від 10 червня 2021 року у справі № 823/902/17, від 15 червня 2021 року у справі № 200/12944/19-а, від 16 грудня 2021 року у справі № 826/8114/17, від 1 лютого 2022 року у справі № 160/1936/21, від 1 червня 2022 року у справі № 280/5928/19, від 2 лютого 2023 року у справі № 807/125/18 та від 4 лютого 2023 року у справі № 695/2607/17.

За такого правого регулювання, спірне рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VI-12-54 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки" є нормативно-правовим регуляторним актом та, відповідно, на процедуру його розробки, оприлюднення та прийняття поширюються вимоги Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно зі статтею 9 Закону № 1160-IV кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.

Так, згідно з частиною другою статті 13 цього Закону повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Тобто, Законом передбачена можливість повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта, зокрема, шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет, у разі відсутності у розробника такого проекту друкованого засобу масової інформації.

Відповідно до вимог статті 36 Закону № 1160-IV регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.

У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.

За змістом статті 12 Закону № 1160-IV регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 березня 2025 року у справі №361/193/17.

Відповідно до ч.3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що в рішенні Господарського суду Донецької області від 11.08.2020 у справі №905/2131/19 встановлено, що відповідачем не надано будь-яких правил, положення, методики тощо, якими відповідач керувався при визначенні ставок орендної плати в межах встановлених рішенням від 08.07.2011.

Аналізуючи викладене з урахуванням рішення Господарського суду Донецької області від 11.08.2020 у справі №905/2131/19, суд зазначає, що відповідачем до суду не надано документів щодо аналізу регуляторного впливу та не надано доказів оприлюднення регуляторного акту.

А тому, суд вбачає підстави для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2270 грн. згідно платіжного доручення №4375 від 12 лютого 2021 року.

Таким чином, судовий збір у сумі 2270 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (місцезнаходження: 87504, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Семашка, буд.15, кв.405, код ЄДРПОУ 34550446) до Хлібодарівської сільської територіальної громади (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17, код ЄДРПОУ 03331393) про визнання протиправним та нечинним рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки - задовольнити.

Визнати протиправним та нечинним рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: 85781, Донецька область, Волноваський район, с.Калинове, вул.Центральна, буд.19, код ЄДРПОУ 21968728) від 08.07.2011 №VІ-12-54 про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хлібодарівської сільської територіальної громади (85766, Донецька область, Волноваський район, село Хлібодарівка, вул.Центральна, будинок 17, код ЄДРПОУ 03331393) на користь дочірнього підприємства “Ілліч-агро Донбас» публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (місцезнаходження: 87504, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Семашка, буд.15, кв.405, код ЄДРПОУ 34550446) судовий збір у розмірі 2270 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов