Рішення від 28.04.2026 по справі 640/22251/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 640/22251/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-збутове підприємство «Нафтогаз-Нафтопродукт» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-збутове підприємство «Нафтогаз-Нафтопродукт» (далі - ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт», позивач) звернулося в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14.05.2020 №0003573207.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ГУ ДПС у м. Києві 14.05.2020 винесено ППР на підставі акта перевірки №813/26-15-32-07/37036163 від 16.03.2020, яким встановлено порушення ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями) в частині здійснення оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії та на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями) до ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» застосовано суму штрафних (фінансових санкцій (штрафу) 500 000 грн.

Вважаючи винесене ППР протиправним, звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/22251/20, вирішено, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив заявлені позовні вимоги та вказав на правомірність прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Зазначив, що за результатами проведення фактичної перевірки ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» встановлено реалізацію пального з акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Колекторна, 38/40 (уніфікований номер 1012652) контрагентам- покупцям, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 15 Закону № 481, про що складено акт від 16.03.2020 №813/26-15-32-07/37036163.

Зауважив, що ГУ ДПС у м. Києві на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України на підставі висновків акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.05.2020 №0003573207 на суму штрафних санкцій 500 000,00 грн., яке направлено засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке вручено 06.06.2020.

Вважаючи, що податкове повідомлення рішення прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, просить відмовити у задоволенні позову.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

На підставі пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами справа №640/22251/20 передана на розгляд та вирішення Волинському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 цю справу передано для розгляду судді Костюкевичу С.Ф.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 адміністративну справу №640/22251/20 прийнято до провадження судді Костюкевича С.Ф., розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, допущено заміну відповідача у справі Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) його правонаступником Головним управлінням ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011).

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, письмові докази по справі, суд встановив наступне.

На виконання наказу ГУ ДПС у м. Києві від 26.02.2020 № 2274 та відповідно до п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) проведено фактичну перевірку ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального.

За результатами перевірки складено акт №813/26-15-32-07/37036163 від 16.03.2020, яким встановлено порушення ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями).

На підставі акта перевірки №813/26-15-32-07/37036163 від 16.03.2020 відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення від 14.05.2020 №0003573207 на суму штрафних санкцій 500 000,00 грн.

Позивач, вважаючи протиправним з ППР від 14.05.2020 №0003573207, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №481) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Статтею 1 Закону №481, зокрема, встановлено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 №2628-VІІІ внесені зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якими, зокрема, запроваджено ліцензування роздрібної торгівлі пальним, які набрали чинності з 01.07.2019.

Відповідно до ст. 15 Закону №481 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) імпорт, експорт алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності без ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Згідно із Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №2628-VІІІ останній набирає чинності з 1 січня 2019 року, крім, зокрема, підпункту8 (щодо змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"), підпункту 17 (щодо змін до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності") пункту 2 розділу II цього Закону, що набирають чинності з 1 липня 2019 року.

Одночасно, Законом № 2628-VІІІ доповнено частину другу статті 17 Закону № 481, за якою до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 500 000 гривень.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.

Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулює (встановлює, визначає) Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 року № 222-VIII.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України № 222-VIII (в редакції з 01 липня 2019 року), ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як, зокрема, виробництво і торгівля пальним, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Частиною 1 статті 8 Закону № 222-VIII (в редакції на 1 липня 2019 року) встановлено, що у разі запровадження ліцензування нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, ліцензійні умови провадження нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, набирають чинності у строк, необхідний для приведення суб'єктом господарювання своєї діяльності у відповідність із вимогами ліцензійних умов, але не менш як через два місяці з дня їх прийняття.

Згідно з абзацом 4 пункту 4 частини 1 статті 3 Закону № 222-VIII, у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній для реалізації цих змін строк, але не менш як два місяці.

Частиною 2 статті 20 Закону № 222-VIII встановлено, що у разі відсутності ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, відповідальність за провадження такої господарської діяльності без ліцензії не застосовується.

Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 545 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» територіальні органи ДФС визначено органом ліцензування господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального. Вказана постанова набрала чинності 01 липня 2019 року.

Листом Державної фіскальної служби від 30.05.2019 р. за № 17014/7/99-99-12-01-01-17 на виконання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» доведено територіальним органам - головним управлінням ДФС в областях та м. Києві, що суб'єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем роздрібної торгівлі пальним, починаючи з 12 червня 2019 року. При цьому, Головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання, починаючи з 01 липня 2019 року.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України № 481, регламентований спеціальним Порядком, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок № 790).

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 790, за порушення, передбачені статтею 17 Закону України № 481, до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до висновків контролюючого органу, викладених у акті перевірки, підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій слугував факт здійснення позивачем 13.12.2019 відвантаження (відпуску) пального контрагентам-покупцям ТзОВ «Ярославь-Авто», ПП «Універсал-Тране» та ТзОВ «Євро-Авто-Альянс» відповідно до укладених договорів поставки за адресою: м. Київ, вул. Колекторна, 38/40, тобто без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Як встановлено судом, відповідно до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» отримало: ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 27.08.2019 №990614201901687 з терміном дії з 27.08.2019 до 27.08.2024.

Згідно із акту перевірки, контролюючим органом встановлений факт здійснення реалізації пального без наявності ліцензії 13.12.2019 акцизному складі ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» за адресою: м. Київ, вул. Колекторна, 38/40. На підтвердження господарських операцій позивачем до акту фактичної перевірки надано: ТТН на відпуск нафтопродуктів №2911/19 від 29.11.2019 на переміщення 9 380 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів №2911/19-2 від 29.11.2019 на переміщення 10 060 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2911/19-3 від 29.11.2019 на переміщення 12 184 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2911/19- 4 від 29.11.2019 на переміщення 9 380 л. палива, договір поставки від 25.09.2019 № 2509/19 ТзОВ «Ярославь-Авто», видаткову накладну №1312-1Н/19П від 13.12.2019 на покупця ТзОВ «Ярославь-Авто» 20 209,34 л, видаткову накладну №1312-4Н/19П від 13.12.2019 на покупця ТзОВ «Ярославь-Авто» 764,66 л., ТТН на відпуск нафтопродуктів № 1312/19- 03 від 13.12.2019 на вантажоодержувача ТзОВ «Ярославь-Авто» у кількості 20 974 л. палива, договір поставки від 08.11.2019 №0811/19 НГНП з ПП «Універсал-Тране», видаткову накладну №1312-2Н/19П від 13.12.2019 на покупця ПП «Універсал-Тране» 4 452 літра, ТТН на відпуск нафтопродуктів №1312/19-01 від 13.12.2019 на вантажоодержувача ПП «Універсал-Тране» у кількості 4 452 л. палива, договір поставки від 12.09.2019 № 1209/19 ТзОВ «Євро-Авто-Альянс», видаткову накладну №1312-ЗН/19П від 13.12.2019 на покупця ТзОВ «Євро-Авто-Альянс» 7 203 літра, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 1312/19-2 від 13.12.2019 на вантажоодержувача ТзОВ «Євро-Авто-Альянс» у кількості 7 203 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2012/19 від 20.12.2019 на переміщення 11 655 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2412/19 від 24.12.2019 на переміщення 9 319 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2712/19-5 від 27.12.2019 на переміщення 9 319 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2712/19-6 від 27.12.2019 на переміщення 11 655 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 2812/19 від 28.12.2019 на переміщення 8 037 л. палива, ТТН на відпуск нафтопродуктів № 3001/20 від 30.01.2020 на переміщення 20 974 л. палива, видаткову накладну №1102-2Н/20П від 11.02.2020 на покупця ТзОВ «Ярославь-Авто» 764,66 л., ТТН на відпуск нафтопродуктів № 1102/20-1 від 11.02.2020 на вантажоодержувача ТзОВ «Ярославь-Авто» у кількості 4 429 л. палива.

Тобто, за висновками акту перевірки, 13.12.2019 товариство здійснювало реалізацію пального з порушенням вимог Закону України № 481.

Проте, суд зазначає, що як слідує з матеріалів справи, ТзОВ «ВЗП «Нафтогаз-Нафтопродукт» отримано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 27.08.2019 №990614201901687 з терміном дії з 27.08.2019 до 27.08.2024, при цьому позивачем здійснено відвантаження (відпуску) пального контрагентам-покупцям ТзОВ «Ярославь-Авто», ПП «Універсал-Тране» та ТзОВ «Євро-Авто-Альянс» відповідно до укладених договорів поставки 13.12.2019 за адресою: м. Київ, вул. Колекторна, 38/40, тобто вже під час дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Отже, відповідач не довів порушення позивачем вимог Закону №481/95-ВР, про яке зазначено в акті перевірки, що виключає застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абз.8 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР в розмірі 500 000 грн.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення від 14.05.2020 №0003573207.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві необхідно стягнути судовий збір в сумі 7 500,00 грн, який сплачений згідно із платіжним дорученням від 18.09.2020 №172.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві №0003573207 від 14.05.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-збутове підприємство «Нафтогаз-Нафтопродукт» судовий збір в розмірі 7 500,00 грн (сім тисяч п'ятсот гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-збутове підприємство «Нафтогаз-Нафтопродукт» (09600, Київська область, смт. Рокитне, вул. Залізнодорожна, 36; код ЄДРПОУ 37036163).

Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011).

Суддя С.Ф. Костюкевич