29 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/11957/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 з 10.01.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV), а з 25.01.2024 переведена на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яка була призначена відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622), з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 25.01.2024 №11-19/44-2024, №11-19/45-2024, №11-19/46-2024 та від 02.02.2024 №11-19/68-2024, виданих Західним офісом Держаудитслужби. Розмір пенсії становив 21072,80 грн.
Позивач зазначає, що з жовтня 2024 року перестала отримувати визначений їй розмір пенсії, натомість отримала 14941,38 грн, що є на 30% меншим за попередній, у зв'язку із чим 19.08.2025 звернулась до відповідача із заявою.
Листом від 16.09.2025 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що перерахунок проведено у зв'язку із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 (далі - Постанова № 823), зокрема про визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям з 01.01.2024.
У відповідь на адвокатський запит, відповідач надав довідку про перерахунок пенсії 22.04.2024, де зазначено, що в період з 25.01.2024 по 17.10.2027 та з 18.10.2027 по довічно розмір пенсії становить 21072,80 грн, а в довідці від 24.09.2024 зазначено, що в період з 25.01.2024 по 17.10.2027 та з 18.10.2027 по довічно розмір пенсії становить 14941,38 грн.
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують її право на належне пенсійне забезпечення, оскільки Постанова № 823 набрала чинності 20.07.2024, тоді як позивача було переведено на пенсію державного службовця 25.01.2024. При цьому, положення Постанови № 823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій. Крім того, Постановою № 823 не надано пенсійним органам повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із поширенням її дії з 01.01.2024.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 24.09.2024 № 032350020886 про перерахунок пенсії, та зобов'язати відповідача відновити з 24.09.2024 виплату пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), пункту 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VII у розмірі, визначеному рішенням від 22.02.2024 № 032350020886, з виплатою різниці недоотриманої пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» та фактично виплачених сум.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 26).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 30-34) відповідач позов визнав та просить відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.
З 19.10.2022 позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 1058-ІV. В подальшому, з 25.01.2025 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII.
У зв'язку із прийняттям Постанови № 823, з 01.10.2024 перераховано пенсію позивача відповідно до Закону № 889-VIII, з урахуванням довідок, виданих Західним офісом Держаудитслужби від 18.10.2024 № 11-19/217-2024, № 11-19/218-2024. Розмір пенсії після перерахунку з 01.10.2024 становив 14941,38 грн (24092,30 грн х 60 %). Для поновлення виплати пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VIII у попередньому розмірі немає законних підстав.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що з 19.10.2022 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, та з 25.01.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, розмір якої з 25.01.2024 становив 21072,80 грн, що підтверджується листами ГУ ПФУ у Волинській області від 16.09.2025, від 06.10.2025 (а. с. 20-21), витягом з пенсійної справи - рішенням від 22.02.2024 № 032350020886 (а. с. 22).
Згідно із рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 24.09.2024 № 032350020886 проведено перерахунок пенсії позивача (підстава - Постанова № 823), внаслідок чого розмір пенсії позивача становив 14941,38 грн.
19.08.2025 позивач звернулася до відповідача із заявою про відновлення з 01.10.2024 виплату пенсії за віком у розмірі 21072,80 грн (а. с. 19).
Листом від 16.09.2025 відповідач повідомив позивача, що з метою забезпечення виконання положень Постанови № 823 проведено перевірку прийнятих рішень за заявами про призначення (переведення) пенсій на умовах Закону № 889-VIII, що прийняті у період з 01.01.2024, на відповідність порядку обчислення заробітної плати вимогам Постанови № 823. На запит ГУ ПФУ у Волинській області Західним офісом Держаудитслужби видані довідки від 18.10.2024 № 11-19/217-2024, № 11-19/218-2024 згідно із вимогами Постанови № 823. Враховуючи викладене, з 01.10.2024 розмір пенсії перераховано відповідно до Закону № 889-VIII з урахуванням згаданих довідок та становить 14941,38 грн (24902,30 грн х 60%) (а. с. 20).
Аналогічного змісту відповідь відповідач надав на адвокатський запит листом від 06.10.2025 № 0300-0202-8/66638 (а. с. 21).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-ХІІ.
01.05.2016 набрав чинності Закон № 889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх робітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18).
Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а.
Відповідно до частин другої, третьої статті 50 Закону № 889-VIIІ (в редакції, чинній на момент переведення позивача на пенсію за віком відповідно до цього Закону) заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення). За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.
Пунктом 1 Порядку № 622 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із пунктом 4 Порядку № 622 (в редакції, чинній на момент переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIIІ) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
17.01.2017 правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», якою затверджено форми форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу».
З листа ГУ ПФУ у Волинській області від 06.10.2025 № 0300-0202-8/66638 (а. с. 21) видно, що з 25.01.2024 позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, при обчисленні розміру пенсії були враховані довідки від 04.01.2024 № 11-19/44-2024, № 11-19/45-2024, а розмір заробітної плати для обчислення пенсії становив 35121,34 грн. Згідно із витягом з пенсійної справи (а. с. 22) розмір пенсії державного службовця з 25.01.2024 складав 21072,80 грн.
Згідно із пунктами 1, 3 Постанови № 823 внесено до Порядку № 622 зміни, що додаються; постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024. Зокрема, абзац шостий пункту 4 Порядку № 622 замінено абзацами такого змісту: «За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.».
В той же час, Постанова № 823, на яку покликається відповідач, набрала чинності 20.07.2024 (з дня її опублікування) та згідно із пунктом 3 цієї постанови застосовується з 01.01.2024.
Проте, суд звертає увагу, що пенсію позивачу як державному службовцю призначено з 25.01.2024, тобто до внесення змін до Порядку № 622.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд враховує, що довідки від 04.01.2024 № 11-19/44-2024, № 11-19/45-2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії не скасовані та не відкликані, інформація, що наявна в них, не визнана недостовірною та не спростована відповідачем. З витягів з пенсійної справи (а. с. 22-23) також видно, що після прийняття Постанови № 823 розмір пенсії позивача з 01.10.2024 був зменшений з 21072,80 грн до 14941,38 грн.
На думку суду, положення Постанови № 823 можуть застосовуватися лише для призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій. Крім того, Постановою № 823 не було надано повноважень пенсійним органам на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01.01.2024. При цьому, відповідно до пункту 5 Порядку № 622 (у редакції Постанови № 823) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, оскільки суд дійшов висновку про те, що відповідач безпідставно здійснив з 01.10.2024 перерахунок пенсійної виплати позивача відповідно до рішення від 24.09.2024 № 032350020886, тому позовні вимоги належить задовольнити у спосіб визнання протиправним та скасування вказаного рішення, та зобов'язання відповідача відновити з 01.10.2024 виплату пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VII у розмірі, визначеному рішенням від 22.02.2024 № 032350020886, з урахуванням фактично виплачених сум.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, сплачений квитанцією від 16.10.2025 (а. с. 10, 25).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перерахунок пенсії від 24.09.2024 № 032350020886.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Київський м-н, 6, м. Луцьк, Волинська обл., 43603, код ЄДРПОУ 13358826) відновити з 01.10.2024 виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIIІ у розмірі, визначеному рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 22.02.2024 № 032350020886, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Київський м-н, 6, м. Луцьк, Волинська обл., 43603, код ЄДРПОУ 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх