Справа № 462/3632/26
про передачу справи за підсудністю
28 квітня 2026 року м. Львів
Залізничний районний суд м. Львова у складі головуючої судді Постигач О. Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
встановив:
позивач звернувся до Залізничного районного суду м. Львова з адміністративним позовом, у якому просить суд скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності серії ЕГА № 2004257 від 02.04.2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 135 КУпАП з накладенням на останню адміністративного стягнення у виді штрафу розмірі 500,00 грн. та закрити провадження у справі.
Суддя, вивчивши питання про відкриття провадження у справі, дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно положень ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Із відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 2660175 від 28.04.2026 року вбачається, останнім відомим зареєстрованим місцем проживання позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_1 , що не належить до територіальної підсудності Залізничного районного суду м. Львова.
Із відповіді № 2661761 від 28.04.2026 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що відповідач по справі, Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ: 40108646), як юридична особа, зареєстрований та знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ф. Ернста, буд. 3.
Суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду (п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України).
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (частини 1 та 2 ст. 222 КУпАП).
Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Національної поліції - суб'єкт владних повноважень, а не підрозділ Національної поліції або ж особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Правову позицію з даного питання було висловлено Верховним Судом у постанові від 26.12.2019 року по справі №724/716/16-а (провадження № К/9901/12750/18).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи, що ані зареєстроване місце проживання позивача, ані місцезнаходження відповідача, в межах територіальної юрисдикції Залізничного районного суду м. Львова не значиться, вказана адміністративна справа за правилами територіальної підсудності за вказаного суб'єктного складу об'єктивно не може бути підсудна Залізничному районному суду м. Львова.
За таких обставин, суд передає вищезазначену адміністративну справу для розгляду по суті за місцем знаходження відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, оскільки справа відповідно до ст. 25, 26 КАС України не підсудна Залізничному районному суду міста Львова, а розгляд такої з порушенням правил юрисдикції (підсудності) є підставою для скасування рішення суду, а тому суддя дійшла висновку, що позовну заяву слід передати на розгляд Солом'янського районного суду міста Києва за місцем знаходження відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 25, 29, 30 КАС України, суддя,
постановила:
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - передати на розгляд до Солом'янського районного суду міста Києва (електронна пошта: inbox@sl.ki.court.gov.ua, місцезнаходження: 03037, м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 25).
Копію ухвали невідкладно направити позивачу для відома.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: Постигач О. Б.