Рішення від 20.04.2026 по справі 918/189/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" квітня 2026 р. Справа № 918/189/26

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни

про стягнення коштів у сумі 49 237 грн 89 коп.,

у судовому засіданні приймали участь:

від позивача - Янкевич Л.Д., довіреність № 1312 від 18.12.2025 р.;

від відповідача - не з'явився.

Відповідно до частини 14 статті 8, статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".

У судовому засіданні 20 квітня 2026 року, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, проголошено скорочене рішення (вступну та резолютивну частини).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У лютому 2026 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни (далі - відповідач) про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 49 237 грн 89 коп.

Також Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" просить стягнути з відповідача судовий збір. В позовній заяві позивачем наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс, і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи, та який складається з судового збору, сплаченого за подання позовної заяви.

До позовної заяви позивачем долучено платіжну інструкцію від 7 січня 2026 року № 17017 про оплату судового збору за подання даної позовної заяви до Господарського суду Рівненської області в розмірі 2 662 грн 40 коп.

Ухвалою суду від 23 лютого 2026 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі, судове засідання для розгляду справи призначено на 23 березня 2026 року.

23 березня 2026 року від представника відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання, в якому просив відкласти розгляд справи на іншу дату з метою подання відзиву та пояснень по справі після ознайомлення з матеріалами справи.

Ухвалою суду від 23 березня 2026 року розгляд справи відкладено на 6 квітня 2026 року.

2 квітня 2026 року від відповідача на адресу суду надійшов оригінал клопотання.

Також 2 квітня 2026 року від відповідача на адресу суду надійшли відзив на позовну заяву та клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільчі мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільчі мережі України".

У клопотанні про призначення почеркознавчої експертизи відповідач просить призначити у даній справі судову почеркознавчу експертизу. На вирішення експерта поставити такі питання: чи виконано рукописний запис дати у заяві про проведення періодичної повірки лічильника газу особисто Теребейко Валентиною Андріївною чи іншою особою; чи виконано рукописний підпис від імені Теребейко Валентини Андріївни в акті про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки від 14 жовтня 2025 року особисто нею чи іншою особою. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільчі мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільчі мережі України" надати експерту для дослідження оригінали спірних документів, а саме заяви про проведення періодичної повірки лічильника газу та акту про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки від 14 жовтня 2025 року, якщо вони перебувають в його володінні. Проведення судової почеркознавчої експертизи відповідач просить доручити спеціалізованій експертній установі, зокрема відповідному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України або іншій державній спеціалізованій установі на розсуд суду.

6 квітня 2026 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

6 квітня 2026 року від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи, в якій просив провести судове засідання у даній справі без участі відповідача та його представника. Крім того в зазначеній заяві представник відповідача просив клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи задовольнити.

Ухвалою суду від 6 квітня 2026 року розгляд справи відкладено на 20 квітня 2026 року.

7 квітня 2026 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої просить відмовити у задоволенні клопотання про призначення почеркознавчої експертизи та позов задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні 20 квітня 2026 року щодо призначення судової експертизи у даній справі заперечив, підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач у судове засідання 20 квітня 2026 року не з'явився, про дату, час і місце даного засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою за підписом відповідального працівника суду про доставку електронного листа, а саме ухвали суду від 06.04.2026 року, до електронного кабінету представника фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни (а.с. 84). В той час про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Враховуючи належне повідомлення відповідача про судове засідання, призначене на 20.04.2026 року, та неповідомлення про причини неявки, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності відповідача.

На розгляді у судовому засіданні 20 квітня 2026 року перебуває клопотання фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни про призначення почеркознавчої експертизи.

Розглянувши у судовому засіданні 20 квітня 2026 року клопотання фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни про призначення почеркознавчої експертизи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Згідно п. 8 ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.

В той час суд звертає увагу відповідача, що дану справу вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Водночас, відповідно до ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Однак, суд такої потреби не встановив, а відтак у задоволенні клопотання фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни про призначення почеркознавчої експертизи суд відмовляє.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на підставі типового договору розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, надається послуга з розподілу природного газу фізичній особі-підприємцю Теребейко Валентині Андріївні, про що підписана заява-приєднання № РЕ-1861 від 01.01.2024 року до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до 1.3. Договору, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.

Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За цим Договором (п. 2.1 розділу ІІ) Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно із пп. 4 п. 7.2. Договору Рівненська філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

14.10.2025 року представниками Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" було проведено обстеження вузла обліку природного газу на об'єкті відповідача за адресою: вул. Цементників,12, м. Здолбунів, та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп.4 п.2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, про що складено акт про порушення № 1224, в якому вказано про пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, протермінована повірка лічильника газу Metrix G-4 № 040417. Дата останньої повірки - 28.09.2017 року.

Відповідно до п.п. 1, 2, 5. 8 Глави 5, Порядок оформлення акта про порушення Розділу XI Кодексу ГРМ, порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Пунктом 4 даної глави передбачено, що у разі відмови споживача (несанкціонованого (споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою. Відповідачем акт про порушення підписаний з зауваженнями. Акт про порушення підписано представником споживача без будь-яких зауважень.

Представниками позивача за участю представника відповідача до акта про порушення № 1224 було складено акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки від 14.10.2025 року.

В подальшому у відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення № 1224 від 14.10.2025 року було передано на розгляд комісії Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія).

Згідно із п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні Комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Комісією, протокол засідання комісії № 1224 від 06.11.2025 року, було розглянуто акт про порушення № 1224 від 14.10.2025 року, який складений про порушення пп.4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

За результатами розгляду акта про порушення було прийнято рішення про його задоволення. Зокрема в протоколі засідання комісії зазначено, що повірка лічильника газу мала бути проведена не пізніше 28.09.2025 з врахуванням дати останньої повірки лічильника газу (28.09.2017). Проте ФОП Теребейко В.А. звернулась до Оператора ГРМ із заявою про демонтаж лічильника газу на повірку лише 10.10.2025, тобто з пропущенням строку, встановленого пп. 1 п. 2 Глави 7 Розділу Х Кодексу ГРМ.

Згідно з актом-розрахунком № 1224 від 06.11.2025 року за пропущення строку періодичної повірки лічильника газу Metrix G-4 № 040417, яка мала бути проведена не пізніше 28.09.2025, відповідачу відповідно до пп.1 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проведено з урахуванням наступного: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. Період розрахунку з 00:00 год. 29.09.2025 по 16:35 год. 14.10.2025, що становить 376,583 годин. Перерахований об'єм газу становить 1 907,55 куб.м.

Відповідно до абз. 1 пп. 2 п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС. Таким чином, донарахований об'єм газу становить 1 950,70 куб.м.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу становить 49 237,89 грн.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Беручи до уваги вищевказане положення Кодексу ГРМ, 14.11.2025 листом № Рвф/100/13-ВИХ-11654-25 доведено до відома відповідача про рішення Комісії позивача від 06.11.2025 та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу № 1224 від 06.11.2025 та рахунок на оплату № 9379 від 11.11.2025.

Відповідно до гл. 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, власник комерційного вузла обліку природного газу або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ВТВ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. У главі 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки.

Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.

Відповідно до статті 1 розділу 1 Кодексу, вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Комерційним вузлом обліку/комерційним ВОГ є вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.

Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Повіркою лічильника газу є встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Порядок встановлення міжповірочних інтервалів визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Відповідно до пункту 3 Порядку встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1195, міжповірочні інтервали за категоріями законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - категорії) встановлюються Мінекономіки для забезпечення надійних результатів вимірювань протягом визначеного проміжку часу.

За однією категорією може бути встановлено кілька міжповірочних інтервалів залежно від групи таких засобів, що мають однакове призначення, але відрізняються за принципом дії, конструкцією, метрологічними характеристиками, умовами експлуатації.

Пунктом 13 Розділу 2 цього Порядку передбачено, що заявники зобов'язані подавати ЗВТ на періодичну повірку з дотриманням міжповірочних інтервалів, установлених Мінекономрозвитку.

Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, який набув чинності 29.11.2016 (далі - наказ № 1747), для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.

Відтак, періодична повірка лічильників газу проводиться один раз на 2 чи 8 років, залежно від типу лічильника і виробника. У кожного приладу є паспорт, де вказано термін повірки і міжповірочний інтервал. Якщо в паспорті лічильника вказано міжповірочний інтервал 8 років, то це означає, що лічильник підлягає періодичній повірці кожні 2 чи 8 років з дати його первинної повірки на заводі виробника. Саме у відповідача встановлений лічильник Metrix G-4 № 040417, що підлягає періодичній повірці через вісім років, що підтверджується самим споживачем.

Таким чином, Кодексом ГРМ встановлено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.

Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника.

Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Згідно розділу XI глави 2, п.п. 2.4 Кодексу ГРМ, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Як підтверджується матеріалами справи, факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки.

Пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим відповідно до пункту 2.4. глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем належить до правопорушень, внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів розподіленого природного газу споживачу.

За таких обставин, порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв'язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об'єму розподіленого природного газу.

Згідно ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу", суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу є, зокрема, використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку.

Власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки.

При цьому пропущення строку періодичної повірки лічильника газу є окремим правопорушеннями, що регулює функціонування ринку природного газу та є підставою для нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв'язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об'єму розподіленого природного газу.

Згідно з ч. 1 ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 1 ст. 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Щодо викладених у відзиві на позовну заяву доводів суд зазначає наступне.

Відповідно до гл. 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, власник комерційного вузла обліку природного газу або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ВТВ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

У главі 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки.

Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок (саме тому 17.09.2025 з ФОП Теребейко В.А. був укладений Договір № РвФ/100/05-4-Р-ТД-13385/25 про надання послуг з повірки ЗВТ).

Укладення даного договору та проведення оплати за повірку ніяким чином не відноситься до предмету позову про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та вартості природного газу за прострочення повірки ЗВТ.

Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.

Відтак, посилання відповідача у відзиві на те, що ним своєчасно 17.09.2025 була подана заява про проведення періодичної повірки лічильника газу не приймається судом до уваги, оскільки для своєчасного повідомлення споживачем про проведення періодичної повірки споживач мав направити звернення не пізніше 10 робочих днів до запланованої дати, тобто не пізніше 15.09.2025 року.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Порядок встановлення міжповірочних інтервалів визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Відповідно до пункту 3 Порядку встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1195, міжповірочні інтервали за категоріями законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - категорії) встановлюються Мінекономіки для забезпечення надійних результатів вимірювань протягом визначеного проміжку часу. За однією категорією може бути встановлено кілька міжповірочних інтервалів залежно від групи таких засобів, що мають однакове призначення, але відрізняються за принципом дії, конструкцією, метрологічними характеристиками, умовами експлуатації.

Пунктом 13 Розділу 2 цього Порядку передбачено, що заявники зобов'язані подавати ЗВТ на періодичну повірку з дотриманням міжповірочних інтервалів, установлених Мінекономрозвитку.

Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, який набув чинності 29.11.2016 (далі - наказ № 1747), для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.

Відтак, періодична повірка лічильників газу проводиться один раз на 2 чи 8 років, залежно від типу лічильника і виробника. У кожного приладу є паспорт, де вказано термін повірки і міжповірочний інтервал. Якщо в паспорті лічильника вказано міжповірочний інтервал 8 років, то це означає, що лічильник підлягає періодичній повірці кожні 2 чи 8 років з дати його первинної повірки на заводі виробника. Саме у відповідача встановлений лічильник Metrix G-4 № 040417, що підлягає періодичній повірці через вісім років, що підтверджується самим споживачем.

Таким чином, Кодексом ГРМ встановлено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.

Факт пропущення строку періодичної повірки ЗВТ встановлено актом про порушення № 1224 від 14.10.2025 року, коли представниками Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" було проведено обстеження вузла обліку природного газу на об'єкті відповідача за адресою: вул. Цементників,12, м. Здолбунів, та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп.4 п.2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, про що складено акт про порушення № 1224, в якому вказано про пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, протермінована повірка лічильника газу Metrix G-4 № 040017. Дата останньої повірки - 28.09.2017 року.

Акт про порушення від 14.10.2026 складався за участю представника споживача орендаря Паламарчук Оксани Леонідівни, якою підписано акт про порушення без будь-яких зауважень. Акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки є похідним від акта про порушення та фактично додається до нього. Якщо акт про порушення складався за участю представника споживача Паламарчук О.Л., відповідно і похідний від нього акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки також був складений за участю представника та відповідно не міг бути підписаний споживачем. Перебуваючи на об'єкті відповідача Паламарчук О.Л., яка мала доступ до закритих приміщень відповідача і допустила представників Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" на об'єкт для проведення перевірки та підписала акт, не може вважатися неуповноваженою особою. Аналогічні правові позиції викладені в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 04.07.2018 року у справі № 914/2510/17, від 17.02.2020 року у справі № 906/941/18, від 16.12.2021 року у справі № 916/495/21.

Відтак, акт про порушення № 1224 від 14.10.2025 складено за участю уповноваженого представника відповідача, як того вимагає п. 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Твердження відповідача про те, що ним своєчасно подана заява про повірку 17.09.2025 року спростовуються тим, що для своєчасного повідомлення споживачем про проведення періодичної повірки споживач мав направити звернення не пізніше 10 робочих днів до запланованої дати, тобто не пізніше 15.09.2025 року.

Порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд встановив наявність підстав для задоволення позову про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

В позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача судовий збір. Зокрема в позовній заяві позивачем наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс, і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи, та який складається з судового збору, сплаченого за подання позовної заяви.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 1 січня складає 3 328 грн 00 коп.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Враховуючи, що позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру, за яку судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 328,00), та позовну заяву подано через систему "Електронний суд", відповідно останній зобов'язаний був сплатити при поданні позову до суду, судовий збір в розмірі 2 662 грн 40 коп., так як у даному випадку застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (3 328,00*0,8).

Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позову до суду Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було сплачено 2 662 грн 40 коп. судового збору, що підтверджується платіжною інструкцією від 7 січня 2026 року № 17017.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору в розмірі 2 662 грн 40 коп. покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Теребейко Валентини Андріївни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, буд. 4, код ЄДРПОУ 45182059) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 49 237 (сорок дев'ять тисяч двісті тридцять сім) грн 89 коп. та витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 662 (дві тисячі шістсот шістдесят два) грн 40 коп.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 27 квітня 2026 року.

Суддя Політика Н.А.