Рішення від 23.04.2026 по справі 910/10812/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2026Справа № 910/10812/25

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Батій О.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні господарську справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал»

до Приватного підприємства «Белар-Л»

про стягнення 201 534,83 грн

за участю представників:

від позивача: Коняєва В.В.

від відповідача: Левандовський Ч.Ч., Куземчіков Д.А.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва з позовом звернулося Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» (далі - ПрАТ «АК «Київводоканал», позивач) до Приватного підприємства «Белар-Л» (далі - ПП «Белар-Л», відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 201 534,83 грн за договором № 25251/5-03 від 21.05.2021 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Позов обґрунтований тим, що відповідач порушив умови вказаного договору, а також Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011, що виявилось у скиді стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14-Б.

У позові ПрАТ «АК «Київводоканал» просить стягнути з відповідача грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 182 620,39 грн, інфляційні втрати в сумі 15 122,22 грн, 3% річних у сумі 3 792,22 грн.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 03.09.2025 за вказаним позовом було відкрите провадження, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов'язки.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 25.09.2025 розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з підстав наведених у даній ухвалі.

Відповідач у строк, встановлений законом, надав відзив на позов, в якому проти заявлених вимог заперечив, вказав, що скид стічних вод ПП «Белар-Л» здійснюється до внутрішньобудинкових мереж, а не до контрольного колодязя КК № 1/11, з якого позивачем були відібрані проби та який знаходиться у користуванні інших споживачів і об'єктів інфраструктури за вказаною адресою. Також відповідач зауважив про здійснення позивачем відбору проб з порушенням процедури, про невірні розрахунки позивача та відсутність причинно-наслідкового зв'язку між показниками взятих проб та договірними відносинами сторін.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач сам надав до ПрАТ «АК «Київводоканал» узгоджений паспорт водного господарства ПП «Белар-Л», в якому контрольним колодязем визначено колодязь № 1/11, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14-Б, та належить ПП «Белар-Л» відповідно до акту розмежування балансової належності каналізаційних мереж та генплану підприємств. Щодо відібраних проб на зазначеному об'єкті позивач вказав, що відбір проб здійснювався ним згідно з установленими стандартами та розрахунки проведені відповідно до законодавчих вимог.

Відповідач надав заперечення до відповіді на відзив, в яких звернув увагу на те, що наявність паспорту водного господарства не передбачена жодними нормативно-правовими актами, а хибний розрахунок позивача зумовлений неврахуванням дощових стоків із земельних ділянок всієї інфраструктури та відсутністю підтверджених вихідних даних для розрахунків за 90 днів водоспоживання.

Разом з відзивом відповідач подав клопотання в порядку ст. 82 ГПК України про огляд судом речового доказу - контрольного колодязя № 1/11 за його місцем знаходженням із залученням експерта та здійсненням фотографування.

За змістом ст. 73, 80 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Письмові, речові та електронні докази, які не можна доставити до суду, оглядаються за їх місцезнаходженням (ст. 82 ГПК України).

Розглянувши клопотання відповідача, суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 30.10.2025, вирішив відмовити у його задоволенні з огляду на те, що матеріали справи містять достатній обсяг доказів, необхідних для встановлення обставин щодо місцезнаходження та належності контрольного колодязя № 1/11, що мають значення для правильного вирішення спору по суті.

Також, до початку розгляду справи по суті, відповідач заявив клопотання про долучення до матеріалів справи висновку експерта від 14.11.2025, складеного за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва, занесеною до протоколу судового засідання від 27.11.2025, вказане клопотання було задоволене як обґрунтоване, висновок експерта № 43СЕБТ/25 від 14.11.2025 долучено до матеріалів справи.

Крім того відповідач подав клопотання про виклик експерта, який проводив судову будівельно-технічну експертизу та склав висновок № 43 СЕБТ від 14.11.2025, з метою роз'яснення цього висновку і надання відповідей на запитання суду та учасників справи.

Частиною 5 ст. 98 ГПК України передбачено, що суд має право за заявою учасників справи або з власної ініціативи викликати експерта для надання усних пояснень щодо його висновку. Експерт зобов'язаний з'явитися до суду за його викликом та роз'яснити свій висновок і відповісти на питання суду та учасників справи (ст. 69 ГПК України).

Розглянувши подане клопотання, суд ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 23.04.2026, відмовив в його задоволенні як у необґрунтованому, оскільки висновок експерта є зрозумілим та не містить суперечливих суджень.

Крім того під час розгляду справи по суті представник відповідача заявив клопотання про витребування доказів у позивача, а саме: паспортів водного господарства, оформлених за Правилами № 1879 на решту площі нежилого будинку по вул. Братиславській, 14Б (літ. А.Б) 2750,03 кв.м. (62/100) та на ТОВ «Дніпровський».

Клопотання обґрунтоване необхідністю встановлення тієї обставини, що у контрольний колодязь № 11/1 здійснюють скид інші споживачі нежилого будинку по вул. Братиславській, 14Б (літ. А.Б), при цьому позивач такої інформації не надає.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 23.04.2026, суд залишив без розгляду вказані клопотання ПП «Белар-Л» відповідно до ч. 2 ст. 207 ГПК України як такі, що були подані з пропуском процесуального строку, встановленого законом.

Під час розгляду справи по суті представник позивача заявлені вимоги підтримав та обґрунтував, просив їх задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у відзиві на позов та поясненнях по справі, просили відмовити у задоволенні позову.

Суд, розглянувши заяви учасників справи по суті спору, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з урахуванням наступного.

Установлено, що 21.05.2021 між ПрАТ «АК «Київводоканал» (виконавець) та ТОВ «Белар-Л» (споживач) був укладений договір № 25251/5-02 про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі (далі - договір).

Відповідно до цього договору виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему централізованого водовідведення м. Києва за адресами об'єктів водоспоживання, зазначеними у дислокації об'єктів централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (яка є невід'ємною частиною цього договору) та на підставі пред'явлених споживачем вимог до скиду стічних вод у систему централізованого водовідведення м. Києва, а споживач зобов'язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому виконавцем послуг на умовах цього договору та дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (в подальшому - Правила користування), Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 № 1879, а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором (п. 1.1 договору).

Відповідно до п. 1.3 договору обсяг води, що підлягає постачанню та прийняттю в систему каналізації, надається споживачем у вигляді нормативного розрахунку (погодинного, добового, помісячного, річного обсягу постачання послуг), який затверджується Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів та узгоджується з виконавцем і є невід'ємною частиною договору або технічних умов на водопостачання, виданих та погоджених виконавцем. Загальний обсяг поставлених за цим договором послуг визначається загальною кількістю наданих споживачу протягом дії договору кубічних метрів води та прийнятих у міську каналізацію стічних вод - є договірним обсягом та використовується в розрахунках.

Згідно з п. 1.5 договору споживач забезпечує наявність та своєчасне подовження вимог до скиду стічних вод згідно із вимогами чинного законодавства (за виключенням передбачених законодавством випадків, коли споживачу не потрібно отримувати вимоги до скиду стічних вод), а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Обсяг наданих споживачу послуг з водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з водопостачання (в тому числі постачання гарячої води) згідно з показаннями засобів обліку води, зареєстрованих у постачальника, або за показаннями засобів обліку стічних вод, зареєстрованих у постачальника та/або іншими способами визначення об'ємів стоків у відповідності до Правил користування, Правил приймання стічних вод та Місцевих правил приймання (п. 2.1.6 договору).

За змістом п. 2.2.2 договору виконавець щомісячно направляє до банківської установи споживача розрахункові документи (в електронному вигляді - дебетові повідомлення або у паперовому вигляді вимоги-доручення тощо) для оплати за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до встановлених тарифів та внесків на обслуговування вузлів комерційного обліку. Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення встановлюються уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством та не підлягають узгодженню сторонами. -(1 речення) щодо надання рахунку.

У разі неотримання від виконавця поточного щомісячного розрахункового документа, споживач здійснює оплату вартості наданих послуг не пізніше 5-го числа наступного місяця платіжним дорученням, виходячи з діючого тарифу та фактичної кількості наданих йому послуг (п. 2.2.4 договору).

Згідно з п.п. 3.3.9 та 3.3.13 п. 3.3 договору споживач зобов'язується забезпечувати своєчасний та безперешкодний доступ представникам виконавця (при наявності посвідчень) для зняття показів засобів обліку водоспоживання, для взяття з каналізаційних колодязів контрольних проб на перевірку допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що приймаються до міської каналізаційної мережі, для обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, приладів та пристроїв до них, у тому числі забезпечувати безперешкодний доступ до обладнання периферійних пунктів контрою тиску (контрольних точок), що розташовані на водопровідних вводах споживача. А також своєчасно подовжувати в установленому порядку вимоги до скиду стічних вод, утримувати в належному технічному та санітарному стані мережі та обладнання.

Пунктом 7.1 договору сторони погодили, що цей договір укладається строком на один рік і набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо за 20 днів до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про припинення дії договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

У невід'ємній частині договору (Дислокація об'єктів нежитлового фонду) сторони визначили адресу об'єкта споживання, а саме - м. Київ, вул. Братиславська, 14Б.

Отже на підставі указаного договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Києва та сплачує вартість наданих послуг.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов'язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011 були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).

Указані Правила регламентують взаємні права та обов'язки абонентів і водоканалу, встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, передбачають порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (п. 1.5).

Згідно з п. 2.1, 2.2 Правил № 1879 водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання. Водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність допустимої концентрації.

Відповідно до п. 2.4 Правил № 1879 абоненти зобов'язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.

Згідно з п. 1.8 Правил № 1879 для усіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (далі - ДК) забруднюючих речовин. З метою контролю якості стічних вод абонентів УЕН здійснюється відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення ДК є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати (п. 6.2.1 місцевих Правил).

Відповідно до п. 3.2.4 Правил № 1879 за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимої концентрації забруднюючих речовин абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством.

Із матеріалів справи вбачається, що 02.08.2024 та 08.11.2024, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від відповідача у каналізаційні мережі м. Києва, представниками Департаменту екологічного нагляду позивача в присутності представника відповідача було здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14Б, з контрольного колодязя 1/11 для вимірювання показників їх складу та властивостей.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 02.08.2024 та 08.11.2024 працівниками ПрАТ «АК «Київводоканал», були складені протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.

Отже позивачем було встановлено, що діями зі скиду стічних вод в систему каналізації м. Києва з перевищенням вмісту в них забруднюючих речовин відповідач порушив вимоги ст. 32 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Листами № 15/9898-Т від 07.08.2024 та №13/10091-Т від 13.11.2024 позивач повідомив ПП «Белар-Л» про результати хімічних аналізів стічних вод, які ними скидалися у систему міської каналізації, що свідчать про перевищення концентрації забруднюючих речовин в контрольному колодязі КК № 1/11 об'єкта відповідача.

Також позивач направив відповідачу розрахунок № 15/ДК-8/104-08-2024 від 02.08.2024 щодо нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 06009932 від 23.09.2024 на суму 104 816, 31 грн, а ще одним листом відповідачу направлено розрахунок № 15/ДК-8/104-11/2024 від 08.11.2024 та рахунок на оплату № 06013307 від 12.12.2024 на суму 77 804, 08 грн.

Разом з тим матеріали справи свідчать, що відповідач вимоги позивача не виконав, плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин на вказані суми не здійснив, що стало підставою для звернення ПрАТ «АК «Київводоканал» до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті та перевіряючи доводи сторін, суд виходив з такого.

Згідно з п. 6.1.1 Правил № 1879 кожен об'єкт водоспоживання може бути приєднаний до міської каналізації лише окремими випусками з обов'язковим спорудженням на кожному випуску КК (контрольного колодязя) абонента. Відбір проб здійснюється з КК абонента.

Відповідно до п. 6.2 Правил № 1879 з метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (п. 6.2.1).

За результатами аналізу робочої проби визначаються концентрації забруднюючих речовин (Сф) та робиться висновок щодо відсутності чи наявності у стічних водах, які скидаються до міської каналізації, перевищень допустимої концентрації забруднюючих речовин (п. 6.2.3). Після відбору робоча проба передається в хімічну лабораторію водоканалу для аналізу. Інформацію про хімічний склад стічних вод, відібраних на випуску абонента, абонент може одержати за телефоном в хімічній лабораторії водоканалу на другий день після відбору проби. Ці запити фіксуються у водоканалі в спеціальному журналі (п. 6.2.4).

Відповідно до п. 6.2.9 Правил № 1879 аналізи проб здійснюються лабораторіями, акредитованими на право проведення вимірювань показників якості стічних вод. Відповідальність за достовірність результатів аналізу проб несе лабораторія, яка проводила аналіз.

Згідно з п. 6.2.16 Правил № 1879 відбір проб реєструється водоканалом у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів за формою, наведеною у додатку 4 до цих Правил. При відмові абонента від підпису за відібрану пробу представник водоканалу робить відповідний запис у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів. В такому випадку при перевищенні ДК забруднюючих речовин результати аналізів є підставою для нарахування додаткової плати за скид стічних вод до міської каналізації.

Матеріали справи свідчать, що за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 02.08.2024 та 08.11.2024 в контрольному колодязі ПП «Белар-Л» № 1/11 пробовідбірником Котенко Д.С. (в присутності адміністратора відповідача - Кулагіна В.В.), були складені протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод.

Із указаних протоколів вбачається, що у взятих пробах виявлено невідповідність стічних вод, скинутих відповідачем в систему каналізації міста Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим у Правилах № 1879.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що відбір позивачем проб 02.08.2024 та 08.11.2024 був здійснений з порушенням визначеної законом процедури, а саме: порушенням форми супровідного документа, що складається за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об'єм проби; тип матеріалу тари, його об'єм; процедура попередньої обробки проби) з урахування вимог та положень ДСТУ. Також позивач не надав доказів на підтвердження права Департаменту екологічного нагляду ПРАТ «АК «Київводоканал» здійснювати вимірювання показників складу та властивостей стічних (зворотніх) вод.

Перевіряючи такі доводи відповідача, суд встановив, що наказом Міністра охорони навколишнього природного середовища № 125 затверджено керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод" (КНД 211.1.0.009-94).

Згідно з розділом 1 КНД 211.1.0.009-94 вказаний керівний нормативний документ встановлює загальні вимоги до відбору проб з метою подальшого визначення хімічних та фізичних показників складу і властивостей вод. Цей керівний нормативний документ містить загальні вимоги до: організації відбору, видів проб, місць, часу та частоти відбору, пристроїв, засобів та посуду для відбору та зберігання проб, реєстрації та транспортування проб, техніки безпеки.

Відповідно до п. 3.1, 3.2, 9.3 КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера, відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод» способи відбору та зберігання проб мають забезпечити сталість складу та властивостей об'єкту контролю в інтервалі часу між відбором проб та їхнім аналізом. Зберігання проб припустиме лише у разі неможливості проведення аналізу відразу після відбору. Для збільшення строку зберігання проби її консервують.

Пунктом 9.1 КНД 211.1.0.009-94 передбачено, що на відібрану пробу (проби) складається супровідний документ (акт, паспорт), в якому має бути наведена наступна інформація: номер посудини (проби); назва проби, мета відбору; вид проби (разова або об'єднана) із зазначенням способу усереднення; спосіб відбору; пункт та місце відбору; дані про обробку (фільтрування, відстоювання, консервування, тощо) і форма; дата, час та відомості про особу (осіб), яка відібрала пробу.

Національним стандартом України - "Якість води". "Відбирання проб", зокрема, частиною 3 "Настанови щодо зберігання та поводження з пробами" (ДСТУ ІSО 5667-3-2001) передбачено, що води, особливо поверхневі і майже усі, що скидаються як стічні води, чутливі до різного роду фізичних, хімічних чи біологічних реакцій, що можуть мати місце в період між відбиранням проби і аналізуванням. Природа та інтенсивність таких реакцій часто є така, що у випадку, коли не прийнято необхідних запобіжних заходів перед або під час транспортування і в період зберігання проби в лабораторії до аналізування, концентрація визначуваної речовини буде відрізнятися від початкової, яка була під час відбирання проб. Активність цих реакцій залежить від результатів взаємодії хімічної і біологічної природи зразка: його температури, чутливості до світла, матеріалу посудини, періоду між відбиранням проби та аналізуванням, умовами в яких він перебував.

Частиною 10 Національного стандарту України ДСТУ ІЗО 5667-10-2005 "Настанови щодо відбирання проб стічних вод" затверджено форму звіту відбирання проб побутових і промислових стічних вод, якою передбачено, що така форма має містити інформацію про: точку відбирання; шифр для позначення точки відбирання; дата початку і закінчення відбирання; час початку і закінчення відбирання; ціль відбирання проби; подробиці методу відбирання проби; подробиці польових тестів.

У матеріалах справи містяться витяги з журналів-актів відбору проб стічних вод від 02.08.2024 та 08.11.2024, надані позивачем, в яких зазначені всі необхідні відомості, зокрема, про назву споживача, його адресу, загальну кількість випусків, місце відбору проби (контрольний колодязь), особу в присутності кого відібрано пробу, підписи за контрольну, арбітражну пробу та пробу для споживача, час відбору проби, підписи уповноважених осіб.

Також матеріали справи свідчать, що відбір проб стічних вод 02.08.2024 та 08.11.2024 на об'єкті відповідача здійснювався представником позивача (пробовідбірником Котенко Д.С.) у присутності адміністратора ПП «Белар-Л» - Кулагіна В.В.

Однак, як вбачається з журналу-акту відбору проб за вказані дати, представник відповідача будь-яких зауважень чи заперечень під час відбору проб стічних вод зі свого боку не зробив та не заявив.

Крім того відповідач не вчинив жодних дій, передбачених Правилами № 1879, зокрема, щодо здійснення ним самостійного контролю якості стічних вод та проведення хіманалізу у незалежних від водоканалу лабораторіях (п. 2.4); відібрання проби для абонента, яка проводиться за його бажанням (п. 6.2.5); проведення за ініціативою абонента аналізу контрольної (арбітражної) проби (п. 6.2.6) для встановлення результатів аналізу; звернення до незалежної лабораторії для оскарження результатів, занесених до протоколів вимірювань, здійснених лабораторією ПрАТ АК «Київводоканал» у порядку, передбаченому цими Правилами № 1879.

Поряд з цим встановлено, що дослідження проб стічних вод, відібраних 02.08.2024 та 08.11.2024 у відповідача, проводилися позивачем протягом дня відбору проб, про що зазначено у протоколах вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод.

Указане дослідження відібраної проби здійснювалося лабораторією хіміко-аналітичного контролю за якістю стічних вод Департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал», яка має відповідний сертифікат на право виконання вимірювань відповідно до чинних нормативних актів, про що свідчить наявна у справі копія такого сертифікату № ПТ-249/22 від 28.11.2022, виданого Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт»).

Отже, дослідивши протоколи вимірювань відбору проб від 02.08.2024 та 08.11.2024, суд дійшов висновку, що позивачем дотримано порядок відбору проб стічних вод, визначений КНД 211.1.0.009-94 - Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод, настановами (стандартами) ДСТУ ISO 5667-2-2003 «Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб», ДСТУ ISO 5667-3-2001 «Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо методів відбирання проб», ДСТУ ISO 5667-10-2005 «Якість води. Відбір проб. Частина 10. Настанови щодо методів відбирання проб», КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод», відтак, зазначені протоколи суд приймає у якості належних та допустимих доказів у справі.

Відповідач у якості заперечень проти позову також вказував на те, що ПП «Белар-Л» не має окремого контрольного колодязя, а контрольний колодязь № 1/11 фактично використовується іншими споживачами.

Перевіряючи твердження відповідача в цій частині, суд врахував наступне.

Відповідно до п. 1.3 Правил № 1879 контрольний колодязь - це колодязь, який знаходиться на каналізаційному випуску споживача безпосередньо перед приєднанням до каналізаційного колектора виробника або в іншому місці за погодженням з виробником з вільним доступом виробника до такого колодязя

Згідно з п. 1.7 Правил № 1879 кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виробником. Об'єднання випусків стічних вод від кількох споживачів може здійснюватися тільки після контрольного колодязя на каналізаційному випуску кожного споживача. Скидання стічних вод субспоживачем з використанням каналізаційної мережі споживача не є об'єднанням випусків стічних вод кількох споживачів.

Пунктом 7.1 Правил № 1879 передбачено, що споживачі зобов'язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме: відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд та наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються у систему централізованого водовідведення, інші документи, визначені цими Правилами приймання.

Згідно з п. 3.3.2 Правил № 1879 для здійснення скиду стічних вод у систему каналізації міста Києва абонент повинен надати водоканалу наступні документи: генплан абонента у масштабі 1:500 з нанесеною каналізаційною мережею, затверджений керівником абонента та завірений печаткою у двох примірниках; паспорт водного господарства, до якого входять: а) загальні відомості про абонента; б) пояснювальна записка; в) нормативні розрахунки водоспоживання та водовідведення; г) баланс водоспоживання та водовідведення; д) розшифровка стічних вод; е) акт розмежування балансової належності каналізаційних мереж; є) дані про ЛОС та/або КОС; ж) перелік субабонентів; з) дані про утилізацію осадів КОС, їх зберігання згідно з паспортом місця видалення відходів (МВВ) та їх вивезення; й) інші документи, що пов'язані зі скиданням стічних вод абонента.

Із матеріалів справи вбачається, що ПП «Белар-Л» має оформлений паспорт водного господарства, в якому зазначено, що контрольним колодязем для нього є колодязь № 11 з випуску № 1, розташований за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, буд. 14-Б.

При цьому в пояснювальній записці директора ПП «Белар-Л», що є невід'ємною частиною паспорту водного господарства вказано, що відповідач є власником земельної ділянки, на якій розташована одноповерхова, двоповерхова та трьохповерхова нежитлова будівля. Підприємство знаходиться в Деснянському районі м. Києва за адресою: вул. Братиславська, буд. 14-Б. У одноповерховій будівлі розміщений пункт доочищення води. У двоповерховій нежитловій будівлі знаходиться супермаркет «Фуршет», перукарня, заклад громадського харчування та офісні приміщення. У триповерховій адміністративній будівлі розміщені офісні приміщення. Утворені стічні води скидаються одним випуском на вул. Братиславську. На підприємстві є другий випуск, який не використовується та на даний час затампонований. На підприємстві відсутні оборотні системи з повторним використанням води.

Поряд з цим пунктом 2.4 Правил № 1879 визначено обов'язок абонента повідомити водоканал у 7-денний строк про виникнення змін у водовідведенні абонента (зміни власника абонента, передача з балансу на баланс будівель та каналізаційних мереж, зміни технологічних процесів або змін на 30% і більше попередніх обсягів водовідведення, виконання будівельних робіт на території об'єкта тощо) та в установленому порядку переоформити в водоканалі паспорт водного господарства, отримати Умови на скид.

Отже Правилами № 1879 прямо передбачений обов'язок абонента за конкретним договором отримати Умови на скид, а у випадку зміни орендаря (зміни абонента) - повідомити про такі зміни водоканал та в установленому порядку переоформити паспорт водного господарства, отримати Умови на скид.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, станом на час здійснення відбору стічних проб (02.08.2024 та 08.11.2024) ПП «Белар-Л» не зверталося до ПрАТ «АК «Київводоканал» та не повідомляло останнього про зміни в паспорті водного господарства, а в матеріалах справи докази переоформлення такого паспорту на інших осіб відсутні.

При цьому відповідно до акту розмежування балансової належності каналізаційних мереж та генплану підприємств, які відповідно до вимог чинного законодавства є офіційними технічними документами, контрольний колодязь № 1/11 належить ПП «Белар-Л».

Таким чином, оскільки відповідач не вносив зміни до паспорту водного господарства, та не встановив інших точок контролю для інших споживачів, суд вважає, що він є відповідальною особою за якісний склад стічних вод, зафіксований у точці приєднання його мереж до системи централізованого водовідведення (контрольного колодязя № 1/11).

Зі свого боку, на підтвердження вказаних доводів, відповідач надав висновок експерта № 43СЕТ/25 Галієвої О.М., складений за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 14.11.2025.

Дослідивши вказаний висновок, суд встановив, що на вирішення експерта були поставлені питання стосовно визначення кількості споживачів по вул. Братиславська, 14Б в м. Києві, підключених до контрольного колодязя № 1/11, а також наявності документального підтвердження того, що до вказаного колодязя підключені виключно внутрішні мережі стічних вод (каналізації) ПП «Белар-Л».

За результатами проведеного дослідження експертом був зроблені висновки про те, що визначити кількість санітарно-технічного обладнання, підключеного до системи внутрішньої каналізації, яка обслуговує приміщення всіх поверхів будівлі, не видається за можливе у зв'язку з неможливістю проведення натурного огляду всіх приміщень, які належать різним власникам будівлі, що, у свою чергу, унеможливлює визначення кількості споживачів, підключених до внутрішньої дворової каналізаційної мережі по вул. Братиславська, 14Б в м. Києві до контрольного колодязя КК-11/1.

Відповідно до статті 104 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

У даному випадку суд, оцінивши наданий відповідачем доказ у вигляді висновку експерта № 43СЕТ/25 від 14.11.2025, складеного за результатами судової будівельно-технічної експертизи, приймає його до уваги, але зазначає, що він не містить відомостей, що спростовують доводи позивача, зокрема, в частині належності ПП «Белар-Л» контрольного колодязя № 1/11 та не підтверджує наявність підстав для звільнення відповідача від обов'язку дотримуватися Правил № 1879 та нести відповідальність за порушення цих Правил.

За таких обставин суд вважає доведеним факт скиду ПП «Белар-Л» стічних вод у систему каналізації міста Києва із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Згідно з п. 7.5 Правил № 1879 плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об'єкта. Абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання (п. 6.2.18).

Також пунктом 3.3.6 договору передбачено, що споживач зобов'язується сплачувати додаткову оплату (з відповідним підвищеним коефіцієнтом кратності) за перевищення нормативів допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах в розмірі, визначеному згідно з чинним законодавством.

У контексті наведених умов та правил суд відхиляє доводи відповідача про те, що позовна вимога про стягнення плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин не відповідає договірним зобов'язанням сторін, та зазначає, що за своєю правовою природою «додаткова плата за перевищення нормативів» та «плата за скид із перевищенням допустимих концентрацій» є однаковими за змістом поняттями, а формальна різниця у термінології щодо такої плати не змінює суті зобов'язання, передбаченого п. 3.3.6 договору та положеннями Правил № 1879.

Щодо розміру заявленої до стягнення суми за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, суд врахував наступне.

Згідно з розрахунком позивача по відбору проб від 08.08.2024 за останні три календарних місяці (90 днів) ПП «Белар-Л» скинуло стічних вод до міської каналізаційної мережі в обсязі 2 238,97 м.куб., а по відбору від 08.11.2024 - в обсязі 996,53 м.куб., у зв'язку з чим плата за перевищення нормативів допустимих концентрацій склала 182 620,39 грн.

Суд встановив, що вказані обсяги скиду підтверджені належними та допустимими доказами у справі, а саме - розрахунками обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, атмосферних опадів та додаткових послуг на об'єктах споживача, а також актами зняття показників, що були підписані та погоджені уповноваженим представниками сторін.

Відповідно до п. 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відтак плата за скид стічних наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою - Нп*Vпз*КК.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.12.2021 № 2842, з 01.01.2022 тариф на послуги водовідведення становить 11,85 грн. за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м з вмістом забруднень у межах встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, то Нп становить: 6,99 грн (без ПДВ) (11,85 грн * 59%) - до 01.06.2024 та 10,41 грн (без ПДВ) (17,64 грн* 59%) - починаючи з 01.06.2024.

Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vпз): Vпз = 2 238,97 куб.м (762,97 куб. м + 1 476,00 куб. м) (обсяг скинутих абонентом стічних вод за 90 днів).

При цьому, за інформацією по об'єкту водовідведення, з КК 1/11 скидається 100 % стічних вод. Кк по колодязю 1/11 = 4,22.

Отже плата за скид абонентом наднормативно забруднених стічних вод, яка розраховується за формулою (Нп*Vпз*Кк), складає: 104 816,31 грн = ((6,99*(762,97*100%)*4,22)+(10,41*(1 476,00 *100%)*4,22)) + 20% (ПДВ).

Таким чином розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з відповідача за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 02.08.2024, становить 104 816,31 грн.

Стосовно відбору проб 08.11.2024, то відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.05.2024 № 1019, з 01.06.2024 тариф на послуги водовідведення становить 17,64 грн за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах, встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 10,41 грн (без ПДВ) (17,64 грн * 59%).

Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vпз): Vпз = 996,53 куб.м (обсяг скинутих абонентом стічних вод за 90 днів). Кк по колодязю 1/11 = 6,25.

Отже плата за скид абонентом наднормативно забруднених стічних вод, яка розраховується за формулою (Нп*Vпз*Кк), складає: 77 804,08 грн = (10,41*(996,53* 100%)*6,25) + 20% (ПДВ).

Таким чином розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з абонента за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 08.11.2024, становить 77 804,08 грн.

Згідно з п. 6.2.17 Правил № 1879 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами, водоканал у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу.

Абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання (п. 6.2.18 Правил № 1879).

Судом встановлено, що 24.09.2024 та 16.12.2024 позивач направив відповідачу листи-попередження з розрахунками плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин № 15/ДК-8/104-08-2024 від 02.08.2024 та № 15/ДК-8/104-11/2024 від 08.11.2024, а також з рахунками на оплату від 23.09.2024 № 06009932 та від 12.12.2024 № 06013307.

Вказані повідомлення були отримані відповідачем 08.10.2024 та 25.12.2024 (поштові відправлення № 0600993705184, № 0600965789160).

Проте відповідач вимоги позивача не виконав, плату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, передбачену законом та договором, не здійснив.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, встановивши порушення відповідачем господарського зобов'язання зі сплати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення з ПП «Белар-Л» 182 620,39 грн основної заборгованості.

Окрім вказаної заборгованості позивач просив стягнути з відповідача інфляційні втрати в сумі 15 122,22 грн та 3 % річних у сумі 3 792,22 грн, нараховані на суму плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Відповідно до ч. 1 ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки. Нормами ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином зважаючи на встановлене судом прострочення відповідачем грошового зобов'язання, вимоги про стягнення інфляційних втрат та 3 % річних є такими, що заявлені правомірно.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок заявлених до стягнення інфляційних втрат у сумі 10 257,92 грн, нарахованих на суму 104 816,31 грн (за період з 19.10.2024 по 31.07.2025) та в сумі 4 864,30 грн, нарахованих на суму 77 804,08 грн (за період з 05.01.2025 по 31.07.2025), суд встановив, що він є арифметично правильним.

Крім того суд перевірив правильність розрахунку 3% річних у сумі 635,77 грн, нарахованих на суму 104 816,31 грн (за період з 19.10.2024 по 31.07.2025) та в сумі 1 330,13 грн, нарахованих на суму 77 804,08 грн (за період з 05.01.2025 по 31.07.2025) та дійшов висновку про його обґрунтованість.

Таким чином стягненню з відповідача на користь позивача підлягають інфляційні втрати в сумі 15 122,22 грн та 3 % річних у сумі 3 792,22 грн, тобто у сумах, заявлених позивачем.

Отже, на підставі викладеного, з'ясувавши фактичні обставини справи у сукупності з наданими сторонами доказами, господарський суд дійшов висновку, що позов ПрАТ «АК «Київводоканал» підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» до Приватного підприємства «Белар-Л» про стягнення 201 534,83 грн задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Белар-Л» (02156, м. Київ, вул. Братиславська, буд. 14-Б, ідентифікаційний код 35734811) на користь Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А, ідентифікаційний код 03327664) плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 182 620 (сто вісімдесят дві тисячі шістсот двадцять) грн 39 коп., інфляційні втрати в сумі 15 122 (п'ятнадцять тисяч сто двадцять дві) грн 22 коп., 3 % річних у сумі 3 792 (три тисячі сімсот дев'яносто дві) грн 22 коп. та судовий збір у сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Скорочене рішення оголошене в судовому засіданні 23 квітня 2026 року.

Повне судове рішення складене 28 квітня 2026 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Головіна К. І.