Справа № 755/1742/26
1кп/755/797/26
"23" квітня 2026 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження №12025000000002837 від 28.10.2025 року за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Балхаш Карагандинської обл., Республіки Казахстан, громадянина України, з професійно-технічною освітою, одруженого, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.336 КК України, -
за участю учасників кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_3
Згідно з абз.5 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався відповідними указами та триває дотепер.
Водночас Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію на території всіх областей України та міста Києва. Цей Указ затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію».
Надалі строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався указами Президента України, затвердженими відповідними Законами України. Загальна мобілізація в Україні триває дотепер (момент складання повідомлення про підозру).
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає, в тому числі, призов на військову службу.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на низку категорій, у тому числі, військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Так, військовозобов'язаним та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Згідно з ч. 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 4 «Про військовий обов'язок і військову службу» Збройні сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу або прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Зокрема, згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
У свою чергу особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
На військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин Збройних сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, у тому числі, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду (п. 9), які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи (п. 11).
Досудовим розслідуванням установлено громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» є військовозобов'язаним, тобто особою, яка перебуває у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Відповідно до військово-облікового документу ОСОБА_3 серії НОМЕР_4, останній перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , має військове звання - старший солдат, військово-облікову спеціальність - НОМЕР_5 (стрілець), визнаний придатним до військової служби.
Тобто, ОСОБА_3 , будучи військовозобов'язаним та визнаним придатним до військової служби, є особою, яка підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Однак, приблизно у період з 24.02.2022 до 10.07.2024 ОСОБА_3 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки, бажаючи їх настання, діючи в умовах воєнного стану, в особливий період, з метою ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації, мотивуючи це небажанням проходити військову службу, вирішив ухилитися від призову.
У зв'язку з цим, 10.07.2024 ОСОБА_3 , реалізуючи свій злочинний задум, будучи достеменно обізнаним про відсутність законних підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, втілюючи в реальність протиправний умисел, спрямований на ухилення від такого призову, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , із заявою щодо надання йому відстрочки з підстав, визначених п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та долучив до неї копії документів, серед яких була копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, видана 12.06.2024 «Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2» серії 12ААВ № 966059, посвідчену Головою МСЕК ОСОБА_6 , на ім'я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 28.07.2012 являється його дружиною, в якій вказується про те, що останній присвоєно ІІ групу інвалідності, а також те, що їй протипоказана важка фізична праця та потребує постійного стороннього догляду.
Цього ж дня, вказана заява із долученими до неї документами прийнята ІНФОРМАЦІЯ_6 та зареєстрована за вх. № 12868.
Далі, 15.07.2024 комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результатами розгляду поданої ОСОБА_3 заяви та долучених до неї документів, складено Протокол №11, яким прийнято рішення про надання ОСОБА_3 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 11.08.2024 та видано відповідну довідку №11/1580, яка дійсна за пред'явлення військово-облікового документа НОМЕР_3 та документа, що посвідчує особу ОСОБА_3 .
Надалі, 13.08.2024 ОСОБА_3 , продовжуючи реалізувати свій злочинний задум та достеменно знаючи про відсутність законних підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, втілюючи в реальність протиправний умисел, спрямований на ухилення від такого призову, повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , з заявою щодо надання йому відстрочки з підстав, визначених п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та долучив до неї копії документів, серед яких була копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, видана 12.06.2024 «Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2» серії 12ААВ № 966059, посвідчену Головою МСЕК ОСОБА_6 , на ім'я ОСОБА_7 , в якій вказується про те, що останній присвоєно ІІ групу інвалідності, а також те, що їй протипоказана важка фізична праця та потребує постійного стороннього догляду.
Цього ж дня, вказана заява із долученими до неї документами прийнята ІНФОРМАЦІЯ_6 та зареєстрована за вх. № 16869.
Далі, 19.08.2024 комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результатами розгляду поданої ОСОБА_3 заяви та долучених до неї документів, складено Протокол №17, яким прийнято рішення про надання ОСОБА_3 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 09.11.2024 та видано відповідну довідку №17/4725, яка дійсна за пред'явлення військово-облікового документа НОМЕР_3 та документа, що посвідчує особу ОСОБА_3 .
Надалі, 12.11.2024 ОСОБА_3 , продовжуючи реалізувати свій злочинний умисел та достеменно знаючи про відсутність законних підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, втілюючи в реальність протиправний умисел, спрямований на ухилення від такого призову, втретє звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , із заявою щодо надання йому відстрочки з підстав, визначених п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та долучив до неї копії документів, серед яких була копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, видану 12.06.2024 «Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2» серії 12ААВ № 966059, посвідчену Головою МСЕК ОСОБА_6 , на ім'я ОСОБА_7 , в якій вказується про те, що останній присвоєно ІІ групу інвалідності, а також те, що їй протипоказана важка фізична праця та потребує постійного стороннього догляду.
Цього ж дня, вказана заява із долученими до неї документами прийнята ІНФОРМАЦІЯ_6 та зареєстрована за вх. № 4502.
Далі, 18.11.2024 комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результатами розгляду поданої ОСОБА_3 заяви та долучених до неї документів, складено Протокол №29, яким прийнято рішення про надання ОСОБА_3 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 07.02.2025 та видано відповідну довідку №29/9233, яка дійсна за пред'явлення військово-облікового документа НОМЕР_3 та документа, що посвідчує особу ОСОБА_3 .
Надалі, 04.03.2025 ОСОБА_3 , продовжуючи реалізувати свій злочинний умисел та достеменно знаючи про відсутність законних підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, втілюючи в реальність протиправний умисел, спрямований на ухилення від такого призову, вчетверте звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , із заявою щодо надання йому відстрочки з підстав, визначених п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та долучив до неї копії документів, серед яких була копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, видану 12.06.2024 «Обласної медико-соціальної експертної комісії № 2» серії 12ААВ № 966059, посвідчену Головою МСЕК ОСОБА_6 , на ім'я ОСОБА_7 , в якій вказується про те, що останній присвоєно ІІ групу інвалідності, а також те, що їй протипоказана важка фізична праця та потребує постійного стороннього догляду.
Цього ж дня, вказана заява із долученими до неї документами прийнята ІНФОРМАЦІЯ_6 та зареєстрована за вх. № 576.
Далі, 10.03.2025 комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результатами розгляду поданої ОСОБА_3 заяви та долучених до неї документів, складено Протокол №11, яким прийнято рішення про надання ОСОБА_3 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 09.05.2025 та видано відповідну довідку №11/3468, яка дійсна за пред'явлення військово-облікового документа НОМЕР_3 та документа, що посвідчує особу ОСОБА_3 .
Проте, згідно листа-відповіді КЗ КОР «Обласне бюро МСЕ» від 03.04.2025 № 204 вбачається, що ОСОБА_7 не оглядалася жодною МСЕК КЗ КОР «Обласне бюро МСЕ», довідка серії 12ААВ № 966059 від 12.06.2024 не видавалася. До цього ж, відповідно до зазначеного листа, ОСОБА_6 , якого в цій довідці зазначено як Голову комісії, не є головою МСЕК №2 та не має права підпису на довідках.
Отже, ОСОБА_3 , будучи військовозобов'язаним, придатним до несення служби, не маючи законних підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, діючи умисно, реалізуючи свій протиправний умисел, направлений на ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надавав до ІНФОРМАЦІЯ_4 завідомо неправдиві відомості, обґрунтувавши їх медичним документом (довідкою), в якій вказані неправдиві відомості щодо стану здоров'я його дружини, у результаті чого, отримав таку відстрочку.
Допитаний у судовому засіданні ОСОБА_3 вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення за обставин, викладених в обвинувальному акті, визнав повністю, щиро розкаявся та надав показання про те, що з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації подав до ІНФОРМАЦІЯ_4 підроблену довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, де зазначалося про наявність у його дружини ІІ групи інвалідності, а також про те, що їй протипоказана важка фізична праця та вона потребує постійного стороннього догляду, внаслідок чого було прийнято рішення про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Ураховуючи, що обвинувачений ОСОБА_3 у повному обсязі визнав свою вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення за обставин, викладених в обвинувальному акті, а прокурор не оспорював фактичні обставини провадження, суд встановив, що учасники судового розгляду, зокрема й обвинувачений, правильно розуміють зміст цих обставин. Переконавшись у добровільності їхньої позиції та роз'яснивши обвинуваченому положення ч. 3 ст. 349 КПК України про те, що у такому разі він буде позбавлений права оскаржувати ці обставини в апеляційному порядку, суд, вислухавши думку учасників кримінального провадження, які не заперечували проти спрощеного порядку, визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються.
На підставі викладеного суд, допитавши обвинуваченого та дослідивши матеріали, що характеризують його особу, дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення за обставин, викладених в обвинувальному акті, доведена повністю.
За таких обставин суд вважає доведеною вину ОСОБА_3 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та кваліфікує його дії за ст.336 КК України.
Призначаючи покарання ОСОБА_3 , суд відповідно до ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке згідно зі ст. 12 КК України є нетяжким злочином. Також суд бере до уваги дані про особу обвинуваченого, який одружений, офіційно не працевлаштований, за місцем проживання характеризується позитивно, на обліку в лікарів психіатра та нарколога не перебуває, має статус внутрішньо переміщеної особи. Також суд бере до уваги середній вік обвинуваченого, стан його здоров'я та факт того, що він уперше притягається до кримінальної відповідальності.
Обставинами, що пом'якшують покарання обвинуваченого згідно зі ст. 66 КК України, суд визнає щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Згідно зі ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Ураховуючи викладене, наявність обставини, що пом'якшує покарання, та відомості про особу обвинуваченого, суд вважає за доцільне призначити йому покарання у виді позбавлення волі із застосуванням ст. 75 КК України. За таких обставин ОСОБА_3 слід звільнити від відбування покарання з випробуванням, поклавши на нього обов'язки, передбачені ст. 76 КК України.
На переконання суду, таке покарання є необхідним і достатнім для виправлення засудженого та запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні не понесені.
Керуючись ст.ст.368, 370, 373, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.336 КК України та призначити йому покарання у виді 3 /трьох/ років позбавлення волі.
На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 2 роки.
Відповідно до ст.76 КК України покласти на ОСОБА_3 обов'язки:
-періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
-повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи;
-не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Запобіжний захід ОСОБА_3 не обрано.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні не понесені.
Вирок може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя ОСОБА_8