Справа № 591/4584/26 Провадження № 3/591/1172/26
28 квітня 2026 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Косар А. І., розглянула матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Шепетівка Хмельницької обл., Україна, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проходження служби: ВЧ НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
і установила:
Солдат ОСОБА_1 в умовах особливого періоду - воєнного стану, затвердженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи протиправність своїх дій 22.04.2026 близько 19:00 год. під час виконання обов'язків військової служби на території тимчасового базування підрозділу ВЧ НОМЕР_1 поблизу АДРЕСА_2 був виявлений командуванням ВЧ з підозрою на перебування в стані алкогольного чи іншого сп'яніння, а саме: неясна мова, запах з порожнини рота, хитка хода, порушення координації рухів.
Дії ОСОБА_1 уповноваженою особою кваліфіковано за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надійшло. За таких обставин, враховуючи, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді даної справи відповідно до вимог статті 268 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, слід зробити наступні висновки.
Відповідно до вимог стст. 245,251,252,280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ч.3 ст. 172-20 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особливого періоду.
Згідно абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 9- особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
Таким чином, відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» з моменту оголошення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію» в Україні настав особливий період.
Згідно з пунктом 6 статті 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України - Заборонено військовослужбовцям під час проходження військової служби вживати (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Обставини, встановлені судом під час розгляду справи, підтверджуються в сукупності дослідженими судом доказами: протоколом КИС № 784 про військове адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 172-20 КУпАП від 23 квітня 2026 року; Висновком щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 22.04.2026; копією військового квитка; письмовими поясненнями від ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Правова процедура, що визначає механізм проведення огляду військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, регламентована статтею 266-1 КУпАП. Положення вказаної статті передбачають кілька варіантів огляду військовослужбовців на стан сп'яніння: уповноваженою посадовою особою з використанням спеціальних технічних засобів та тестів із застосуванням спеціальних технічних засобів відеозапису або із залученням двох свідків; або в закладах охорони здоров'я.
З огляду на викладене, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні військового правопорушення доведена поза розумним сумнівом і його дії за частиною третьою статті 172-20 КУпАП уповноваженою особою кваліфіковано вірно.
Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, немає.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, суддя не вбачає.
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог статті 33 КУпАП, враховую обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його майновий стан та ступінь вини.
Таким чином, уважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 в силу Закону звільнений від сплати судового збору як військовослужбовець при розгляді справи, пов'язаній з виконанням службових обов'язків.
Керуючись статтями 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Постановила:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього за цим законом штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень.
У відповідності зі ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Згідно з частиною другою статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу /34 000.00 грн/; витрати на облік зазначених правопорушень, їх розмір визначається Кабінетом Міністрів України
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя А. І. Косар