Справа № 493/807/26
Провадження № 2-а/493/3/26
28 квітня 2026 року м. Балта Одеської області
Суддя Балтського районного суду Одеської області Волошин І.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Адвокат Красінська О.В. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулася до Балтського районного суду Одеської області з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.4 ч.1ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно ч. 1ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача або адміністративним судом за місцем знаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місце знаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Тлумачення статей 25, 26 КАС України свідчить, що підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох визначених у законі судів. Разом із тим, правила альтернативної підсудності не позбавляють позивача права звернутися із позовом за правилами загальної підсудності (стаття 26 КАС України), оскільки позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 27 цього Кодексу.
Суд виходить з того, що право вибору між судами, яким згідно з правилом загальної підсудності і правилом альтернативної підсудності підсудна справа, належить виключно позивачеві.
Однак, як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач ОСОБА_1 вказав в позові місце свого проживання (перебування, знаходження) за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно відповіді №2663213 від 28.04.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру місцем реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є адреса: АДРЕСА_1 .
Згідно з п. 3-1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.
Листом від 16.03.2021 року № 176/0/158-21 Верховний Суд роз'яснив, що юрисдикція місцевих районних судів поширюється на територію відповідних районів, що були ліквідовані. Суди повинні продовжувати здійснювати правосуддя в межах існуючої територіальної юрисдикції до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів.
Жодних доказів на підтвердження фактичного місця проживання позивача ОСОБА_1 на території, на яку поширюється юрисдикція Балтського районного суду Одеської області, матеріали справи не містять.
Тобто, позивачем не обґрунтована підсудність справи Балтському районному суду Одеської області та не надані відповідні докази.
Місце знаходженням відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 є адреса: АДРЕСА_2 , що відноситься до Болградського району Одеської області.
Таким чином, оскільки жодна із сторін по справі не знаходиться на території, на яку поширюється юрисдикція Балтського районного суду Одеської області, суддя дійшов до висновку, що справа за територіальною юрисдикцією Балтському районному суду Одеської області не підсудна та вважає, що є підстави для визначення підсудності цієї справи за правилами ст. 26 КАС України, а саме за місцезнаходженням відповідача.
Згідно із п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Крім того, недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1ст. 318 КАС України).
У відповідності до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
При таких обставинах, виходячи з аналізу наведених норм та предмету позову, враховуючи, що в даному випадку жодна із сторін по справі не знаходиться на території, на яку поширюється юрисдикція Балтського районного суду Одеської області, суддя приходить до висновку про передачу матеріалів адміністративного позову за підсудністю до Болградського районного суду Одеської області за місцем знаходження відповідача.
Керуючись ст.20,26,29,30,171,294-295,318 КАС України, суддя,-
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення передати за підсудністю до Болградського районного суду Одеської області.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.