Справа № 204/4652/26
Провадження № 1-кс/204/797/26
24 квітня 2026 року слідчий суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Західної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3 , про арешт майна, в рамках кримінального провадження №42024042000000104, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 25.10.2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
встановив:
До суду надійшло клопотання прокурора Західної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3 , про арешт майна, в рамках кримінального провадження №42024042000000104, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 25.10.2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділенням відділу поліції № 3 Дніпровського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024042000000104 від 25.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України. Нагляд за одержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Західною окружною прокуратурою міста Дніпра Дніпропетровської області.
Досудовим розслідуванням встановлено факт неналежного виконання колишніми службовими особами Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506248) своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам. Так, досудовим розслідуванням встановлено, що Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», проведено процедуру закупівлі з постачання (закупівлю) електричної енергії у виді відкритих торгів. Так, відповідно за результатами проведення процедури відкритих торгів UA-2021-11-01-012043-a, між ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ»(ЄДРПОУ 43091830) (постачальник) та Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506248) (споживач) укладено договір № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022 про постачання електричної енергії споживачу. Протягом дії Договору № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022 укладеного між ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ» (ЄДРПОУ 43091830) (постачальник) та Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506248) (споживач), було безпідставно укладено 12 (дванадцять) Додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022, якими відповідно безпідставно збільшено ціни за одиницю товару (електрична енергія) більше, ніж на 10 відсотків тобто з порушенням норм пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». До скоєння даного злочину встановлено причетність ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 30.03.2026 в порядку ст. 276-278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , начальник відділу планування та аналізу виконання бюджету департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, на підставі Наказу № 524-к від 18.09.2017 «Про переведення на іншу посаду ОСОБА_4 » переведена з 18.09.2017 на посаду заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, як таку, що перебувала у кадровому резерві, з присвоєнням 9-го рангу посадової особи місцевого самоврядування у межах відповідної четвертої категорії. Далі, досудовим розслідуванням встановлено, що на підставі Наказу № 186-к від 12.09.2025 «Про звільнення ОСОБА_4 » звільнена з посади заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради 12.09.2025 за угодою сторін відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України. Тобто, ОСОБА_4 з 18.09.2017 по 12.09.2025 виконувала обов'язки заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Відповідно до п.1.1. положення про Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням міської ради № 64/43 від 20 березня 2019 (далі - Положення), Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради є виконавчим органом Дніпровської міської ради, підконтрольний і підзвітний Дніпровській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету, Дніпровському міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів відповідно до розподілу повноважень. Департамент утворений і діє на підставі рішення міської ради від 08.06.2016 № 26/9 «Про затвердження структури Дніпропетровської міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міської ради та виконавчих органів шляхом викладення у новій редакції» (зі змінами), є правонаступником прав та зобов'язань (у тому числі майнових, фінансових, немайнових і корпоративних) управління освіти та науки, управління культури та мистецтв, управління у справах молоді та спорту Дніпропетровської міської ради. Згідно п. 1.2. положення: департамент у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативними актами, рішеннями Дніпровської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим Положенням. Відповідно до п. 1.3. положення: департамент є юридичною особою публічного права, зареєстрованою у встановленому порядку, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, круглу печатку із зображенням Державного Герба України, печатки, штампи та відповідні бланки із своїм найменуванням, загальний та спеціальний реєстраційні рахунки в Державній казначейській службі України. Згідно до п. 1.4. положення: департамент утримується за рахунок коштів бюджету Дніпровської міської територіальної громади згідно з чинним законодавством України та інших коштів, не заборонених чинним законодавством України. Відповідно до п. 1.5. положення: департамент є головним розпорядником коштів бюджету Дніпровської міської територіальної громади та замовником на виконання робіт, послуг, придбання товарно-матеріальних цінностей відповідно до завдань Департаменту. П. 1.6. положення встановлено, що департамент здійснює бухгалтерський, оперативний облік та веде статистичну звітність відповідно до чинного законодавства України. Згідно п. 1.7. положення: департамент має право від імені та в інтересах Дніпровської міської територіальної громади і від свого імені самостійно укладати договори та мирові угоди, набувати майнові та немайнові права, виконувати обов'язки, виступати учасником судових процесів. П. 5.10. положення визначено, що департамент має право за дорученням міського голови вести переговори з іноземними підприємствами та організаціями, підприємствами, організаціями та установами України з питань, які належать до компетенції Департаменту, укладати відповідні угоди та контракти в установленому порядку, зокрема угоди про співробітництво з науковими установами, неурядовими організаціями тощо. Відповідно до п. 6.3. положення: заступники директора Департаменту: організовують виконання наказів і доручень директора Департаменту; здійснюють безпосередньо керівництво підпорядкованими структурними підрозділами Департаменту за напрямком діяльності відповідно до розподілу повноважень і забезпечують виконання функцій та повноважень Департаменту; здійснюють інші повноваження, визначені посадовою інструкцією або окремими наказами директора Департаменту. Згідно розділу 7 положення: працівники Департаменту згідно з Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» несуть особисту відповідальність за порушення трудової дисципліни, бездіяльність або недобросовісне використання наданих їм прав, невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків і завдань, покладених на них цим Положенням та посадовими інструкціями. 18 вересня 2017 року директором департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради ОСОБА_5 затверджено посадову інструкцію заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (далі - інструкція). Згідно п. 1.1. інструкції: заступник директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування. Відповідно до п. 1.1. інструкції: заступник директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради підпорядковується безпосередньо директору департаменту та забезпечує реалізацію завдань департаменту та його структурних підрозділів з фінансово-економічних питань. П. 1.3. інструкції встановлено, що заступник директора департаменту призначається на посаду та звільняється з посади директором Департаменту в порядку, визначеному чинним законодавством України. Згідно п. 1.4. інструкції у своїй діяльності заступник директора департаменту з фінансово-економічних питань керується: Конституцією України; Бюджетним кодексом України; законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; «Про місцеве самоврядування в Україні»; «Про запобігання корупції»; «Про доступ до публічної інформації»; указами і розпорядженнями Президента України; постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України; нормативними документами, що стосуються державної служби та місцевого самоврядування; нормативними документами, що стосуються Державної податкової адміністрації України, положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України складання фінансової звітності; Регламентом Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету; Рішеннями міської ради; Положенням про департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради; Інструкцією з діловодства в Дніпропетровській міській раді; цією посадовою інструкцією. Відповідно до п. 2.1. інструкції: заступник директора департаменту здійснює керівництво діяльністю департаменту у межах делегованих повноважень. П.2.2. Інструкції визначено, що у разі відсутності директора департаменту виконує його обов'язки у разі якщо інше не передбачено відповідним наказом директора департаменту. Згідно п. 4.1. інструкції: заступник директора департаменту несе відповідальність за: невиконання, несвоєчасне, неякісне або неналежне виконання посадових завдань та обов'язків, передбачених цією інструкцією; бездіяльність або невикористання наданих йому прав; порушення, вчинені в процесі здійснення своєї діяльності; порушення Правил внутрішнього трудового розпорядку; порушення Загальних правил поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на службу в органах місцевого самоврядування та її проходженням. 30.12.2022 року заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директором департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради ОСОБА_5 затверджено посадову інструкцію заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Згідно розділу 2 «Мета посади» Інструкції визначено, що забезпечує реалізацію завдань департаменту та його структурних підрозділів у сфері гуманітарного розвитку, освіти, фізичної культури та спорту з фінансово-економічних питань. Відповідно до п. 1 розділу 3 «Основні посадові обов'язки» Інструкції, здійснює керівництво діяльністю департаменту у межах делегованих повноважень. П. 2 розділу 3 Інструкції: у разі відсутності директора департаменту виконує його обов'язки, у разі якщо інше не передбачено відповідним розпорядженням міського голови. П. 3 розділу 3 Інструкції: забезпечує координацію та регулювання напрямів діяльності департаменту, які характеризуються комплексністю вирішення у сфері гуманітарного розвитку, освіти, фізичної культури та спорту з фінансово-економічних питань. П. 4 розділу 3 Інструкції: аналізує стан та тенденції розвитку у сферах освіти, фізичної культури та спорту з фінансово-економічних питань, хід виконання проєктів, програм, які стосуються діяльності департаменту, вживає заходів щодо усунення недоліків та закріплення позитивних тенденцій. П.11 розділу 3 Інструкції: організовує, забезпечує і контролює надання послуг в межах закріпленої за департаментом компетенції. П. 12 розділу 3 Інструкції: здійснює організаційну роботу, спрямовану на реалізацію завдань у сфері гуманітарного розвитку, освіти, фізичної культури та спорту з фінансово-економічних питань, що належать до компетенції департаменту. П. 12 розділу 3 Інструкції: у межах наданих повноважень організовує ділове листування з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями з питань, що належать до його компетенції. П. 14 розділу 3 Інструкції: здійснює інші функції віднесені до його повноважень відповідно до напрямку діяльності. П. 5 розділу 3 Інструкції: повинен знати: практику застосування чинного законодавства України з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, ринку праці, трудового законодавства України; основи проведення закупівель за бюджетні кошти. Наказом департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради від 08.02.2019 № 44 «Про делегування повноважень підпису документів» ОСОБА_4 надано право підпису договорів та актів виконаних послуг за результатами проведених закупівель енергетичних ресурсів (електроенергія, теплова енергія у парі та гарячій воді тощо) і комунальних послуг. Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, пов'язануз виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою. Встановлено, що Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», проведено процедуру закупівлі з постачання (закупівлю) електричної енергії у виді відкритих торгів. Так, відповідно за результатами проведення процедури відкритих торгів UA-2021-11-01-012043-a, між ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ» (ЄДРПОУ 43091830) (постачальник) та Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506248) (споживач) укладено договір № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022 про постачання електричної енергії споживачу. Відповідно до змісту договору визначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ», яке здійснює діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно Постанови від 24.10.2019 року за № 2171 (зі змінами, внесеними Постановою від 14.04.2021 року за № 667) в особі директора ОСОБА_6 , який діє на підставі статуту (далі - Постачальник), з однієї сторони, та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, який відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» відноситься до категорії замовників - орган державної влади, місцевого самоврядування або правоохоронний орган, в особі заступника директора департаменту ОСОБА_7 Рог, яка діє на підставі наказу від 08.02.2019 № 44 (далі-Споживач), з іншої сторони, далі по тексту цього Договору Постачальник або Споживач окремо іменуються Сторона, а разом - Сторони, уклали цей договір про постачання електричної енергії Споживачу (далі-Договір) про наступне: П.1.1 розділу 1 «Загальні положення» - Цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) є договором, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником електричної енергії. П. 2.1 розділу 2 «Предмет Договору» - На умовах та у порядку передбачених Договором, Постачальник зобов'язується поставити Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача електричну енергію, а Споживач зобов'язується прийняти цю електричну енергію та оплатити її.П. 3.1 розділу 3 «Умови постачання» - Строк поставки електричної енергії: до 31 грудня 2022р. П. 3.2 розділу 3 «Умови постачання» - Місце поставки електричної енергії: 49000, Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, об'єкти Споживача відповідно до переліку адрес об'єктів та ЕІС-кодів точок комерційного обліку, наведеному у додатку 1 до заяви-приєднання до Договору. П. 5.1 розділу 5 «Ціна та порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії» - Ціна цього договору розраховується як добуток обсягу електричної енергії та ціни за одиницю електричної енергії, узгоджених між Постачальником і Споживачем та поставленими за об'єктами Споживача, приєднаними до мережі операторів системи розподілу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» та АТ «Українська залізниця», визначається у Специфікації та складає 74 046 862,50 грн., крім того ПДВ 20%: 14 809 372,50 грн., що разом складає 88 856 235, 00 грн. Джерело фінансування: місцевий бюджет. П.5.3 розділу 5 «Ціна та порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії» - Ціну за одиницю електричної енергії за об'єктами Споживача, приєднаними до мереж операторів системи розподілу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» та АТ «Українська залізниця», зазначено у Специфікації. П.5.5. розділу 5 «Ціна та порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії» - Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, з першого по останній день включно. Перший розрахунковий період починається з дня початку постачання електроенергії і закінчується в останній день відповідного календарного місяця. У випадку припинення дії договору розрахунковий період для останнього платежу починається з першого дня останнього календарного місяця постачання електричної енергії та закінчується в останній день постачання електричної енергії. Назва розрахункового періоду співпадає з назвою календарного місяця. Пунктом 13.1 розділу 13 «Строк дії Договору та інші умови» - Цей договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами і діє до «31» грудня 2022 року, але в будь-якому разі до повного виконання усіх зобов'язань Сторонами за даним Договором. Відповідно до п. 13.7 Договору - Істотні умови Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема:зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми,визначеної в договорі про закупівлю; покращення якості предмета закупівлі, за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв'язку із продовженням дії договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку. Згідно п. 13.8 Договору визначено, що порядок зміни ціни, у разі наявності підстав, визначених п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»: 13.8.1 Зміна ціни на електричну енергію внаслідок зміни регульованих складових ціни (тарифів на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії) та/або змін у нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни здійснюється шляхом використання у розрахунку ціни за одиницю електричної енергії Постачальника за формулою, наведеною у п. 5.2 Договору зміненого тарифу на передачу електричної енергії та/або тарифу на розподіл електричної енергії та укладання додаткової угоди щодо застосування зміненої ціни з моменту набрання чинності відповідними регуляторними актами. 13.9 Дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в Договорі. Відповідно до прогнозованого обсягу споживання електричної енергії у 2022 році по місяцям (Додаток 1 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022): січень 1 704 124 кВт*год; лютий 2 183 189 кВт*год; березень 1 893 370 кВт*год; квітень 2 264 818 кВт*год; травень 1 494 546 кВт*год; червень 1 062 190 кВт*год; липень 775 358 кВт*год; серпень 722 892 кВт*год; вересень 1 668 807 кВт*год; жовтень 2 121 230 кВт*год; листопад 2 222 217 кВт*год; грудень 1 999 617 кВт*год. Всього 20 112 238 кВт*год. Згідно специфікації товарної продукції (електрична енергія) (Додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022): оператором системи розподілу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» - період постачання електричної енергії січень-грудень 2022 в кількості 17 005 266 кВт*год за ціною за одиницю без ПДВ - 3,67396000 грн., сума без ПДВ 62 476 667,08 грн.; оператором системи розподілу ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» - період постачання електричної енергії січень-грудень 2022 в кількості 2 723 596 кВт*год за ціною за одиницю без ПДВ - 3,71541000 грн., сума без ПДВ 10 119 275,81 грн.; оператором системи розподілу АТ «Українська залізниця» - період постачання електричної енергії січень-грудень 2022 в кількості 383 496 кВт*год за ціною за одиницю без ПДВ - 3,78340221 грн., сума без ПДВ 1 450 919,61 грн. Обсяг 20 112 358, разом сума - 74 046 862,50 грн без ПДВ, ПДВ 20% - 14 809 372,50 грн., всього сума 88 856 235, 00 грн. Також, відповідно до заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022 - початок постачання з «05» 01.2022 р. Протягом дії Договору № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022 укладеного між ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ» (ЄДРПОУ 43091830) (постачальник) та Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506248) (споживач), було укладено 12 (дванадцять) Додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022. Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії. Пунктом 21 ч.1 ст.1 Закону № 922 визначено, що послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно- конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проектної документації. Згідно з п. 34 ч.1 ст.1 Закону № 922 визначено, що товари - продукція, об?єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов?язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів. На підставі вищевикладеного, додаткові угоди укладені безпідставно, в частині збільшення ціни за одиницю товару понад 10%, тобто з порушенням норм пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922. Встановлено, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, тобто будучи службовою особою, яка була наділена на підставі наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради від 08.02.2019 № 44 «Про делегування повноважень підпису документів» правом підпису договорів та актів виконаних послуг за результатами проведених закупівель енергетичних ресурсів (електроенергія, теплова енергія у парі та гарячій воді тощо) і комунальних послуг, тобто правами та обов'язками, що пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своєї діяльності, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежним чином не виконала свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме неналежно перевірила пропозиції та обґрунтування ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ» (ЄДРПОУ 43091830), які містились в листах № 10 від 20.01.2022, (вихідний номер не зазначено) від 01.02.2022 про ціну на електричну енергію у розрахунковому періоді січень 2022, № 215/08-22 від 10.08.2022 року, № 219/08-22 від 19.08.2022 року, № 233/09-22 від 12.09.2022 року, № 259/10-22 від 03.10.2022 року, № 333/12-22 від 22.12.2022 року, № 35/01-23 від 26.01.2023 року, № 259/02-23 від 01.02.2023 року до додаткових угод до договору № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022, щодо внесення змін до Договору в частині збільшення ціни електричної енергії за 1 кВт*год, перебуваючи у службовому кабінеті департаменту, розташованого за адресою м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 75, підписала проекти додаткових угод (без номеру) від 05.01.2022, № б/2 від 17.02.2022, № б/3 від 17.02.2022, № б/4 від 08.09.2022, № б/5 від 26.09.2022, № б/6 від 19.10.2022, № б/7 від 17.11.2022, № б/8 від 22.12.2022, № б/9 від 23.12.2022, № б/10 від 12.01.2023, № б/11 від 13.02.2023, № б/12 від 14.02.2023 до Договору, не впевнившись у відповідності їх умов нормам діючого законодавства, внаслідок чого: Додатковою угодою № б/2 від 17.02.2022 внесено зміни до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022, а саме підвищено ціну за 1 кВт*год за об'єктами Споживача, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» - 2,63373 грн., до мереж оператора системи розподілу ПрАТ «ПЕЕМ «Центральна енергетична компанія» - 2,63704 грн., до мереж оператора системи розподілу АТ «Українська залізниця» - 2,63701 грн. без урахування ПДВ, отже ціна електричної енергії, як товару збільшилась на 3,49%. Проте, згідно з інформації з офіційного сайту ДП «Оператор ринку», де відображені середньозважені ціни купівлі-продажу електроенергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС, та висновку товарознавчої експертизи, враховуючи ціну на дату підписання договору та на дату підписання додаткової угоди №2 коливання складає 23,98% у сторону зменшення та ціна купівлі-продажу електроенергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС відносно ціни Договору залишається меншою. Додатковою угодою № б/4 від 08.09.2022 внесено зміни до договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022, а саме підвищено ціну за 1 кВт*год за об'єктами Споживача, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» - 2,89585 грн., до мереж оператора системи розподілу ПрАТ «ПЕЕМ «Центральна енергетична компанія» - 2,89949 грн., до мереж оператора системи розподілу АТ «Українська залізниця» - 2,89945 грн. без урахування ПДВ, отже ціна електричної енергії, як товару з моменту укладання договору збільшилась на 13,79%. У зв'язку з тим, що додаткова угода від 08.09.2022 № б/4, укладена безпідставно, в частині збільшення ціни за одиницю товару понад 10%, а саме 13,78%, інші Додаткові угоди на зміну ціни, укладені в подальшому з порушенням норм пункту п. 2 ч. 5 статті 41 Закону № 922 оскільки кожна наступна така угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередньої і автоматично незаконною, оскільки без попередньої додаткової угоди ціна за послідуючими угодами фактично перевищуватиме ціну за одиницю товару більше, ніж на 10 відсотків, у порівнянні із основним договором. Внаслідок вищевказаного, через внесення недостовірних даних до істотних умов договору, а саме безпідставного збільшення ціни за одиницю товару та безпідставного застосування зворотної дії в часі пунктів додаткової угоди в актах прийняття-передавання товарної продукції за період січень-лютий 2022 року та серпень 2022 - січень 2023 року завищено вартість електричної енергії на загальну суму 2 852 329,44 грн. з ПДВ, з яких 2022 - 2 136 458,64 грн., 2023 - 715 870,80 грн., що є порушенням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VSSS, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та п.13.7 Договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022. Через внесення змін до Договору про постачання електричної енергії від 05.01.2022 № 2-П/ЕЕ/2022 додатковою угодою № б/4 від 08.09.2022 у частині збільшення ціни на електричну енергію, сторони безпідставно змінили істотні умови договору, внаслідок чого порушено вимоги п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». У подальшому, ОСОБА_4 , продовжуючи неналежне виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, неналежно перевірила та підписала акти приймання-передачі електричної енергії, не запевнившись у їх відповідності нормам діючого законодавства, а саме: Акт № 42 приймання -передавання товарної продукції за січень 2022 року; Акт № 33 приймання -передавання товарної продукції за січень 2022 року; Акт № 41 приймання -передавання товарної продукції за січень 2022 року; Акт № 43 приймання -передавання товарної продукції за січень 2022 року; Акт № 44 приймання -передавання товарної продукції за лютий (з 01.02 по 15.02) 2022 року; Акт № 56 приймання -передавання товарної продукції за лютий (з 01.02 по 15.02) 2022 року; -Акт № 57 приймання -передавання товарної продукції за лютий (з 01.02 по 15.02) 2022 року; -Акт № 45 приймання -передавання товарної продукції за лютий (з 01.02 по 15.02) 2022 року; Акт № 293 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 01.08 по 15.08) 2022 року; Акт № 294 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 01.08 по 15.08) 2022 року; Акт № 295 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 01.08 по 15.08) 2022 року; Акт № 296 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 01.08 по 15.08) 2022 року; Акт № 314 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 16.08 по 31.08) 2022 року; Акт № 315 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 16.08 по 31.08) 2022 року; Акт № 311 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 16.08 по 31.08) 2022 року; Акт № 303 приймання -передавання товарної продукції за серпень (з 16.08 по 31.08) 2022 року; Акт № 346 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 01.09 по 15.09) 2022 року; Акт № 347 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 01.09 по 15.09) 2022 року; Акт № 348 приймання - передавання товарної продукції за вересень (з 01.09 по 15.09) 2022 року; Акт № 349 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 01.09 по 15.09) 2022 року; Акт № 352 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 16.09 по 30.09) 2022 року; Акт № 353 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 16.09 по 30.09) 2022 року; Акт № 350 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 16.09 по 30.09) 2022 року; Акт № 351 приймання -передавання товарної продукції за вересень (з 16.09 по 30.09) 2022 року; Акт № 364 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 01.10 по 15.10) 2022 року; Акт № 365 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 01.10 по 15.10) 2022 року; Акт № 366 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 01.10 по 15.10) 2022 року; Акт № 367 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 01.10 по 15.10) 2022 року; Акт № 391 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 16.10 по 31.10) 2022 року; Акт № 392 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 16.10 по 31.10) 2022 року; -Акт № 385 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 16.10 по 31.10) 2022 року; Акт № 386 приймання -передавання товарної продукції за жовтень (з 16.10 по 31.10) 2022 року; - Акт № 397 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 01.11 по 15.11) 2022 року; Акт № 398 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 01.11 по 15.11) 2022 року; Акт № 399 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 01.11 по 15.11) 2022 року; Акт № 400 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 01.11 по 15.11) 2022 року; Акт № 408 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 16.11 по 30.11) 2022 року; - Акт № 409 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 16.11 по 30.11) 2022 року; Акт № 411 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 16.11 по 30.11) 2022 року; Акт № 410 приймання -передавання товарної продукції за листопад (з 16.11 по 30.11) 2022 року; Акт № 443 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 01.12 по 15.12) 2022 року; Акт № 444 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 01.12 по 15.12) 2022 року; Акт № 445 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 01.12 по 15.12) 2022 року; Акт № 446 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 01.12 по 15.12) 2022 року; Акт № 485 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 16.12 по 31.12) 2022 року; Акт № 486 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 16.12 по 31.12) 2022 року; Акт № 475 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 16.12 по 31.12) 2022 року; Акт № 474 приймання -передавання товарної продукції за грудень (з 16.12 по 31.12) 2022 року; Акт № 26 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 01.01. по 15.01) 2023 року; Акт № 27 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 01.01. по 15.01) 2023 року; Акт № 28 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 01.01. по 15.01) 2023 року; Акт № 30 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 01.01. по 15.01) 2023 року; Акт № 43 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 16.01. по 31.01) 2023 року; Акт № 44 приймання передавання товарної продукції за січень (з 16.01. по 31.01) 2023 року; Акт № 45 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 16.01. по 31.01) 2023 року; Акт № 46 приймання -передавання товарної продукції за січень (з 16.01. по 31.01) 2023 року, які разом з рахунками на оплату було передано до Держказначейської служби України м. Київ, відповідно до яких упродовж січня-лютого 2022 та серпня 2022-січня 2023 включно (без урахування 05.01.2022) за договором від 05.01.2022 № 2-П/EE/2022 поставлено 6 580 936 кВт*год на суму 32 269 767,74 грн., яку перераховано на рахунок ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ» (ЄДРПОУ 43091830) НОМЕР_1 , відкритий в АТ «ОЩАДБАНК», відповідно згідно платіжних доручень № 5134 від 17.02.2022 № 5136 від 17.02.2022, № 5187 від 28.03.2022, № 5150 від 17.02.2022, № 5145 від 17.02.2022, № 5149 від 17.02.2022, № 5137 від 17.02.2022, № 5140 від 17.02.2022, № 5147 від 17.02.2022, № 5135 від 17.02.2022, № 5146 від 17.02.2022, № 5139 від 17.02.2022, № 5142 від 17.02.2022, № 5151 від 17.02.2022, № 6984 від 12.03.2022, № 6983 від 12.03.2022,№ 6989 від 12.03.2022, № 6990 від 12.03.2022, № 6988 від 12.03.2022, № 6987 від 12.03.2022, № 6982 від 12.03.2022, № 6981 від 12.03.2022, № 6996 від 12.03.2022, № 6978 від 12.03.2022, № 6977 від 12.03.2022, № 6985 від 12.03.2022, № 6986 від 12.03.2022, № 7035 від 16.03.2022, № 7031 від 16.03.2022, № 7034 від 16.03.2022, № 7030 від 16.03.2022, № 7040 від 16.03.2022, № 7039 від 16.03.2022, № 7033 від 16.03.2022, № 7029 від 16.03.2022, № 7038 від 16.03.2022, № 7037 від 16.03.2022, № 7036 від 16.03.2022. № 7032 від 16.03.2022, № 7028 від 16.03.2022, № 8460 від 29.03.2022, № 8455 від 29.03.2022, № 8451 від 29.03.2022, № 8456 від 29.03.2022, № 8452 від 29.03.2022, № 8457 від 29.03.2022, № 8453 від 29.03.2022, № 8459 від 29.03.2022, № 8458 від 29.03.2022, № 8454 від 29.03.2022, № 8450 від 29.03.2022, № 8839 від 15.04.2022, № 8835 від 15.04.2022, № 8840 від 15.04.2022, № 8836 від 15.04.2022, № 8845 від 15.04.2022, № 8841 від 15.04.2022, № 8837 від 15.04.2022, № 8842 від 15.04.2022, № 8843 від 15.04.2022, № 8844 від 15.04.2022, № 8838 від 15.04.2022, № 9057 від 21.04.2022, № 9055 від 21.04.2022, № 9056 від 21.04.2022, № 9054 від 21.04.2022, № 9058 від 21.04.2022, № 9060 від 21.04.2022, № 9053 від 21.04.2022, № 9059 від 21.04.2022, № 9063 від 21.04.2022, № 9062 від 21.04.2022, № 9061 від 21.04.2022, № 9052 від 21.04.2022, № 10032 від 12.05.2022, № 10028 від 12.05.2022, № 10037 від 12.05.2022, № 10035 від 12.05.2022, № 10034 від 12.05.2022, № 10033 від 12.05.2022, № 10029 від 12.05.2022, № 10031 від 12.05.2022, № 10027 від 12.05.2022, № 10030 від 12.05.2022, № 10026 від 12.05.2022, № 10055 від 23.05.2022, № 10051 від 23.05.2022, № 10054 від 23.05.2022, № 10050 від 23.05.2022, № 10058 від 23.05.2022, № 10056 від 23.05.2022, № 10052 від 23.05.2022, № 10059 від 23.05.2022, № 10061 від 23.05.2022, № 10060 від 23.05.2022, № 10057 від 23.05.2022, № 10053 від 23.05.2022, № 11187 від 14.06.2022, № 11183 від 14.06.2022, № 11186 від 14.06.2022,№ 11182 від 14.06.2022. № 11192 від 14.06.2022, № 11188 від 14.06.2022, № 11184 від 14.06.2022, № 11193 від 14.06.2022, № 11191 від 14.06.2022, № 11190 від 14.06.2022, № 11189 від 14.06.2022, № 11185 від 14.06.2022, № 11248 від 21.06.2022, № 11244 від 21.06.2022, № 11247 від 21.06.2022, № 11243 від 21.06.2022, № 11253 від 21.06.2022, № 11249 від 21.06.2022, № 11245 від 21.06.2022, № 11254 від 21.06.2022, № 11252 від 21.06.2022, № 11251 від 21.06.2022, № 11250 від 21.06.2022, № 11246 від 21.06.2022, № 12382 від 13.07.2022, № 12380 від 13.07.2022, № 12389 від 13.07.2022, № 12390 від 13.07.2022, № 12379 від 13.07.2022, № 12387 від 13.07.2022, № 12384 від 13.07.2022, № 12388 від 13.07.2022, № 12386 від 13.07.2022, № 12381 від 13.07.2022, № 12385 від 13.07.2022, № 12383 від 13.07.2022, № 13240 від 02.08.2022, № 13232 від 02.08.2022, № 13227 від 02.08.2022, № 13239 від 02.08.2022, № 13237 від 02.08.2022, № 13236 від 02.08.2022, № 13231 від 02.08.2022, № 13225 від 02.08.2022, № 13234 від 02.08.2022, № 13229 від 02.08.2022, № 13233 від 02.08.2022, № 13228 від 02.08.2022, № 14085 від 17.08.2022, № 14081 від 17.08.2022, № 14077 від 17.08.2022, № 14080 від 17.08.2022, № 14076 від 17.08.2022, № 14079 від 17.08.2022, № 14075 від 17.08.2022, № 14084 від 17.08.2022, № 14083 від 17.08.2022, № 14082 від 17.08.2022, № 14078 від 17.08.2022, № 14074 від 17.08.2022, № 15118 від 08.09.2022, № 15117 від 08.09.2022, № 15113 від 08.09.2022, № 15121 від 08.09.2022, № 15120 від 08.09.2022, № 15119 від 08.09.2022, № 15112 від 08.09.2022, № 15114 від 08.09.2022, № 15116 від 08.09.2022, № 15110 від 08.09.2022, № 15115 від 08.09.2022, № 15111 від 08.09.2022, № 15330 від 15.09.2022, № 15327 від 15.09.2022, № 15322 від 15.09.2022, № 15333 від 15.09.2022, № 15332 від 15.09.2022, № 15334 від 15.09.2022, № 15329 від 15.09.2022, № 15323 від 15.09.2022, № 15326 від 15.09.2022, № 15321 від 15.09.2022, № 15324 від 15.09.2022, № 15320 від 15.09.2022, № 16874 від 20.10.2022, № 16870 від 20.10.2022, № 16875 від 20.10.2022, № 16868 від 20.10.2022, № 16873 від 20.10.2022, № 16876 від 20.10.2022, № 16877 від 20.10.2022, № 16878 від 20.10.2022, № 16872 від 20.10.2022, № 16867 від 20.10.2022, № 16866 від 20.10.2022, № 16871 від 20.10.2022, № 16853 від 20.10.2022, № 16858 від 20.10.2022, № 16852 від 20.10.2022, № 16857 від 20.10.2022, № 16861 від 20.10.2022, № 16860 від 20.10.2022, № 16855 від 20.10.2022, № 16854 від 20.10.2022, № 16859 від 20.10.2022, № 16862 від 20.10.2022, № 16863 від 20.10.2022, № 16864 від 20.10.2022, № 17407 від 28.10.2022, № 17412 від 28.10.2022, № 17432 від 28.10.2022, № 17410 від 28.10.2022, № 17416 від 28.10.2022, № 17426 від 28.10.2022, № 17430 від 28.10.2022, № 17431 від 28.10.2022, № 17408 від 28.10.2022, № 17413 від 28.10.2022, № 17409 від 28.10.2022, № 17414 від 28.10.2022, № 17912 від 14.11.2022, № 17916 від 14.11.2022, № 17915 від 14.11.2022, № 17908 від 14.11.2022, № 17911 від 14.11.2022, № 17917 від 14.11.2022, № 17918 від 14.11.2022, № 17919 від 14.11.2022, № 17910 від 14.11.2022, № 17914 від 14.11.2022, № 17909 від 14.11.2022, № 17913 від 14.11.2022, № 18935 від 30.11.2022, № 18939 від 30.11.2022, № 18943 від 30.11.2022, № 18938 від 30.11.2022, № 18942 від 30.11.2022, № 18944 від 30.11.2022, № 18945 від 30.11.2022, № 18946 від 30.11.2022, № 18936 від 30.11.2022, № 18940 від 30.11.2022, № 18937 від 30.11.2022, № 18941 від 30.11.2022, № 19630 від 14.12.2022, № 19634 від 14.12.2022, № 20027 від 14.12.2022, № 20028 від 14.12.2022, № 19633 від 14.12.2022, № 19637 від 14.12.2022, № 19643 від 14.12.2022, № 19645 від 14.12.2022, № 19649 від 14.12.2022, № 19652 від 14.12.2022, № 20033 від 14.12.2022, № 19631 від 14.12.2022, № 19635 від 14.12.2022, № 20029 від 14.12.2022, № 19632 від 14.12.2022, № 19636 від 14.12.2022, № 20030 від 14.12.2022, № 20356 від 22.12.2022, № 20360 від 22.12.2022, № 20363 від 22.12.2022, № 20358 від 22.12.2022, № 20362 від 22.12.2022, № 20380 від 22.12.2022, № 20379 від 22.12.2022, № 20365 від 22.12.2022, № 20357 від 22.12.2022, № 20361 від 22.12.2022, № 20355 від 22.12.2022, № 20359 від 22.12.2022, № 252 від 16.01.2023, № 255 від 16.01.2023, № 251 від 16.01.2023, № 257 від 16.01.2023, № 258 від 16.01.2023, № 259 від 16.01.2023, № 260 від 16.01.2023, № 261 від 16.01.2023, № 253 від 16.01.2023, № 256 від 16.01.2023, № 250 від 16.01.2023, № 254 від 16.01.2023, № 1605 від 15.02.2023, № 1614 від 15.02.2023, № 1628 від 15.02.2023, № 1607 від 15.02.2023, № 1615 від 15.02.2023, № 1622 від 15.02.2023, № 1624 від 15.02.2023, № 1626 від 15.02.2023, № 1608 від 15.02.2023, № 1616 від 15.02.2023, № 1609 від 15.02.2023, № 1617 від 15.02.2023, № 1610 від 15.02.2023, № 1618 від 15.02.2023, № 1629 від 15.02.2023, № 1611 від 15.02.2023, № 1619 від 15.02.2023, № 1623 від 15.02.2023, № 1625 від 15.02.2023, № 1627 від 15.02.2023, № 1612 від 15.02.2023, № 1620 від 15.02.2023, № 1613 від 15.02.2023, № 1621 від 15.02.2023 на загальну суму 34 293 036,46 гривень. Різниця між сумою перерахованих Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради грошових коштів за електричну енергію на адресу ТОВ «НЬЮ СТРІМ ЕНЕРДЖІ» по договору № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022 та вартість фактично отриманої електричної енергії становить 2 855 551,32 грн. з ПДВ, тобто вказана сума більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановленим на 2022 рік, тим самим службовою недбалістю ОСОБА_4 спричинено тяжкі наслідки інтересам Дніпровської міської ради в особі територіальної громади міста Дніпра. Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, тобто будучи службовою особою, виконуючи організаційно- розпорядчі та адміністративно-господарські функції, під час реалізації повноважень, будучи особою, яка має право підпису документів, в тому числі Договору та додаткових угод до нього, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме, маючи реальну можливість перед підписанням додаткової угоди №2 та №12 до Договору № 2-П/ЕЕ/2022 від 05.01.2022 перевірити необхідність збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару та дату, з якої проводиться таке підвищення ціни, також в порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині збільшення ціни понад 10 % не перевірила на предмет відповідності вимогам чинного законодавства та безпідставно підписала додаткові угоди (без номеру) від 05.01.2022, № б/2 від 17.02.2022, № б/3 від 17.02.2022, № б/4 від 08.09.2022, № б/5 від 26.09.2022, № б/6 від 19.10.2022, № б/7 від 17.11.2022, № б/8 від 22.12.2022, № б/9 від 23.12.2022, № б/10 від 12.01.2023, № б/11 від 13.02.2023, № б/12 від 14.02.2023 до Договору, якими безпідставно збільшено ціну на постачання електроенергії за 1 кВт/год. Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме: у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам. Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Згідно п.4 ч.2 ст. 170 арешт майна допускається з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення. Під час здійснення досудового розслідування Західною окружною прокуратурою міста Дніпра до Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 26510514) скеровано листи про виділення компетентної особи, яка буде представляти інтереси Дніпровської міської ради з метою визнання потерпілим територіальну громаду міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради та щодо звернення Дніпровської міської ради до ОСОБА_4 з позовними вимогами щодо стягнення майнової шкоди, спричиненої ОСОБА_4 у розмірі 2 855 551,32 грн. та відповідно щодо повідомлення з приводу необхідності захисту Західною окружною прокуратурою міста Дніпра інтересів держави в особі Дніпровської міської ради, зокрема, шляхом пред'явлення до ОСОБА_4 позовних вимог про стягнення майнової шкоди, спричиненої ОСОБА_4 . Відповіді на вказані запити до теперішнього часу до Західної окружної прокуратури міста Дніпра не надійшли. Враховуючи викладене, заплановано пред'явлення позовних вимог про стягнення майнової шкоди до ОСОБА_4 . Приймаючи до уваги вищевикладене, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення виникла необхідність в накладенні арешту на майно, яке відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (інформаційна довідка 473626498) перебуває у приватній власності ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , а саме: частку квартири за адресою АДРЕСА_1 , форма власності приватна, реєстраційний номер майна 25950950. Настання негативних наслідків за результатами накладення арешту на вказане майно для інших осіб не передбачається. У зв'язку із вищевикладеним, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, прокурор звертається до суду з даним клопотанням про арешт майна.
Вивчивши подане клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Відповідно до п.4 ч.2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч.6 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження. У разі задоволення цивільного позову або стягнення з юридичної особи розміру отриманої неправомірної вигоди суд за клопотанням прокурора, цивільного позивача може вирішити питання про арешт майна для забезпечення цивільного позову або стягнення з юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, доведеного розміру отриманої неправомірної вигоди до набрання судовим рішенням законної сили, якщо таких заходів не було вжито раніше.
За ч.2 ст.173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Згідно клопотання прокурора про арешт майна, слідчим відділенням відділу поліції № 3 Дніпровського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024042000000104 від 25.10.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України. Нагляд за одержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Західною окружною прокуратурою міста Дніпра Дніпропетровської області. Прокурор звернулася до суду з клопотанням про арешт майна, а саме: частку квартири за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 25950950, яка перебуває у власності ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 . Прокурор в клопотанні зазначає, що арешт на вказане у клопотанні майно необхідно накласти з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.
Аналіз вказаних норм права дає можливість стверджувати, що арешт майна, зокрема, допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, а передумовою цього є наявність такого цивільного позову про відшкодування вказаної шкоди. На такий висновок, зокрема, вказує те, що арешт накладається за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні. При цьому поняття розміру цивільного позову та розміру шкоди, спричиненої злочином, не є тотожними.
Прокурор у своєму клопотання зазначає, що під час здійснення досудового розслідування Західною окружною прокуратурою міста Дніпра до Дніпровської міської ради скеровано листи про виділення компетентної особи, яка буде представляти інтереси Дніпровської міської ради з метою визнання потерпілим територіальну громаду міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради та щодо звернення Дніпровської міської ради до ОСОБА_4 з позовними вимогами щодо стягнення майнової шкоди, спричиненої ОСОБА_4 у розмірі 2 855 551,32 грн. та відповідно щодо повідомлення з приводу необхідності захисту Західною окружною прокуратурою міста Дніпра інтересів держави в особі Дніпровської міської ради, зокрема, шляхом пред'явлення до ОСОБА_4 позовних вимог про стягнення майнової шкоди, спричиненої ОСОБА_4 . Відповіді на вказані запити до теперішнього часу до Західної окружної прокуратури міста Дніпра не надійшли. Враховуючи викладене, заплановано пред'явлення позовних вимог про стягнення майнової шкоди до ОСОБА_4 .
Відомості про пред'явлення цивільного позову у кримінальному провадженні в порядку ст. 128 КПК України - відсутні. Відомості про залучення до кримінального провадження, будь якої особи в якості потерпілого - відсутні. Само по собі спричинення шкоди не є підставою для арешту майна з метою забезпечення його відшкодування. Отже, оскільки цивільний позов в кримінальному провадженні не пред'явлено, то і відсутні підстави для забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч.1 ст.173 КПК України визначено обов'язок слідчого судді відмовити у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора про арешт майна задоволенню не підлягає, у зв'язку з відсутністю належних правових підстав. З огляду на викладене, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання прокурора.
Керуючись ст. ст. 110, 234, 235, 309, 369-372 КПК України, суд,-
постановив:
В задоволенні клопотання прокурора Західної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3 , про арешт майна, в рамках кримінального провадження №42024042000000104, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 25.10.2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1