Рішення від 24.04.2026 по справі 203/3683/26

Справа № 203/3683/26

Провадження № 2-о/0203/92/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2026 року Центральний районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді Іваницької І.В.,

за участю секретаря судового засідання Гокової Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Самарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Самарівському районі Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що заявник є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Алушта, Республіка Крим.

Посилаючись на те, що місто Алушта, Республіка Крим, є тимчасово окупованою територією, на якій державні органи України не здійснюють свої повноваження, у зв'язку з чим вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть встановленого законодавством зразка, заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Алушта, Автономної Республіки Крим, Україна.

Ухвалою суду від 10 квітня 2026 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Заявник у судове засідання не з'явилася, її представник подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності заявника, заяву підтримала.

Заінтересована особа у судове засідання не з'явилася, явку повноважного представника до суду не забезпечила, про день час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причин неявки суду не повідомила.

Враховуючи положення ст. 223, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, а також строки розгляду справ вказаної категорії, визначені ст. 317 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників справи та без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Перевіривши викладені в заяві доводи та дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.

Пунктом 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до роз'яснень у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Пунктом 18 вказаної Постанови роз'яснено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно з вимогами ч.1ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1)документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Пунктом 1 глави 5 Розділу III «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, встановлено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

У відповідності до ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та п.7 глави 5 розділу III «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

На даний час Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією згідно з п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Судом встановлено та підтверджується наданими до заяви документами, зокрема, копіями паспорту та відповідних свідоцтв про народження, укладення шлюбу, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України та рідною дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати заявниці, померла у місті у м. Алушта, Республіка Крим, Російська Федерація, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого 31.10.2025 окупаційним органом влади - 99100008 Алуштинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, про що складений актовий запис про смерть №170259910000800721008.

Згідно з довідкою про смерть від 31.10.2025 №С-01435 причина смерті ОСОБА_2 - пневмонія гіпостатична, атеросклероз цереброваскулярний, гіпертрофія серця гіпертензивна, ожиріння екзогенне.

З урахуванням вищезазначених обставин та положень законодавства, оскільки місто Алушта Автономної Республіки Крим, відповідно до наведеного вище Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на момент смерті ОСОБА_2 та видачі свідоцтва про смерть за місцем смерті, входило до переліку тимчасово окупованих російською федерацією, наразі неможливо здійснити реєстрацію смерті ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

При цьому суд враховує, що надані заявником документи в достатній мірі підтверджують юридичний факт, який вона просить встановити.

За вказаних обставин, беручи до уваги, що встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, а саме для проведення державної реєстрації факту смерті її матері, суд доходить висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 4, 5, 10, 11, 12, 76-80, 223, 247, 258, 259, 263-268, 293, 317, 430 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Самарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Самарівському районі Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Алушта, Автономної Республіки Крим, Україна.

Допустити негайне виконання рішення відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Іваницька