28 квітня 2026 р. Справа № 520/25211/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,
Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військово-лікарської комісії комунального некомерційного підприємства "Подільська міська лікарня" Подільської міської ради Подільського району Одеської області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 року (ухвалене суддею Садова М.І.) в справі № 520/25211/25
за позовом ОСОБА_1
до Військово-лікарської комісії комунального некомерційного підприємства "Подільська міська лікарня" Подільської міської ради Подільського району Одеської області , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1
про визнання протиправними та скасування рішення, наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії комунального некомерційного підприємства "Подільська міська лікарня" Подільської міської ради Подільського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії КНП “Подільська міська лікарня» Подільської міської ради Подільського району Одеської області, оформлене довідкою від 04.08.2025 №2025-0804-1559-1470-0 за результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 ; визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період протиправними; визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.08.2025 р. №1260-мд про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період; визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 04.08.2025 р. №218 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини та призначення на посаду; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 р. частково задоволено позов, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення військово-лікарської комісії КНП “Подільська міська лікарня» Подільської міської ради Подільського району Одеської області, оформлене довідкою від 04.08.2025 р. №2025-0804-1559-1470-0 за результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 ; визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.08.2025 р. №1260-мд про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період; в решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Військово-лікарська комісія комунального некомерційного підприємства "Подільська міська лікарня" Подільської міської ради Подільського району Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Основ законодавства України про охорону здоров'я, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи. Апелянт вважає, що військово-лікарська комісія (в подальшому - ВЛК) не є суб'єктом владних повноважень, яка приймає рішення про призов на військову службу або направлення особи до військової частини, а її висновки мають медичний, консультативний характер. Зазначає, що медичний огляд ОСОБА_1 проведено у встановленому порядку, колегіально, у межах компетенції, з урахуванням наданих медичних документів та результатів обстежень. За результатами огляду було складено відповідну довідку ВЛК, яка має виключно медичний характер та носить рекомендаційний висновок для територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Будь-яких порушень процедури проведення медичного огляду, а також прав позивача під час його проходження допущено не було.
Оцінка стану здоров'я особи, визначення ступеня її придатності до військової служби та формування відповідного висновку належать до дискреційних повноважень лікарів ВЛК та не можуть підмінятися суб'єктивною оцінкою суду чи позивача без наявності належних і допустимих доказів порушення процедури або вимог закону. Зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували порушення вимог законодавства під час проведення медичного огляду або прийняття відповідного висновку ВЛК.
Позивач подав до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що 02.08.2025 р. ІНФОРМАЦІЯ_2 направив ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби. Дата початку медичного огляду 02.08.2025 р. дані обставини підтверджено направленням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.08.2025 р. № 4510815.
02.08.2025 р. за направленням ІНФОРМАЦІЯ_3 в супроводі військовослужбовців цього відділу, ОСОБА_1 проходив ВЛК. Діагноз: Недостатня маса тіла з ІМТ 14,4кг/м/кв (індекс маси тіла). Видано направлення в КНП ООКЛ до лікаря гастроентеролога для додаткового обстеження. Рішення ВЛК на придатність до військової служби не приймалось. Довідка ВЛК не видавалась. Дані обставини підтверджено листом КНП «Любашівська БЛІЛ» Любашівської селищної ради від 01.09.2025 р. №636.
Однак, 04.08.2025 р. проведено медичний огляд "ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 » позивачу, про що складено довідку військово-лікарської комісії № 2025-0804-1559-1470-0 від 04.08.2025 р. З довідки вбачається, що діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Е63.9 Недостатність харчування, неуточнена 145 Астма К58 Синдром подразненого кишечника К29.9 Гастродуоденіт, неуточнений К21.9 Гастроезофагеальний рефлюкс без езофагіту Опис діагнозу: Бронхіальна астма, гма, інтермітуюча. Хронічний гастродуоденіт, стадія ремісії. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Синдром подразненого кишківника. Недостатність харчування. Захворювання: на підставі статті 47в, 52в, 13в графи II розкладу хвороб Придатний до військової служби.
04.08.2025 р. наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 1260-мд «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 .
Позивач вважає, що оскільки медичний огляд стосовно нього проведено з порушеннями вимог Положення №402 та Порядку №560 за відсутності відповідних правових підстав, без встановлення і зазначення у рішенні ВЛК всіх наявних захворювань, що призвело до помилкового та необ'єктивного висновку комісії та невідповідності та є підставою для його скасування, а відтак таке призвело до протиправності подальших дій з приводу направлення позивача для проходження військової служби та наказів, у зв'язку із чим звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що медичний огляд ВЛК стосовно ОСОБА_1 проведено з порушеннями вимог Положення №402, без належного медичного огляду і додаткових обстежень та без встановлення і зазначення у рішенні ВЛК всіх наявних захворювань, їх впливу на функції організму, внаслідок чого зроблено неправильний висновок щодо придатності до військової служби, отже довідка військово-лікарської комісії від 04.08.2025 р. про визнання позивача придатним до військової служби не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Також Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
У подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України від 25.03.1992 р. №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (в подальшому - Закон № 2232-ХІІ).
Визначення військової служби міститься у частині 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ та означає державну службу особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону №2232-ХІІ, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 р. за №3543-XII (в подальшому - Закон №3543-XII), мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону №3543-XII, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII визначено, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Згідно з ст. 70 Закону України від 19.11.1992 р. № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (в подальшому - Закон № 2801-XII), військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".
Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (в подальшому - Положення №402).
Відповідно до п. 1.1 Розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішенн.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до абз. 2 п. 3.2 розд. ІІ Положення №402, кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально.
Згідно з п.п. 20.1-20.2 розд. ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка вноситься до документа, яким оформлюється постанова ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог цього Положення.
Голова або члени ВЛК відповідальні за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.
За приписами п. 20.3 розділу ІІ Положення № 402 передбачена, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: «Придатний» (зокрема, до військової служби та до військової служби за контрактом), «Непридатний», «Потребує», «Тимчасово непридатний» тощо.
Судовим розглядом встановлено, що 02.08.2025 р. відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_3 , сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр), ОСОБА_1 направлений на медичний огляд військово-лікарською комісією Комунального некомерційного підприємства «Любашівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області.
За результатами медичного огляду Військово-лікарською комісією Комунального некомерційного підприємства «Любашівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області встановлено діагноз - недостатня маса тіла з ІМТ 14,4 кг/м/кв (індекс маси тіла). У зв'язку із встановленим діагнозом, ОСОБА_1 видано направлення до КНП «Одеська обласна клінічна лікарня» з метою додаткового обстеження лікарем гастроентерологом.
Відповідно до п. 3.11 гл. 3 роз. ІІ Положення №402, у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров'я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Отже, лікарі ВЛК КНП «Любашівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» направивши позивача на додаткове обстеження відповідно до п. 3.11 гл. 3 роз. ІІ Положення №402. Після проведення додаткового обстеження, повинен був складений акт дослідження стану здоров'я, форма якого затверджена додатком 10 до Положення №402 та направлений до ВЛК для подальшого огляду та прийняття відповідного рішення.
Проте, ОСОБА_1 на додаткове обстеження лікарем гастроентерологом не направлявся, акт дослідження стану здоров'я не складався, подальший медичний огляд ВЛК не проводився та відповідне рішення комісією не приймалось.
Натомість, 04.08.2025 р. ОСОБА_1 пройдено медичний огляд ВЛК у КНП «Подільська міська лікарня», про що складено довідку військово-лікарської комісії № 2025-0804-1559-1470-0 від 04.08.2025 р., якою позивача визнано придатним до військової служби.
Згідно з абз. 1 п. 3.1 розд. ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до ІКС шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Відповідно до п. 74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560 (в подальшому - Порядок № 560), військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.
Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров'я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов'язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Приписами п. 74-1 Порядку 560 визначено, що для формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на таке направлення кваліфікований електронний підпис у день його формування (крім направлення, зазначеного у пункті 74-3 цього Порядку).
Направлення, сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздруковане. У такому разі його паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
Роздруковане направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту, військовозобов'язаному під особистий підпис.
Під час вручення роздрукованого направлення військовозобов'язаним та резервістам під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.
В матеріалах справи відсутнє направлення ІНФОРМАЦІЯ_1 позивача на ВЛК у КНП «Подільська міська лікарня» в електронній або паперовій формі та доказів реєстрації направлення від 04.08.2025 р. № 4524397, про наявність якого стверджує останній. Відповідачами не спростовано зазначене.
Таким чином, медичний огляд ВЛК у КНП «Подільська міська лікарня» 04.08.2025 р. стосовно позивача проведено без відповідного направлення в порушення вимог п. 3.1 гл. 3 розд. ІІ Положення №402 та п.п. 74, 74-1 Порядку №560, що свідчить про протиправність прийнятого рішення.
Відповідно до п. 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.
Відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вносяться до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у встановленому законодавством порядку.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Згідно з п. 3.4 гл. 3 розд. ІІ Положення №402, перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (апії-НСУ), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (КШ); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Судовим розглядом встановлено, що 04.08.2025 р. за результатами медичного огляду у ОСОБА_1 встановлено захворювання - бронхіальна астма, інтермітуюча. Хронічний гастродуоденіт, стадія ремісії. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Синдром подразненого кишківника. Недостатність харчування. Зазначені хвороби визначені комісією за ст.ст. 47-в, 52-в, 13-в Графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві Додатку 1 до Положення №402 та зроблено висновок про придатність до військової служби.
Як зазначає позивач, медичний огляд проведено формально, без реального дослідження стану здоров'я та ознайомлення з медичними документами і відомостями Електронної системи охорони здоров'я, наявні у позивача захворювання відображені не в повному обсязі та без зазначення їх впливу на функції організму. Додаткові обстеження стану здоров'я позивача не проводились. Згідно наявних медичних документів у позивача мають місце захворювання - бронхіальна астма, третя ступінь, середньоважкии персистуючий перебіг. Рефлюксна хвороба, порушення толерантності к глютену. Крім того, позивач має виражений дефіцит маси тіла, його вага складає 45 кг.
Проте, під час проходження позивачем ВЛК у КНП «Подільська міська лікарня» вказані обставини залишились поза увагою медичної комісії. Всі наявні у ОСОБА_1 захворювання у рішенні ВЛК не відображені, ступень придатності до військової служби за ними не визначалась.
Однак під час проходження ВЛК у КНП «Любашівська БЛІЛ» Любашівської селищної ради 02.08.2025 р. за направленням ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивачу встановлено діагноз: недостатня маса тіла з ІМТ 14,4кг/м/кв (індекс маси тіла) та видано направлення в КНП ООКЛ до лікаря гастроентеролога для додаткового обстеження, про що свідчить лист КНП «Любашівська БЛІЛ» Любашівської селищної ради від 01.09.2025 р. №636.
Позивач не проходив додаткові обстеження за направленням ВЛК КНП «Любашівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», яка об'єктивно встановила наявність захворювань, зокрема недостатність маси тіла, отже позивачем не завершено проходження медичного огляду за відповідним направленням.
Натомість, без оформлення у встановленому порядку направлення, пройдено медичний огляд ВЛК в іншому закладі охорони здоров'я, що призвело до його формального проходження та прийняття рішення, яке суперечить вимогам Положення №402.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що медичний огляд ВЛК стосовно ОСОБА_1 проведено з порушеннями вимог Положення №402, без належного медичного огляду і додаткових обстежень та без встановлення і зазначення у рішенні ВЛК всіх наявних захворювань, їх впливу на функції організму, внаслідок чого зроблено очевидно неправильний висновок щодо придатності до військової служби, що призвело до помилкового та необ'єктивного висновку комісії та невідповідності його вимогам Положення №402, що свідчить про його протиправність.
Доводи апеляційної скарги апелянта ґрунтуються виключно на посиланнях про повноваження військово-лікарської комісії на проведення медичного огляду та прийняття відповідного рішення, а також доводах про неможливість надання судом оцінки медичним документам та встановленим діагнозам. Проте, такі твердження апелянта є помилковим, оскільки позивачем у позовній заяві не ставились вимоги про надання оцінки встановленим позивачу діагнозам, правильність або неправильність їх встановлення, оцінки наявних медичних документів, та зазначеним обставинам не надавалась оцінка і судом першої інстанції.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що суд не може надавати власну оцінку обґрунтованості ухвалення певного висновку ВЛК, суд апеляційної інстанції в даному випадку не приймає, оскільки відповідність рішення суб'єкта владних повноважень критерію «обґрунтованості» вимагає, щоб рішення було вмотивованим і зрозумілим для особи, якої воно стосується. Відповідно, у такому разі перевірка акту індивідуальної дії на обґрунтованість не потребує надання судом оцінки правильності висновкам ВЛК і дослідження медичних документів, що унеможливлює втручання у дискрецію цього органу, а полягає у тому, щоб з'ясувати, чи містить такий акт достатні та належні мотиви його прийняття, тобто чи він є обґрунтованим.
Наведене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеного в постанові від 25.09.2025 в справі № 480/13255/23.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення військово-лікарської комісії КНП “Подільська міська лікарня» Подільської міської ради Подільського району Одеської області, оформлене довідкою від 04.08.2025 р. №2025-0804-1559-1470-0 за результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 .
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що вимоги апеляційної скарги відповідача необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.08.2025 р. №1260-мд про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в цій частині, оскільки суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.
Інші доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
При прийнятті рішення в даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 06.09.2005; п. 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18.07.2006; п. 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10.02.2010; п. 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, п. 29).
Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Із врахуванням такого підходу Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд апеляційної інстанції вважає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.
Таким чином, суд переглянувши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення із дотриманням вимог матеріального та процесуального права.
Інші доводи і заперечення сторін на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 р. без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Військово-лікарської комісії комунального некомерційного підприємства "Подільська міська лікарня" Подільської міської ради Подільського району Одеської області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 в справі № 520/25211/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.В. Присяжнюк
Судді О.А. Спаскін Л.В. Любчич