про залучення третьої особи
28 квітня 2026 року Київ № 320/61256/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., суддів Войтовича І.І. та Скрипки І.М.,
за участю секретаря судового засідання Строганової К.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Скок Л. А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання відповідача про залучення третьої особи до участі у справі за позовом народного депутата України ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними окремих положень нормативно-правового акта,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся народний депутат України ОСОБА_1 із позовом до Кабінету Міністрів України, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: визнати протиправним і нечинним пункт 219 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2025 р. № 1031) в повному обсязі.
Ухвалою суду від 17.12.2025 позовну заяву народного депутата України ОСОБА_1 залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви та спосіб їх усунення, визначено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 6 лютого 2026 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.
25 березня 2026 року на адресу суду від Кабінету Міністрів України надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Міністерства внутрішніх справ України. Обґрунтовуючи вказане клопотання, відповідач зазначив, що Міністерство внутрішніх справ є головним розробником постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2025 р. № 1031, здійснювало погодження її норм.
У підготовчому судовому засіданні представник відповідача підтримала клопотання про залучення третьої особи та просила його задовольнити.
Позивач у підготовчому засіданні заперечив проти залучення третьої особи, зазначивши, що рішення у справі не може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Міністерства внутрішніх справ України.
Розглянувши вказане клопотання представника відповідача, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Предметом позову у цій справі є, зокрема, вимога про визнання протиправним і нечинним пункт 219 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2025 р. № 1031) в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 № 3166-VI Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 № 794-VII Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому.
Частинами другою та третьою статті 50 вказаного Закону визначено, що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878 "Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України" (далі Положення № 878), МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах: забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг; захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні; цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Крім того, відповідно до підпункту 2 п. 3 Положення № 878 до основних завдань МВС віднесено забезпечення формування державної політики у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
Підпунктами 1-3 пункту 4 Положення № 878 встановлено, що МВС відповідно до покладених на нього завдань: узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України; розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.
Відтак саме Міністерство внутрішніх справ України є головним розробником постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2025 р. № 1031 "Про внесення змін до Правил перетину державного кордону громадянами України", у редакції якої викладений спірний пункт 219 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57.
Таким чином, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства внутрішніх справ України як органу, на який покладені функції щодо приведення у відповідність нормативно-правових актів Уряду України у відповідній сфері державної політики, відповідальність за реалізацію якої покладена на нього шляхом розроблення проектів актів Кабінету Міністрів України.
Оцінюючи доводи клопотання, суд погоджується з зазначеними в ньому аргументами та з огляду на приписи викладених вище норм, беручи до уваги предмет розгляду даної справи, суд дійшов до висновку про необхідність залучення третьої особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. № 10, код ЄДРПОУ 00032684), оскільки рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки останнього.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, залучення до участі у справу третьої особи.
Ураховуючи наведене, керуючись статями 49, 181, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. № 10, код ЄДРПОУ 00032684).
Роз'яснити третій особі, що вона має право протягом п'яти днів з дня вручення цієї ухвали подати до суду пояснення щодо позову, а щодо відзиву - протягом десяти днів з дня його отримання. При цьому згідно з статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України до пояснення третьої особи щодо позову або відзиву застосовуються правила, встановлені частинами другою-четвертою статті 162 цього ж Кодексу.
Відкласти підготовче засідання в адміністративній справі № 320/61256/25.
Призначити підготовче судове засідання по справі № 320/61256/25 на 14 травня 2026 року о 13 год 30 хв, яке відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 1-й під'їзд, 6-й поверх).
У підготовче засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Зобов'язати позивача протягом двох днів з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками та надати суду докази направлення.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Басай О.В.
Суддя Войтович І.І.
Суддя Скрипка І.