ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" квітня 2026 р. справа № 300/6677/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (далі-позивач) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 25484,33 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості перед бюджетом, яка виникла внаслідок несплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість з ввезених товарів та мита на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України фізичними особами в загальному розмірі 25484,33 грн. Враховуючи, що відповідач самостійно вказаний податковий борг не сплатив, позивач, реалізовуючи свої законні повноваження, звернувся з цим позовом до суду.
На виконання вимог частини 3 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, 23.09.2025 головуючим суддею в електронній формі засобами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (підсистема "Електронний суд") сформовано запит по справі №300/6677/25 на отримання інформації з Єдиного державного демографічного реєстру про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 та одержано відповідь за №1805632 від 23.09.2025 із відомостями про реєстрацію місця проживання такої фізичної особи (а.с.34).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.09.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.35-36).
Ухвала про відкриття провадження у відповідності до частини 10 статті 171 КАС України направлена сторонам із дотриманням вимог статті 126 КАС України.
Відповідачем ухвала про відкриття провадження отримана 27.09.2025, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.39).
У визначений судом строк правом на подання відзиву відповідач не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Згідно із частиною 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За наведених підстав, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.
Пунктом 2 ст.1 Митного кодексу України визначено, що відносини, пов'язані із справлянням митних платежів регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Відповідно до п.п.14.1.113 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України митні платежі - податки, що відповідно до цього Кодексу або митного законодавства справляються під час переміщення або у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.
Для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту (пункт 2 частини 3 статті 75 Митного кодексу України).
За правилами, наведеними у статті 345 Митного кодексу України документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких митні органи переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних та інших платежів, а також пені, контроль за справлянням яких покладено на митні органи (частина перша).
Документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, проводяться митними органами з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України (частина друга).
Згідно з частиною шостою статті 345 Митного кодексу України результати перевірки оформлюються актом (довідкою) та є підставою для самостійного визначення митним органом суми податкового зобов'язання підприємства щодо сплати митних платежів, здійснення заходів, передбачених законами України.
За результатами документальної невиїзної перевірки ОСОБА_1 дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за митною декларацією від 11.07.2020 №UA204020/2020/224784, Івано-Франківською митницею Державної митної служби України 05.05.2025 складено акт №14/25/7.21-19-23-02/3587705039 (а.с.13-19).
Під час перевірки митним органом встановлено порушення:
- пункту 2 частини 2 статті 52, частини 1 статті 257, пункту 5 частини 10 статті 58 Митного кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією від 11.07.2020 №UA204020/2020/224784 на загальну суму 5162,56 грн.;
- пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого знижене податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість за митною декларацією від 11.07.2020 № UA204020/2020/224784 на суму 11357,63 грн.
За змістом п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Згідно з ч.12 ст.354 Митного кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу або особою, яка виконує його обов'язки, з урахуванням розгляду заперечень до акту (у разі їх наявності) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення або надсилання підприємству акта про результати перевірки у порядку передбаченому Податковим Кодексом України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень підприємства до акта про результати перевірки протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді підприємству.
Положення цієї статті поширюється також на громадян, щодо яких проводилася документальна невиїзна перевірка відповідно до статті 351 цього Кодексу (ч. 16 ст. 354 Митного кодексу України).
За результатами документальної перевірки Івано-Франківською митницею 20.05.2025 винесено податкові повідомлення-рішення:
- №UA206000202529, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем мито на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України фізичними особами на загальну суму 5162,56 грн;
- №UA206000202528, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів фізичними особами на 11357,63 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 2839,41 грн. (а.с.23-26).
Податкові повідомлення рішення відповідачу не вручені, поштове відправлення повернуто митному органу із відміткою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою» (зворот а.с.28).
Відповідно до ст.129 Податкового кодексу України контролюючим органом також нарахована пеня за платежем податок на додану вартість з ввезених товарів в сумі 4210,94 грн., за платежем мито на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України фізичними особами в суму 1913,79 грн. (а.с.5).
У зв'язку із несплатою грошових зобов'язань в строк, встановлений Податковим кодексом України, за відповідачем обліковується податковий борг в загальному розмірі 25484,33 грн. Зазначене підтверджується довідкою про борг за платежами від 03.09.2025 (а.с.5) та інформацією про податковий борг з митних платежів за даними Держмитслужби (а.с.8).
На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області надсилалася відповідачу податкова вимога форми "Ф" від 07.07.2025 за №0007939-1305-0919 на суму 25484,33 грн, (а.с.6), яка не отримана відповідачем з незалежних від контролюючого органу причин, що підтверджується довідкою Укрпошти з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.7).
На час розгляду справи податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України являється платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є:
- податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи (п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 ПКУ);
- митні органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань митної справи та оподаткування митом, акцизним податком, податком на додану вартість, іншими податками та зборами, які відповідно до податкового, митного та іншого законодавства справляються у зв'язку із ввезенням (пересиланням) товарів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенням (пересиланням) товарів з митної території України або території вільної митної зони (п.п. 41.1.2 п.41.1 ст.41 ПКУ).
Пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що порядок обміну інформацією між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальними органами та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальними органами для цілей виконання функцій контролюючих органів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Передбачений пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України порядок обміну інформацією для цілей виконання функцій контролюючих органів, затверджено наказом Мінфіну від 10.06.2020 року №286 "Про затвердження Порядку взаємодії інформаційних систем Державної податкової служби України та Державної митної служби України щодо обміну інформацією, необхідною для адміністрування податків, зборів та інших обов'язкових платежів, здійснення контрольних процедур щодо дотримання податкового та митного законодавства".
Взаємодія інформаційних систем ДПС та Держмитслужби відповідно до положень Порядку №286 здійснюється в електронному вигляді на рівні центральних апаратів ДПС та Держмитслужби.
Пунктом 41.4 статті 41.4 Податкового кодексу України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума грошового зобов'язання за платежами податку на додану вартість з ввезених товарів та мита на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України фізичними особами в загальному розмірі 25484,33 грн., є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в загальній сумі 25484,33 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Згідно пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в дохід бюджету заборгованість в сумі 25 484 (двадцять п'ять тисяч чотириста вісімдесят чотири) гривні 33 копійки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ ВП - 43968084;
відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Суддя /підпис/ Скільський І.І.