Рішення від 28.04.2026 по справі 280/1534/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 квітня 2026 року о/об 11 год. 00 хв.Справа № 280/1534/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров.Макаревського Феодосія, буд.1-А, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49005; код ЄДРПОУ 03191673)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (надалі - відповідач, ДУ «УДНДІМСПІ МОЗ України»), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 12.01.2026 за №ЦО13824/1, яким скасовано II групу інвалідності ОСОБА_1 .

У позовній заяві зазначено наступне. Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1 позивачу скасовано інвалідність ІІ групи та визначено, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи строком на 3 роки. Позивач вважає, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення порушені норми права.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1 позивачу скасовано інвалідність ІІ групи встановлену на строк до 01.01.2027 та визначено, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи строком на 3 роки з 20.02.2023 до 01.03.2026. Відповідач вважає, що ним при прийнятті оскаржуваного рішення не порушені норми права.

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ за №157351 зазначено: «… 1.Україна м.Запоріжжя; 2.Нейроофтальмологічна МСЕК; … 4. ОСОБА_1 ; 5.Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 6.Дата огляду 22.02.2023; 7.Огляд інваліда первинний; 8.Група інвалідності друга; 9.Причина інвалідності загальне захворювання; 10.Інвалідність встановлена на строк до 01 березня 2025 року; 11.Дата чергового переогляду 20.02.2025; … 14.Підстава: акт огляду МСЕК №244; 15.Дата 22.02.2023. …».

У Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ за №832649 зазначено: «… 1.Україна м.Запоріжжя; 2.Нейроофтальмологічна МСЕК; … 4. ОСОБА_1 ; 5.Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 6.Дата огляду 20.12.2024; 7.Огляд інваліда первинний; 8.Група інвалідності треття; 9.Причина інвалідності загальне захворювання; 10.Інвалідність встановлена на строк до 01 січня 2027 року; 11.Дата чергового переогляду 20.12.2026; … 14.Підстава: акт огляду МСЕК №1362; 15.Дата 20.12.2024. …».

Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1 позивачу скасовано інвалідність ІІ групи встановлену на строк до 01.01.2027 та визначено, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи строком на 3 роки з 20.02.2023 до 01.03.2026.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Згідно з ст.1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особа з інвалідністю - це особа із стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями, які при взаємодії з різними бар'єрами можуть заважати її повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими;

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» інвалідність - це міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

У Наказі Міністерства охорони здоров'я України від 03.12.2024 за №2022 «Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи» зазначено: «Відповідно до пункту 7 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338, та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року №90), НАКАЗУЮ: 1.Покласти права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673). …».

У п.10 «Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи», затвердженого 03.12.2024 наказом Міністерства охорони здоров'я України №2022 (надалі - «Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи»), зазначено: «10. Повноваження Центру оцінювання: … 3) проводить перевірку обгрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду; за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Якщо за результатами перевірки обгрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обгрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова; …».

У постанові Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» зазначено: «Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Затвердити такі, що додаються: Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності. … 3. … Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України “Про військовий обов'язок та військову службу» та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами. … Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду. … До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать: особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства. …».

Як зазначено у п.6 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», затвердженого 15.11.2024 постановою Кабінету Міністрів України №1338 (надалі - «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи»), оцінювання проводиться: Центром оцінювання функціонального стану особи; експертними командами, сформованими на базі закладів охорони здоров'я.

За п.8 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» Центр оцінювання функціонального стану особи: (…); 2) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду; за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова; (…).

Основною формою роботи експертних команд є розгляд, участь в якому окремими членами може бути дистанційною відповідно до вимог, визначених Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024р. №1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», та з використанням технічних засобів електронних комунікацій, що забезпечують дотримання лікарської таємниці, конфіденційності інформації про стан здоров'я особи та інших вимог законодавства щодо захисту персональних даних (п.17 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи»).

Згідно з п.31 «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», затвердженого 15.11.2024 постановою Кабінету Міністрів України №1338 (надалі - «Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи») під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я. У разі отримання від особи додаткових документів під час розгляду справи такі документи завантажуються експертною командою до електронної системи.

Відповідно до п.48 «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» повторне оцінювання осіб з інвалідністю, а також осіб, інвалідність яких встановлена без зазначення строку проведення повторного оцінювання, проводиться раніше зазначеного строку за направленням, сформованим лікарем на підставі звернення такої особи з інвалідністю або її уповноваженого представника, у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду.

Як зазначено у п.51 «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обгрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду; за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу); за результатами моніторингу оцінювання. Порядок здійснення моніторингу оцінювання повсякденного функціонування особи затверджується МОЗ. (…) Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється. Оцінювання в такому разі проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, або рішенні, ухвалі суду від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

У «Критеріях визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», які є Додатком 1 до «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» (надалі - «Критерії визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи»), зазначено: «1. Експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда) проводить розгляд справ за такими формами: 1) очно, за участю особи в закладі охорони здоров'я, в якому утворена експертна команда; 2) заочно, без особистої участі особи; 3) із використанням методів і засобів телемедицини (телевідеоконсультування); 4) за місцем перебування/лікування особи. 2. Експертна команда проводить розгляд справи заочно (без особистої участі особи або її уповноваженого представника) за умов, визначених нижче, за винятком випадків, коли особа повідомила про своє бажання бути присутньою на розгляді. … 4. Перелік захворювань та станів, за яких оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться заочно: …».

У наказі Міністерства охорони здоров'я України від 10.12.2024 за №2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 17.12.2024 за №1925/43270, зазначено: «Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», уведеного в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року №732, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року №90), та з метою забезпечення процедури проведення оцінювання повсякденного функціонування особи НАКАЗУЮ: 1.Затвердити такі, що додаються: … 19) форму рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії; 20) форму витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії. …».

У формі рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії та формі витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії зазначено, зокрема: «6.1. Підстава для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці:» - «(постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді - 1, запит робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи - 2, результати моніторингу оцінювання повсякденного функціонування особи, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи - 3)»; «6.2. Реквізити документів, на підставі яких ініційовано перевірку обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці:» - «Зазначаються реквізити (назва, дата прийняття (ухвалення, формування) та номер (за наявності)) одного з таких документів: 1) постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді; 2) запит робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи»; «9. Обґрунтування рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці:».

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

У п.6.2 Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1 (у п.6.2 витягу з Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1) зазначено, що «Реквізитами документів, на підставі яких ініційовано перевірку обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці» є «Лист №3006/6-2025 від 18.03.2025, … кримінальне провадження №42023082370000371 від 20.08.2023» - чим порушено вимоги п.6.2 форми рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії та п.6.2 форми витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.12.2024 за №2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.12.2024 за №1925/43270.

При цьому, відповідачем не надано до суду: «Лист №3006/6-2025 від 18.03.2025», «кримінальне провадження №42023082370000371 від 20.08.2023» - вказані як «документи, на підставі яких ініційовано перевірку обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці».

У п.11 Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1 (у п.9 витягу з Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1) зазначено, що «Обґрунтуванням рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці» є «Вважаємо, що у гром. ОСОБА_1 , 1983 р.н. встановлено помірно виражені обмеження життєдіяльності внаслідок перенесеної ЗЧМТ 2011р., які є достатнім критерієм для визнання особою з інвалідністю III гр.,- Тобто, не встановлено переконливих підстав для визнання хворого особою з інвалідністю II гр.; Експертне рішення Запорізької Обласної Нейроофтальмологічної МСЕК за № 244 від 22.02.2023р. про визнання гром. ОСОБА_1 особою з інвалідністю II гр. за загальним захворюванням, з 20.02.2023р. до 01.03.2025р.- Скасовано; Вважаємо можливим визнати гром. ОСОБА_1 особою з інвалідністю III гр. за загальним захворюванням, з 20.02.2023р. строком на 3 роки до 01.03.2026р., з обов"язковим очним обстеженням в клініці ДУ НДІ МСПІ МОЗ України при подальшому оцінюванні. (Постанова КМУ № 1338 від 15.11.2024р.; Лист №3006/6-2025 від 18.03.2025, постанова про призначення медико-соціальної експертизи від 17.03.2025, кримінальне провадження №42023082370000371 від 20.08.2023р.)».

На думку суду, відповідачем у п.11 Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1 (у п.9 витягу з Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонуванню особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 12.01.2026 за №ЦО13824/1) не наведено/не вказано: 1) з посиланням на конкретні норми права «помірно виражених обмежень життєдіяльності внаслідок перенесеної ЗЧМТ 2011 року, які є достатнім критерієм для визнання особою з інвалідністю ІІІ групи»; 2) які конкретно норми права порушено «Нейроофтальмологічною МСЕК» при встановленні позивачу ІІ групи інвалідності; 3) на підставі яких медичних документів ґрунтується висновок відповідача в оскаржуваному рішенні; 4) реальний стан здоров'я позивача, наявності/відсутності певних захворювань у позивача.

З матеріалів справи не вбачається отримання позивачем інвалідності ІІ групи з протиправною метою.

Відповідачем не надано до суду доказів надіслання/вручення позивачу листа ДУ «УДНДІМСПІ МОЗ України» від 25.09.2025 за №4077/0119.

Звідси, без належного повідомлення позивача про розгляд справи та необхідність йому прибути до відповідача - розгляд відповідачем справи у заочній формі не відповідає приписам пп.1 п.1 «Критеріїв визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені ДУ «УДНДІМСПІ МОЗ України», то з неї мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров.Макаревського Феодосія, буд.1-А, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49005; код ЄДРПОУ 03191673) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» №ЦО13824/1 від 12.01.2026, яким скасовано ІІ групу інвалідності ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров.Макаревського Феодосія, буд.1-А, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49005; код ЄДРПОУ 03191673) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 28.04.2026.

Суддя О.О. Прасов