27 квітня 2026 рокуСправа № 280/4268/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Батрак І.В., розглянувши заяву представника позивача, адвоката Мар'єнко Вікторії Юріївни про встановлення судового контролю в адміністративній справі
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.08.2025 у справі №280/4268/25, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.12.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо здійснення виплати пенсії ОСОБА_1 із застосуванням обмеження з 01.01.2025 максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2025 виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням проведених виплат) у повному розмірі без застосування обмеження виплати пенсії максимальним розміром.
В решті позовних вимог відмовлено.
Рішення у справі №280/4268/25 набрало законної сили 17.12.2025.
За заявою стягувача судом 19.03.2026 видано виконавчий лист.
24.04.2026 до суду через підсистему «Електронний суд» надійшла заява представника позивача, адвоката Мар'єнко В.Ю. про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.08.2025 в адміністративній справі №280/4268/25 та зобов'язати відповідача надати звіт про виконання судового рішення. В обґрунтування заяві зазначає, що в квітні 2026 року позивач отримав пенсію в зменшеному розмірі, а саме:34054,10 грн, однак основний розмір пенсії повинен становити 36022,70 грн (розрахунок додається до заяви). Будь яких пояснень з якої причини розмір пенсійної виплати позивача зменшився відповідачем не було надано. Право позивача на нарахування та виплату пенсій без обмеження максимальним розміром встановлено не лише законом але й судовим рішенням №280/4268/25, яке набрало законної сили. Зазначені обставини не підлягають повторному доказуванню в силу приписів ч.4 ст.78 КАС України. Однак, всупереч законодавчим нормам та судовому рішенню відповідач здійснив розрахунок пенсії позивача з обмеженням її максимальним розміром, чим грубо порушив норми законодавства України.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 зазначив, що право на судовий захист, передбачене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, що остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося. Одним з механізмів, спрямованих на забезпечення ефективності судового рішення, тобто на його виконання, є судовий контроль.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі Сокур проти України(Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі Крищук проти України (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Згідно із ч. 2, 3 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав осіб.
Положеннями ст. 381-1 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Зі змісту заяви вбачається, що її подано позивачем в порядку ст. 382 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
В свою чергу за приписами ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З наведеного в заяві позивача обґрунтування вбачається, що заявник не згоден з перерахунком пенсії позивача, вчиненим відповідачем на виконання рішення суду.
На підтвердження проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача до заяви додані відповідні розрахунки розміру його пенсії, з яких вбачається, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з обмеженням її максимальним розміром.
Отже, незгода позивача з вчиненими відповідачем на виконання рішення суду діями чи прийнятими ним рішеннями є підставою для звернення до суду в порядку ст. 383 КАС України, а не в порядку ст. 382 КАС України.
З огляду на вище вказане суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №280/205/25.
Керуючись ст. ст. 381-382-1 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 , адвоката Мар'єнко В.Ю. про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №280/4268/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Батрак