18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
02 квітня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/181/20
Вх.суду №264/26 від 07.01.2026
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , із секретарем судового засідання ОСОБА_2 ,
у судове засідання не з'явились: ліквідатор банкрута, представники від ІНФОРМАЦІЯ_1 у особі її філії, ІНФОРМАЦІЯ_2 , Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву від 07.01.2026 №925/181/20/707
заявника, боржника у особі ліквідатора банкрута,
про зобов'язання Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та ОСОБА_3 вчинити дії
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
до боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_3 ",
про банкрутство юридичної особи
1. Боржником у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_4 , подано заяву від 07.01.2026 №925/181/20/707 з наступними вимогами.
1.1. Зобов'язати Обслуговуючий кооператив " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі - Розпорядник інформації) надати у триденний термін Товариству з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в особі ліквідатора,арбітражного керуючого ОСОБА_4 :
1) належним чином засвідчені копії наступних документів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (далі - кооператив): установчі документи (в первісній редакції та в редакції станом на сьогоднішній день); рішення засновників (учасників) про створення кооперативу; інші рішення засновників (учасників) прийняті за участю банкрута; рішення засновників (учасників) прийняті за період з 2016 року по сьогоднішній день;
2) в письмовому вигляді наступну інформацію: чи передавались на баланс (у відання) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, дату передачі, підставу, місцезнаходження такого майна); чи перебувають (перебували станом на 07.07.2020 року) на сьогоднішній день на балансі (у віданні) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, місцезнаходження такого майна, підставу, тощо); чи виникали між кооперативом та банкрутом правовідносини, в тому числі договірного характеру (якщо так, повідомити характер правовідносин, дату виникнення, правову підставу, чи припинені відносини на даний момент (станом на 07.07.2020 року).
1.2. Зобов'язати ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) (далі - Розпорядник інформації) надати у триденний термін Товариству з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в особі ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_4 :
1) належним чином засвідчені копії наступних документів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (далі - кооператив): установчі документи (в первісній редакції та в редакції станом на сьогоднішній день); рішення засновників (учасників) про створення кооперативу; інші рішення засновників (учасників) прийняті за участю банкрута; рішення засновників (учасників) прийняті за період з 2016 року по сьогоднішній день;
2) в письмовому вигляді наступну інформацію: чи передавались на баланс (у відання) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, дату передачі, підставу, місцезнаходження такого майна); чи перебувають (перебували станом на 07.07.2020) на сьогоднішній день на балансі (у віданні) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, місцезнаходження такого майна, підставу, тощо); чи виникали між кооперативом та банкрутом правовідносини, в тому числі договірного характеру (якщо так, повідомити характер правовідносин, дату виникнення, правову підставу, чи припинені відносини на даний момент (станом на 07.07.2020).
2. Ліквідатор банкрута у заяві та від 07.01.2026 №925/181/20/707 та у судовому засіданні 10.02.2026 на обґрунтування заявлених вимог пояснив,
що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ним було з'ясовано, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " є засновником (учасником) Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", реєстраційна справа якого зберігається у ІНФОРМАЦІЯ_5 , а його одноособовим керівником є ОСОБА_3 ;
що 09.09.2020 звернувся до Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " із запитом №925/181/20/740 для отримання належним чином завірених копій його установчих документів, а також інформації про наявність у нього майна і матеріальних цінностей банкрута; що будь-якої відповіді на запит не отримвав; що 18.08.2021 аналогічний запит направив на адресу Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та його директора ОСОБА_3 , відповіді на який також не отримав;
що звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою від 21.10.2020 №925/181/20/756 для ознайомлення з матеріалами реєстраційної справи Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та зняття з них необхідних копій; що листом від 24.11.2020 №546/01-18 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомила, що задоволення заяви ліквідатора можливе за наявності у нього відповідного судового рішення;
що 08.11.2022 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із запитом №925/181/20/567 про надання відомостей про Обслуговуючий кооператив " ІНФОРМАЦІЯ_3 "; що листом від 21.11.2022 №15515/6/23-00-12-02-04 ІНФОРМАЦІЯ_2 у наданні запитуваної інформації відмовило, оскільки остання є інформацією з обмеженим доступом;
що 08.11.2022 звернувся до державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_6 із запитом №925/181/20/565 для отримання матеріалів реєстраційної справи Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", у наданні яких йому було відмовлено листом від 16.11.2022 №01-18/5274/01-18/5239;
що 08.11.2022 направив ІНФОРМАЦІЯ_8 запит №925/181/20/566 для отримання копій фінансових звітів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", у наданні яких цому було відмовлено листом від 14.11.2022 №19-08/1544-22;
що таким чином, не має об'єктивної можливості отримати запитувану інформацію.
3. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника були належним чином повідомлені про дату і час розгляду справи, однак участі своїх повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про причини неявки до суду не повідомили.
3.1. Ухвалу суду від 10.02.2024 про відкладення розгляду справи було доставлено до електронних кабінетів ліквідатора банкрута та ІНФОРМАЦІЯ_2 у підсистемі "Електронний суд" 20.03.2026, що підтверджується довідками про доставку електронного листа, сформованою автоматизованою системою документообігу суду КП " ІНФОРМАЦІЯ_9 ";
3.2. Обслуговуючий кооператив " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та ОСОБА_3 , явка яких визнавалась судом обов'язковою, участі своїх повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про причини неявки до суду не повідомили.
Ухвала суду від 10.02.2026 про відкладення розгляду справи, направлена на адресу:
Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( АДРЕСА_1 ) - повернута поштою у з відміткою "за закінченням терміну зберігання";
ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) - повернута поштою з відміткою: "неправильно зазначена (відсутня адреса)".
Ухвала суду була направлена за адресами місцезнаходження, місця проживання (перебування) вказаних осіб, які зареєстровані у встановленому законом порядку, оскільки ці особи не повідомили суду інших адрес.
Зокрема, вказані адреси містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у довідці ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ) від 03.02.2026 №074/06/2-387 (вх.суду №1934/26 від 05.02.2026) про реєстрацію місця проживання чи перебування особи.
Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до п.10 ч.2 ст.9 та ч.3 ст.10 Закону України "Про Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань": в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про (…) місцезнаходження юридичної особи; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно із статтями 3, 4 і 5 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні": декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою; особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування); громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Відповідно до п.4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265, особа може задекларувати/ зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцем проживання фізичної особи, яка не є підприємцем, визнається зареєстроване у встановленому законом порядку місце її проживання або перебування.
Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи; у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки (…) про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відмітку пошти "адресат відсутній за вказаною адресою", "непраильно зазначена (відсутня адреса)" суд оцінює як "відсутність особи за адресою", оскільки така особа була відсутня у момент доставки їй поштового повідомлення особисто листоношею та оскільки надалі (протягом установленого законом 5-ти денного строку його зберігання у поштовому відділенні) така особа не отримала поштове відправлення суду з власної волі.
Верховний Суд у постанові від 30.06.2022 у справі №925/367/20(925/106/21 (п.35, 36) звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення сторони належним. При цьому суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.07.2021 у справі № 916/1178/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові ІНФОРМАЦІЯ_12 від 25.04.2018 у справі №800/547/17(П/9901/87/18), постановах ІНФОРМАЦІЯ_13 у складі ІНФОРМАЦІЯ_14 від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі № 910/16249/19 та від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20).
Отже, Обслуговуючий кооператив " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та ОСОБА_3 були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак участі повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про причини його неявки до суду не повідомили.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
4. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
5. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
03.03.2020 ухвалою суду (із виправленою згідно з ухвалою суд від 05.05.2020 №1) відкрито провадження у справі про банкрутство боржника.
07.07.2020 постановою суду боржника визнано банкрутом, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4
09.09.2020 ліквідатор банкрута направив на адресу Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " запит №925/181/20/740, у якому просив "1) надати належним чином засвідчені копії наступних документів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) (далі - кооператив): - установчі документи (в первісній редакції та в редакції станом на сьогоднішній день), - рішення засновників (учасників) про створення кооперативу; - інші рішення засновників (учасників) прийняті за участю банкрута; 2) письмово повідомити про наступне: - чи передавались на баланс (у відання) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, дату передачі, підставу, місцезнаходження такого майна); - чи перебувають (перебували станом на 07.07.2020 року) на сьогоднішній день на балансі (у віданні) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, місцезнаходження такого майна, підставу, тощо); - чи виникали між кооперативом та банкрутом правовідносини, в тому числі договірного характеру (якщо так, повідомити характер правовідносин, дату виникнення, правову підставу, чи припинені відносини на даний момент (станом на 07.07.2020 року) (...)"
Будь-якої відповіді на запит ліквідатор банкрута не отримав.
21.10.2020 ліквідатор банкрута звернувся до державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою №925/181/20/756, де просив "надати (...) матеріали реєстраційної справи юридичної особи - Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) для ознайомлення та зняття копій з необхідних документів, наявних в матеріалах реєстраційної справи (...)"
24.11.2020 ІНФОРМАЦІЯ_7 листом за вих.№546/01-18 у наданні для ознайомлення матеріалів реєстраційної справи Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " було відмовлено з тих мотивів, що "Згідно з ч.2 ст.159 глави 15 Кримінально-процесуального кодексу України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду (...) в ІНФОРМАЦІЯ_5 знаходиться на зберіганні 1 том реєстраційної справи ОК " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) оригінали документів, вилучені з реєстраційної справи, надсилаються поштовим відправленням до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання, і підлягають негайному поверненню суб'єкту державної реєстрації, у якого зберігаються реєстраційні справи, після проведення відповідних процесуальних дій. Документи, вилучені з реєстраційної справи (щодо яких проведено виїмку), надаються безпосередньо особі, визначеній в ухвалі слідчого судді, суду. Для ознайомлення та зняття копій з необхідних документів, наявних в матеріалах реєстраційної справи ОК " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) рекомендуємо прибути з судовим рішенням про витребування документів до ІНФОРМАЦІЯ_15 безпосередньо особі уповноваженій судом на їх одержання"
18.08.2021 ліквідатор банкрута звернувся до Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та його директора ОСОБА_3 , із запитом від 18.08.2021 №925/181/20/690, у якому просив "1) надати належним чином засвідчені копії наступних документів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) (далі - кооператив): - установчі документи (в первісній редакції та в редакції станом на сьогоднішній день), - рішення засновників (учасників) про створення кооперативу; - інші рішення засновників (учасників) прийняті за участю банкрута; - рішення засновників (учасників) прийняті за період з 2016 року по сьогоднішній день;
2) письмово повідомити про наступне: - чи передавались на баланс (у відання) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, дату передачі, підставу, місцезнаходження такого майна); - чи перебувають (перебували станом на 07.07.2020 року) на сьогоднішній день на балансі (у віданні) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, місцезнаходження такого майна, підставу, тощо); - чи виникали між кооперативом та банкрутом правовідносини, в тому числі договірного характеру (якщо так, повідомити характер правовідносин, дату виникнення, правову підставу, чи припинені відносини на даний момент (станом на 07.07.2020 року) (...)"
Будь-якої відповіді на запит ліквідатор банкрута не отримав.
08.11.2022 ліквідатор банкрута направив до ІНФОРМАЦІЯ_8 запит від 08.11.2022 №925/181/20/566, у якому просив "надати належним чином засвідчені копії фінансових звітів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) з усіма додатками, доповненнями, коригуваннями, тощо які подавались підприємством до (...) управління в період з 07.07.2020 по сьогоднішній день (та/або останній поданий фінансовий звіт (...)" 14.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_16 листом за вих.№19-08/1544-22 відмовило у наданні запитуваної інформації, оскільки остання є інформацією з обмеженим доступом.
08.11.2022 ліквідатор банкрута звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із запитом від 08.11.2022 №925/181/20/567, у якому просив надати належним чином засвідчені " - копії фінансових звітів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) з усіма додатками, доповненнями, коригуваннями, тощо які подавались підприємством до контролюючих органів в період з 07.07.2020 по сьогоднішній день (та/або останній поданий фінансовий звіт); - копії декларацій з податку на прибуток підприємства Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) з усіма додатками, доповненнями, коригуваннями, тощо які подавались підприємством до контролюючих органів в період з 07.07.2020 по сьогоднішній день (та/або останню подану декларацію); - відомості про рахунки Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) в тому числі рахунки в цінних паперах; - актуальні відомості у контролюючих органах щодо керівника (директора), інших членів виконавчого органу підприємства, головного бухгалтера та бухгалтера Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...); - копію останнього акту перевірки дотримання Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) та його службовими особами норм податкового законодавства; - копію статуту Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...) довідки про взяття на податковий облік, довідки про включення до ЄДРПОУ, свідоцтва про реєстрацію підприємства як юридичної особи" 21.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 листом за вих.№15515/6/23-00-12-02-04 відмовило у наданні запитуваної інформації, оскільки остання є інформацією з обмеженим доступом.
08.11.2022 ліквідатор банкрута звернувся до державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_6 із запитом №925/181/20/565, у якому просив надати "належним чином засвідчені копії матеріалів реєстраційної справи юридичної особи: Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (...), зокрема: - установчі документи (в первісній редакції та в редакції станом на сьогоднішній день), - рішення засновників (учасників) про створення кооперативу; - інші рішення засновників (учасників) прийняті за участю банкрута (...)" 16.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_17 листом №01-18/5274/01-18/5239 у наданні запитуваний копій відмовила з тих мотивів, зокрема, що "Відповідно до статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" за надання документа в паперовій формі, що міститься в реєстраційній справі сплачується плата із розрахунком за кожен окремий документ в розмірі 0,07 прожиткового мінімуму для працездатних осіб". В районній державній адміністрації відсутній структурний підрозділ з питань надання адміністративних послуг, а також з питань державної реєстрації нерухомості та бізнесу, тому зазначену послугу надати неможливо. Згідно з абзацом другим частини третьої статті 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" тимчасовий доступ до документів з реєстраційної справи здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України (...)"
6. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства";
ч.1 ст.73. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
п.1, 5 ч.1 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до (...) фізичних осіб;
ч.8 ст.12. Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
ч.1-3 ст.12№. Запит арбітражного керуючого - це письмове або у формі електронного документа звернення арбітражного керуючого, призначеного господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією, керуючим реалізацією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, а також членів сім'ї боржника - фізичних осіб, визначених абзацом другим частини п'ятої статті 116 цього Кодексу, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів.
Відмова в наданні інформації на запит арбітражного керуючого, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації тягнуть за собою відповідальність згідно із законом, крім випадків відмови в наданні таємної та/або службової інформації;
ч.1 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (...) аналізує фінансовий стан банкрута (...); заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості (...); вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб (...).
Згідно із Законом України "Про інформацію:
ст.1. (...) документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (...) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (...);
ст.5. Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів (...);
абз.2 ч.2 ст.11. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом;
ч.2 ст.20. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом;
ч.1,3 ст.21. Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"
п.10 ч.1 ст.1. Персональний кабінет юридичної особи, іншої організації та фізичної особи - підприємця (далі - персональний кабінет) - особиста сторінка в мережі Інтернет юридичної особи, фізичної особи - підприємця та громадського формування, що не має статусу юридичної особи, на порталі електронних сервісів, призначена для подання документів в електронній формі для проведення реєстраційних дій, безоплатного доступу юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, до відомостей про результати розгляду цих документів, документів, що містяться в реєстраційній справі таких осіб в електронній формі, та відомостей про цих осіб, які є актуальними на момент запиту або на визначену дату;
ч 1 і 2 ст.11. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: 3) безоплатного доступу через персональний кабінет до документів, поданих юридичною особою, фізичною особою - підприємцем та громадським формуванням, що не має статусу юридичної особи, для проведення реєстраційних дій, відомостей про результати їх розгляду, документів, що містяться в реєстраційній справі таких осіб в електронній формі, та відомостей про цих осіб, які актуальні на момент запиту та на визначену дату, - шляхом їх перегляду, копіювання та роздрукування; 4) документів у паперовій та електронній формі, що містяться в реєстраційній справі;
ч.1 ст.30. Витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється в порядку, визначеному законом.
ч.3 ст.30. Оригінали документів, вилучені з реєстраційної справи, надсилаються поштовим відправленням до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання, і підлягають негайному поверненню суб'єкту державної реєстрації, у якого зберігаються реєстраційні справи, після проведення відповідних процесуальних дій. Тимчасовий доступ до документів з реєстраційної справи здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до Цивільного кодексу України:
ч.1-4 ст.96-1. Права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та установчих документів товариства. Корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об'єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи. Учасники (засновники, акціонери, пайовики) юридичної особи мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом: 1) брати участь в управлінні юридичною особою у порядку, визначеному установчим документом, крім випадків, встановлених законом; 2) брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди), якщо така юридична особа має на меті одержання прибутку; 3) у випадках, передбачених законом та установчим документом, вийти з юридичної особи; 4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, паїв та інших об'єктів цивільних прав, що засвідчують участь у юридичній особі, у порядку, встановленому законом; 5) одержувати інформацію про діяльність юридичної особи у порядку, встановленому установчим документом; 6) одержати частину майна юридичної особи у разі її ліквідації в порядку та у випадках, передбачених законом, установчим документом (право на ліквідаційну квоту). Учасники юридичних осіб можуть також мати інші права, встановлені статутом та законом.
Відповідно до постанови Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації":
До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження, відомості про її майновий стан та інші персональні дані.
Відносини щодо внесення і розгляду адвокатського запиту врегульовано статтею 24 Закону України від 5 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Зокрема, цією статтею Закону детально регламентовано перелік адресатів, до яких може бути направлено адвокатський запит, вимоги до такого запиту, питання строків розгляду адвокатських запитів та порядку відшкодування витрат, а тому відповідні положення Закону № 2939-VІ не поширюються на відносини між адвокатом та розпорядником інформації.
Виходячи з положень частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації", частини другої статті 21 Закону України "Про інформацію" та статті 32 Конституції України конфіденційна інформація може поширюватись у таких випадках:
коли закон дозволяє певним суб'єктам отримувати та використовувати конфіденційну інформацію без згоди особи. У таких випадках суб'єкт діє на виконання установлених повноважень та для досягнення визначеної мети (наприклад, отримання конфіденційної інформації в ході оперативно-розшукової діяльності або в ході проведення досудового слідства) і поширення конфіденційної інформації обмежується положеннями закону;
коли розголошення конфіденційної інформації відповідає суспільному інтересу і право громадськості знати цю інформацію переважає шкоду, яку може бути завдано особі поширенням її конфіденційної інформації. Таке поширення здійснюється відповідно до статті 29 Закону України «Про інформацію» після застосування «трискладового тесту».
Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Ці положення узгоджуються з положеннями частини другої статті 32 Конституції України, відповідно до якої не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Умови, за яких можливо поширити конфіденційну інформацію, також передбачені частиною першою статті 29 Закону України "Про інформацію", відповідно до якої інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.
Вбачається, що з урахуванням положень частини другої статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та частини другої статті 32 Конституції України суспільними інтересами (інтерес громадськості), у яких конфіденційна інформація може бути поширена, є лише інтереси національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Вимога частини першої статті 29 Закону України «Про інформацію» щодо встановлення переваги потенційної шкоди від поширення конфіденційної інформації над правом громадськості знати її відображає принцип пропорційності обмеження права, який є аспектом принципу верховенства права, передбаченого статтею 8 Конституції України і через призму якого досліджується правомірність будь-якого обмеження права, в тому числі права на отримання інформації.
Такий підхід також відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (статті 8) та практиці Європейського суду з прав людини, відповідно до яких втручання у право на приватність особи можливе, якщо воно ґрунтується на законі, переслідує легітимну мету та є необхідним у демократичному суспільстві.
Аналіз вказаних положень законів свідчить, що розпорядник повинен застосовувати "трискладовий тест" - вимоги, передбачені частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", - з урахуванням особливостей вищевказаних положень. Застосування «трискладового тесту» в такому разі повинно здійснюватись таким чином:
1) встановлення відповідності обмеження доступу до запитуваної конфіденційної інформації одному із захищених інтересів (у справах щодо надання конфіденційної інформації, як правило, такими інтересами є захист репутації або прав інших людей, запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно);
2) встановлення можливості завдання істотної шкоди цим інтересам;
3) порівняння цієї потенційної шкоди з правом громадськості знати цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини. Якщо ця шкода не переважає суспільний інтерес в доступі до інформації, то конфіденційна інформація може бути розголошена і доступ до неї не може бути обмежений.
Таким чином, відмова у наданні інформації є обґрунтованою у разі, якщо розпорядник в листі вказує, якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини.
7. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
7.1. Виходячи з аналізу норм ст.1, 5, абз.2 ч.2 ст.11 та ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію", а також п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд вважає, що кожна особа (в тому числі і юридична особа) має право на отримання інформації, яка стосується її особи. Зокрема, юридична особа має право запитувати інформацію, яка є інформацією про неї, в тому числі запитувати документи, які створені нею чи які створені іншими особами, але мають наслідком виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків такої юридичної особи.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони, тобто Розпорядник інформації зобов'язаний надати документи, копії, інформацію боржнику-банкруту (у особі його ліквідатора) на його запити.
Однак боржник-банкрут має право запитувати лише ті документи, які створені боржником чи для боржника, чи які створені іншими особами але встановлюють, змінюють або припиняють права і обов'язки боржника, лише ту інформацію, яка є інформацією про боржника.
Інформація про частку боржника у статутному капіталі інших юридичних осіб є відомостями про майнове становище такого боржника.
7.2. Відносини ж щодо внесення і розгляду запиту арбітражного керуючого додатково і спеціально врегульовано статтями 12 і 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства. Зокрема, цими статтями Кодексу детально регламентовано перелік адресатів, до яких може бути направлено адвокатський запит, вимоги до такого запиту, питання строків розгляду запитів та порядку відшкодування витрат, а тому відповідні положення Законів України "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації" не поширюються на відносини між ліквідатором банкрута та Розпорядником інформації.
Згідно із вказаним нормами під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. На запит такого арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
7.3. Виходячи з положень частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації", частини другої статті 21 Закону України "Про інформацію" та статті 32 Конституції України конфіденційна інформація може поширюватись у таких випадках:
коли закон дозволяє певним суб'єктам отримувати та використовувати конфіденційну інформацію без згоди особи. У таких випадках суб'єкт діє на виконання установлених повноважень та для досягнення визначеної мети (наприклад, отримання конфіденційної інформації в ході оперативно-розшукової діяльності або в ході проведення досудового слідства) і поширення конфіденційної інформації обмежується положеннями закону;
коли розголошення конфіденційної інформації відповідає суспільному інтересу і право громадськості знати цю інформацію переважає шкоду, яку може бути завдано особі поширенням її конфіденційної інформації. Таке поширення здійснюється відповідно до статті 29 Закону України "Про інформацію" після застосування "трискладового тесту".
Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Ці положення узгоджуються з положеннями частини другої статті 32 Конституції України, відповідно до якої не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Умови, за яких можливо поширити конфіденційну інформацію, також передбачені частиною першою статті 29 Закону України "Про інформацію", відповідно до якої інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.
Вбачається, що з урахуванням положень частини другої статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та частини другої статті 32 Конституції України суспільними інтересами (інтерес громадськості), у яких конфіденційна інформація може бути поширена, є лише інтереси національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Вимога частини першої статті 29 Закону України "Про інформацію" щодо встановлення переваги потенційної шкоди від поширення конфіденційної інформації над правом громадськості знати її відображає принцип пропорційності обмеження права, який є аспектом принципу верховенства права, передбаченого статтею 8 Конституції України і через призму якого досліджується правомірність будь-якого обмеження права, в тому числі права на отримання інформації.
Такий підхід також відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (статті 8) та практиці Європейського суду з прав людини, відповідно до яких втручання у право на приватність особи можливе, якщо воно ґрунтується на законі, переслідує легітимну мету та є необхідним у демократичному суспільстві.
Аналіз вказаних положень законів свідчить, що Розпорядник інформації повинен застосовувати "трискладовий тест" - вимоги, передбачені частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", - з урахуванням особливостей вищевказаних положень. Застосування "трискладового тесту" в такому разі повинно здійснюватись таким чином:
1) встановлення відповідності обмеження доступу до запитуваної конфіденційної інформації одному із захищених інтересів (у справах щодо надання конфіденційної інформації, як правило, такими інтересами є захист репутації або прав інших людей, запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно);
2) встановлення можливості завдання істотної шкоди цим інтересам;
3) порівняння цієї потенційної шкоди з правом громадськості знати цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини. Якщо ця шкода не переважає суспільний інтерес в доступі до інформації, то конфіденційна інформація може бути розголошена і доступ до неї не може бути обмежений.
Таким чином, відмова у наданні інформації є обґрунтованою у разі, якщо розпорядник в листі вказує, якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини.
У даному випадку витребувана ліквідатором банкрута інформація з обмеженим доступом може бути поширена, оскільки вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу (зокрема, суду, кредиторів та учасників провадження у справі про банкрутство боржника - для встановлення наявності у боржника активів, які можуть бути включені до ліквідаційної маси та за рахунок яких можливе погашення кредиторських вимог) і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення, ґрунтується на законі (ст.12-1 Кодексу України з процедур банкрутства), переслідує легітимну мету (забезпечення виконання закону про неплатоспроможність) та є необхідним у демократичному суспільстві (з огляду на обов'язки керівника боржника перед кредиторами).
Враховуючи викладене, суд вважає, що заявлена вимога підлягає задоволенню.
7.4. Разом з тим, суд вважає, що клопотання в частині вимог до ОСОБА_3 задоволенню не підлягає, оскільки запитувані документи (інформація) є власністю юридичної особи (Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 "), а не особистими документами його керівника.
Керуючись ст.234, 235 ГПК України, суд
1. Заяву боржника у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_4 , від 07.01.2026 №925/181/20/707 задовольнити частково.
1.1. Зобов'язати Обслуговуючий кооператив " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) протягом трьох днів з дня отримання цієї ухвали надати Товариству з обмеженою відповідальністю " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ):
1) належним чином засвідчені копії наступних документів Обслуговуючого кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (далі - кооператив): установчі документи (в первісній редакції та в редакції станом на сьогоднішній день); рішення засновників (учасників) про створення кооперативу; інші рішення засновників (учасників) прийняті за участю банкрута; рішення засновників (учасників) прийняті за період з 2016 року по сьогоднішній день;
2) в письмовому вигляді наступну інформацію: чи передавались на баланс (у відання) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, дату передачі, підставу, місцезнаходження такого майна); чи перебувають (перебували станом на 07.07.2020 року) на сьогоднішній день на балансі (у віданні) кооперативу майно (матеріальні та інші цінності) банкрута (якщо так, повідомити перелік майна, місцезнаходження такого майна, підставу, тощо); чи виникали між кооперативом та банкрутом правовідносини, в тому числі договірного характеру (якщо так, повідомити характер правовідносин, дату виникнення, правову підставу, чи припинені відносини на даний момент (станом на 07.07.2020 року);
1.2. У решті вимог відмовити.
Ухвала суду набрала законної сили 27.04.2026. Ухвала суду може бути оскаржена до ІНФОРМАЦІЯ_18 в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Строк пред'явлення ухвали до виконання відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" три роки.
Повне судове рішення складено і підписано 27.04.2026.
Направити цю ухвалу ліквідатору банкрута, членам комітету кредиторів (1), ОСОБА_3 , Обслуговуючому кооперативу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ".
Суддя ОСОБА_1
Я-5