8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"28" квітня 2026 р. м ХарківСправа № 922/1422/26
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
розглянувши матеріали
позовної заявиТовариства з обмеженою відповідальністю "Аптека911. ЮА", м. Харків
до Громадської організації "НОН-СТОП УКРАЇНА", м. Харків
про захист ділової репутації та спростування недостовірної інформації, стягнення моральної шкоди
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Аптека911. ЮА", звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Громадської організації "НОН-СТОП УКРАЇНА", відповідач, в якому просить суд:
- Визнати недостовірною та такою, що порушує право на недоторканність ділової репутації Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека911. ЮА", інформацію, поширену Громадською організацією "НОН-СТОП УКРАЇНА":
07.04.2026 у мессенджері Telegram за посиланням: https://t.me/gononstopukraine/13544 наступного змісту: Мережа "9-1-1" разом із кураторами Держлікслужби заводить підробки на полиці під виглядом ліків? Аптечна мережа 9-1-1 перетворилася на закриту вертикаль, де безпека ліків підмінена тотальним контролем над ринком Корисні для пацієнтів ліки витісняються з полиць, якщо вони не вписуються у фінансові інтереси системи. Крім сумнівної якості препаратів, мережа ігнорує температурні режими та стандарти зберігання, що робить купівлю ліків небезпечною лотереєю.
- Визнати недостовірною та такою, що порушує право на недоторканність ділової репутації Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека911. ЮА" інформацію, поширену 07.04.2026 Громадською організацією "НОН-СТОП УКРАЇНА" в мессенджері Telegram за посиланням: https://t.me/gononstopukraine/13544 у інформаційному запиті ГО "НОН-СТОП", а саме інформацію в наступних висловлюваннях:
"Разом з тим, у діяльності зазначених суб'єктів господарювання виявляється сукупність порушень, які свідчать про системне невиконання вказаних вимог. Зокрема, внутрішня документація або відсутня у місцях здійснення діяльності, або не відповідає чинному нормативно-правовому регулюванню, не містить визначення організаційної структури та розподілу функціональних обов'язків, що унеможливлює належне забезпечення процесів контролю якості лікарських засобів"
"Крім того, суб'єктами господарювання не забезпечується належний санітарно-протиепідемічний стан аптечних закладів та складських приміщень, що є обов'язковою умовою провадження фармацевтичної діяльності. Відсутність належної організації зон приймання та обробки продукції, а також недотримання встановлених вимог до зберігання лікарських засобів створює ризики втрати їх якості та безпечності."
"Порушення також стосуються забезпечення температурного режиму зберігання лікарських засобів, оскільки не ведеться належний облік результатів температурного моніторингу, не визначено строки зберігання відповідної документації, а також відсутні ефективні системи контролю та сигналізації у разі відхилення температурних показників від встановлених норм"
"Окремо слід зазначити відсутність належного кадрового забезпечення та контролю за кваліфікацією персоналу, оскільки працівники не проходять у повному обсязі обов'язкове навчання, зокрема щодо вимог належної практики дистрибуції (GDP), що негативно впливає на якість виконання функціональних обов'язків та дотримання встановлених процедур"
"Водночас суб'єкти господарювання не забезпечують проведення внутрішнього контролю, зокрема самоінспекцій, не ведуть відповідні протоколи та не впроваджують програми їх проведення, що свідчить про відсутність належного механізму виявлення та усунення порушень у процесі здійснення господарської діяльності"
"Плани термінових дій щодо вилучення лікарських засобів з обігу, їх відкликання або зупинення реалізації не відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема наказу МОЗ України N?242, та не забезпечують належного реагування у випадку виявлення неякісної або небезпечної продукції"
"Крім того, наявні ознаки порушення порядку формування цін на лікарські засоби, що проявляється у реалізації продукції за економічно необґрунтованими цінами, що у поєднанні з ознаками узгодженої поведінки може свідчити про зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку."
"Зазначені обставини у своїй сукупності свідчать про системний характер порушень як з боку суб'єктів господарювання, так і з боку посадових осіб Держлікслужби та її територіальних органів, що призводить до відсутності належного державного контролю у сфері обігу лікарських засобів, створює умови для реалізації продукції неналежної якості та становить загрозу життю і здоров'ю населення".
- Зобов'язати Громадську організацію "НОН-СТОП УКРАЇНА" у десятиденний строк з дня набрання законної сили рішенням суду вилучити з загального доступу інформаційний матеріал, розміщений на інформаційних ресурсах Громадської організації "НОН-СТОП УКРАЇНА" в мережі Інтернет, а саме: у мессенджері Telegram за посиланням: https://t.me/gononstopukraine/13544.
- Зобов'язати Громадську організацію "НОН-СТОП УКРАЇНА" у десятиденний строк з дня набрання законної сили рішенням суду спростувати недостовірну інформацію у наступний спосіб: опублікувати рішенням суду у справі на інформаційних ресурсах Громадської організації "НОН-СТОП УКРАЇНА" в мережі Інтернет, а саме у Telegram.
- Стягнути з Громадської організації "НОН-СТОП УКРАЇНА" на користь Громадської організації "НОН-СТОП УКРАЇНА" моральну шкоду у розмірі 500000,00 грн.
- Вирішити питання про розподіл судових витрат. Докази реальності сплати витрат на професійну правничу допомогу будуть подані протягом 5 днів з дня прийняття судового рішення. Просимо вирішити питання про розподіл таких витрат у встановленому законодавством порядку та вважати це відповідною заявою, поданою у відповідності до ч. 8 ст. 129 ГПК України.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2026 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 3328,00 грн.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру розмір судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду із позовною заявою у якій заявлено чотири немайнові вимоги (3328,00х4) та майнова вимога (500000,00х1,5%).
Отже, відповідно до пп. 1, 2 п. 2 ч. 2, ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду цієї позовної заяви позивач повинен оплатити судовий збір у розмірі 16649,60 грн (із застосуванням коефіцієнту 0,8).
В порушення вимог ст. 164 ГПК України, позивачем до позовної заяви не додано належних доказів сплати судового збору за подання до господарського суду позовної заяви.
У відповідності до пунктів 1, 2 статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
За вказаних обставин та підстав позовна заява підлягає залишенню без руху, із встановленням позивачу строку для усунення недоліків, про які вказано у цій ухвалі.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини 3 статі 174 ГПК України позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 91, 162, 164, 172, 174, 232-236 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека911. ЮА" - залишити без руху.
Позивачу протягом семи днів з дня вручення цієї ухвали суду усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду доказів оплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Роз'яснити позивачу що в разі усунення недоліків у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала підписана 28 квітня 2026 року.
СуддяЛ.В. Шарко