65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"28" квітня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/5164/25
За позовом: Одеського обласного центру зайнятості (65007, м. Одеса, вул. Михайла Болтенка, буд. 10, код ЄДРПОУ 03491435)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України"(01001,м. Київ, вул.Госпітальна, 12Г, код ЄДРПОУ 00032129)
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Профі груп ЛТД» (65012, м. Одеса, вул. Осипова, буд. 33, код ЄДРПОУ 39760672, електронна адреса: sevastud@gmail.com)
про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з Граненко М.М.
Представники сторін:
Від позивача: Нікора О.В. - в порядку самопредставництва; Тулаїнова О.С. - в порядку самопредставництва;
Від відповідача: Сірий Є.В. - в порядку самопредставництва;
Від третьої особи: не з'явився.
В засіданні брали участь:
Від позивача: Нікора О.В. - в порядку самопредставництва;
Від відповідача: Сірий Є.В. - в порядку самопредставництва;
Від третьої особи: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Одеський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Профі груп ЛТД» про стягнення заборгованості за невиконання умов договору про надання мікрогранту у розмірі 44 346 грн 30 коп.
Ухвалою суду від 29.12.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/5164/25, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 22.01.2026р.Ухвалою суду від 26.01.2026 р. повідомлено сторін про призначення судового засідання по справі 12.02.2026 р. Ухвалою суду від 29.01.2026 р. судове засідання відкладено на 03.03.2026 р. Ухвалою суду від 03.03.2026р. повідомлено сторін про призначення судового засідання на 24.03.2026 р. Ухвалою суду від 24.03.2026р. судове засідання відкладено на 07.04.2026р. Ухвалою суду від 07.04.2026р. судове засідання відкладено на 28.04.2026р.
Суд вважає за необхідне також зауважити, що ч. 4 ст.11 ГПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Закон України Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Згідно пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав - учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами впродовж розумного строку. Практика ЄСПЛ із цього питання є різноманітною й залежною від багатьох критеріїв, серед яких складність прави, поведінка заявника, судових та інших державних органів, важливість предмета розгляду та ступінь ризику терміну розгляду для заявника тощо (пункт 124 рішення у справі «Kudla v. Poland» заява № 30210/96, пункт 30 рішення у справі «Vernillo v. France» заява №11889/85, пункт 45 рішення у справі «Frydlender v. France» заява №30979/96, пункт 43 рішення у справі «Wierciszewska v. Poland» заява №41431/98, пункт 23 рішення в справі «Capuano v. Italy» заява №9381/81 та ін.).
Зокрема, у пункті 45 рішення у справі Frydlender v. France (заява № 30979/96) ЄСПЛ зробив висновок, згідно з яким «Договірні держави повинні організувати свої правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати кожному право на остаточне рішення протягом розумного строку при визначенні його цивільних прав та обов'язків.
У ГПК України своєчасність розгляду справи означає дотримання встановлених процесуальним законом строків або дотримання «розумного строку», під яким розуміється встановлений судом строк, який передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Таким чином, у процесуальному законодавстві поняття «розумний строк» та «своєчасний розгляд» застосовуються у тотожному значенні, зокрема, у розумінні найкоротшого із строків, протягом якого можливо розглянути справу, повно та всебічно дослідити подані сторонами докази, прийняти законне та обґрунтоване рішення. Поняття «розумний строк» вживається не лише у відношенні до дій, що здійснюються судом (розгляд справи, врегулювання спору за участю судді), але й також для учасників справи.
При цьому, вимогу стосовно розумності строку розгляду справи не можна ототожнити з вимогою швидкості розгляду справи, адже поспішний розгляд справи призведе до його поверховості, що не відповідатиме меті запровадження поняття «розумний строк».
Враховуючи викладене, матеріали справи, суд вважає, що у даному випадку справу було розглянуто у розумні строки.
Позивач - Одеський обласний центр зайнятості, підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Третя особа - Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", надав свої пояснення по справі, які надійшли до суду 07.04.2026р. Також просить суд розгляд справи проводити без участі представника третьої особи.
Відповідач - ТОВ «Профі груп ЛТД», проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, наведених у письмових поясненнях, що надійшли до суду 24.03.2026р.
Позивач у справі зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. №738 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок №738). Цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки ''Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті. Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм (ч. 1 Порядку №738).
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості (ч. 2 Порядку №738).
Відповідно до п. 17 Порядку № 738, за результатами розгляду інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувачів, а також оцінку співбесіди з отримувачами, проведеної регіональними центрами зайнятості, та протоколу комісії Державного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, Наказом від 05.08.2022р. № 84 Державним центром зайнятості був наданий мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу ТОВ «Профі груп ЛТД» в розмірі 250 000,00 грн.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022р. № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
Як зазначає позивач, 17.07.2022р. ТОВ «Профі груп ЛТД» подано заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, згідно з якою ТОВ «Профі груп ЛТД» приєдналось до умов Договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості (www.dcz.gov.ua).
Відтак, як зауважив позивач, що 12.08.2022 р. між Державним центром зайнятості, АТ «Ощадбанком» та ТОВ «Профі груп ЛТД» було укладено договір мікрогранту в розмірі 250 000,00 грн шляхом підписання заяви про приєднання в відділенні уповноваженого банку. Дата зарахування коштів на рахунок грантоотримувача 30.09.2022 р.
Яв зазначає позивач, згідно заяви на отримання гранту на власну справу №522УВМ та бізнес ТОВ «Профі груп ЛТД» отримало кошти у сумі 250 000,00 грн. Тема бізнес плану: ремонт обслуговування та продаж оргтехніки.
Позивач відмітив, що п. 20 Порядку №738 та п. 1 розділу V «Обов'язкова умова договору та допустимі витрати коштів мікрогранту» Договору про надання мікрогранту визначено, що «обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного п. 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проєкту.
Пунктом 21 Порядку встановлено, що Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох = років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Як зазначає позивач, 17.09.2025 р. Одеською філією Одеського обласного центру зайнятості проведено перевірку дотримання ТОВ «Профі груп ЛТД» умов Договору про надання мікрогранту за період з 15.10.2024 р. по 17.09.2025 р., про що складено відповідний акт від 17.09.2025р. № 409.
За результатами проведеної 17.09.2025 р. перевірки та відомостей отриманих від відповідних органів встановлено наступне:
- обов'язкова умова Договору про надання мікрогранту відповідно до п. 20 Порядку виконана;
- сплачено податки, збори єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачем відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №738, згідно наданих ТОВ «Профі груп ЛТД» (РНОКПП 39760672) документів та витягу з інформаційної системи ДПС, щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, всього 205 367, 71 грн., з яких: сума сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) 98 739,43 грн; сума сплаченого єдиного внеску на на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих на умовах цього Порядку 106 628,28 грн;
- на дату підписання акту перевірки, майно придбане отримувачем мікрогранту, стосовно якого Постановою №738 встановлені обмеження щодо їх відчуження до виконання умов Договору мікрогранту, в наявності.
Як зауважує позивач, надані ТОВ «Профі груп ЛТД» документи були розглянуті на засіданні комісії Одеського обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів. Протоколом №4 засідання комісії Одеського обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів від 01.12.2025 р. прийнято рішення про повернення коштів мікрогрантів у встановленому законодавством порядку у відповідності до п.20 Порядку №738, а саме встановлено, що має місце різниця між загальною сумою фактично сплачених податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком працівників або за себе, та сумою отриманого мікрогранту. Різниця складає 44 346, 30 грн.
На твердження позивача, 29.09.2025 р. завершився трирічний строк дії укладеного ТОВ «Профі груп ЛТД» Договору мікрогранту відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. №738 (із змінами).
Таким чином, сума різниці між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників або за себе для отримувачів, визначених абзацами другим та п'ятим п. 4 цього Порядку у розмірі 44 346 грн 30 коп. підлягає поверненню на рахунок уповноваженого банку, з якого було здійснено перерахування мікрогранту.
Позивач відмітив, що з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів мікрогранту Одеським обласним центром зайнятості 10.11.2025 р. ТОВ «Профі груп ЛТД» направлено лист-претензію за вих.№4223/08.02-01-25/42-25 з вимогою у добровільному порядку повернути суму різниці між загальною сумою фактично сплачених податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком №738 працівників або за себе, та сумою отриманого мікрогранту у розмірі 44 346,30 грн., протягом 10 календарних днів з дати зазначеного листа.
Однак, на твердження позивача, ТОВ «Профі груп ЛТД», добровільно кошти не повернуто, що зумовило звернення до суду з відповідною позовною заявою.
Таким чином, позивач зазначає, що ТОВ «Профі груп ЛТД» порушило взяті на себе зобов'язання щодо виконання вимог Порядку та Договору про надання мікрогранту, що має наслідком повернення відповідачем суми різниці між загальною сумою фактично сплачених податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком №738 працівників або за себе, та сумою отриманого мікрогранту у розмірі 44 346 грн 30 коп. на підставі розділу VII Договору на отримання мікрогранту та пунктів 20 і 21 Порядку.
На підставі вищевикладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Третя особа - Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", зазначає, що згідно з п. 6 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. №738, надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію).
АТ «Ощадбанк», як уповноважений банк, лише проводить перевірку ділової репутації засобами програмного забезпечення з використанням інформаційних джерел - даних Першого всеукраїнського бюро кредитних історій та аналітичної онлайн-системи Youcontrol, у відповідності до законодавчо визначених критеріїв перевірки.
Відповідно до вимог Порядку Банком було здійснено перевірку ділової репутації ТОВ «Профі груп ЛТД» з результатом «позитивно».
Результати здійсненої перевірки були направлені до Державного центру зайнятості для прийняття рішення про надання/відмову у наданні гранту у вигляді безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (мікрогрант).
Як зазначає третя особа, 05.08.2022р. наказом Державного центру зайнятості було прийнято рішення про надання мікрогранту ТОВ «Профі груп ЛТД» в розмірі 250 000,00 грн.
На дотримання вимог Порядку №738 ТОВ «Профі груп ЛТД» звернулося до установи Банку та 09.08.2022р. було підписано Заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту та здійснено відкриття поточного рахунку для обліку коштів мікрогранту.
Третя особа також повідомила, що 30.09.2022р. кошти мікрогранту були зараховані на рахунок грантоотримувача ТОВ «Профі груп ЛТД» в розмірі 250 000,00 грн. Використання коштів мікрогранту здійснено відповідачем в період з 30.09.2022р. по 03.04.2023р. у розмірі 249 714,01 грн. та 03.04.2023р. відбулось повернення невикористаної суми мікрогранту згідно Постанови КМУ від 21.06.2022 №738 в розмірі 285,99 грн.
Як зазначає третя особа, відповідно до проведеного регіональним центром зайнятості моніторингу (у відповідності до п. 21 Порядку) встановлено, що має місце різниця між загальною сумою фактично сплачених ТОВ «Профі груп ЛТД» податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих працівників та сумою отриманого мікрогранту у сумі 44 346 грн 30 коп.
Третя особа зауважила, що з метою виконання грантоутримувачами вимог щодо повернення коштів грантів Банком було здійснено відкриття єдиного рахунку для усіх видів грантів в рамках програми «єРобота»: Реквізити рахунку: Отримувач: АТ "Ощадбанк", Код отримувача: 00032129, Надавач платіжних послуг отримувача: АТ "Ощадбанк", Рахунок отримувача: НОМЕР_1 .
При цьому, зазначений рахунок передбачений виключно для зарахування коштів грантів, що підлягають поверненню. Надходження на зазначений рахунок інших коштів, як то розподіл судових витрат, тощо не передбачено.
Відповідач проти позовних вимог заперечує та зазначає, що на момент проведення контрольних заходів та на дату, визначену договором як кінцевий строк виконання зобов'язань (після спливу трирічного строку з дати отримання мікрогранту 30.09.2022р.), на підприємстві дійсно обліковувалася заборгованість зі сплати окремих податкових зобов'язань, пов'язаних із виплатою заробітної плати.
Разом з тим, за даними відповідача, зазначена заборгованість усунута у повному обсязі.
Зокрема: частина податкових зобов'язань у сумі 24 830,00 грн була сплачена 30.12.2025 р., 22.01.2026 р. сплачено 19 700,00 грн, що разом становить 44 530,00 грн; інші суми податкових зобов'язань сплачені в повному обсязі, що підтверджується відповідними платіжними документами.
ТОВ «Профі груп ЛТД» зазначає, що не ухилялося та не ухиляється від виконання зобов'язань за Договором про надання мікрогранту. Виявлені порушення мали тимчасовий технічний характер та були усунуті у добровільному порядку.
З огляду на викладене, відповідач просить взяти до уваги факт повного усунення виявлених порушень, виконання фінансових зобов'язань у повному обсязі та вважати умови Договору про надання мікрогранту виконаними.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проєктів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Правовідносини між сторонами урегульовані Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. № 738.
Цей Порядок визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант).
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки (п. 2 Порядку).
Відповідно до наказу Державного центру зайнятості Мінекономіки №84 від 05.08.2022р. «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу» вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу на загальну суму 74 318 358 грн., з них: 225 отримувача подали заяви у період з 11.07.2022р. по 24.07.2022 р. на суму 52 255 131 грн. згідно з додатком № 1.
У витягу з Додатку №1 до наказу Державного центру Зайнятості №84 від 05.08.2022р. міститься список заявників, які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, за заявами, поданими у період з 11.07.2022р. по 24.07.2022р., серед яких зазначена заявка з унікальним ідентифікатором 522VBM; підсумковий скоригований бал - 182; сума проєкту - 250 000 грн.; регіон Одеська.
Як вбачається із матеріалів справи, 09.08.2022р. ТОВ «Профі груп ЛТД» подало заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, згідно з якою приєдналось до умов Договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості (www.dcz.gov.ua).
Також, у цій заяві про приєднання зазначено, що укладання договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданої отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту №522VBM від 05.08.2022р.
Обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (двох). Мікрогрант перераховується на рахунок отримувача НОМЕР_2 .
Господарський суд зазначає, що заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту підписано директором ТОВ «Профі груп ЛТД», уповноваженим представником банку та скріплено печатками.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
На підставі наведеного вище, господарський суд приходить до висновку, що між ТОВ «Профі груп ЛТД» та Державним центром зайнятості було укладено Договір про надання мікрогранту (далі - Договір), згідно преамбули якого (в редакції, станом на 12.08.2022р.), цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ), з однієї сторони та суб'єктом господарювання (далі - отримувач), з іншої сторони, щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов цього договору у визначеному в ньому порядку, які спільно іменуються як Сторони, а кожний окремо як Сторона.
При укладанні цього договору ДЦЗ діє на виконання договору про взаємодію, укладеного між Міністерством економіки України, ДЦЗ та АТ «Ощадбанк» (далі - Договір про взаємодію), та Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 (далі - Порядок).
Згідно з п. 4 Порядку розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50 000 гривень та не перевищує: 150 000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника; 250 000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників.
За змістом ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частинами першою, третьою ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
В силу приписів ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями ч.1 ст. 627 Цивільного кодексу України унормовано, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У частині першій ст. 634 Цивільного кодексу України визначено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Пунктом 5 Порядку №738 та п. 2 розділу 5 Договору закріплено, що мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як: придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані); орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту); лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).
Надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію) (п. 6 Порядку).
Мінекономіки на підставі подання Державного центру зайнятості подає в Казначейство подання та платіжне доручення на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунка Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача). Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію. Мікрогрант надається у безготівковому вигляді (п. 12 Порядку).
Відповідно до п. 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач підписує договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки.
У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 3 цього Порядку.
У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов'язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до законодавства.
Матеріалами справи підтверджується (меморіальний ордер №2-498 від 30.09.2022р.) та не заперечується сторонами, що відповідач на виконання умов Договору 30.09.2022р. отримав кошти у розмірі 250 000 грн.
Відповідно до п. 24 Порядку для оплати витрат на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, отримувач подає до уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
Оплата витрат на закупівлю обладнання та матеріалів проводиться уповноваженим банком на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, на підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту.
У разі збільшення вартості предмета договору з постачальником (продавцем) може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру мікрогранту отримувача згідно з рішенням про надання мікрогранту. У такому випадку отримувач вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та до відповідного регіонального центру зайнятості. Відповідні зміни викладаються в додатковій угоді до договору мікрогранту.
Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру мікрогранту.
Вищезазначені положення містяться і у п. 4, 5 Договору.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання п. 5, 24 Порядку між ТОВ «Профі груп ЛТД» (Покупець) та ФОП Булах Ю.В. (Продавець) було укладено договір купівлі-продажу №19/10 від 19.10.2022р. та договір купівлі-продажу №21/10 від 21.10.2022р. Загальна сума оплати за договорами склала 249 714 грн 01 коп.
Судом встановлено, що 03.01.2023р. відбулось повернення невикористаної суми мікрогранту згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. №738 в розмірі 285 грн 99 коп.
Разом з тим, відповідно до положень п. 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Так, згідно з Актом №409 перевірки/огляду дотримання умов Договору міктогранту/гранту від 17.09.2025р. встановлено, що :
- обов'язкова умова договору про надання мікрогранту відповідно до п. 20 Порядку виконана;
- сплачено податки, збори єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачем відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №738, згідно наданих ТОВ «Профі груп ЛТД» (РНОКПП 39760672) документів та витягу з інформаційної системи ДПС, щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, всього 205 367, 71 грн., з яких:
- сума сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) 98 739,43 грн;
- сума сплаченого єдиного внеску на на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих на умовах цього Порядку 106 628,28 грн.
На дату підписання акту перевірки, майно придбане отримувачем мікрогранту, стосовно якого Постановою №738 встановлені обмеження щодо їх відчуження до виконання умов договору мікрогранту, в наявності.
Водночас, Протоколом №4 засідання комісії Одеського обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів від 01 грудня 2025 року прийнято рішення про повернення коштів мікрогрантів у встановленому законодавством порядку у відповідності до п.20 Порядку №738, а саме встановлено, що має місце різниця між загальною сумою фактично сплачених податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком працівників або за себе, та сумою отриманого мікрогранту.
Відповідно до наказу Одеського обласного центру зайнятості №1190 від 09.12.2025р. «Про повернення коштів мікрогранту» наказано визнати кошти мікрогрантів такими, що підлягають поверненню, у зв'язку з несплатою у повному обсязі сум податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом трирічного строку реалізації, зокрема: ТОВ «Профі груп ЛТД» у розмірі 44 346 грн 30 коп.
Відповідно до п. 7 розділу VII Договору мікрогранту у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
З наведеного вбачається, що сторони Договору встановили відповідальність за невиконання умов останнього шляхом добровільного повернення отримувачем витрачених коштів мікрогранту до Уповноваженого банку.
В подальшому, 24.10.2025р. Одеським обласним центром зайнятості направлено відповідачу претензію за вих. № 3960-04.03-01-25/42-25, відповідно до якої ТОВ «Профі груп ЛТД» було запропоновано добровільно повернути кошти у розмірі 44 346 грн 30 коп. в термін до 30.10.2025р. та вказано реквізити уповноваженого банку для повернення із зазначенням платежу: Повернення коштів мікрогранту.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України законодавцем передбачено - якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Положеннями ст. 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Господарський суд зазначає, що відповідач у письмових поясненнях визнає наявність вищезазначеної заборгованості у розмірі 44 346 грн 30 коп.
Разом з тим, ТОВ «Профі груп ЛТД» надає докази на підтвердження оплати заборгованості, а саме:
- платіжна інструкція №364 від 30.12.2025р. на суму 2 490 грн. із призначенням платежу: військовий збір 5% із зарплати червень-липень 2025р., утримано та перерах.повністю;
- платіжна інструкція №365 від 30.12.2025р. на суму 8 964 грн. із призначенням платежу: ПДФО 18% із ФОП за червень-липень 2025р.;
- платіжна інструкція №367 від 30.12.2025р. на суму 2 420 грн. із призначенням платежу: ЄСВ на ФОП червень-липень 2025р. 22% перерах.повністю;
- платіжна інструкція №366 від 30.12.2025р. на суму 10 956 грн. із призначенням платежу: ЄСВ на ФОП червень-липень 2025р. 22% перерах.повністю;
- платіжна інструкція №368 від 22.01.2026р. на суму 9 702 грн. із призначенням платежу: ЄСВ на ФОП серпень-вересень 2025р. 22% перерах.повністю;
- платіжна інструкція №369 від 22.01.2026р. на суму 7 938 грн. із призначенням платежу: ПДФО 18% із ФОП серпень-вересень 2025р.;
- платіжна інструкція №370 від 22.01.2026р. на суму 2 060 грн. із призначенням платежу: військовий збір 5% із зарплати серпень-вересень 2025р., утримано та перерах.повністю.
Господарський суд вважає за необхідне звернути увагу, що у Договорі мікрогранту сторони погодили порядок повернення коштів, а в претензії за вих. № 3960-04.03-01-25/42-25 Одеський обласний центр зайнятості зазначив актуальні реквізити для повернення коштів, зокрема те, що отримувачем коштів є АТ «Ощадбанк», код отримувача: 00032129, рахунок отримувача UA683004650000029093142000001, призначення платежу: Повернення коштів мікрогранту.
Однак, у вищезазначених платіжних інструкціях відповідача отримувачем зазначено ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166), ГУК в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526), інші рахунки та призначення платежу.
На підставі наведеного, відповідачем не надано доказів належного виконання своїх зобов'язань та повернення коштів мікрогранту.
За таких обставин, враховуючи факт наявності заборгованості у відповідача перед позивачем, беручи до уваги визнання цієї заборгованості відповідачем, господарський суд приходить до висновку, що позовна вимога про стягнення заборгованості за невиконання умов договору про надання мікрогранту у розмірі 44 346 грн 30 коп. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які
мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018р. у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019р. у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019р. у справі № 902/761/18, від 04.12.2019р. у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020р. у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст. 129 Конституції України.
Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час вирішення судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.
Стандарт доказування «вірогідність доказів», на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі «Дж. К. та Інші проти Швеції» («J.K. AND OTHERS v. SWEDEN») ЄСПЛ наголошує, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом («beyond reasonable doubt»). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1. Позовну заяву Одеського обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Профі груп ЛТД» про стягнення заборгованості за невиконання умов договору про надання мікрогранту у розмірі 44 346 грн 30 коп. - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Профі груп ЛТД» (65012, м. Одеса, вул. осипова, буд. 33, код ЄДРПОУ 39760672) заборгованість за невиконання умов договору про надання мікрогранту у розмірі 44 346 грн 30 коп. на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалося перерахування коштів за наступними реквізитами: Отримувач: Акціонерне товариство "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, буд. 12г); Код отримувача: 00032129; Надавач платіжних послуг отримувача: АТ "ОЩАДБАНК" Рахунок отримувача: UA683004650000029093142000001; Призначення платежу: Повернення повної/часткової суми гранту (Мікрогрант) Товариство з обмеженою відповідальністю «Профі груп ЛТД» (код ЄДРПОУ 39760672).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Профі груп ЛТД» (65012, м. Одеса, вул. Осипова, буд. 33, код ЄДРПОУ 39760672) на користь Одеського обласного центру зайнятості (65007, м. Одеса, вул. Михайла Болтенка, буд. 10, код ЄДРПОУ 03491435) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 28 квітня 2026 р.
Суддя Н.В. Рога