Постанова від 27.04.2026 по справі 918/1096/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 року Справа № 918/1096/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Маціщук А.В.

суддя Філіпова Т.Л.

суддя Бучинська Г.Б.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат комунальних підприємств"

на рішення Господарського суду Рівненської області від 12.01.2026 р.

постановлене у м. Рівне, повний текст складено 19.01.2026 р.

у справі № 918/1096/25 (суддя Політика Н.А.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат комунальних підприємств"

про стягнення 58 669,24 грн. майнової шкоди

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення від 12.01.2026 р. у справі № 918/1096/25 Господарський суд Рівненської області задоволив позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України". Згідно з рішенням суду підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат комунальних підприємств" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 58669,24 грн. майнової шкоди та 2422,40 грн. витрат зі сплати судового збору.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат комунальних підприємств" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вважає, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим.

Пояснює, що 28.02.2024 р. ТзОВ «Комбінат комунальних підприємств» проводили капітальний ремонт ділянки вул. В. Чорновола від вул. М.Карнаухова до вул. С.Бачинського в м. Рівне згідно з робочим проектом, який був погоджений 04.07.2023 р. з оператором газорозподільних мереж АТ «Рівнегаз», і представник АТ «Рівнегаз» з'явився, обстежив і погодив місце земляних робіт, на якому були відсутні будь які знаки, що підтверджували охоронні зони.

Посилається на п. 1, 5 - 11 гл. 4 р. 3 Кодексу газорозподільних систем та зазначає, що проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням Оператора ГРМ.

Звертає увагу, що у робочому проекті відсутні відомості про наявність охоронних зон.

Стверджує в апеляційній скарзі, що судом здійснено невірні висновки щодо того, що ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» здійснювали роботи з дотриманням законодавства та затвердженого робочого проекту.

Зауважує, що обстежуваний газопровід не було забезпечено відповідними покажчиками в порушення п. 7.23 ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання», траси підземних газопроводів не були відмічені табличками-покажчиками та розташування газопроводу було на глибині, яка не відповідає п. п. 7.18 ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання», тому пошкодженню сприяли порушення оператора ГРМ щодо будівництва та утримання газопроводу, що виключає вину ТОВ «Комбінат комунальних підприємств».

Просить рішення Господарського суду Рівненської області від 12.01.2026 р. скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Рівненської філії Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат комунальних підприємств» про стягнення коштів в сумі 56669,24 грн. відмовити.

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає скаргу безпідставною та необґрунтованою, а рішення Господарського суду Рівненської області від 12.01.2026 р. у справі № 918/1096/25 таким, що ухвалене при всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Зазначає, що ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» послуги з розподілу природного газу не надаються та він не є споживачем природного газу, тому посилання на Постанову НКРЕКП від 27.12.2023 р. № 2511 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Рівнегаз», та необхідність повідомити його як споживача про зміну оператора ГРМ є необгрунтованими.

Зауважує, що працівники ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» виконували земляні роботи без відповідних дозволів та за відсутності представника Оператора ГРМ Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», що і призвело до пошкодження газопроводу та спричинило понесення збитків позивачем, тоді як посилання ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» на те, що представник Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» був викликаний перед початком робіт та погодив місце проведення земляних робіт - не було доведено при розгляді справи в суді першої інстанції.

Стверджує, що робочий проєкт капітального ремонту ділянки вулиці - це проєктно-кошторисна документація, яка розробляється відповідно до Порядку розроблення проєктної документації на будівництво об'єктів, затвердженого Наказом Міністерств регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 16.01.2022 р. № 45, і таким Порядком не передбачено зазначення в робочому проекті відомостей про наявність охоронних зон.

Звертає увагу, що посилаючись на порушення Рівненською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» п.п. 7.18, 7.23 ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання», скаржник не надає доказів вчинення такого порушення.

Просить рішення Господарського суду Рівненської області від 12.01.2026 р. у справі № 918/1096/25 залишити без змін, а апеляційну скаргу ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» без задоволення.

Відповідно до ст. 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження. Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Враховуючи те, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, і сторони не подавали клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, розгляд апеляційної скарги відбувся в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами згідно з ч.13 ст.8 ГПК України.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено наступне.

Відповідно до постанови НКРЕКП № 2509 від 27.12.2023 р. "Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 р. № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ "Газорозподільні мережі України" діяльності з розподілу природного газу" було внесено зміни до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 р. № 1839 з метою уточнення території провадження господарської діяльності з розподілу природного газу для ТОВ "Газорозподільні мережі України" шляхом розширення права такої діяльності з 01.01.2024 р. в межах всієї Рівненської області.

Відповідно до цієї постанови НКРЕКП з 01.01.2024 р. ТОВ "Газорозподільні мережі України" є єдиним Оператором ГРМ, до мереж якого підключені належні власникам газорозподільні системи (або на території ліцензованої діяльності якого знаходяться споживачі підключені до цих газорозподільних систем) на території Рівненської області.

28.02.2024 р. о 13 год. 07 хв. в аварійно-диспетчерську службу Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» надійшла заявка від майстра ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» Якимчука А.М. про пошкодження газопроводу при виконанні земляних робіт на перехресті вулиць Чорновола та Різдвяна у м. Рівне /а.с. 13 у т.1/. В заявці зазначено: виявлені місця витоку - розподільний підземний газопровід; надана технічна допомога - відключено від газопостачання пошкоджену ділянку газопроводу; заключення - порив газопроводу, складено акт про пошкодження системи газопостачання, складено акт на відключення, складено акт опису обставин. Заявка підписана слюсарем Миронцем С.Є. та майстром Сидоруком І.В. /а.с. 13 у т.1/.

Відповідно до акту про пошкодження систем газопостачання від 28.02.2024 р. № 1, який складений працівниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" майстром Сидоруком І.В. та слюсарем Миронцем С.Є. за участю представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат комунальних підприємств" майстра Якимчука А.М. встановлено, що при виконанні земляних робіт за адресою: вул. Різдвяна, м. Рівне, було пошкоджено розподільний поліетиленовий газопровід середнього тиску d - 50 мм, що призвело до виникнення аварійної ситуації та припинення газопостачання для споживачів природного газу /а.с. 9 у т.1/. В акті зазначено що документи на погодження робіт відсутні.

Акт про пошкодження систем газопостачання від 28.02.2024 р. № 1 підписаний працівниками ТОВ "Газорозподільні мережі України" слюсарем Миронцем С.Є. та майстром Сидоруком І.В., і копію акта отримав майстер ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" Якимчук А.М., про що свідчить його підпис у відповідній графі акта.

Згідно з актом опису обставин аварійної ситуації, що скалася за адресою м. Рівне вул. Різдвяна (поворот з вул. Чорновола) від 28.02.2024 р., який складений працівниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" майстром Сидоруком І.В. та слюсарем Миронцем С.Є. встановлено, що витік газу локалізовано о 13 год. 37 хв, газопровід пошкоджено частково, внаслідок витоку газу без газопостачання залишились жителі вул. Різдвяна (приватний сектор, вісім абонентів). Всі збитки та затрати по ліквідації даної аварійної ситуації покладаються на виконавця робіт майстра Якимчук А.М. /а.с. 10 у т.1/. У акті містяться заперечення Якимчука А.М. про незгоду з актом, оскільки «погодження на виконання земельних робіт є (в офісі), перед початком робіт представника для погодження викликали, місце проведення земельних робіт погодив згідно з проектом».

Акт опису обставин аварійної ситуації, що скалася за адресою м. Рівне вул. Різдвяна (поворот з вул. Чорновола) від 28.02.2024 р. підписаний працівниками ТОВ "Газорозподільні мережі України"Сидорчуком І.В. та ОСОБА_1 .

Згідно з листом від 09.09.2024 р. № 812Р-РвФ/100/05.4-24 Рівненська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" повідомила ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" про те, що 28.02.2024 р. працівниками ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" проводились земляні роботи за адресою м. Рівне, вул. Різдвяна, в результаті даних робіт було пошкоджено розподільний поліетиленовий газопровід середнього тиску d - 50 мм., що призвело до виникнення аварійної ситуації та припинення газопостачання до споживачів природного газу. Зазначено, що роботи не були погоджені із представниками Рівненської філії, що на той момент являлась Оператором ГРМ на території Рівненської області. Повідомлено також, що роботи були погоджені із «Акціонерним товариством «Оператором газорозподільної системи «Рівнегаз», який станом на 28.02.2024 р. вже втратив ліцензійні права на проведення господарської діяльності з розподілу природного газу на території Рівненської області. Факт пошкодження газопроводу був зафіксований аварійно-диспетчерською службою Рівненської дільниці Рівненського УЕГГ Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», фотофіксацією.

У листі запропоновано ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" в добровільному порядку протягом 14 календарних днів з моменту отримання даного листа відшкодувати завдані збитки /а.с. 19 у т.1/.

Доказів надіслання та отримання такого листа ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" матеріали справи не містять.

Аналогічного змісту лист був адресований до ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" 28.01.2025 р. за № РвФ 100-12ВИХ-952-25 /а.с. 20 у т.1/. Доказів надіслання та отримання такого листа ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" матеріали справи також не містять.

21.02.2025 р. Рівненська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" направила ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" претензію на суму 58669,24 грн., у якій повідомила товариство, що через пошкодження газопроводу, яке відбулося 28.02.2024 р., стався витік газу, чим Рівненській філії завдані збитки, що становлять вартість витоку газу при пошкоджені газопроводу. Також за рахунок Рівненської філії були проведені ремонтні роботи та здійснено пуск газу споживачам. Всього збитки становлять 58669,24 грн, що підтверджується локальним кошторисом на будівельні роботи № 02-01-01 на відновлення газопостачання /а.с. 24 у т.1/. До претензії був долучений локальний кошторис на будівельні роботи на відновлення пошкодженого газопроводу середнього тиску Ф50 за адресою м. Рівне, вул. Різдвяна, згідно з яким загальна сума зведеного кошторисного розрахунку становить 58669,24 грн. /а.с. 11 - 12 у т.1/.

У відповідь на претензію ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" листом № 26 від 31.03.2025 р. повідомило Рівненську філію Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про те, що товариство здійснювало роботи з дотриманням законодавства та затвердженого робочого проекту /а.с. 25 - 26 у т.1/. До відповіді на претензію ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" долучило погоджувальний лист робочого проекту, в якому є запис про погодження АТ «Рівнегаз» цього проєкту 04.07.2023 р. та зазначено про те, що перед початком виконання земельних робіт необхідно повідомити представника АТ «Рівнегаз» /а.с. 28 у т.1/.

15.10.2025 р. Рівненська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" направила ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" досудову претензію на суму 58669,24 грн., у якій вимагала відшкодувати 58669,24 грн. шкоди заподіяної пошкодженням газопроводу /а.с. 22 у т.1/.

У зв'язку з несплатою ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" шкоди Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося із позовом про стягнення з ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" 58669,24 грн. шкоди.

У позові Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" навело розрахунок вартості шкоди, згідно з яким розмір шкоди складається із вартості об'єму витоку природного газу через пошкоджений газопровід та витрат на ліквідацію витоку газу, а саме: виконання земляних робіт на суму 2537,42 грн., заміна поліетиленових труб на суму 2494,17 грн., вартість необлікованого (донарахованого) природного газу на суму 41340,74 грн., витрати авто послуг на суму 674,00 грн, пуск газу споживачам на суму 1553,36 грн., кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій в сумі 291,33 грн.

Задоволивши позов, суд першої інстанції виснував, що всупереч законодавчо встановленому порядку, працівники ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" виконували земляні роботи без відповідних дозволів та за відсутності представника Оператора ГРМ Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", що і призвело до пошкодження газопроводу і спричинило понесення збитків позивачем.

Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погоджується та зазначає наступне.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування у повному обсязі. До збитків відносяться витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана її майну, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Тлумачення частини 1 статті 1172 ЦК України свідчить, що відповідальність юридичної або фізичної особи за шкоду, завдану їхнім працівником, наступає лише у випадках, коли заподіювач шкоди не лише перебуває з такою юридичною або фізичною особою в трудових відносинах, а й заподіяв відповідну шкоду саме у зв'язку та під час виконання своїх трудових (службових) обов'язків. Виконанням працівником своїх трудових (службових) обов'язків є виконання ним роботи, зумовленої трудовим договором (контрактом), посадовими інструкціями, а також роботи, яка хоча і виходить за межі трудового договору чи посадової інструкції, але доручається юридичною або фізичною особою, або спричинена необхідністю, як на території роботодавця, так і за її межами. Це можуть бути дії виробничого, господарського, технічного та іншого характеру, вчинення яких безпосередньо входить до службових обов'язків працівника.

Відшкодування майнової шкоди за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Для застосування такого виду відповідальності як відшкодування шкоди потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди та її розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; вини.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

У спірних деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди (її розмір), протиправність (незаконність) поведінки та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою.

Причинно-наслідковий зв'язок між діянням особи та заподіянням шкоди полягає в тому, що шкода є наслідком саме протиправного діяння особи, а не якихось інших обставин. Проста послідовність подій не повинна братися до уваги. Об'єктивний причинний зв'язок як умова відповідальності виконує функцію визначення об'єктивної правової межі відповідальності за шкідливі наслідки протиправного діяння.

При цьому, виходячи із загальних правових норм, протиправність (неправомірність) поведінки означає порушення чужого суб'єктивного права. Під шкодою розуміється матеріальна шкода, яка виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому матеріального права та (або) зменшення нематеріального блага.

Взаємовідносини між суб'єктами ринку природного газу регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем України, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494 (далі - Кодекс ГРС), та іншими нормативно-правовими актами в сфері розподілу природного газу.

Відповідно до п. 17 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Частиною 1 ст. 37 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про ринок природного газу" з метою виконання функцій, передбачених ч. 1 ст. 37 цього закону, оператор газорозподільної системи зобов'язаний вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи.

Як зазначено вище, відповідно до постанови НКРЕКП № 2509 від 27.12.2023 р. "Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 р. № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ "Газорозподільні мережі України" діяльності з розподілу природного газу" було внесено зміни до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 р. № 1839 з метою уточнення території провадження господарської діяльності з розподілу природного газу для ТОВ "Газорозподільні мережі України" шляхом розширення права такої діяльності з 01.01.2024 р. в межах всієї Рівненської області.

Отже, відповідно до вимог Закону України "Про ринок природного газу" ТОВ "Газорозподільні мережі України" з 01.01.2024 р. як оператор ГРМ зобов'язаний вживати заходів з безпеки постачання природного газу, безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи у межах Рівненської області, а також забезпечувати попереджувальні заходи безаварійної експлуатації газорозподільних систем.

Згідно з п. 2 р. 2 гл. 1 Кодексу ГРС, оператор газорозподільної системи (ГРМ) відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.

Експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно оператори газорозподільних систем (п. 1 гл. 3 р. 1 КГС).

Згідно з п. 5 гл. 4 р. III Кодексу ГРС земельні ділянки, що входять до охоронних зон, використовуються власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з обов'язковим дотриманням вимог цього Кодексу.

Відповідно до п. 7, 8 гл. 4 р. III Кодексу ГРС проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням Оператора ГРМ. Письмове погодження, що надається Оператором ГРМ на право проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт поблизу ГРМ, має містити вимоги та умови, обов'язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та земляних робіт. До погодження додається схема газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо). Видача погодження Оператора ГРМ, його переоформлення, видача дубліката та його анулювання здійснюються на безоплатній основі. Оператор ГРМ протягом 10 робочих днів з дня реєстрації письмового звернення юридичної чи фізичної особи або фізичної особи-підприємця щодо погодження проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ має надати письмове погодження або письмову обґрунтовану відмову. Письмове погодження надається на безоплатній основі. Погодження має містити вимоги та умови, обов'язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та/або земляних робіт, а також схему газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо). Роботи з усунення наслідків аварій можуть бути розпочаті без погодження Оператора ГРМ, але за обов'язкової присутності представника Оператора ГРМ та за умови обов'язкового оформлення в подальшому погоджень, що передбачені цією главою.

Згідно з п. 9. гл. 4 р. III Кодексу ГРС юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці для отримання погодження Оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ повинні подати Оператору ГРМ для узгодження проєкт плану їх проведення, розроблений з урахуванням вимог будівельних, а за необхідності - інших норм і правил, що регламентують ці роботи, а також заяву (лист) на отримання погодження.

Відповідно до п. 10 гл. 4 р. III Кодексу ГРС юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, які отримали письмове погодження Оператора ГРМ, зобов'язані керуватися порядком проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт і дотримуватись умов їх виконання з урахуванням вимог письмового погодження Оператора ГРМ.

Згідно з п. 15 гл. 4 р. III Кодексу ГРС до початку ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні наказом організації, що проводить роботи, з числа фахівців призначається особа, відповідальна за проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт (керівник робіт).

Відповідно до п. 16, 17 гл. 4 р. III Кодексу ГРС юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов'язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника Оператора ГРМ щодо проведення робіт. Фізична особа або персонал юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, залучені для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронних зонах, повинні бути ознайомлені (проінструктовані) представником Оператора ГРМ з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, можливі аварійні ситуації і дії при їх виникненні.

Згідно з п. 17 гл. 4 р. III Кодексу ГРС (в редакції чинній станом на момент виявлення пошкодження газопроводу - 28.02.2024 р.) межі охоронних зон газорозподільної системи визначаються відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 р. № 285 (далі - ПБСГ).

Згідно пункту 1.34 глави 1 розділу V Правил безпеки систем газопостачання (ПБСГ) перед початком робіт ударних механізмів і землерийної техніки поблизу підземного газопроводу працівники, що виконують земляні роботи, зобов'язані виявити фактичне місце розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства.

Земляні роботи в охоронній зоні кабелів високої напруги, діючих газопроводів та інших комунікацій необхідно виконувати за нарядом-допуском після одержання дозволу від організацій, що їх експлуатують. Виконання робіт у цих умовах необхідно здійснювати під безпосереднім наглядом керівника робіт, а в охоронній зоні кабелів, що перебувають під напругою, або діючих газопроводів, крім того, під наглядом працівників організацій, що експлуатують ці комунікації (пункт 10.1.7 ДБН А.3.2-2-2009 "Охорона праці і промислова безпека у будівництві").

З урахуванням наведених норм права, виконання земляних робіт в охоронній зоні газопроводу можливе за умови: отримання дозволу на проведення земляних робіт в охоронній зоні, передбаченого п. 7-8 гл. 4 р. III Кодексу ГРС; повідомлення представника оператора ГРМ не пізніше ніж за добу до початку робіт щодо проведення земляних робіт; виявлення фактичного місця розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства, і лише після цього - продовження роботи землерийною технікою.

Як встановлено апеляційним судом, 28.02.2024 р. під час виконання працівниками ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" земельних робіт за адресою м. Рівне, вул. Різдвяна було пошкоджено розподільний поліетиленовий газопровід середнього тиску d - 50 мм, про що складено акт про пошкодження систем газопостачання від 28.02.2024 р. № 1 та акт опису обставин аварійної ситуації, що скалася за адресою м. Рівне вул. Різдвяна (поворот з вул. Чорновола) від 28.02.2024 р. /а.с. 9 - 10 у т.1/.

Колегія суддів встановила, що земельні роботи виконувались ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" - всупереч положенням гл. 4 р. III Кодексу ГРС та ПБСГ - без повідомлення та без нагляду працівників оператора ГРМ, що експлуатує ці комунікації - Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

Твердження скаржника, що представник АТ «Рівнегаз» з'явився, обстежив і погодив місце земляних робіт, не підтверджені доказами. Попереднє погодження проєкту 04.07.2023 р. не спростовує той факт, що 28.02.2024 р. на місці виконання робіт не були присутні будь-які працівники оператора ГРМ. При цьому відсутні докази повідомлення про виконання робіт за 24 години, як це передбачено до п. 16 гл. 4 р. III Кодексу ГРС.

Отже, дії працівників ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" в процедурі виконання земляних робіт були не відповідали вищенаведеним нормам Кодексу ГРС, тому були правомірними, інаслідком неправомірних дій стала шкода, тобто - встановлений безпосередній причинний зв'язок.

При цьому суду не було надано належних та допустимих доказів відсутності вини (умислу чи необережності) у діях ТОВ "Комбінат комунальних підприємств", а саме - не доведено, що ним вчинялися усі передбачені й необхідні заходи для унеможливлення завдання шкоди.

Доводи скаржника про те, що обстежуваний газопровід не було забезпечено відповідними покажчиками в порушення п. 7.23 ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання», траси підземних газопроводів не були відмічені табличками-покажчиками та розташування газопроводу було на глибині, яка не відповідає п. п. 7.18 ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання», - є необгрунтованими з урахуванням вищенаведеного.

Колегія суддів зазначає, що у даному випадку ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" як особа, яка здійснювала земельні роботи, повинен був виявити розумну обачність та виконувати роботи із застереженнями, прямо встановленими чинним законодавством. Виходячи із встановлених судом обставин справи, вина ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" в даному випадку кваліфікується як необережність, оскільки ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" не передбачав і не бажав тих наслідків, які фактично настали, хоча, виходячи із конкретних обставин, об'єктивно міг і був зобов'язаний їх передбачити. Таким чином, позивачем у належний спосіб доведені загальні умови, необхідні для відшкодування шкоди (наявність всіх елементів складу правопорушення у їх сукупності), що є підставою для застосування ст. 1166 та ч. 1 ст. 1172 ЦК України.

За таких встановлених обставин суд першої інстанції правомірно виснував про те, що всупереч законодавчо встановленому порядку працівники ТОВ "Комбінат комунальних підприємств" виконували земляні роботи без відповідних дозволів та за відсутності представника Оператора ГРМ Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", що і призвело до пошкодження газопроводу та спричинило понесення збитків позивачем.

Підсумовуючи вищевикладене, за результатом перегляду рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Господарського суду Рівненської області від 12.01.2026 р. у справі № 918/1096/25 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і немає підстав для його скасування чи зміни. Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника згідно зі ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат комунальних підприємств" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Рівненської області від 12.01.2026 р. у справі № 918/1096/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

Справу № 918/1096/25 повернути Господарському суду Рівненської області.

Головуючий суддя Маціщук А.В.

Суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Бучинська Г.Б.