Постанова від 22.04.2026 по справі 725/3844/26

Єдиний унікальний номер 725/3844/26

Номер провадження 3/725/801/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.04.2026 року м.Чернівці

Суддя Чернівецького районного суду м.Чернівців Федіна А.В., розглянувши справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачене ч. 1 ст. 483 МК України громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 , виданий 22.04.2025 року уповноваженим органом м. Сучава, -

ВСТАНОВИВ:

15.03.2026 року працівниками Чернівецької митниці було складно протокол ПМП № 0203/UA408000/2026 по факту того, що ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на незаконне переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів шляхом використання способів та засобів що утруднюють їх виявлення та надання одним предметам вигляду інших за наступних обставин.

Так, 15.03.2026 року о 10 год. 25 хв. на територію п/п «Порубне-Сірет» м/п Вадул-Сірет» Чернівецької митниці в зону митного контролю в'їхав автомобіль марки VOLKSWAGEN TRANSPORTER» реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням громадянина Румунії ОСОБА_1 , який прямував з України до Румунії в приватний справах. Вказаний громадянин для проходження митного контролю обрав смугу руху позначену символами «зелений коридор».

Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають тасьмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової хитної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

При усному опитуванні громадянин Румунії ОСОБА_1 заявив про наявність у нього особистих речей та чотири електричні водонагрівачі марки «Ctiki».

Під час здійснення митного контролю гр. Румунії ОСОБА_1 пред'явив до митного контролю вищевказаний товар, особисті речі та автомобіль марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER» реєстраційний номер НОМЕР_2 .

При проведенні поглибленого догляду вищевказаного автомобіля, було виявлено приховані від митного контролю 6104 пачки сигарет різних марок, які знаходились в середині чотирьох електричних водонагрівачів марки «Ctiki», а саме: - в одному бойлері 1470 пачок сигарет іноземного виробництва марки «Rothmans», без марки акцизного збору України, - в дутому - 1630 пачок сигарет іноземного виробництва марки «Compliment», без марки акцизного збору України, в третьому - 1629 пачок сигарет іноземного виробництва марки «Compliment», без марки акцизного збору України, в четвертому - 1030 пачок сигарет іноземного виробництва марки «Rothmans», без марки акцизного збору України та 345 пачок сигарет іноземного виробництва марки «KULT», з маркою акцизного збору Молдови.

Доступ до сигарет став можливим після відкриття задніх дверей вантажного приміщення, розпакування картонної фабричної упаковки водонагрівачів, демонтажу у водонагрівачах в нижній частині декоративної кришки з вмикачем/вимикачем водонагрівача, яка крапилась на двох шурупах, від'єднання електричних дротів, демонтажу кріплення разом із електричним теном обігріву води, яке кріпилось на 6-ти болтах та виймання сигарет через утворений отвір сигарет. Вказані електричні водонагрівачі знаходились на підлозі у вантажному приміщенні автомобіля.

Під час здійснення митного огляду було застосовано рентгенівську систему «SAFEWAY 4 ТЕМ AT 100100» та кінологічну команду зі службовою собакою «Бакарді».

У відповідності п. 2 ст. 371 МК України «Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного та з поданням відповідних документів, виданих державними органами».

Відповідно до пункту 5 статті 24 розділу III Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних

сигаретах, та пального», операції з вивезення за межі митної території України тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб'єкти господарювання за наявності ліцензії на право виробництва тютюнових виробів, на право виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах відповідно, а в разі повернення раніше ввезених на митну територію України товарів (продукції) або поміщення тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у митний режим реекспорту (- за наявності ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно.

Громадянин Румунії ОСОБА_1 митний контроль пройшов та виявлені приховані сигарети не визнав своєю власністю.

Такі дії ОСОБА_2 згідно вказаного протоколу кваліфіковані за ч. 1 ст. 483 МК України.

Частиною першою ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Санкцією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Отже, під час провадження у справах про ПМП за ч. 1 ст. 483 МК України доказуванню підлягає вартість предметів порушення митних правил.

Відповідно до ч. 2 ст. 516 МК України у разі якщо товари, транспортні засоби - безпосередні предмети порушення митних правил тимчасово вилучаються на підставі статті 511 цього Кодексу у справах про порушення митних правил за статтями цього Кодексу, що передбачають стягнення в розмірі, визначеному у відсотках від вартості цих товарів, транспортних засобів, призначення експертизи для визначення вартості зазначених товарів, транспортних засобів є обов'язковим.

Частиною першою ст. 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана зокрема з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Натомість, матеріали справи не містять відомостей про вартість предметів порушення митних правил, експертиза в порядку ч. 2 ст. 516 МК України не виконана, що перешкоджає з'ясуванню об'єктивних обставин справи та виконанню вимог ст. 489 МК України.

У відповідності до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу може винести постанову про проведення додаткової перевірки у якій зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.

Оскільки, обов'язок збирання доказів в даному випадку покладається на орган уповноважений складати протокол про ПМП, дану справу доцільно повернути для проведення додаткової перевірки з метою усунення вказаних неточностей та надання відомостей про вартість предметів ПМП шляхом проведення експертизи у визначеному ст. 516 МК України порядку.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 494, 525 - 529 Митного Кодексу України, ст.ст.8,-11, 278 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України громадянина Румунії ОСОБА_1 повернути Чернівецькій митний для проведення додаткової перевірки.

Постанова окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Федіна А. В.