Справа №524/1524/26
Провадження №2/524/2576/26
27 квітня 2026 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі головуючого судді Андрієць Д.Д., за участю секретаря Булаєнко С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії - здійснити перерахунок вартості наданих послуг за постачання теплової енергії та постачання гарячої води за особовим рахунком НОМЕР_1 за період з листопада 2022 року і до дня ухвалення відповідного рішення суду до рівня цін за послуги, що застосовувались станом на 24.02.2022, тобто за тарифами, затвердженими рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1867 від 30 грудня 2021 року, ухвалив таке рішення.
Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що позивач є власником нерухомого майна, яке розташоване в лівобережній частині м. Кременчука.
Внаслідок руйнування Кременчуцької ТЕЦ, рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького районну Полтавської області ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було визначено надавачем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води.
В порушення вимог законодавства, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" вартість послуг нараховує за тарифами, що значно перевищують ті, які діяли станом на 24.02.2022, що суперечить ст. 1 ЗУ «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування».
У відзиві відповідач зазначив, що прийняте виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області рішення від 20.10.2022 року №1508 стало підставою для виникнення нових правовідносин за участю іншого суб'єкта, який не пов'язується правонаступництвом юридичної особи (у порядку статті 104 ЦК України) із попереднім виконавцем послуг, зокрема із послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Вказав, що тлумачення змісту статей 714 та 901 ЦК України, з урахуванням положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», свідчить, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається надання послуги з постачання теплової енергії у багатоквартирному будинку споживачу, є видом договору про надання послуги, а не договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу.
Звертав увагу на те, що вимоги законодавства передбачають можливість зміни ціни послуги. Ціни (тарифи) на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що надаються усім без виключення, споживачам ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» є регульованими. Просив врахувати, що договірні відносин, що виникли між позивачем та відповідачем у період з листопада 2022 по березень 2025 року були врегульовані індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії, що є публічним договором приєднання. Умовами цього договору, а саме пунктом 31 передбачено випадки зміни тарифу, так і умови такої зміни.
Вказав, що Постанова № 502 носить виключно рекомендаційний характер для органів уповноважених встановлювати тарифи, натомість відповідач до числа таких суб'єктів не віднесений, а у своїй діяльності керується встановленими Полтавською обласною радою тарифами, що спростовує доводи скаржників в цій частині.
При ухваленні 28.01.2026 постанови у справі № 524/2748/24 судом касаційної інстанції не було враховано, що суди попередніх інстанцій не досліджували договірні відносини між ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та споживачем послуг та не надавали правої оцінки виниклим правовідносинам.
Позивач є споживачем комунальних послуг, які надаються за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності від 25.11.2005 та копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.11.2005.
Загальновідомою обставиною є те, що у зв'язку з нанесеними 24 квітня 2022 року ракетними ударами по теплоелектроцентралі ТОВ «КРЕМЕНЧУЦЬКА ТЕЦ», які призвели до значних руйнувань будівель та обладнання й спричинення виникнення пожежі, ТОВ «КРЕМЕНЧУЦЬКА ТЕЦ» припинила виробництво та постачання теплової енергії споживачам м. Кременчука.
Отже, відповідно до ч. 3 ст. 82 ЦПК України вказана обставина не підлягає доказуванню.
З настанням нового опалювального періоду, рішенням Полтавської обласної ради від 30.09.2022 № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» встановлені тарифи на рівні тарифів, що були встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 зі змінами, внесеними рішенням Полтавської обласної ради від 09.12.2021 № 326, тобто відповідали розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до введення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року.
Рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» було визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина перша статті 632 ЦК України).
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (частина друга статті 632 ЦК України).
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва (пункт 2 частини першої статті 512 ЦК України).
Правовідносини сторін у сфері надання житлово-комунальних послуг врегульовані, зокрема, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017 (далі за текстом - Закон № 2189-VIII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги, зокрема, з постачання теплової енергії, постачання гарячої води.
Частиною першою статті 6 Закону № 2189-VIII передбачено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2189-VIII споживач має право, серед іншого, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини другої Закону № 2189-VIII обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
29 квітня 2022 року Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану», пунктом 1 якої рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати, зокрема, тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX (набрання чинності 19.08.2022), протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами в даній справі, суд враховує те, що двоставкові тарифи визначені для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" ще з 21.10.2021, а тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго",запроваджені рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до введення в Україні воєнного стану.
Разом із тим, суд приймає до уваги висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 18 лютого 2026 року по справі № 524/12898/24, від 04 лютого 2026 року по справі № 524/12699/24 і по справі № 524/6580/24, від 11 лютого 2026 року по справі № 524/13156/24, від 08 квітня 2026 року по справі № 524/11813/24 та ін., в яких Верховний Суд вказав, що: «внаслідок непередбачуваних обставин відбулася зміна постачальника тепла та гарячої води у зв'язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» (попередній постачальник) у господарське відання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (новий постачальник). Тому саме за таких обставин зміна постачальника у договорі зі споживачем не повинна мати наслідком зміну тарифів на теплову енергію та гарячу воду для споживача порівняно з тим розміром, який був при попередньому постачальнику, до встановлення органом місцевого самоврядування іншого тарифу.»
Тобто, Верховний Суд зробив висновок про те, що для споживачів лівобережної частини міста Кременчука застосовані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» тарифи є більшими ніж ті, які застосовувались для споживачів станом на час введення в Україні воєнного стану.
Враховуючи такі висновки Верховного Суду та з огляду на те, що застосовані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» тарифи є більшими ніж ті, які застосовувались ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» для споживачів лівобережної частини міста Кременчука, суд вважає, що в даній справі порушуються права позивача, як споживача послуг
Відтак, суд вважає за можливе позов задовольнити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а судом позов задоволено, відповідно до ст. 141 ЦПК України суд стягує із відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1331,20 грн.
Керуючись ст. 10, 12, 81, 141, 258, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго», код ЄДРПОУ 03338030 здійснити перерахунок вартості послуг з постачання теплової енергії та гарячої води ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 за період з листопада 2022 року до 27.04.2026 до рівня цін за послуги, що застосовувались станом на 24 лютого 2024 року, тобто за тарифами затвердженими рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1867 від 30 грудня 2021 року «Про встановлення товариству з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька ТЕЦ» скоригованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорії споживачів з 01.01.2022».
Стягнути із ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 03338030 на користь Держави судовий збір в сумі 1331.20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 27.04.2026
Суддя Діна АНДРІЄЦЬ