Рішення від 10.03.2026 по справі 477/2150/25

ВІТОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/2150/25

Провадження №2/477/514/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м. Миколаїв

Вітовський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Козаченка Р.В.,

із секретарем судового засідання - Клюсевич-Шараповою Н.М.,

розглянувши в м. Миколаєві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справуза позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2025 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУ ПФУ) надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року в розмірі 5146 грн. 52 коп. та судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 грн. 40 коп.

У позовній заяві зазначав, що відповідачу з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року призначено житлову субсидію на підставі заяви про призначення житлової субсидії від 04 жовтня 2016 року та декларації про доходи і витрати від 04 жовтня 2016 року, що підтверджується рішенням про призначення субсидії від 19 жовтня 2023 року №1115441214-2023-6.

За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України 22 квітня 2024 року, виявлено, що у складі домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, яка станом на дату проведення верифікації не закрита («Картка рекомендацій Міністерства фінансів», яка складається з 1-го листка, ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: 34241199, вказаний на аркуші, підтверджує, що «Картка рекомендацій Міністерства фінансів» сформовано щодо ОСОБА_1 ).

Листом від 02 серпня 2024 року № 11793-10667/Х-02/8-1400/24 відповідача було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Відповідач був ознайомлений з обов'язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату субсидії, зокрема, про заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, про що зазначено в заяві про призначення житлової субсидії.

Таким чином, відповідачем було порушено обов'язок щодо повідомлення про заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого ГУ ПФУ надміру виплачено відповідачу житлову субсидію за період з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року в розмірі 5146 грн. 52 коп.

Листом від 29 березня 2024 року №1400-0403-8/27959 відповідача було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок ГУ ПФУ надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 5146 грн. 52 коп.

Оскільки він в добровільному порядку не повернув суму переплати, позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Представниця позивача в судове засідання не з'явилася, надала заяву, в якій просила справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про його дату, час та місце повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив, відзиву не подав.

Ухвалою суду від 28 листопада 2025 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в ГУ ПФУ та отримував житлову субсидію, відповідно до Положення №848.

04 жовтня 2016 року він звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення житлової субсидії і подав декларацію про доходи та витрати осіб.

У вказаній заяві зобов'язався повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату субсидії, зокрема, про заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.

Рішенням ГУ ПФУ про призначення субсидії №1115441214-2023-6 від 19 жовтня 2023 року ОСОБА_1 було призначено субсидію, а саме: субсидію на житлово-комунальні послуги та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року.

08 квітня 2024 року було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеною Міністерством фінансів України 22 квітня 2024 року, отримано інформацію про те, що у складі його домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці: номер виконавчого провадження: 44817750; дата відкриття виконавчого провадження - 2 вересня 2014 року; стан виконання провадження: примусове виконання; орган, який видав документ - Жовтневий районний суд Миколаївської області.

Таким чином, відповідачем було порушено обов'язок щодо повідомлення про заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого ГУ ПФУ надміру виплачено відповідачу житлову субсидію за період з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року в розмірі 5146 грн. 52 коп.

Листом від 02 серпня 2024 року № 11793-10667/Х-02/8-1400/24 відповідача було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Листом від 29 березня 2024 року №1400-0403-8/27959 відповідача було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок ГУ ПФУ надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 5146 грн. 52 коп.

Відповідно до порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», починаючи з 01 грудня 2022 року, функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Згідно з підпунктом 7 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою.

Відповідно до пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

-за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

-за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

-за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з частиною третьою пункту 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Абзацом 5 пункту 119 Положення визначено, за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» №324-IX від 03 грудня 2019 року.

Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №136 (у редакції постанови КМУ №443 від 22 травня 2019 року) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).

Пунктом 3 Порядку №136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку №136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку №136 передбачено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку №136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:

-призначення (перерахунку) державної виплати;

-припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;

-поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;

-усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно з пунктом 121 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Пунктом 121 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до пункту 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Статтею 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Враховуючи викладене, встановивши, що відповідачем було порушено обов'язок щодо повідомлення про заборгованість за виконавчим провадженням про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого ГУ ПФУ надміру виплачено житлову субсидію в розмірі 5146 грн. 52 коп. за період з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року і вона ним до цього часу не повернута, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 2422 грн. 40 коп.

Керуючись статями 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159, адреса: 54008, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1) надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 листопада 2023 року по 29 лютого 2024 року в розмірі 5146 (п'ять тисяч сто сорок шість) грн. 52 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159, адреса: 54008, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1) судовий збір, сплачений позивачем при поданні позову до суду, у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Вітовський районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Р.В. Козаченко