Справа № 473/406/26
іменем України
"28" квітня 2026 р. м. Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді Зубар Н.Б.,
секретар судових засідань Нікітченко М.Р.,
учасники процесу:
прокурор Нестеренко А.І.,
особа, відносно якої розглядається справа, - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Вознесенська матеріали, що надійшли до суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с.Острогірське Врадіївський район Миколаївської області, громадянка України, зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 , згідно з протоколом місце роботи на момент вчинення правопорушення - депутат Прибужанівської сільської ради Вознесенського району, місце роботи на теперішній час КУ «ЦНСП» Прибужанівської сільської ради, обліковий номер картки платника податків НОМЕР_1
Згідно з протоколом №43 від 12.01.2026 року посадовою особою, що його склала, зазначено наступне:
« ОСОБА_1 , будучи депутатом УІІІ скликання Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до підп. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2022 рік.
Відповідно рішення №3 від 19.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Прибужанівської сільської ради» визнано повноваження новообраних депутатів VIII скликання вказаної сільської ради, до списку яких увійшла ОСОБА_1 .
Окрім того факт набуття ОСОБА_1 повноважень депутата VIII скликання Прибужанівської сільської ради підтверджується витягом з протоколу №1 від 19.11.2020.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Факт набуття повноважень депутата ОСОБА_1 підтверджується рішенням №3 від 19.11.2020 року та витягом з протоколу від 19.11.2020.
Відповідно до підп. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія нього Закону.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п.1 ст.3 цього ж Закону (підпункт Б - депутати місцевих рад), зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Так прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
У зв'язку з викладеним ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік зобов'язана була подати до 31.01.2024.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік подала лише 15.12.2025, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.
Відповідно до інформації, наданої листом Прибужанівської сільської ради №1164.04.07 від 16.12.2025 встановлено, що депутатів сільської ради кожного року на засіданнях сесії попереджають про необхідність подання декларацій та ознайомлюють їх з Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в якому вказано, в дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації Реєстр працював в належному режимі».
В протоколі зазначено, що 15.12.2025 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2022 рік.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення вказано місце набуття ОСОБА_1 статусу суб'єкта декларування, а саме Прибужанівська сільська рада Вознесенського району Миколаївської області, що розташована за адресою АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 в поясненнях, що надані нею в протоколі, вказала, що декларація була сформована та надіслана, але стався прикрий випадок з інтернетом. В подальшому юрист сільської ради не повідомила, що її декларація не була відіслана. На сесії вони також не були проінформовані про періоди відновлення надання декларації. В подальшому декларацію формувала та надсилала своєчасно.
Дії ОСОБА_1 особою, яка склала протокол, кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме як несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2022 рік.
ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - не визнала та пояснила, що декларацію за 2022 рік подала. Вказала, що вчасно зробила всі дії з заповнення декларації на сайті НАЗК, проте жодних письмових доказів чи інформації із електронного кабінету на сайті НАЗК - суду не надала. Зазначила, що винними в цьому є співробітники сільської ради, які не контролювали подання нею декларації.
Прокурор Нестеренко А.І. вказала, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, яке передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наданими до протоколу матеріалами та просила застосувати стосовно ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, суд враховує, що ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У даній справі встановлено, що окрім протоколу надано рапорт о/у УСР в Миколаївській області 12.01.2026 р. про повідомлення начальника УСР про те, що депутат Прибужанівської с/р Вознесенського р-ну ОСОБА_1 несвоєчасно подала без поважних причин декларацію типу «щорічна» за 2022 рік та про надання дозволу для складання протоколу за ч.1 ст.172-6 КупАП.
Також є рапорт вказаної посадової особи від 12.01.2026 р. про те, що при введенні даних на сайті НАЗК в реєстрі декларації встановлено, що ОСОБА_1 подала електронні декларації, серед яких декларація типу «щорічна» від 15.12.2025 р. о. 13-53 год., про що зроблено скріншот, що долучений до рапорту.
У справі є запит голові Прибужанівської сільради від начальника УСР ДСР в Миколаївській області від 11.12.2025 року про отримання документів з приводу можливого вчинення депутатами 8 скликання Прибужанівської с/р правопорушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП.
Листом від 16.12.2025 року на вказаний запит сільським головою було надіслано витяг із рішення №3 від 19.11.2020 р. Прибужанівської с/р, де в переліку депутатів зазначена ОСОБА_1 ; а також рішення від 19.11.2020 р. про початок повноважень депутатів Прибужанівської сільради, де зазначена ОСОБА_1 ; перелік депутатів Прибужанівської сільради, де теж вказана ОСОБА_1 . Також в листі зазначено, що стосовно питання щодо необхідності подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування голова Прибужанівської сільської ради, заступник або секретар нагадують про терміни, відповідальність та порядок заповнення декларації депутатами сільської ради. На пленарних засіданнях сесії Прибужанівської сільської ради сільський голова попереджає про обов'язок подавати щорічну декларацію до НАЗК до 1 квітня згідно із Законом «Про запобігання корупції», ігнорування цього веде до перевірок та відповідальності, а на сесії це часто обговорюють, нагадуючи про строки та необхідність коректного заповнення даних про доходи та майно через портал НАЗК.
Також надано лист НАЗК від 27.05.2025 року, в якому зазначено про періоди збою в роботі публічної частини реєстру декларацій.
Також надано інформаційні листи про строки та порядок складання протоколів.
Згідно з наказом від 17.04.2023 року №208 о/с ОСОБА_2 призначено оперуповноваженим УСР в Миколаївській області, про що також є довідка від 15.05.2025 р. що вона має право на складання адміністративних протоколів про корупційні правопорушення.
З огляду на дослідженні докази суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, що передбачений ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Так Законом України від 20 вересня 2023 року № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» - відновлено обов'язок декларування.
П.2-7 прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Закон від 20 вересня 2023 року № 3384-IX було опубліковано на сайті Верховної Ради України та в газеті «Голос України» 11 жовтня 2023 року.
Отже ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2022 рік зобов'язана була подати до 31.01.2024.
Згідно із ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» лише особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства відповідні декларації. Тобто це особистий обов'язок суб'єкта декларування, а не його роботодавця чи органу, де особа виконує відповідні функції. Тому суду не може прийняти до уваги позицію ОСОБА_1 про те, що причиною правопорушення є, на її думку, є дії посадових осіб сільської ради.
При призначенні особі стягнення суд враховує, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності раніше не притягувалась, працює офіційно, тому суд вважає за необхідне застосувати до неї стягнення у вигляді штрафу у межах мінімальної санкції, яка визначена ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст.40-1, 172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обліковий номер картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати до неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави рахунок: UA128999980313090106000014446, Отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м. Вознесенськ/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування: адміністративні штрафи та інші санкції, який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 /п'ятнадцять/ днів з дня вручення копії постанови.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , обліковий номер картки платника податків НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн. Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту винесення постанови до Миколаївського апеляційного суду через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя Н.Б.Зубар