Ухвала від 25.02.2026 по справі 761/6164/26

Справа № 761/6164/26

Провадження № 1-кс/761/4998/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року cлідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному 06.02.2024 до ЄРДР за №42024181110000011 про продовження строку дії процесуальних обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.255, ч.4 ст.28, ч.1 ст.114-1, ч.4 ст.28, ч.3 ст.332 КК України-

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному 06.02.2024 до ЄРДР за №42024181110000011 про продовження строку дії процесуальних обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;

- не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;

- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право на виїзд за межі України.

Клопотання обґрунтоване тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024181110000011 від 06.02.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 263 та ст. 368-5 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_6 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000532, не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року, перебуваючи у закладі громадського харчування «Noble» за адресою: м. Луцьк, вул. Кривий Вал, буд. 39, усвідомлюючи власні можливості та потенціал щодо здійснення підвищеного злочинного впливу із врахуванням займаної посади заступника начальника Волинської обласної державної адміністрації, визначивши подальше вчинення злочинів, як основне джерело для здобуття коштів та матеріальних благ для свого існування, діючи з корисливих спонукань, з метою особистого збагачення шляхом скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки (зокрема здійснення перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації (зокрема незаконного переправлення осіб через державний кордон України), що вимагає ретельної довготривалої підготовки, створили, керували та приймали участь у злочинній організації, вчинивши вказані вище злочини за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 отримавши вищу освіту за фахом «правознавство» та «державне управління», та набувши практичного досвіду у сфері права, працюючи на різних та посадах та сферах державного управління, перебуваючи з квітня 2022-го року на посаді заступника начальника Волинської обласної державної адміністрації (згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.11.2023 № 249/23 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків» посади заступників голів місцевих державних адміністрацій, за винятком посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища входить до переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків), маючи широке коло соціальних зв'язків, в тому числі в органах державного управління, правоохоронних органах, здобула значного авторитету серед службових осіб Волинської ОВА та інших органів державної влади, які займають керівні посади.

ОСОБА_6 , маючи широке коло амбіцій, матеріальних потреб та бажань, які неможливо задовольнити займаючись законною професійною діяльністю в якості заступника начальника Волинської обласної державної адміністрації, в повній мірі усвідомлюючи геополітичну ситуацію в Україні, в тому числі діючий правовий режим воєнного стану та пов'язані з ним діючі тимчасові обмеження конституційних прав, в частині заборони виїзду за кордон особам чоловічої статі призовного віку, що перебувають на військовому обліку, вирішила створити стійке, злочинне, ієрархічне об'єднання, керівництво яким залишила за собою.

Визначившись з напрямками протиправної діяльності та поклавши на себе функції організатора і керівника злочинної організації, маючи значний юридичний досвід та розгалужену мережу зв'язків серед службових осіб органів державної влади, ОСОБА_6 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року, у невстановленому досудовим розслідуванням місці розробила злочинний план протиправної діяльності, який в подальшому був доведений до всіх її учасників з розподілом ролей та функціональних обов'язків.

Відповідно до розробленого ОСОБА_6 злочинного плану основним напрямком протиправної діяльності очолюваної нею злочинної організації мала стати організація переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до строкової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або строкової служби.

Враховуючи набутий досвід та розгалужене коло корупційних зв'язків в органах державної влади, в тому числі і правоохоронних органах, а також з метою прикриття злочинної діяльності і надання їй вигляду правомірних дій, направлених на досягнення шляхетної мети - допомоги ЗСУ та іншим воєнізованим формуванням у відсічі збройної агресії Російської Федерації, громаді регіону ОСОБА_6 прийнято рішення організовувати переправлення через кордон осіб чоловічої статі, шляхом оформлення їх через підконтрольні благодійні організації як волонтерів з подальшим лобіюванням прийняття Волинською обласною військовою адміністрацією рішень про видачу наказів щодо відрядження осіб за кордон як волонтерів та внесення їх до системи ЄКІС («Шлях»).

При цьому, ОСОБА_6 особисто підібрала учасників злочинної організації, забезпечуючи при цьому її стійкість, керованість, дисципліну і тривалість запланованих нею злочинних дій. Для відбору кандидатів ОСОБА_6 враховувала їх особисті якості - схильність до вчинення корисливих злочинів, набуті ними навички під час скоєння аналогічних злочинів у минулому, умови та спосіб їх життя, соціальне положення та зв'язки, здатність до підпорядкування, тощо.

Так, ОСОБА_6 , з метою вчинення умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, переслідуючи на меті особисте збагачення, створила та керувала діями злочинної організації до складу якої, окрім неї, увійшли: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000824, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , досудове розслідування щодо якого здійснювалося у кримінальному провадженні № 22023000000000169, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22025000000000076, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000531, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , досудове розслідування щодо якого здійснюється у кримінальному провадженні № 220240000000000530, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , досудове розслідування щодо якого здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000831, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000001011, ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000001172, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи у невстановленій досудовим розслідуванням кількості, що приймали участь у злочинній організації та у запланованих та скоюваних нею злочинах.

Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, за попередньою змовою зорганізувавшись у внутрішньо і зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, метою діяльності якого є вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, що вимагає ретельної, довготривалої підготовки, усвідомлюючи при цьому єдиний план злочинних дій, відомий усім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, маючи єдині наміри щодо вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв'язки, встановили чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування, визнавши лідерство та авторитет ОСОБА_6 як керівника злочинного об'єднання та свідомо виконували всі її вказівки.

Організована і очолювана ОСОБА_6 злочинна організація характеризувалась:

- попередньою зорганізованістю у внутрішньо і зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, метою діяльності якого є вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, що вимагає ретельної, довготривалої підготовки;

- «спеціалізацією» злочинної діяльності учасників злочинної організації, яка виражалась у вчиненні умисних дій, спрямованих на скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, а саме: здійснення перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, шляхом переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до військової служби і, у зв'язку із цим, готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або призову на військову службу (далі за текстом - так звані «клієнти»);

- стабільністю учасників злочинної організації, що виразилась у тривалості їх дій протягом часу з невстановленого досудовим розслідуванням часу, але не пізніше ніж з середини липня-початку серпня 2022-го року по квітень 2023-го року, та детальної організації діяльності учасників злочинної організації, здатністю до заміни вибулих учасників;

- об'єднаністю злочинів єдиним планом з розподілом функції кожного із учасників злочинної організації, спрямованих на досягнення єдиної злочинної мети;

- підпорядкованістю учасників злочинної організації ОСОБА_6 та визнання її авторитету;

- обізнаністю всіх учасників злочинної організації з планом злочинних дій;

- визначеністю способу вчинення злочинів, що виражалося підшукані осіб чоловічої статі, які перебувають на військовому обліку та готові за грошову винагороду уникнути призову на військову службу, та подальшій незаконній організації переправленні таких осіб через державний кордон України, під виглядом волонтерів, щодо яких керівництвом обласних військових організацій видавались накази щодо їх відрядження за кордон як волонтерів, з подальшим інформуванням про це Державної прикордонної служби України (далі за текстом - ДПС України) та внесенням службовими особами Державної служби з безпеки на транспорті відповідних відомостей до системи ЄКІС («Шлях»);

- застосуванням методів конспірації під час готування та вчинення злочинів, що виражалося у використанні для підтримання зв'язку між собою у мобільних телефонах «Viber», «WhatsApp», «Telegram», «Signal» «Threema» тощо, тобто застосунків для смартфонів, що дозволяють телефонувати, обмінюватись текстовими повідомленнями та різноманітними файлами і відеофайлами із іншими користувачами даних програм, приховуючи при цьому приналежність зареєстрованого в них профілю до конкретної особистості;

- обмеження використання засобів мобільного зв'язку на місці вчинення кримінальних правопорушень;

- підшукування осіб, які не входять до складу злочинної організації з метою безпосереднього використання їх на окремих етапах реалізації загального злочинного умислу, не розкриваючи при цьому перед такими особами реальної злочинної мети таких діянь;

- розподілом грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, згідно із заздалегідь розробленого плану злочинної діяльності, відповідно до якого, за вказівкою ОСОБА_6 як організатора та керівника, розподілялись грошові кошти між учасниками злочинної організації, в залежності від їх ієрархічного положення та покладених функціональних обов'язків;

- наявністю розгалужених корумпованих зв'язків в органах державної влади, правоохоронних органах, які використовувались організацією як для прикриття своєї злочинної діяльності так і для досягнення загального злочинного умислу, направленого на переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до військової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або строкової військової служби.

Відповідно до розробленого ОСОБА_6 планом злочинної діяльності, функції та задачі кожного з учасників злочинної організації були розподілені наступним чином:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , організувала та очолила злочинну організацію; шляхом залучення ОСОБА_7 забезпечувала комунікацію між всіма учасниками злочинної організації, координувала їх дії; здійснювала розробку та втілення в життя злочинного плану діяльності, слідкувала за постійним вдосконаленням, підшукувала, залучала до злочинної діяльності та погоджувала інших учасників злочинної організації, зокрема із врахуванням їх особистих якостей та соціального статусу задля забезпечення ефективного виконання розробленого злочинного плану, за грошову винагороду лобіювала та заабезпечувала підготовку та підписання супровідних листів благодійних організацій та наказів Волинської обласної державної адміністрації щодо відряджання осіб чоловічої статі, призовного віку під виглядом волонтерів, консультувала виконавців про необхідність використання мобільних месенджерів, необхідність регулярного видалення переписок між учасниками злочинної організації, з метою приховування злочинної діяльності злочинної організації та запобігання викриття правоохоронними органами, здійснювала розподіл коштів здобутих злочинним шляхом відповідно до ролі кожного учасника злочинної організації.

Безпосередньо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , завдяки авторитету, займаній посаді заступника начальника Волинської військової адміністрації, стійкому та значимому соціальному статусу, особистим якостям лідера, будучи одним з організаторів злочинної організації, створивши дане злочинне об'єднання та керувавши ним, організовувала вчинення злочинів та керувала їхньою підготовкою і вчиненням, об'єднала дії інших співучасників і спрямувала їх на вчинення злочинів, координувала поведінку вказаних осіб, а саме:

- у невстановлений час, але не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року, перебуваючи у закладі громадського харчування «Noble» за адресою: м. Луцьк, вул. Кривий Вал, буд. 39, розробила та довела до інших учасників злочинної організації ( ОСОБА_7 та ОСОБА_10 ) план діяльності злочинної організації, направлений на скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, що полягали у перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, шляхом організації незаконного переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до строкової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України в якості псевдо волонтерів, зокрема для ухилення від мобілізації та/або строкової служби;

- усвідомлюючи, що виконання розробленого нею злочинного плану, направленого на створення та функціонування злочинної організації, можливо лише за умови утворення внутрішнього і зовнішнього стійкого ієрархічного об'єднання осіб для вчинення злочинів, об'єднаних єдиним планом з розподілом функції учасників злочинної організації, підшукала та залучила співучасників вчинення злочинів, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 та інших наразі не встановлених досудовим розслідуванням учасників злочинної організації;

- забезпечувала дотримання іншими учасниками злочинної організації загальних правил поведінки і дисципліни, надаючи об'єднанню як внутрішніх так і зовнішніх ознак стійкості: використовуючи власний авторитет як керівника надавала вказівки щодо забезпечення тіньової передачі грошових коштів на всіх етапах злочинної діяльності за надання злочинною організацією незаконних «послуг» з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, щодо порядку спілкування між учасниками з використання месенджерів та регулярне видалення переписок між учасниками, з метою убезпечення діяльності злочинної організації та ускладнення правоохоронним органам можливості її викриття;

- з метою мінімізації власних викривальних контактів, визначала проміжкові ієрархічні ланки між собою та виконавцями нижчої ланки, котрі відповідали за підшукання та отримання грошових коштів у так званих «клієнтів». Вказані проміжкові ланки, якими було визначено ОСОБА_7 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , які були ретельно проінструктовані щодо розподілу ролей та функцій інших учасників та забезпечували координацію між керівником об'єднання ОСОБА_6 та особами, що підшукували так званих «клієнтів», отримували від них грошові кошти за організацію переправлення за кордон та інструктували їх щодо поведінки при проходженні блок-постів, пунктів прикордонного контролю, спілкуванні з представниками ДПС України під час перетину державного кордону в якості псевдо волонтерів, зокрема з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ;

- здійснювала представницькі функції злочинної організації: користуючись своїми повноваженнями та статусом на займаній посаді заступника начальника Волинської обласної військової адміністрації, в тому числі серед посадових осіб органів державної влади, використовувала їх при обговоренні з останніми кількості осіб чоловічої статі, яких необхідно включити до відповідних наказів обласних військових адміністрацій про відрядження таких осіб за кордон як волонтерів;

- з метою мінімізації власних викривальних контактів, визначила проміжкову ієрархічну ланку та таким чином залучила до злочинної діяльності ОСОБА_14 , якій доручила подальше ведення комунікації з директором ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_13 стосовно виготовлення від імені її громадської організації супровідних документів до яких вносилися завідомо неправдиві відомості про нібито причетність «клієнтів» злочинної організації до волонтерської діяльності, що в подальшому такі документи створювали юридичні факти та використовувались ОСОБА_6 як підстава для подальшої організації видання наказів зокрема Волинською ОВА щодо направлення осіб за кордон як волонтерів та внесенням їх до системи «ЄКІС («Шлях»);

- ведення комунікації з директором ГФ «Варта порядку» ОСОБА_4 , стосовно виготовлення останнім супровідних документів, до яких вносилися завідомо неправдиві відомості про нібито причетність «клієнтів» злочинної організації до волонтерської діяльності, що використовувались ОСОБА_6 як підстава для подальшої організації видання наказів зокрема Волинською ОВА щодо направлення осіб за кордон як волонтерів та внесенням їх до системи «ЄКІС («Шлях»);

- розробила та погодила залучення до злочинної діяльності директора БО «Перший міжнародний благодійний фонд "Відродження України"» ОСОБА_11 , який був залучений ОСОБА_6 з метою виготовлення супровідних листів від вказаного суб'єкта волонтерської діяльності як підстава для подальшої організації видання наказів зокрема Волинською ОВА щодо направлення осіб за кордон як волонтерів та внесенням їх до системи «ЄКІС («Шлях»);

- розробила відповідно до злочинного плану тактику поведінки і задачі кожного учасника злочинної організації у ході вчинення злочинів, визначила функції кожного із учасників злочинної організації під час вчинення злочинів та приймала як безпосередню участь у координації їх вчинення, при необхідності її участі як керівника злочинної організації, так і опосередковано, надаючи вказівки довіреним особам, що обіймали проміжні ієрархічні ланки;

- контролювала розподіл та ведення обліку грошових коштів, отриманих злочинною організацією від здійснення перешкоджання законній діяльності Збройним Силам України та іншим військовим формуванням, шляхом незаконного переправлення через державний кордон України осіб чоловічої статі, які з метою уникнення мобілізації та/або призову на військову службу бажали виїхати за межі України як волонтери.

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являлася активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації та довіреної особою ОСОБА_6 , не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року була особисто підшукана та залучена до діяльності злочинної організації її керівником - ОСОБА_6 , забезпечувала комунікацію між всіма співучасниками; за вказівкою ОСОБА_6 : координувала дії учасників організації та доводила до їх відома вказівки керівника/ організатора, підшукувала та залучала до злочинної діяльності інших учасників злочинної організації, зокрема відповідно до їх особистих якостей та соціального статусу задля забезпечення ефективного виконання розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, доводила до відома учасників організації про необхідність дотримання вимог конспірації (регулярного видалення листувань між учасниками), з метою забезпечення невикриття правоохоронними органами діяльності ОСОБА_6 та очолюваної останньою злочинної організації, здійснювала розподіл коштів здобутих злочинним шляхом відповідно до ролі кожного учасника злочинної групи.

Безпосередньо ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , переслідуючи корисливі мотиви, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду, відповідно до розподілу обов'язків між учасниками злочинної організації виконувала наступні, відведені їй ОСОБА_6 функції:

- на виконання вказівок ОСОБА_6 , спрямованих на створення та функціонування злочинної організації, утворення внутрішнього і зовнішнього стійкого ієрархічного об'єднання осіб для вчинення злочинів, об'єднаних єдиним планом з розподілом функції учасників злочинної організації, підшукала та залучила співучасників вчинення злочинів, а саме: ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ;

- на виконання вказівок ОСОБА_6 , спрямованих на досягнення внутрішніх і зовнішніх ознак стійкості забезпечувала дотримання іншими учасниками злочинної організації загальних правил поведінки і дисципліни, при цьому доводячи до відома інших учасників злочинної організації вказівки ОСОБА_6 щодо використання мобільних месенджерів та регулярного видалення переписок між учасниками, з метою убезпечення діяльності злочинної організації та ускладнення правоохоронним органам можливості викриття злочинної організації та її керівника - ОСОБА_6 ;

- на виконання вказівок ОСОБА_6 здійснювала представницькі функції злочинної організації: користуючись здобутими корупційними зв'язками за результатами злочинної діяльності забезпечувала комунікацію між іншими учасниками злочинної організації щодо діяльності правоохоронних органів спрямованих на викриття злочинної дільності;

- здійснювала комунікацію з директором БО «Перший міжнародний фонд "Відродження України"» ОСОБА_11 стосовно виготовлення останнім супровідних документів, що використовувались ОСОБА_6 як підстава для подальшої організації видання наказів зокрема Волинською ОВА щодо направлення осіб за кордон як волонтерів та внесенням їх до системи «ЄКІС («Шлях»);

- забезпечувала відповідно до розробленого ОСОБА_6 злочинного плану тактику поведінки і задачі кожного учасника злочинної організації у ході вчинення злочинів, на виконання вказівок ОСОБА_6 доводила до відома учаасників злочинної організації їх функції під час вчинення злочинів та приймала як безпосередню участь у реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану;

- на виконання вказівок ОСОБА_6 контролювала розподіл, ведення обліку грошових коштів та забезпечувала їх передачу керівнику - ОСОБА_6 , отриманих злочинною організацією від здійснення перешкоджання законній діяльності Збройним Силам України та іншим військовим формуванням, шляхом незаконного переправлення через державний кордон України осіб чоловічої статі, які з метою уникнення мобілізації та/або призову на військову службу бажали виїхати за межі України як волонтери.

ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , являвся активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, не пізніше кінця серпня-початку вересня 2022-го року був залучений ОСОБА_7 (за попереднього погодження з ОСОБА_6 ), як її довірена особа, виконував окремі поставлені лідером організації вказівки щодо комунікації із іншими як і встановленими, так і невстановленими учасниками організації. Відповідно до покладених на нього функцій забезпечував координацію та передачу інформації керівнику злочинної організації, яка була отримана ним від учасника (співвиконавця) - ОСОБА_10 , ОСОБА_7 та інших невстановлених учасників. Зокрема, виконував роль щодо формування переліку «клієнтів», які надходили від інших учасників організації щодо підшуканих осіб для організації їх незаконного переправлення через державний кордон України під виглядом волонтерів. Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду, ОСОБА_12 брав участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації злочинного плану, розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконував відведені йому ОСОБА_6 функції, які були доведені ОСОБА_7 , у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

?за безпосередніх вказівок ОСОБА_6 , доведених до відома ОСОБА_7 , здійснював акумулювання та систематизацію інформації, яку отримував від ОСОБА_10 (яка попередньо отримувала таку інформацію від ОСОБА_8 щодо підшуканих «клієнтів»), а саме формував з отриманих від неї фото- та сканкопій особистих документів (паспорти громадян України для виїзду за кордон, посвідчення водіїв, особисті номера телефонів тощо) осіб чоловічої статі, що бажали незаконно виїхати за межі України як волонтери, добірки та передавав таку інформацію керівнику злочинної організації - ОСОБА_6 або ОСОБА_7 за попереднього погодження з керівником, з метою подальшого лобіювання виготовлення документів від імені Волинської ОВА про нібито причетність «клієнтів» злочинної організації до волонтерської діяльності;

?за окремих злочинних вказівок ОСОБА_6 , які були доведені ОСОБА_7 здійснював збір грошових коштів - т.зв. «каси» злочинної організації, які в подальшому передавав ОСОБА_7 для подальшого розподілу незаконно-отриманого прибутку та його передачі керівнику - ОСОБА_6 , а також забезпечував передачу визначених ОСОБА_6 , доведених до відома ОСОБА_7 , суми грошових коштів керівнику злочинної організації;

?на виконання окремих злочинних вказівок ОСОБА_6 , доведених до відома ОСОБА_7 , формував «чорну» бухгалтерію щодо усього обліку військовозобов'язаних осіб, які скористались так званими «послугами» злочинної організації та виїхали за кордон під виглядом волонтерів, в тому числі підтримуючи при цьому комунікацію із іншими невстановленими на цей час досудовим розслідуванням учасниками злочинної організації;

?за вказівкою ОСОБА_6 , доведених до відома ОСОБА_7 , та на виконання функції проміжної ієрархічної ланки між керівником злочинної організації та нижніми її ланками, надсилав ОСОБА_10 скан-копії наказів керівництва обласних військових адміністрацій, в тому числі Волинської ОВА, та додатки до них - списки водіїв для виїзду за межі України, серед яких зазначались особи - так звані «клієнти» злочинної організації. Зокрема, наявність такого дозвільного документа надає дозвіл безперешкодно перетнути державний кордон України під виглядом волонтера, з метою подальшого ухилення від мобілізаційних заходів та/або призову на військову службу;

?на виконання окремих злочинних вказівок ОСОБА_6 , доведених до відома ОСОБА_7 , виготовляв від імені суб'єктів волонтерської діяльності проєкти ініціативних листів, які містять завідомо неправдиві відомості про причетність «клієнтів» злочинної організації до волонтерського руху та необхідність відряджання останніх за кордон під виглядом волонтерів для нібито доставки останніми гуманітарних вантажів. В подальшому вказані супровідні листи передавалися керівнику злочинної організації ОСОБА_6 для організації лобіювання підписання посадовими особами ЛМГО «Європейський вектор Волині», ГФ «Варта порядку» таких проєктів документів, а також видачі наказів Волинською ОВА про відряджання таких осіб як волонтерів;

?на виконання окремих злочинних вказівок ОСОБА_6 , доведених до відома ОСОБА_7 , забезпечував передачу керівнику злочинної організації грошових коштів, як кінцеву оплату за надання незаконних «послуг» з організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України.

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , являлась активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року, за попереднього погодження із ОСОБА_6 залучена ОСОБА_7 як її довірена особа, відповідно до покладених на неї функцій забезпечувала координацію та передачу через довірену особу ОСОБА_6 - ОСОБА_7 , інформації керівнику злочинної організації зокрема отриману від ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 . Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду, ОСОБА_10 брала участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконувала відведені їй ОСОБА_6 , доведені до відома ОСОБА_7 функції у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

- будучи довіреною особою ОСОБА_7 , за її безпосередньою вказівкою, попередньо-отриманою від ОСОБА_6 , з метою мінімізації викривальних контактів керівника об'єднання з іншими учасниками злочинної організації, підтримувала зв'язок з учасниками злочинної організації ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які займалися підшуканням так званих «клієнтів», їх інструктажем та отриманням грошових коштів;

?здійснювала акумулювання та систематизацію інформації, яку отримувала від ОСОБА_8 , а саме формувала з отриманих від нього фото- та сканкопій особистих документів (паспорти громадян України для виїзду за кордон, посвідчення водіїв, особисті номера телефонів тощо) осіб чоловічої статі, що бажали незаконно виїхати за межі України як волонтери, добірки та, в залежності від отриманої від ОСОБА_6 вказівки, доведеної до її відома ОСОБА_7 , надсилала сформовані «пакети» документів останній або попередньо відправляла їх директору благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд Відродження України» ОСОБА_11 , для оформлення від вказаної благодійної організації супровідних листів, що використовувались як підстава для видання Волинською ОВА, наказів щодо відрядження псевдо волонтерів за кордон;

?за вказівкою ОСОБА_7 здійснювала комунікацію з ОСОБА_11 , надаючи останньому вказівки щодо кола осіб, стосовно яких необхідно виготовити супровідні листи, що використовувались ОСОБА_7 як підстава для подальшого видання наказів обласними військовими адміністраціями, в тому числі Волинською ОВА, щодо направлення осіб за кордон як волонтерів та внесенням їх до системи «ЄКІС («Шлях»). При цьому, спілкуючись з ОСОБА_11 , ОСОБА_10 виконувала роль ієрархічно вищого учасника злочинної організації, ставлячи останньому конкретні задачі та встановлюючи строки їх виконання;

?будучи довіреною особою ОСОБА_7 , за її безпосередньою вказівкою, з метою мінімізації викривальних контактів керівника об'єднання з іншими учасниками злочинної організації, підтримувала зв'язок з учасником злочинної організації ОСОБА_9 , котра відповідно до відведеної їй ролі вела «чорну» бухгалтерію та облік військовозобов'язаних осіб, які скористались так званими «послугами» злочинної організації та виїхали за кордон під виглядом волонтерів. На виконання вказаної функції ОСОБА_10 отримувала від ОСОБА_15 фінансову звітність про доходи злочинної організації від здійснення тяжких злочинів, пов'язаних із здійсненням перешкоджання законній діяльності Збройним Силам України та іншим військовим формуванням, шляхом незаконного переправлення через державний кордон України осіб чоловічої статі, які з метою уникнення мобілізації та/або призову на військову службу бажали виїхати за межі України як волонтери. За результатом отриманої звітності, ОСОБА_10 інформувала ОСОБА_7 для подальшої передачі такої інформації керівнику злочинного об'єднання - ОСОБА_6 ;

?за вказівкою ОСОБА_6 щодо тіньового обміну грошовими коштами, отримувала від ОСОБА_8 та ОСОБА_15 грошові кошти, здобуті від злочинної діяльності злочинної організації, частину з яких згідно розподілу залишала собі, а фіксовану та незмінну частку від кожного так званого «клієнта» передавала ОСОБА_7 для забезпечення подальшої передачі керівнику злочинного об'єднання - ОСОБА_6 ;

?на виконання вказівок ОСОБА_7 , передавала іншим учасникам злочинної організації імперативні вказівки та розпорядження керівництва злочинної організації - ОСОБА_6 , пов'язані з строком оформлення наказів Волинської ОВА, про відрядження за кордон волонтерів та пов'язаними з цим датами виїзду за кордон так званих «клієнтів», які знаходились на зв'язку ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та інших не встановлених наразі досудовим розслідуванням учасників злочинної організації;

?на виконання єдиного злочинного плану, надсилала ОСОБА_8 скан-копії наказів Волинської ОВА, та додатки до них - списки водіїв для виїзду за межі України, серед яких зазначались особи - так звані «клієнти» злочинної організації. Зокрема, наявність такого дозвільного документа надає дозвіл безперешкодно перетнути державний кордон України під виглядом волонтера, з метою подальшого ухилення від мобілізаційних заходів та/або призову на військову службу.

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , являвся активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, не пізніше серпня 2022-го року був залучений ОСОБА_10 за попереднього погодження із керівником злочинної організації - ОСОБА_6 , і підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду, брав участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконував відведені йому ОСОБА_6 функції, доведені до відома ОСОБА_7 та ОСОБА_10 ,у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

?маючи розгалужене коло знайомих та здібності до комунікації, здійснював підшукання осіб чоловічої статі, що бажали під виглядом волонтерів, за грошові кошти виїхати за кордон в умовах дії воєнного стану, не маючи для цього законних підстав, зокрема з метою ухилення від мобілізації та/або проходження військової служби або з інших причин;

?отримував від так званих «клієнтів» злочинної організації грошові кошти, про що відповідно до розподілу функцій, інформував ОСОБА_9 для внесення нею «клієнта» до облікових списків та ведення бухгалтерського обліку доходів та витрат злочинної організації. Частину отриманих від так званих «клієнтів» грошових коштів передавав ОСОБА_9 , з метою подальшої передачі ОСОБА_10 або, в залежності від обставин та вказівок ОСОБА_10 , передавав грошові кошти напряму останній;

?за вказівкою ОСОБА_6 , доведеної до відома ОСОБА_10 , надсилав останній фото- та сканкопії особистих документів (паспорти громадян України для виїзду за кордон, посвідчення водіїв, особисті номера телефонів тощо) осіб чоловічої статі, що бажали незаконно виїхати за межі України як волонтери не маючи для цього законних підстав - так звані «клієнти» злочинної організації;

?відповідно до розподілу функцій в злочинній організації, підтримував корупційні зв'язки з невстановленими наразі службовими особами з числа Державної прикордонної служби України, стосовно обстановки на пунктах прикордонного контролю, задля скерування так званих «клієнтів» для проходження прикордонного контролю в тому чи іншому пункті пропуску, в залежності від наявності чи відсутності посиленого контролю та/або міжвідомчих перевірок на них;

?після отримання від ОСОБА_10 фото- та сканкопій наказів керівництва Волинської ОВА, та додатків до них - списків водіїв для виїзду за межі України, серед яких зазначались особи чоловічої статі, які за грошові кошти бажали виїхати за межі України - так звані «клієнти» злочинної організації, проводив остаточні інструктажі особам щодо їх поведінки, при проходженні блок-постів в прикордонних областях України, спілкуванні з представниками ДПС України при перетині державного кордону в якості псевдо волонтера та надав вказівки щодо дати та конкретного пункту прикордонного контролю, через який необхідно виїхати.

ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , являлась активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, на виконання вказівок ОСОБА_6 , доведених до її відома ОСОБА_10 , не раніше серпня 2022 року була залучена ОСОБА_8 в якості учасника, відповідального за ведення обліково-звітного та бухгалтерського блоків, з метою покращення внутрішньої дисципліни, стійкості злочинного об'єднання та забезпечення впорядкування доходів та витрат злочинної організації. Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду на участь в злочинній організації, ОСОБА_9 брала участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконувала відведені їй ОСОБА_6 функції, доведені до відома ОСОБА_8 у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

?відповідала за обліково-звітній та фінансові блоки в злочинній організації в частині ведення обліку кожної особи чоловічої статі, які не маючи законних підстав виїхати за межі України під час дії воєнного стану, були переправлені за грошову винагороду злочинною організацією за межі України як волонтери. Вела бухгалтерію злочинної організації, вносячи до звітності установчі дані вищезазначених осіб; загальну суму грошових коштів отриманих від кожної особи; суму грошових коштів витрачену на забезпечення організації незаконного переправлення таких осіб, в тому числі витрати пов'язані з компенсацією за затримку переправлення; суму незаконного прибутку; розподіл грошових коштів між учасниками злочинної організації;

?здійснювала передачу грошових коштів, отриманих від протиправної діяльності іншим учасникам злочинної організації, відповідно до визначеного розміру долі кожного, зокрема ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , яка отримувала частину грошових коштів як за власну участь і роль у злочинному об'єднанні, так і долю кожного з учасників;

?проводила інструктажі так званим «клієнтам» - особам чоловічої статі, які за грошові кошти бажали виїхати за межі України - так званим «клієнтам» щодо їх поведінки при проходженні блок-постів в прикордонних областях та особливостей спілкуванні з представниками ДПС України при перетині державного кордону в якості псевдо волонтера.

ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , являвся активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, був залучений ОСОБА_7 на виконання вказівок ОСОБА_6 в якості підконтрольного директора благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд Відродження України» задля забезпечення оформлення супровідних листів від вказаної благодійної організацій на осіб чоловічої статі - так званих «клієнтів», з метою подальшого їх використання ОСОБА_6 в якості підстав для видання Волинською ОВА, наказів про відрядження «клієнтів» за кордон в якості волонтерів. Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду на участь в злочинній організації ОСОБА_11 , брав участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконував відведені йому ОСОБА_6 функції, доведені до його відома ОСОБА_7 у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

?за вказівкою ОСОБА_6 , доведеної до відома ОСОБА_7 , з метою мінімізації викривальних контактів керівника об'єднання з іншими учасниками злочинної організації та відповідно до розподілу ролей та функцій, підтримував зв'язок з учасником злочинної організації ОСОБА_10 та ієрархічно знаходився у її підпорядкуванні щодо виконання покладених на нього в злочинній організації функцій, що полягали у внесенні завідомо не правдивих відомостей до супровідних листів благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України», відповідно до яких так звані «клієнти» злочинної організації в подальшому отримували статус псевдо волонтерів. При цьому особисті дані, фото- та сканкопії необхідних для складання супровідних листів документів (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення водія тощо) ОСОБА_11 отримував від ОСОБА_10 ;

?після оформлення супровідних документів від благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України» щодо визнання так званих «клієнтів» злочинної організації волонтерами, надсилав сканкопії вказаних супровідних листів ОСОБА_10 та ОСОБА_7 , для подальшої передачі ОСОБА_6 , яка, в свою чергу, користуючись своїми повноваженнями заступника керівника Волинської ОВА організовувала видачу наказів адміністрації щодо відрядження так званих «клієнтів» за кордон як волонтерів, задля подальшого внесення таких осіб до ЄКІС («Шлях»);

?маючи розгалужене коло знайомих та здібності до комунікації, здійснював підшукання осіб чоловічої статі, що бажали під виглядом волонтерів, за грошові кошти виїхати за кордон в умовах дії воєнного стану, не маючи для цього законних підстав, зокрема з метою ухилення від мобілізації та/або проходження військової служби або з інших причин.

ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , являлась активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, була особисто підібрана керівником злочинної організації - ОСОБА_6 та на виконання злочинної вказівки останньої залучена за посередництва ОСОБА_14 , в якості підконтрольної ОСОБА_6 директорки Луцької міської громадської організації «Європейський вектор Волині» (далі за текстом - ЛМГО «Європейський вектор Волині») задля забезпечення оформлення супровідних листів від вказаної громадської організації на осіб чоловічої статі - так званих «клієнтів», з метою подальшого їх використання ОСОБА_6 , в якості підстав для видання обласними військовими організаціями, зокрема і Волинською ОВА, наказів про відрядження «клієнтів» за кордон в якості волонтерів. Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду на участь в злочинній організації ОСОБА_13 , брала участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконувала відведену їй ОСОБА_6 , функції у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

- будучи ієрархічно у підпорядкуванні ОСОБА_6 , за вказівкою останньої та відповідно до розподілу ролей та функцій, які були доведені до її відома ОСОБА_14 , що полягали у внесенні завідомо неправдивих відомостей до супровідних листів ЛМГО «Європейський вектор Волині», відповідно до яких так звані «клієнти» злочинної організації в подальшому отримували статус псевдо волонтерів;

- після оформлення супровідних документів від ЛМГО «Європейський вектор Волині» щодо визнання так званих «клієнтів» злочинної організації волонтерами, із використанням мессенджерів «Telegram» та «Signal», надсилала сканкопії вказаних супровідних листів ОСОБА_14 , яка, в свою чергу, будучи проміжною ланкою із забезпечення комунікації між керівником та нижніми ланками організації, передавала сканкопії таких документів ОСОБА_6 , а остання організовувала видачу Волинською ОВА, наказів щодо відрядження так званих «клієнтів» за кордон як волонтерів, задля подальшого внесення таких осіб до ЄКІС («Шлях»);

- маючи розгалужене коло знайомих та здібності до комунікації, здійснювала підшукання осіб чоловічої статі, що бажали під виглядом волонтерів, за грошові кошти виїхати за кордон в умовах дії воєнного стану, не маючи для цього законних підстав, зокрема з метою ухилення від мобілізації та/або проходження військової служби або з інших причин.

ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , являлась активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, була особисто підібрана керівником злочинної організації - ОСОБА_6 , з метою забезпечення комунікації останньої із директором ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_13 задля забезпечення оформлення супровідних листів від вказаної громадської організації на осіб чоловічої статі - так званих «клієнтів», з метою подальшого їх використання ОСОБА_6 , в якості підстав для видання обласними військовими організаціями, зокрема і Волинською ОВА, наказів про відрядження «клієнтів» за кордон в якості волонтерів. Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду на участь в злочинній організації ОСОБА_14 , брала участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконувала відведену їй ОСОБА_6 , функції у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

?будучи ієрархічно у підпорядкуванні ОСОБА_6 , за вказівкою останньої та відповідно до розподілу ролей та функцій забезпечувала комунікацію між керівником злочинної організації - ОСОБА_6 та співучасником (виконавцем) злочинної організації - директором ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_13 на етапі підготовки останньою дозвільних документів від імені громадської організації, до яких вносилися завідомо неправдиві відомості щодо посвідчення юридичного факту нібито причетності «клієнтів» організації до волонтерської діяльності;

?за готовністю реалізації ОСОБА_13 злочинного плану розробленого ОСОБА_6 , в частині відведених їй функцій - підготовки супровідних листів від імені ЛМГО «Європейський вектор Волині», до яких вносилися завідомо неправдиві відомості щодо посвідчення юридичного факту нібито причетності «клієнтів» організації до волонтерської діяльності, ОСОБА_14 з метою мінімізації викривальних ризиків керівника - ОСОБА_6 , отримавши від ОСОБА_13 скан-копії таких документів, забезпечувала їх передачу ОСОБА_6 для організації останньою видачі Волинською ОВА, наказів щодо відрядження так званих «клієнтів» за кордон як волонтерів, задля подальшого внесення таких осіб до ЄКІС («Шлях»);

?за відсутності ОСОБА_13 на території України, що унеможливлює підписання нею документів від імені ЛМГО «Європейський вектор Волині», виконувала відведені їй обов'язки в частині внесення завідомо неправдивих відомостей до супровідних листів ЛМГО «Європейський вектор Волині» (користуючись при цьому заготовками документів із відтисками печатки вказаної громадської організації, а також підписом ОСОБА_13 як посадової особи), відповідно до яких так звані «клієнти» злочинної організації в подальшому отримували статус псевдо волонтерів.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являвся активним учасником (співвиконавцем) злочинної організації, був особисто підібраний керівником злочинної організації - ОСОБА_6 та на виконання злочинної вказівки останньої залучений в якості підконтрольного ОСОБА_6 директора ГФ «Варта порядку» задля забезпечення оформлення супровідних листів від вказаної громадської організації на осіб чоловічої статі - так званих «клієнтів», з метою подальшого їх використання ОСОБА_6 , в якості підстав для видання обласними військовими організаціями, зокрема і Волинською ОВА, наказів про відрядження «клієнтів» за кордон в якості волонтерів. Підтвердивши власними діями реальність своїх намірів та надавши згоду на участь в злочинній організації ОСОБА_4 , брав участь у вчиненні запланованих злочинів, з метою реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, відомого всім учасникам злочинної організації, виконувала відведену їй ОСОБА_6 , функції у складі злочинної організації та під час готування та вчинення злочинів, а саме:

- будучи ієрархічно у підпорядкуванні ОСОБА_6 , за вказівкою останньої та відповідно до розподілу ролей та функцій, які були доведені до його відома ОСОБА_6 , що полягали у внесенні завідомо неправдивих відомостей до супровідних листів ГФ «Варта порядку», відповідно до яких так звані «клієнти» злочинної організації в подальшому отримували статус псевдо волонтерів;

- після оформлення супровідних документів від ГФ «Варта порядку» щодо визнання так званих «клієнтів» злочинної організації волонтерами, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб надсилав на адресу Волинської ОВА супровідні листи ГФ «Варта порядку» щодо визнання так званих «клієнтів» злочинної організації волонтерами, для забезпечення виконання ОСОБА_6 розробленого нею злочинного плану, в частині лобіювання видачі Волинською ОВА наказів щодо відрядження так званих «клієнтів» за кордон як волонтерів, задля подальшого внесення таких осіб до ЄКІС («Шлях»);

- з метою мінімізації викриття злочинної діяльності в ході виготовлення від ГФ «Варта порядку» щодо визнання так званих «клієнтів» злочинної організації волонтерами, використовував факсиміле з власним підписом;

- маючи розгалужене коло знайомих та здібності до комунікації, здійснював підшукання осіб чоловічої статі, що бажали під виглядом волонтерів, за грошові кошти виїхати за кордон в умовах дії воєнного стану, не маючи для цього законних підстав, зокрема з метою ухилення від мобілізації та/або проходження військової служби або з інших причин.

Зокрема вказана злочинна організація, у зазначеному складі, вчинила наступні злочини, за таких обставин:

Так, за невстановлених досудовим розслідуванням часу та обставин, але починаючи не пізніше кінця липня-початку серпня 2022-го року, ОСОБА_8 , на виконання відведеної йому у злочинній організації ролі та відповідно до покладених на нього керівником злочинної організації ОСОБА_6 функцій, діючи відповідно до відомого усім учасникам злочинного плану, здійснював підшукання громадян України, які переслідували мету уникнути призову на військову службу шляхом незаконного переправлення через державний кордон України.

В подальшому, на виконання спільного з усіма учасниками злочинного умислу, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу між ОСОБА_8 та підшуканими ним особами, які не маючи законних підстав, в умовах діючих під час воєнного стану тимчасових обмежень, за сплату грошової винагороди у розмірі від 500 до 2000 доларів США бажали виїхати за межі України, зокрема щоб уникнути призову та/або мобілізації на військову службу (так званні «клієнти» злочинної організації), була узгоджена домовленість, за результатами якої ОСОБА_8 , разом з іншими учасниками злочинної організації, погодився здійснити організацію незаконного переправлення осіб чоловічої статі через державний кордон України за системою ЄКІС («Шлях»), виконуючи свою частину загального злочинного плану, відповідно до відведеної йому ОСОБА_6 ролі та функції, тим самим також перешкоджаючи законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань.

Згідно з діючих тимчасових обмежень, що запроваджуються на період дії правового режиму воєнного стану, умисно підшукані ОСОБА_8 особи чоловічої статі підпадали під категорію осіб, що підлягають призову на військову службу за віковим чинником та не мають законних підстав для виїзду за кордон, окрім як за системою ЄКІС («Шлях») у якості волонтера або водія, що здійснює перевезення гуманітарних вантажів.

Зокрема, необхідність підшукання ОСОБА_8 осіб чоловічої статі, що підлягають призову (мобілізації у період дії правового режиму воєнного стану) на військову службу обумовлювалася можливістю отримання грошових коштів за надання останнім незаконних «послуг» з організації їх незаконного переправллення через державний кордон України, оскільки на них у період дії правового режиму воєнного стану поширюються тимчасові обмеження щодо виїзду за кордон.

Незважаючи на діючі тимчасові обмеження щодо осіб чоловічої статі призовного віку, усвідомлюючи, що підшукані ним особи чоловічої статі не мають жодних законних підстав перетнути державний кордон України, окрім як в якості волонтерів за системою ЄКІС («Шлях»), ОСОБА_8 , розпочав реалізацію злочинного плану, розробленого керівником злочинної організації - ОСОБА_6 .

В свою чергу ОСОБА_10 , попередньо надавши добровільну згоду на участь в злочинній організації та на виконання єдиного злочинного плану розробленого ОСОБА_6 , направленого на перешкоджання законній діяльності Збройним Силам України з комплектації їх підрозділів в особливий період, шляхом організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі через державний кордон України, відповідно до відведеної їй функції, систематично отримувала від ОСОБА_8 інформацію, щодо залучених ним осіб чоловічої статі, які бажають уникнути призову на військову службу шляхом незаконного переправлення через державний кордон України. Зокрема ОСОБА_8 , за допомогою месенджера «Whatsapp», із використанням облікового запису за нікнеймом « ОСОБА_16 », зареєстрованого за номером мобільного телефону НОМЕР_1 , надіслано ОСОБА_10 , на її обліковий запис з нікнеймом « ОСОБА_17 » (зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 ), фото- та сканкопії паспортів громадян України для виїзду за кордон, фото-копії посвідченнь водія тощо.

В подальшому, ОСОБА_10 , на виконання єдиного для всіх учасників злочинного умислу та відповідно до відведеної їй функції, здійснювала систематизацію отриманих від ОСОБА_8 фотокопій документів та, на виконання вказівок ОСОБА_6 , доведених до її відома ОСОБА_7 , передавала їх для оформлення, окрім інших, директору благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд Відродження України» ОСОБА_11 , який, в свою чергу, будучи учасником злочинної організації, надавши добровільну згоду на виконання єдиного злочинного плану розробленого ОСОБА_6 , відповідно до відведеної йому функції, вносив завідомо неправдиві відомості до документації благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України», зокрема до супровідних листів що слугували підставою для подальшого винесення Волинською ОВА, наказів про відрядження осіб за кордон як волонтерів та подальшим внесенням їх осіб чоловічої статі до системи ЄКІС («Шлях») в якості водіїв та волонтерів.

Виготовивши вказану документацію (супровідні листи) від імені благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України», ОСОБА_11 надсилав фото- та сканкопії таких документів ОСОБА_10 , усвідомлюючи при цьому протиправність своєї діяльності та розуміючи, що таким чином виконує, відповідно до відведеної йому ОСОБА_6 функції, загальний для усіх учасників злочинний умисел.

Надалі, отримані від ОСОБА_8 фото- та сканкопії документів так званих «клієнтів», частина з яких, за вказівкою ОСОБА_6 , оформлена ОСОБА_11 від імені благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України» як волонтери, ОСОБА_10 надсилала за допомогою мобільного месенджеру «Whatsapp» ОСОБА_7 для подальшої реалізації відомого усім членам об'єднання злочинного плану. При цьому, частину так званих «клієнтів», чиї особисті документи ОСОБА_10 отримувала від ОСОБА_8 , остання, за вказівкою ОСОБА_6 , доведеної до її відома ОСОБА_7 надсилала їй особисто, для визначення ОСОБА_6 інших підконтрольних благодійних організацій, які вносили завідомо неправдиві відомості до документів, якими так званні «клієнти» визнавалися волонтерами.

Разом з тим, ОСОБА_6 усвідомлюючи, що для мінімізації її викривальних ризиків як керівника злочинної організації необхідне залучення розгалуженої мережі посередників, залучила до такої злочинної діяльності громадянку ОСОБА_14 , якій доручила обов'язки з підтримання комунікації з підконтрольною директоркою ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_13 в частині виготовлення нею імені її громадської організації супровідних листів, до яких вносилися завідомо неправдиві відомості щодо посвідчення юридичного факту нібито причетності «клієнтів» організації до волонтерської діяльності, що в подальшому використовувалися ОСОБА_6 як юридична підставав для організації видачі Волинською ОВА наказів про відряджання осіб чоловічої статі призовного віку як водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів за системою ЄКІС («Шлях»).

В свою чергу ОСОБА_14 , переслідуючи корисливі мотиви, отримавши від ОСОБА_6 вищевказану пропозицію щодо здійснення злочинної діяльності, яка крім іншого у разі її згоди полягала у можливості подальшого безперешкодного її призначення на посаду ректора Комунального закладу вищої освіти «Волинський медичний інститут Волинської обласної ради», погодилася брати участь у вказаній злочинній організації із покладенням на неї відповідних функцій.

Разом з тим, ОСОБА_14 приступивши на виконання відведених їй ОСОБА_6 функцій довела вищевказану пропозицію до директора ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_13 . В свою чергу, ОСОБА_13 надавши згоду на пропозицію ОСОБА_6 щодо здійснення злочинної діяльності на виконання вказівок ОСОБА_6 , доведених до її відома ОСОБА_14 , та на реалізацію спільного злочинного плану, спрямованого на доведення спільного злочинного умислу до кінця, виготовивши вказану документацію (супровідні листи) від імені ЛМГО «Європейський вектор Волині», ОСОБА_13 надсилала фото- та сканкопії таких документів ОСОБА_14 як проміжній ієрархічній ланці для подальшої їх передачі ОСОБА_6 , усвідомлюючи при цьому протиправність своєї діяльності та розуміючи, що таким чином виконує, відповідно до відведеної їй ОСОБА_6 функції.

Крім того, ОСОБА_6 усвідомлюючи, що для мінімізації її викривальних ризиків як керівника злочинної організації необхідне залучення розгалуженої мережі посередників, залучила до такої злочинної діяльності громадянина України, депутата 8-го скликання Волинської обласної ради, директора ГФ «Варта порядку» ОСОБА_4 , якому згідно з розробленого нею злочинного плану доручила останньому оформлення супровідних листів від вказаної громадської організації на осіб чоловічої статі - так званих «клієнтів», з метою подальшого їх використання, в якості підстав для видання обласними військовими організаціями, зокрема і Волинською ОВА, наказів про відрядження «клієнтів» за кордон в якості волонтерів.

В свою чергу ОСОБА_4 , переслідуючи корисливі мотиви, бажаючи задовольнити свої матеріальні потреби, надав згоду ОСОБА_6 на реалізацію ним відведених йому функцій злочинного плану, розробленого останньою.

Так, ОСОБА_4 будучи активним учасником злочинної організації та залучений її організатором ОСОБА_6 , на виконання злочинних вказівок останньої виготовляв супровідні листи ГФ «Варта порядку», до яких вносив завідомо неправдиві відомості щодо причетності «клієнтів» злочинної організації до волонтерської діяльності ГФ «Варта порядку», які в подальшому використовувалися ОСОБА_6 для лобіювання видачі Волинською ОВА наказів про відряджання «клієнтів» за кордон під виглядом водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів за системою ЄКІС («Шлях»).

В свою чергу ОСОБА_6 , будучи одним з співорганізаторів та керівником злочинної організації, на виконання розробленого нею та доведеного всіх учасників злочинного плану, залишивши за собою функцію безпосереднього лобіювання виготовлення та підписання відповідних дозвільних документів, а саме: супровідних листів суб'єктів волонтерської діяльності та наказів Волинської ОВА, які надають право на відрядження в якості волонтерів за кордон підшуканих ОСОБА_8 , та іншими невстановленими учасниками злочинної організації, осіб чоловічої статі, котрі насамперед бажали виїхати за межі України як псевдо волонтери, не маючи при цьому законних підстав для виїзду та не маючи на меті займатись волонтерською діяльністю.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що організована нею злочинна діяльність носить масштабний характер, з метою систематизації отриманої від ОСОБА_7 інформації щодо «клієнтів» підшуканих ОСОБА_8 , які мали намір скористатися незаконними «послугами» очолюваної нею організації, залучила до такої злочинної діяльності ОСОБА_12 , на якого відповідно до розподілу функцій, за окремих доручень були покладені обов'язки із систематизації та звірки відомостей щодо переліку «клієнтів».

Так, за окремих вказівок ОСОБА_6 , доведених до відома інших учасників ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , отримавши від ОСОБА_8 інформацію, щодо залучених ним осіб чоловічої статі, які бажають уникнути призову на військову службу шляхом незаконного переправлення через державний кордон України, із використанням особистого облікового запису у мессенджері «Whatsapp», зареєстрованого за номером мобільного телефону НОМЕР_2 надсилала ОСОБА_12 на його облікові записи у мессенджері «Whatsapp», які зареєстровані за номерами мобільних телефонів НОМЕР_3 за нікнеймом « ОСОБА_18 », НОМЕР_4 за нікнеймом « ОСОБА_19 », інформацію, щодо залучених ОСОБА_8 осіб чоловічої статі, які бажають уникнути призову на військову службу шляхом організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України.

В свою чергу ОСОБА_6 , будучи організатором та керівником злочинної організації, на виконання розробленого нею та доведеного до всіх учасників злочинного плану, залишивши за собою функцію безпосереднього лобіювання виготовлення та підписання дозвільних документів на перетин державного кордону України в якості волонтерів, а саме: наказів Волинської ОВА, та представників волонтерських організацій організовувала виготовлення пакету документів, а саме супровідних листів від імені БО «Перший міжнародний благодійний фонд "Відродження України"», ЛМГО «Європейський вектор Волині», ГФ «Варта порядку», які надають право на відрядження в якості волонтерів за кордон підшуканих ОСОБА_8 та іншими не встановленими учасниками злочинної організації, осіб чоловічої статі призовного віку, котрі насамперед бажали виїхати за межі України як псевдо волонтери, не маючи при цьому законних підстав для виїзду та не маючи на меті займатись волонтерською діяльністю.

В подальшому, з метою доведення загального для всіх учасників злочинного умислу до кінця, використовуючи вищевказані засоби зв'язку ОСОБА_10 , на виконання відведених їй функцій, надсилала ОСОБА_8 скан-копії наказів керівників обласних військових адміністрацій, в тому числі й Волинської ОВА, щодо відряджання за кордон як волонтерів осіб, що були підшукані ОСОБА_8 та іншими не встановленими наразі досудовим розслідуванням учасниками злочинної організації, та бажали за грошову винагороду виїхати за межі України, зокрема з метою ухилення від призову на військову службу та/або мобілізації.

У подальшому, на виконання злочинного плану розробленого ОСОБА_6 , від Волинської ОВА, на адресу Голови Державної прикордонної служби України скеровувались листи щодо сприяння в перетині державного кордону волонтерам, зазначеним у відповідних наказах. На підставі вищевказаних дозвільних документів посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті вносились анкетні дані громадян України до системи виїзду за кордон ЄКІС («Шлях»).

Крім того, враховуючи, що всі члени вказаної злочинної організації переслідували корисливі мотиви, на виконання єдиного злочинного плану, згідно з розподілених функцій між учасниками злочинної організації, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не раніше середини серпня 2022 року, ОСОБА_8 , на виконання вказівок ОСОБА_6 , залучено ОСОБА_9 , яка надала свою добровільну згоду на участь у злочинній організації та на виконання загального злочинного плану, відповідно до покладених на неї функцій вела облікову звітність, бухгалтерію, щодо осіб яким були надані незаконні послуги з організації їх переправлення через державний кордон України.

Так, ОСОБА_9 на виконання розподілених функцій, спрямованих на виконання злочинного плану, серед яких зокрема підготовка фінансової звітності, забезпечення розподілу отриманого прибутку за результатами злочинної діяльності підготувала файл у форматі «Google Excel», куди вносила відомості щодо доходів, витрат та прибутків від протиправної діяльності злочинної організації для подальшого ведення розрахунків між її учасниками.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_9 12.06.2023, із використанням особистого облікового запису « ОСОБА_20 » у месенджері «Telegram», зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_5 надіслала на особистий обліковий запис ОСОБА_10 « ОСОБА_21 » у месенджері «Telegram», зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 , веб-посилання ІНФОРМАЦІЯ_11 , за яким доступний файл формату «Google Excel» під назвою «Люди Стаса», та який містить відомості щодо розподілу отриманого прибутку між учасниками злочинної організації за надання незаконних послуг з організації переправлення через державний кордон України військовозобов'язаних громадян України, з метою їх ухилення від мобілізаційних заходів.

Окрім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_10 , перебуваючи у ієрархічному підпорядкуванні, з метою звітування ОСОБА_6 про результати злочинної діяльності, розміру та розподілу отриманого прибутку в результаті такої діяльності надіслала таку звітність ОСОБА_7 для подальшої передачі такої звітності ОСОБА_6 .

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з розподілу функцій, встановлених керівником - ОСОБА_6 , між учасниками злочинної організації, ОСОБА_8 за результатами підшукування «клієнтів» серед осіб чоловічої статі призовного віку, які мали намір уникнути мобілізаційних заходів, шляхом організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, здійснював збір з кожного такого «клієнта» грошових коштів у невстановленій сумі, але не менше ніж 500-2000 доларів США, які призначалися як оплата незаконних «послуг», що в подальшому розподілялася ОСОБА_6 між іншими учасниками злочинної організації.

Далі за результатами виконання ОСОБА_8 відведених йому ОСОБА_6 функцій як учасника злочинної організації, в частині збору грошових коштів від «клієнтів», які призначалися як оплата незаконних «послуг» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, ОСОБА_9 згідно з відведених їй функцій забезпечувала передачу незаконно-отриманого прибутку ОСОБА_10 із використанням в ході такої діяльності сервісу анонімного переказу грошових коштів «КИТ Group».

Далі, ОСОБА_10 на виконання функцій учасника злочинної організації, відведених їй ОСОБА_6 , за результатами виконання ОСОБА_9 функцій учасника з організації передачі незаконно-отриманого прибутку, який призначався як оплата незаконних «послуг» з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, остання забезпечувала передачу такого прибутку ОСОБА_7 для подальшої організації нею процедури передачі грошових коштів керівнику злочинної організації - ОСОБА_6

ОСОБА_7 в свою чергу, на виконання функцій учасника злочинної організації, за результатами отримання нею окремих вказівок від ОСОБА_6 щодо забезпечення передачі їй грошових коштів, які призначалися як оплата незаконних «послуг» наданих «клієнтам» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України під виглядом волонтерів із використанням системи ЄКІС («Шлях»), доводила до відома ОСОБА_12 та ОСОБА_10 щодо необхідності передачі ними незаконно-отриманого прибутку ОСОБА_6 у визначених останньою місці та часу.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 визначивши у своє ієрархічне підпорядкування ОСОБА_7 , доручила останній функції із забезпечення передачі незаконно-отриманого прибутку, який призначався як оплата незаконних «послуг» наданих «клієнтам» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України під виглядом волонтерів із використанням системи ЄКІС («Шлях»).

В свою чергу ОСОБА_6 , на виконання розробленого нею злочинного плану, забезпечуючи фінансування злочинної діяльності організації, визначила, що системність передачі незаконно-отриманого прибутку буде відбуватися частинами як оплата незаконних «послуг» від 10-15 «клієнтів», але не рідше одного разу на тиждень.

За результатами вжитих злочинною організацією заходів з організації незаконного переправлення військовозобов'язаних осіб чоловічої статі через державний кордон України, у період з середини липня- кінця серпня 2022-го року по квітень 2023 року було переправлено 114 (сто чотирнадцять) громадян України чоловічої статі призовного віку.

За результатами вжитих злочинною організацією заходів з організації незаконного переправлення військовозобов'язаних осіб чоловічої статі через державний кордон України, у період з середини липня- кінця серпня 2022-го року по квітень 2023 року, за участі ОСОБА_4 було переправлено таких громадян України:

- ОСОБА_22 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 22.08.2022 № 328 щодо відряджання ОСОБА_24 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_22 перетнув 25.08.2022 о 01 год 57 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Рава-Руська.

- ОСОБА_25 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 07.10.2022 № 410 щодо відряджання ОСОБА_25 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_26 перетнув 20.10.2022 о 23 год 15 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.

- ОСОБА_27 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 07.10.2022 № 410 щодо відряджання ОСОБА_27 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_28 перетнув 12.10.2022 о 11 год 49 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Устилуг.

- ОСОБА_29 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 11.10.2022 № 411 щодо відряджання ОСОБА_29 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_29 перетнув 17.10.2022 о 19 год 32 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.

- ОСОБА_30 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 11.10.2022 № 411 щодо відряджання ОСОБА_30 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_31 перетнув 13.10.2022 о 09 год 33 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Шегині.

- ОСОБА_32 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 11.10.2022 № 411 щодо відряджання ОСОБА_33 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_34 перетнув 12.10.2022 о 12 год 22 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.

- ОСОБА_35 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 19.10.2022 № 419 щодо відряджання ОСОБА_35 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_36 перетнув 22.10.2022 о 21 год 03 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Шегині.

- ОСОБА_37 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 17.10.2022 № 417 щодо відряджання ОСОБА_37 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_38 перетнув 19.10.2022 о 11 год 15 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Шегині.

- ОСОБА_39 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 26.10.2022 № 430 щодо відряджання ОСОБА_39 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_40 перетнув 28.10.2022 о 12 год 41 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Рава-Руська.

- ОСОБА_41 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_41 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_42 перетнув 02.11.2022 о 22 год 28 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Рава-Руська.

- ОСОБА_43 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_43 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_44 перетнув 10.11.2022 о 22 год 09 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску

ОСОБА_45 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_46 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_47 перетнув 07.11.2022 о 14 год 24 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Краківець.

- ОСОБА_48 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_48 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_49 перетнув 06.11.2022 о 18 год 41 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Грушів.

- ОСОБА_50 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 03.11.2022 № 442 щодо відряджання ОСОБА_50 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_51 перетнув 06.11.2022 о 14 год 23 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.

- ОСОБА_52 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 20.10.2022 № 422 щодо відряджання ОСОБА_52 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_52 перетнув 28.10.2022 о 13 год 10 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.

- ОСОБА_53 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 20.10.2022 № 422 щодо відряджання ОСОБА_53 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_54 перетнув 26.10.2022 о 10 год 13 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.

- ОСОБА_55 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 20.10.2022 № 422 щодо відряджання ОСОБА_55 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_56 перетнув 28.10.2022 о 17 год 26 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Грушів.

- ОСОБА_57 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 29.09.2022 № 397 щодо відряджання ОСОБА_57 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_58 перетнув 30.09.2022 о 14 год 15 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.

- ОСОБА_59 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_59 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_60 перетнув 04.10.2022 о 10 год 40 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.

- ОСОБА_61 внесений до системи шлях на підставі наказу заступника начальника Волинської ОВА ОСОБА_62 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_61 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_63 перетнув 06.10.2022 о 09 год 46 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.

- ОСОБА_64 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_64 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_65 перетнув 03.10.2022 о 12 год 13 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.

- ОСОБА_66 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_66 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_67 перетнув 08.10.2022 о 17 год 41 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Чоп (Тиса).

З огляду на викладене, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється в участі у злочинній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України, у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, що вчинене злочинною організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України, в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, що вчинене злочинною організацією, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.

03.07.2025 злочинна діяльність ОСОБА_4 припинена співробітниками СБУ, його затримано відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України.

03.07.2025 громадянину України, депутату Волинської обласної ради ОСОБА_4 , у відповідності до вимог ст.ст. 276-278, п. 6 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.

04.07.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно.

05.08.2025 ухвалою колегії суддів Київського апеляційного суду ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 04.07.2025, якою до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно, залишено без змін.

21.08.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_68 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 03.10.2025.

27.08.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 без визначення розміру застави продовжено до 03.10.2025.

25.09.2025 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 03.01.2026.

30.09.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 продовжено до 28.11.2025 включно. Разом з тим підозрюваному ОСОБА_4 визначено заставу у розмірі 670 (шістсот сімдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 2 028 760 (два мільйони двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят) гривень.

01.10.2025 підозрюваного ОСОБА_4 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та разом з тим на останнього покладено наступні обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;

- не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (пааспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право виїзду за межі України.

27.11.2025 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 продовжено строком до 03.01.2026.

24.12.2025 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у даному кримінальномсу провадженні продовжено до 9 місяців, тобто до 03.04.2026.

29.12.2025 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 продовжено строком до 28.02.2026.

Разом з цим, підозра ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому злочинів повністю підтверджується матеріалами кримінального провадження, а саме:

- протоколи допитів свідка ОСОБА_10 , в ході допиту якої остання надала викривальні покази щодо злочинної організації, специфікацією якої було здійснення організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України, до складу якої входили ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , а керівництво діями яких здійснювала ОСОБА_6 ;

- протоколи допитів свідка ОСОБА_7 , в ході допиту якої остання надала викривальні покази щодо злочинної організації, специфікацією якої було здійснення організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України, до складу якої входили ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , а керівництво діями яких здійснювала ОСОБА_6 ;

- протоколи допитів підозрюваного ОСОБА_12 , в ході допиту якої остання надала викривальні покази щодо злочинної організації, специфікацією якої було здійснення організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України, до складу якої входили ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , а керівництво діями яких здійснювала ОСОБА_6 ;

- протокол допиту свідка ОСОБА_14 , в ході допиту якої остання надала показання, що брала участь у злочинній організації за керівництва дій ОСОБА_6 ;

- протоколи допитів свідка ОСОБА_13 , в ході допиту якої остання надала показання, що брала участь у злочинній організації за керівництва дій ОСОБА_6 , а остання в свою чергу залучила до такої діяльності ОСОБА_4 ;

- протокол огляду від 10.10.2023, в ході якого встановлено факти злочинної діяльності учасників злочинної організації - ОСОБА_8 , який здійснював підшукування «клієнтів» для реалізації злочинного плану; ОСОБА_9 , яка здійснювала формування фінансових звітностей щодо незаконно-отриманого злочинною організацією прибутку; ОСОБА_7 , яка вчиняла активні дії, спрямовані на реалізацію злочинного плану в частині забезпечення комунікації між керівником злочинної організації - ОСОБА_6 та іншими співучасниками, а також виконувала інші проміжні функції відведені їй ОСОБА_6 ; ОСОБА_10 , яка вчиняла активні дії, спрямовані на реалізацію злочинного плану в частині формування переліку «клієнтів» злочинної організації, доведення вказівок імперативного характеру до інших учасників злочинної організації; ОСОБА_12 , який вчиняв активні дії, спрямовані на реалізацію злочинного плану в частині формування переліку «клієнтів» злочинної організації, доведення вказівок імперативного характеру до інших учасників злочинної організації; ОСОБА_11 , який будучи директором БО «Перший міжнародний благодійний фонд Відродження України» вчиняв активні дії для реалізації злочинного плану в частині формування ініціативних листів на адресу ОВА про нібито причетність «клієнтів» до волонтерської діяльності фонду; ОСОБА_13 , яка будучи директором ЛМГО «Європейський вектор Волині» вчиняла активні дії для реалізації злочинного плану в частині формування ініціативних листів на адресу ОВА про нібито причетність «клієнтів» до волонтерської діяльності фонду; ОСОБА_4 , який будучи директором ГФ «Варта порядку» вчиняв активні дії для реалізації злочинного плану в частині формування ініціативних листів на адресу ОВА про нібито причетність «клієнтів» до волонтерської діяльності фонду; встановлено факти виконання вищевказаними особами злочинних вказівок керівника злочинної організації - ОСОБА_6 ;

- протокол огляду ПЕОМ ОСОБА_10 від 18.03.2024, в ході якого встановлено факти злочинної діяльності ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 на виконання злочинних вказівок керівника злочинної організації - ОСОБА_6 та інших невстановлених на цей час співорганізаторів; яким встановлено листування між ОСОБА_10 та ОСОБА_9 щодо ведення фінансової звітності останньою та погодження розрахунків між учасниками злочинної організації за вчинювані кримінальні правопорушення з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України;

- інформаційні довідки з баз даних Державної прикордонної служби України, якими встановлено, що «клієнти» злочинної організації незаконне переправлення яких було здійснено через державний кордон України, з метою уникнення мобілізаційних заходів, на територію України не поверталися, гуманітарні вантажі за якими останні нібито відряджалися не доставляли;

- інформація отримана від Державної служби України з безпеки на транспорті, якою встановлено, що особи, які були підшукані ОСОБА_8 на виконання функцій учасника злочинної організації щодо організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, з метою уникнення мобілізаційних заходів, перетинали державний кордон України під виглядом волонтерів через систему ЄКІС («Шлях»);

- лист Головного управління персоналу Генерального Штабу Збройних Сил України Міністерства оборони України №321/4211 від 15.06.2023, згідно з якого слідує, що діяльність злочинної організації, до складу якої входили ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 та інші невстановлені особи, з організації незаконного виїзду громадян України за межі державного кордону негативно впливає на здатність держави забезпечити виконання заходів загальної мобілізації та проведення територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки Збройних Сил України призову військовозобов'язаних;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_12 № 3/4127 від 21.12.2023, згідно з якого слідує, що організація незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку впливає на зниження мобілізаційної готовності Збройних Сил України;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_13 № 05/28152 від 26.12.2023, згідно з якого слідує, що в ході виконання мобілізаційних заходів уповноваженими військовими формуваннями Збройних Сил України, кожна особа, що може бути призвана на військову службу становить мобілізаційну цінність;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_14 № 321/283 від 12.01.2024, згідно з якого слідує, що внаслідок організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України знижується спроможність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в комплектуванні підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань людським ресурсом в період дії правового режиму воєнного стану;

- інші матеріали в їх сукупності.

З метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 , покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховування останнього від органу досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, вчинення інших кримінальних правопорушень чи продовження вчинення кримінальних правопорушень, у яких він підозрюється, виникла необхідність звернутися до слідчого судді з клопотанням про продовження строку покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 , у зв'язку із внесенням застави.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання, просив його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували проти клопотання.

Вислухавши учасників розгляду клопотання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Так, слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024181110000011 від 06.02.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 263 та ст. 368-5 КК України.

04.07.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно.

05.08.2025 ухвалою колегії суддів Київського апеляційного суду ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 04.07.2025, якою до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно, залишено без змін.

21.08.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_68 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 03.10.2025.

27.08.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 без визначення розміру застави продовжено до 03.10.2025.

25.09.2025 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 03.01.2026.

30.09.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 продовжено до 28.11.2025 включно. Разом з тим підозрюваному ОСОБА_4 визначено заставу у розмірі 670 (шістсот сімдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 2 028 760 (два мільйони двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят) гривень.

01.10.2025 підозрюваного ОСОБА_4 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та разом з тим на останнього покладено наступні обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;

- не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (пааспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право виїзду за межі України.

27.11.2025 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 продовжено строком до 03.01.2026.

24.12.2025 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у даному кримінальномсу провадженні продовжено до 9 місяців, тобто до 03.04.2026.

29.12.2025 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 продовжено строком до 28.02.2026.

Строк дії обов'язків, покладених слідчим суддею, спливає 28.02.2026.

Водночас, враховуючи те, що строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків закінчується, однак ризики, які стали підставою для обрання йому запобіжного заходу продовжують існувати, а завершити кримінальне провадження до цього часу неможливо, а тому необхідно продовжити ОСОБА_4 строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені ч. 5 та ч. 6 цієї статті, можуть бути покладені на підозрювану на строк не більше двох місяців. У разі необхідності, цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов"язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов"язки скасовуються.

Виходячи з вищевикладеного, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених процесуальних обов"язків, а також запобігти спробам підозрюваного ухилятися від досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до висновку, що для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно продовжити покладені на нього у відповідності до ч. 5 ст. 194 КПК України обов"язків, які також узгоджуються з положеннями п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України.

За таких обставин клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 131, 176-178, 194, 309, 392 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Продовжити до 03.04.2026 включно строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;

- не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;

- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право на виїзд за межі України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1