Постанова від 30.03.2026 по справі 751/1974/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року

місто Чернігів

Справа №751/1974/26

Провадження №3/751/720/26

Суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова, Ченцова С.М.

з участю:

прокурора - Лягуша Д.С.

особи, стосовно якої складено протоколи - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , стрілець-помічник гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони другого відділу, за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи стрільцем помічником гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи військове звання «сержант», являючись згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон № 1700-VII) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за минулий (2023) рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 19.09.2025, хоча зобов'язаний був подати до 01.04 2024 року.

Своїми діями, що виразилися у несвоєчасному, без поважних причин, поданні щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи до 26.01.2024 стрільцем помічником гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи військове звання «сержант», являючись згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон № 1700-VII) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 22.09.2025, хоча зобов'язаний був подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 25.02.2024 року..

Своїми діями, що виразилися у несвоєчасному, без поважних причин, поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи до 26.01.2024 стрільцем помічником гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи військове звання «сержант», являючись згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон № 1700-VII) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 24.02.2026, хоча зобов'язаний був подати до 01.04.2025 року.

Своїми діями, що виразилися у несвоєчасному, без поважних причин, поданні щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік ( після звільнення), ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Протокольною ухвалою судді від 30.03.2026 року адміністративні справи № 751/1974/26, № 751/1975/26 та № 751/1976/26 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6КУпАП - об'єднано в одне провадження, присвоївши справі номер 751/1974/26, провадження № 3/751/720/26.

У судовому засіданні особа, стосовно якої складено протоколи, ОСОБА_1 свою вину визнав. Пояснив, що при звільненні йому командир сказав, що нічого подавати не потрібно. Працює далекобійником, про необхідність подати декларації забув, і лише коли отримав лист подав їх.

Прокурор у судовому засіданні висловив думку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Його вина у вчиненні даних правопорушень підтверджується зібраними доказами, тому наявні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали об'єднаної справи, суд дійшов такого висновку.

Згідно з витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по строковій частині) № 269 від 13.09.2023 року, ОСОБА_1 , військовослужбовця військової служби за призовом під час мобілізації, призначеного наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 12.09.2023 року №54-РС, стрільцем - помічником гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ), з 13.09.2023 року зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення і вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання обов'язків за посадою.

13.09.2023 року сержант ОСОБА_1 ознайомлений з відомістю щодо недопущення вчинення військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень з ознаками корупції та адміністративних правопорушень, а саме ст.401-435-1, 364-364-1, 365-365-2, 366-370 КК України, ст. 172-10- 172-20, 172-4-172-8 КУпАП.

ОСОБА_1 , являючись стрільцем помічником гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , маючи військове звання «сержант» у відповідності до пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до витягу із наказу начальника територіального центру комплектування соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 26.01.2024 № 30 сержанта ОСОБА_1 , стрільця-помічника гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , призваного на військову службу під час мобілізації 06 квітня 2022 року, звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по особовому складу) від 25 січня 2024 року № 1-РС, з військової служби у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово - лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вважається таким, що 26.01.2024 року справи і посаду здав та виключений зі списків особового складу.

За даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий (2023) рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 19.09.2025 о 19 год 12 хв (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua). хоча зобов'язаний був подати до 01.04.2024 року.

За даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 22.09.2025 о 19 год 28 хв (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua), хоча зобов'язаний був подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 25.02.2024 року.

За даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік (після звільнення), яку подав ОСОБА_1 зареєстровано в Реєстрі лише 24.02.2026 о 10 год 16 хв (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua), хоча зобов'язаний був подати до 01.04.2025 року.

Відповідно до наданих копій матеріалів ВП УКЗ ГУНП в Чернігівській області, ОСОБА_1 був ознайомлений під підпис з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

Також, про ознайомлення ОСОБА_1 із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» свідчать попередньо подані декларації на офіційному сайті НАЗК.

Відповідно до листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.12.2025 року, згідно даних системи електронного документообігу, т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 направив Національному агентству з питань запобігання корупції повідомлення про факт неподання декларації, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно ОСОБА_1 . Національне агентство вжило заходів, передбачених ч. 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до наданої НАЗК послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядлування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за формою, що визначається Національним агентством, 19.09.2025 о 19 год 12 хв; щорічну декларацію при звільненні за 2024 рік - 22.09.2025 року о 19 год 28 хв, щорічну декларацію за 2024 рік - 24.02.2026 о 10 год 16 хв.

Як пояснив ОСОБА_1 у письмовому поясненні, з 13.09.2023 по 26.01.2024 року він обіймав посаду стрільця помічника гранатометника 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_7 , звання «сержант». 26.01.2024 року його було звільнено із вказаної посади та виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 за станом здоров'я на підставі висновку військово- лікарської комісії. Він був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», зокрема щодо необхідності подання щорічної декларації, декларації при звільненні та декларації після звільнення. За фактом несвоєчасного подання щорічної декларації за минулий 2023 рік, а також декларації при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) пояснив наступне. Щорічна декларація за минулий 2023 рік була оприлюднена лише 19.09.2025, а декларація при звільненні оприлюднена лише 22.09.2025 у зв'язку з тим, що він забув про вказаний обов'язок. Крім цього, додав що в декларації при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) помилково зазначив період з 01.01.2024 по 31.12.2024, хоча мав намір відобразити період з 01.01.2024 до дати звільнення, тобто до 26 січня 2024. року. Стосовно несвоєчасного подання декларації після звільнення за минулий 2024 рік, а саме подання такої декларації 24.02.2026 пояснив, що вказана декларація після звільнення була оприлюднена несвоєчасно також через те, що він забув про вказаний обов'язок.

У період з 01.01.2024 по 01.04.2025 на стаціонарному лікуванні, за кордоном та під вартою не перебував, інших поважних причин несвоєчасного подання декларації не має.

Щорічну декларацію за минулий 2023 рік, декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), а також декларацію за минулий 2024 рік (після звільнення) оприлюднював за місцем проживання та реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 ..

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначено ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Пунктом 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Датами вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень слід вважати 01.04.2024, 25.02.2024, та 01.04.2025, тобто день несвоєчасної подачі електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Датою виявлення правопорушень у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, зазначено дату його складення - 24.02.2026 року. Проте, суд не погоджується із зазначеним висновком.

За матеріалами долученими до протоколу, моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, вчиненого ОСОБА_1 слід вважати у даному випадку 09.12.2025 року, а саме день коли компетентний орган отримав інформацію про вчинене адміністративне правопорушення.

Правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у даному випадку не є триваючими, подія адміністративного правопорушення є разовою і строк для накладення адміністративного стягнення має обраховуватись з дня його виявлення, як це передбачено ч. 4 ст. 38 КУпАП.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ч. 11 ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме за протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №78/2026 від 24.02.2026 року, та №80/2026 від 24.02.2026 року, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції частини першої даної статті у виді штрафу, у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. що становить 850 гривень.

У частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за протоколом №79/2026 від 24.02.2026 року провадження у справі - закрити, оскільки з дня вчинення адміністративного корупційного правопорушення, а саме з 25.02.2024 року, минуло понад два роки. Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення на особу, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 не може бути накладено, а провадження у справі, за несвоєчасне, без поважних причин, подання, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларації при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими декларації) підлягає закриттю, відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП.

Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», статтями 9, 23, 36, 38, 172-6, 247, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, а саме за протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №78/2026 від 24.02.2026 року та №80/2026 від 24.02.2026 року, накласти на нього адміністративне стягнення у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (Отримувач коштів: ГУК у м. Черніг.обл/тг м. Чернігів/21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA288999980313000106000025739, КБКД: 21081100).

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Провадження у справі, в частині притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за протоколом №79/2026 від 24.02.2026 року - закрити, на підставі п.7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення та прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 КУпАП.

Повний текст постанови виготовлено 03.04.2026 року

Суддя С.М. Ченцова