Справа № 709/642/26
27 квітня 2026 року с-ще Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романова О.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа: Золотоніський районний відділ поліції ГУНП в Черкаській області, про визнання протиправними та скасування протоколу про адміністративне затримання АЗ № 040787 від 30.03.2026, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з позовом до Відділу поліцейської діяльності № 2
(смт Чорнобай) Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування протоколу про адміністративне затримання АЗ № 040787 від 30.03.2026.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 квітня 2026 року позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
На виконання вищевказаної ухвали позивачем було направлено до суду позовну заяву у новій редакції, відповідно до якої позивачем було вказано змінено суб'єктний склад даного спору, а саме відповідачем вказано Головне управління Національної поліції в Черкаській області, третьою особою Золотоніський районний відділ поліції ГУНП в Черкаській області.
Вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
У позовній заяві позивач вказує свою адресу місця проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 .
Доказів, які б підтверджували зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) позивача на території, підсудній Чорнобаївському районному суду Черкаської області матеріали справи не містять.
Скеровуючи позов до Чорнобаївського районного суду Черкаської області, позивач не навів аргументів щодо підсудності справи саме цьому суду.
У свою чергу, місцезнаходженням відповідача - вул. Смілянська, 57, м. Черкаси.
Ураховуючи, що позивач незареєстрований на території, яка підсудна Чорнобаївському районному суду Черкаської області, місцесцезнаходженням відповідача є м. Черкаси, то справа має бути передана за підсудністю до Соснівського районного суду
м. Черкаси.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Інтерпретація суті конструкції «суд, встановлений законом» викладена Європейським судом з прав людини (далі ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі «Сокуренко і Стригун проти України». Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію «суд, встановлений законом»: організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).
Суд звертає увагу на те, що розгляд справи судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ст. 318 КАС України).
Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст. 25, 29, 248, 256, 294 КАС України, суд,
Передати позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа: Золотоніський районний відділ поліції ГУНП в Черкаській області, про визнання протиправними та скасування протоколу про адміністративне затримання АЗ № 040787 від 30.03.2026 за підсудністю на розгляд до Соснівського районного суду м. Черкаси.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.Г. Романова