Ухвала від 17.04.2026 по справі 711/3841/26

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/3841/26

Номер провадження 1-кс/711/1254/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1

за участю:

секретаря судових засідань - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшої слідчої в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна, подане в рамках кримінального провадження №42024250000000049 від 26.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 388, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 209 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старша слідча в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернулась до слідчого судді з клопотанням, поданим в рамках кримінального провадження №42024250000000049 від 26.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 388, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 209 КК України, про арешт майна ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 209 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування даного кримінального провадження.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон) - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

У відповідності до ст. 5 Закону державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України. Державній охороні від негативного впливу несприятливої екологічної обстановки підлягають також здоров'я і життя людей.

Також, ст. 12 Закону передбачає перелік обов'язків громадян України у галузі охорони навколишнього природного середовища, а також, що громадяни України зобов'язані виконувати й інші обов'язки у галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законів України.

За приписами ст. 1 Кодексу України «Про надра» (далі - Кодекс) надрами є частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Кодексу, родовищами корисних копалин є нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання.

Згідно із ст. 14 Кодексу надра надаються у користування для: геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою родовищ); видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод, отримання геотермальної енергії (теплової енергії надр), експлуатації підземних споруд, пов'язаної із запобіганням підтопленню навколишнього природного середовища внаслідок закриття шахт; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади) (крім нафтогазоносних надр); виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.

Згідно із ч. 1 ст. 19 Кодексу право на користування надрами підприємствам, установам, організаціям і громадянам надається лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Зокрема, ст. 16 Кодексу визначено, що спеціальний дозвіл на користування надрами надається за результатами аукціону (електронних торгів), а за наявності підстав, визначених частиною першою статті 16-2 цього Кодексу, - без проведення аукціону (електронних торгів). Надання спеціального дозволу на користування надрами, продовження строку його дії, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами та до угоди про умови користування надрами здійснюються відповідним дозвільним органом: центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, який відповідно до п. 4 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 27 січня 1995 року може надаватися підприємствам, установам, організаціям, а також громадянам України лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проєкту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, не пов'язаної з видобуванням корисних копалин.

У відповідності до ст. 1 Гірничого Закону України (далі - ГЗУ), гірничі роботи - це комплекс робіт з проведення, кріплення та підтримки гірничих виробок і виймання гірничих порід в умовах порушення природної рівноваги, можливості прояву небезпечних і шкідливих виробничих факторів. Видобування корисних копалин безпосередньо з земної поверхні - є відкритою розробкою родовищ.

Стаття ст. 19 ГЗУ визначає, що гірничі роботи проводяться за спеціальним дозволом (ліцензією) на користування надрами, який видається згідно з законодавством, проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проєктів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 827 від 12 грудня 1994 року «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» пісок відноситься до корисних копалин місцевого значення.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, порушуючи вимоги ст. 13 Конституції України, ст. 19 Кодексу України «Про надра», ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 19 Гірничого Закону України, за відсутності у нього необхідного для користування надрами та видобування корисних копалин спеціального дозволу, акту про надання гірничого відводу чи проєкту розробки родовища корисних копалин, що було йому достовірно відомо, шляхом гідророзмиву грунту, не пізніше червня 2024 року до 28.10.2024, більш точної дати і часу в ході досудового розслідування встановити не вдалося, за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , налагодили процес пов'язаний із незаконним видобуванням корисних копалин місцевого значення (сировини піщано-гравійної - пісок) у великому розмірі на земельних ділянках з кадастровими номерами 7121586200:06:003:0737; 7121586200:06:003:0628, 7121586200:06:003:0613, 7121586200:06:003:0627, 7121586200:06:003:0683, 7121586200:06:003:0736, розташованих в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка, Золотоніського району Черкаської області, таким чином здійснив незаконний видобуток корисних копалин, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 «Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», відносяться до корисних копалин місцевого значення, заподіявши державі збитків на загальну суму 748 744 976, 00 (сімсот сорок вісім мільйонів сімсот сорок чотири тисячі дев'ятсот сімдесят шість) гривень 00 копійок, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 , реалізуючи спільний злочинний умисел, з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку для себе та інших змовників, а саме ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та ОСОБА_8 , в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024, більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, забезпечив спеціальною технікою для здійснення видобутку корисних копалин місцевого значення (сировини піщано-гравійної - піску), а саме несамохідним земснарядом з написом назви «КИВ 8804-К», який належить ОСОБА_9 на земельних ділянках з кадастровими номерами 7121586200:06:003:0737; 7121586200:06:003:0628, 7121586200:06:003:0613, 7121586200:06:003:0627, 7121586200:06:003:0683, 7121586200:06:003:0736, за відсутності у нього необхідного для користування надрами та видобування корисних копалин спеціального дозволу, акту про надання гірничого відводу чи проєкту розробки родовища корисних копалин, забезпечив роботу спеціальної техніки для здійснення намиву піску на вищевказаних ділянках.

В це й же період, ОСОБА_5 , за попередньою змовою з групою осіб, а саме з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 забезпечили механізм пропуску на територію земельних ділянок з кадастровими номерами 7121586200:06:003:0737; 7121586200:06:003:0628, 7121586200:06:003:0613, 7121586200:06:003:0627, 7121586200:06:003:0683, 7121586200:06:003:0736, спеціальної техніки для здійснення структурних та функціональних змін ландшафту локального рівня в зонах видобутку піску, тобто гірничих робіт, а також пропуску вантажних автомобілів для завантаження корисної копалини місцевого значення (піску), з метою її подальшого продажу.

Так, в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024, більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 із застосуванням спеціальної техніки несамохідного земснаряду, здійснив незаконне видобування корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0613, площею 0,0372 га, розташованої в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, що встановлено відповідно до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування - максимальна глибина виїмки склала 3,1 м, об'єм виїмки 102 м3, об'єм розкриву 86 м3, об'єм піску 16 м3, об'єм складу 0 м3.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 13.03.2026 № СЕ-19/124-26/1372-ФХЕД, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, внаслідок самовільного видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0613 документально підтверджується в сумі 354 184, 00 (триста п'ятдесят чотири тисячі сто вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Крім того, в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024, більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , із застосуванням спеціальної техніки несамохідного земснаряду здійснив незаконне видобування корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0736, загальною площею 0,55 га, розташованої в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, що встановлено відповідно до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування - максимальна глибина виїмки склала 6 м, об'єм виїмки 16865 м3, об'єм розкриву 7197 м3, об'єм піску 9668 м3, об'єм складу 0 м3.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 20.02.2026 № СЕ-19/124-26/1368-ФХЕД, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, внаслідок самовільного видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0736, документально підтверджується в сумі 214 015 682,00 (двісті чотирнадцять мільйонів п'ятнадцять тисяч шістсот вісімдесят дві) гривні 00 копійок.

Крім того, в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024 більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , із застосуванням спеціальної техніки несамохідного земснаряду здійснив незаконне видобування корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0628, загальною площею 0,0428 га, розташованої в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, що встановлено відповідно до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування - максимальна глибина виїмки склала 4,5 м, об'єм виїмки 442 м3, об'єм розкриву 315 м3, об'єм піску 127 м3, об'єм складу 0 м3.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 12.03.2026 № СЕ-19/124-26/1371-ФХЕД, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, внаслідок самовільного видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0628, документально підтверджується в сумі 2 811 335, 50 (два мільйони вісімсот одинадцять тисяч триста тридцять п'ять) гривень 50 копійок.

Крім того, в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024 більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , із застосуванням спеціальної техніки несамохідного земснаряду здійснив незаконне видобування корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0683, загальною площею 0,336 га, розташованої в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, що встановлено відповідно до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування - максимальна глибина виїмки склала 6,9 м, об'єм виїмки 15931 м3, об'єм розкриву 5210 м3, об'єм піску 10721 м3, об'єм складу 0 м3.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 25.02.2026 № СЕ-19/124-26/1367-ФХЕД, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, внаслідок самовільного видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0683, документально підтверджується в сумі 237 325 416, 50 (двісті тридцять сім мільйонів триста двадцять п'ять тисяч чотириста шістнадцять) гривень 50 копійок.

Крім того, в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024 більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , із застосуванням спеціальної техніки несамохідного земснаряду здійснив незаконне видобування корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0737, загальною площею 0,1 га, розташованої в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, що встановлено відповідно до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування - максимальна глибина виїмки склала 3,8 м, об'єм виїмки 265 м3, об'єм розкриву 209 м3, об'єм піску 56 м3, об'єм складу 0 м3.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 27.02.2026 № СЕ-19/124-26/1369-ФХЕД, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, внаслідок самовільного видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0737, документально підтверджується в сумі 1 239 644, 00 (один мільйон двісті тридцять дев'ять тисяч шістсот сорок чотири) гривні 00 копійок.

Крім того, в період не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024 більший точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , із застосуванням спеціальної техніки несамохідного земснаряду здійснив незаконне видобування корисних копалин (піску) місцевого значення на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0627, загальною площею 0,5635 га, розташованої в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, що встановлено відповідно до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування - максимальна глибина виїмки склала 6,7 м, об'єм виїмки 22186 м3, об'єм розкриву 8950 м3, об'єм піску 13236 м3, об'єм складу 0 м3.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 10.03.2026 № СЕ-19/124-26/1370-ФХЕД, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, внаслідок самовільного видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0627, документально підтверджується в сумі 292 998 714, 00 (двісті дев'яносто два мільйони дев'ятсот дев'яносто вісім тисяч сімсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.

Окрім цього, встановлено, що ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи умисно, переслідуючи корисливий мотив, з метою збагачення та збуту незаконно набутого майна, одержаного внаслідок вчинення суспільно-небезпечного протиправного кримінально караного діяння, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, достовірно знаючи про його незаконне походження, в період часу не пізніше червня 2024 року по 28.10.2024, точніше час та обставини в ході досудового розслідування встановити не вдалось, набував незаконно отримані кошти, точна сума яких досудовим розслідуванням не встановлена, проте не менше 30 000 грн., від продажу незаконного видобування корисних копалин (піску) на земельних ділянках з кадастровими номерами 7121586200:06:003:0737; 7121586200:06:003:0628, 7121586200:06:003:0613, 7121586200:06:003:0627, 7121586200:06:003:0683, 7121586200:06:003:0736, розташованих в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, щодо яких фактичні обставини свідчать про їх одержання злочинним шляхом, та якими розпорядився на власний розсуд, тим самим використовував майно, одержане внаслідок вчинення суспільно-небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів.

Зокрема, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 діючи умисно, з корисливих мотивів, 28 жовтня 2024 року близько 11 годину 05 хвилин, забезпечили безпосереднє перебування ОСОБА_5 на земельних ділянках з кадастровими номерами 7121586200:06:003:0737; 7121586200:06:003:0628, 7121586200:06:003:0613, 7121586200:06:003:0627, 7121586200:06:003:0683, 7121586200:06:003:0736, розташованих в межах Золотоніського міської територіальної громади в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, де останній вчинив реалізацію (продаж) корисних копалин (пісок) місцевого значення ОСОБА_11 , які в період з червня 2024 року по 28.10.2024 незаконно видобуто на вказаних земельних ділянках, і цього ж дня ОСОБА_12 перебуваючи в автомобілі марки «Alfa Romeo» н.з. НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_11 , з метою подальшого розпорядження частинами вказаних коштів на власний розсуд між усіма учасниками змови, отримав від останнього грошові кошти в сумі 30 000 грн., достовірно знаючи про незаконне походження реалізованого майна, одержаного внаслідок вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, тобто використав майно, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом.

10 квітня 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 209 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:

- рапорт про виявлення кримінального правопорушення від 25.06.2024;

- рапорт про виявлення кримінального правопорушення від 21.01.2026;

- даними протоколу огляду земельних ділянок 7121586200:06:003:0683, 7121586200:06:003:0736, 7121586200:06:003:0627, розташовані в с. Коробівка Золотоніського району, Черкаського району від 29.10.2024;

- даними протоколу огляду земельної ділянки 7121586200:06:003:0737, розташованої в с. Коробівка Золотоніського району, Черкаського району від 29.10.2024;

- даними протоколу огляду земельних ділянок 7121586200:06:003:0628, 7121586200:06:003:0613 розташовані в АДРЕСА_1 від 29.10.2024;

- даними технічного звіту про судову ґрунтознавчу експертизу від листопада 2024 року;

- даними висновку ґрунтознавчої експертизи від 21.11.2024;

- даними технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування на земельних ділянках Золотоніської міської територіальної громади в Золотоніському районі Черкаської області;

- уточненням до технічного звіту про топографо-геодезичні вишукування на земельних ділянках Золотоніської міської територіальної громади в Золотоніському районі Черкаської області № 42/05-25 від 14.05.2025;

- показами свідка ОСОБА_11 від 15.10.2024;

- даними протоколу обшуку в нежитловому приміщенні площею 168.7 кв. м (пилорама літ А-1, огорожа № 1) за адресою: АДРЕСА_2 від 28.10.2024;

- даними протоколу обшуку за місцем проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_3 від 28.10.2024;

- даними протоколу допиту свідків ОСОБА_13 від 30.10.2024;

- даними протоколу допиту свідка ОСОБА_14 від 30.10.2024;

- даними про надання інформації та розрахунку розмірів збитків Державної служби геології та надр України від 19.05.2025;

- даними протоколу огляду від 15.11.2024;

- даними протоколу огляду мобільного телефону ОСОБА_6 від 18.11.2024;

- даними протоколу обшуку у автомобілі марки «Alfa Romeo» н.з. НОМЕР_1 , в ході якого виявлено та вилучено грошові кошти за продаж корисних копалин (піску) в сумі 28 000 грн.;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки у ОСОБА_5 від 29.10.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж в відносно ОСОБА_7 від 21.11.2024;

- даними протоколів за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - візуального спостереження за місцем, а саме земельною ділянкою, яка розміщена на території Коробівської сільської ради Золотоніського ОТГ Золотоніського району Черкаської області в СТ «Славутич» координати 49.617388, 31.9401111 від 26.06.2024; від 20.11.2024; від 12.09.2024; від 12.09.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 26.06.2024 відносно ОСОБА_7 від 11.09.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_6 від 11.09.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_6 від 21.11.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, - відеоконтроль особи ОСОБА_5 від 29.10.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 21.11.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_5 від 26.10.2024;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_6 від 02.10.2025;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем відносно ОСОБА_5 від 12.01.2026;

- даними висновку судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/124-26/1369-ФХЕД від 27.02.2026 по земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0737, загальною площею 0,1 га за адресою: Черкаська область Золотоніський район, с. Коробівка;

- даними висновку судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/124-26/1371-ФХЕД від 12.03.2026 по земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0628, загальною площею 0,0428 га за адресою: Черкаська область Золотоніський район, с. Коробівка;

- даними висновку судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/124-26/1372-ФХЕД від 13.03.2026 по земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0613, загальною площею 0,0372 га за адресою: Черкаська область Золотоніський район, с. Коробівка;

- даними висновку судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/124-26/1368-ФХЕД від 20.02.2026 по земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0736, загальною площею 0,55 га за адресою: Черкаська область Золотоніський район, с. Коробівка;

- даними висновку судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/124-26/1367-ФХЕД від 25.02.2026 по земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0683, загальною площею 0,336 га за адресою: Черкаська область Золотоніський район, с. Коробівка;

- даними висновку судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/124-26/1370-ФХЕД від 10.03.2026 по земельній ділянці з кадастровим номером 7121586200:06:003:0627, загальною площею 0,5635 га за адресою: Черкаська область Золотоніський район, с. Коробівка;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Відповідно до актуальної інформації, регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черкаській області згідно з обліками «НАІС ГСЦ» (ЄДР МВС) у територіальних сервісних центрах РСЦ ГСЦ МВС в Черкаській області у власності ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , знаходяться наступні об'єкти рухомого майна:

- автомобіль ГАЗ 24, 1978 року випуску н.з. НОМЕР_2 синього кольору, № кузова НОМЕР_3 , номер шасі НОМЕР_4 , VIN НОМЕР_5 .

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

У відповідності до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання. Санкція ч. 2 ст. 209 КК України передбачає додаткове покарання конфіскацію майна.

Приймаючи до уваги вищевикладене, з метою повного, всебічного досудового розслідування, для забезпечення конфіскації майна як виду покарання, слідча за погодженням з прокурором звернулась до слідчого судді з даним клопотанням та просив накласти арешт на майно належне на праві власності підозрюваному.

При цьому, ініціатор клопотання, посилаючись на ч. 2 ст. 172 КПК України, вважає за необхідне розглянути дане клопотання без повідомлення власника майна та його представника з метою недопущення його відчуження та забезпечення арешту майна.

До початку судового засідання прокурор ОСОБА_4 надав суду письмову заяву, в якій просив проводити розгляд даного клопотання без його участі. Також зазначив, що клопотання підтримує, просить його задовольнити.

Відповідно до положень ч.1 ст. 172 КПК України не прибуття в судове засідання слідчого не перешкоджає розгляду клопотання.

У судове засідання власник майна - підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник не викликалися, оскільки органом досудового розслідування доведена така необхідність для забезпечення накладення арешту на майно, відповідно до вимог ч. 2 ст. 172 КПК України.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався без фіксації процесу технічними засобами.

Дослідивши зміст клопотання, матеріали додані до нього, слідчий суддя приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024250000000049 від 26.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 388, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 209 КК України.

За версією органу досудового розслідування, ОСОБА_5 може бути причетний до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 209 р.н.

В межах даного кримінального провадження, 10.04.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240 КК України (у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення у великому розмірі, вчинене за попередньою змовою групою осіб) та ч. 2 ст. 209 КК України (у розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, якщо ці діяння вчиненні особою, яка знала, що таке майно прямо, повністю одержано злочинним шляхом, вчинене за попередньою змовою групою осіб).

Таким чином, за версією органу досудового розслідування, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, яке, згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, за вчинення якого санкцією статті передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 209 КК України, яке, згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, за вчинення якого санкцією статті передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Статтею 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження визначено арешт майна, який згідно ч. 2 ст. 170 КПК України допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження (ч. 1 ст. 170 КПК України).

Пунктом 3 частини 2 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт майна, зокрема, допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.

Частиною 5 зазначеної статті встановлено, що у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.

Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

При цьому закон не вимагає, щоб докази на підтвердження вчинення кримінального правопорушення були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого кримінального правопорушення. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно застосувати зазначений вид заходу забезпечення кримінального провадження з метою досягнення дієвості цього провадження та уникнення негативних наслідків.

Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Згідно інформації, регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черкаській області згідно з обліками «НАІС ГСЦ» (ЄДР МВС) у територіальних сервісних центрах РСЦ ГСЦ МВС в Черкаській області, підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на праві власності належить рухоме майно, а саме:

- автомобіль ГАЗ 24, 1978 року випуску, н.з. НОМЕР_2 , синього кольору, № кузова НОМЕР_3 , номер шасі НОМЕР_4 , VIN НОМЕР_5 .

Слідчий суддя визнає, що матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, та слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.

На думку слідчого судді, в даному випадку обмеження права власності шляхом накладення арешту на майно, належне підозрюваному на праві приватної власності цілком відповідатиме принципу співмірності виконання завдань кримінального провадження, оскільки, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки реалізацію права власника майна, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Тож, у даному випадку, саме не накладення арешту на майно, належне підозрюваному на праві приватної власності, може призвести до подальшого його відчуження, що суперечить завданням кримінального провадження та унеможливить виконання покарання у виді конфіскації майна, передбаченого санкцією ч. 2 ст. 209 КК України, у разі визнання підозрюваного винним у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення та винесення обвинувального вироку, а тому клопотання слідчого про арешт майна з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, підлягає до задоволення.

При цьому слідчий суддя зазначає, що критерії розумності та співрозмірності є оціночними поняттями та визначаються на розсуд слідчого судді. Будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися, зокрема, на умовах, передбачених законом. Обмеження права власності має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є їй пропорційними. Водночас, будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.

Кримінальне процесуальне законодавство України у частині четвертій статті 173 визначає, що у разі задоволення клопотання слідчий суддя застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

За таких обставин, враховуючи потреби досудового розслідування та співмірність обмеження права власності, слідчий суддя вважає за доцільне заборонити відчужувати рухоме майно, яке на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , що буде відповідати не лише меті арешту, а й завданням кримінального провадження, як і досягненню справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположного права на вільне володіння майном. Крім того, таким рішенням суду буде забезпечено дотримання при втручанні у право на вільне володіння майном принципу законності, що свідчить - що таке втручання не було свавільним

При цьому, слідчий суддя враховує і те, що у відповідності до вимог ст. 174 КПК України арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому у застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Керуючись ст.ст. 7, 110, 131, 132, 170-173, 175, 369-372, 376 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшої слідчої в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна, подане в рамках кримінального провадження №42024250000000049 від 26.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 388, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 209 КК України - задовільнити.

Накласти арешт у кримінальному провадженні, внесеному 26.06.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024250000000049, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, на майно належне на праві власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 209 КК України, а саме на транспортний засіб:

- ГАЗ 24, 1978 року випуску н.з. НОМЕР_2 синього кольору, № кузова НОМЕР_3 , номер шасі НОМЕР_4 , VIN НОМЕР_5 .

Заборонити відчуження вищевказаного майна до скасування арешту у встановленому КПК України порядку.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.

Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвала суду не пізніше наступного дня з дня оголошення надсилається особі, яка не була присутня в судовому засіданні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1