Справа № 580/2838/25 Суддя (судді) першої інстанції: Рідзель О.А.
27 квітня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Єгорової Н.М.,
суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
У березні 2025 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яким просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 06 лютого 2025 року №046850017400 про відмову позивачу у призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 28 січня 2025 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу, який дає право на призначення пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" наступні періоди: з 01 вересня 1992 року по 26 січня 1996 року - навчання за фахом у Середньому професійно-технічному училищі №74 м. Первомайська за спеціальністю "Електрослюсар підземний"; з 01 лютого 1996 року по 01 листопада 1996 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на шахті "Карбоніт" Первомайського виробничого об'єднання з видобутку вугілля "Первомайськвугілля"; з 22 листопада 2004 року по 26 грудня 2004 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі "шахта Карбоніт" Державного підприємства "Первомайськвугілля" та до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на призначення пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": з 13 червня 2005 року по 24 листопада 2005 року - учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, з 25 листопада 2005 року по 11 липня 2019 року - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля"; з 01 серпня 2020 року по 07 лютого 2021 року - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта ім. Д.Ф. Мельникова ПАТ "Лисичанськвугілля" та з 15 лютого 2021 року по 13 травня 2022 року - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Карбоніт" ДП "Первомайськвугілля".
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 06 лютого 2025 року №046850017400 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу, який дає право на призначення пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди: з 01 вересня 1992 року по 26 1996 року - навчання за фахом у Середньому професійно-технічному училищі №74 м. Первомайська за спеціальністю "Електрослюсар підземний"; з 01 лютого 1996 року по 01 листопада 1996 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на шахті "Карбоніт" Первомайського виробничого об'єднання з видобутку вугілля "Первомайськвугілля"; з 22 листопада 2004 року по 26 грудня 2004 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі "шахта Карбоніт" Державного підприємства "Первомайськвугілля" та до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на призначення пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": з 13 червня 2005 року по 24 листопада 2005 року - учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, з 25 листопада 2005 року по 11 липня 2019 року - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля"; з 01 серпня 2020 року по 07 лютого 2021 року - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта ім. Д.Ф. Мельникова ПАТ "Лисичанськвугілля" та з 15 лютого 2021 року по 13 травня 2022 року - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Карбоніт" ДП "Первомайськвугілля", а також повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28 січня 2025 року та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.
Апелянт зазначив, що оскільки відсутня довідка про підтвердження наявного стажу роботи позивача для призначення пенсії за відсутності трудової книжки то до пільгового стаду зараховано періоди стажу відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Додатково зазначив про те, що згідно з наданими позивачем документами його страховий стаж становить 35 років 1 місяць 10 днів, пільговий стаж на підземних роботах провідної професії 11 місяців 18 днів, пільговий стаж за Списком №1 - 15 років 8 місяців 22 дні, що не враховано судом першої інстанції.
У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 02 травня 2022 року №1238-7001103467.
28 січня 2025 року позивач подав через вебпортал Електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 06 лютого 2025 року №046850017400 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" оскільки страховий стаж становить 35 років 1 місяць 10 днів, пільговий стаж на роботах підземних, провідні професії (20) становить 11 місяців 18 днів, пільговий стаж за Списком №1 становить 15 років 8 місяців 22 дні. Періоди роботи зараховано до пільгового стажу відповідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК5), оскільки відсутня довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку про те, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує трудовий стаж. Також суд зазначив про те, що за позивача вносилися страхові внески та зараховано як спеціальний стаж за кодами ЗП3013А1 та ЗП3013А2.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV.
Частиною 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Аналогічні за змістом норми щодо права на пенсію на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України містяться у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII та щодо особливостей пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії у ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Отже пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку. Тобто, це вид пенсії за віком, який призначається достроково особам, що працювали на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, або мали особливий статус, що дозволяє зменшити загальні вимоги до пенсійного віку чи страхового стажу. Це особлива форма соціального забезпечення для громадян, чия трудова діяльність негативно вплинула на здоров'я, або які належать до певних пільгових категорій.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2).
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (ч. 3).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4).
Згідно з ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абз. 1 п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 цього Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, водночас за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з копією трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач:
- з 01 вересня 1992 року по 26 січня 1996 року навчався у Середньому професійнно-технічному училищі №74 м. Первомайська за спеціальністю "Електрослюсар підземний";
- з 01 лютого 1996 року по 01 листопада 1996 року працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на шахті "Карбоніт" Первомайського виробничого об'єднання з видобутку вугілля "Первомайськвугілля";
- з 22 листопада 2004 року по 26 грудня 2004 року працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі "шахта Карбоніт" Державного підприємства "Первомайськвугілля";
- з 13 червня 2005 року по 24 листопада 2005 року працював учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею;
- з 25 листопада 2005 року по 11 липня 2019 року працював прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля";
- з 01 серпня 2020 року по 07 лютого 2021 року працював прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта ім. Д.Ф. Мельникова ПАТ "Лисичанськвугілля";
- з 15 лютого 2021 року по 13 травня 2022 року працював прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Карбоніт" ДП "Первомайськвугілля".
Також судом першої інстанції встановлено, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (ОК-5) підприємствами ВП "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова" АТ "Лисичанськвугілля", відокремлений підрозділ шахта "Карбоніт" ДП "Первомайськвугілля" за позивача вносилися страхові внески і йому зараховано як спеціальний стаж за кодами ЗП3013А1 та ЗП3013А2.
Разом з тим, код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 застосовується для застрахованих осіб, які є працівниками, безпосередньо зайнятими повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року №202 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років", а код за №ЗП3014А2 - для Працівників провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників - за Списком робіт і професій, затвердженим Постановою №202.
Отже до списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого Постановою №202 віднесено підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт усіх робітників, зайнятих протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
З урахуванням викладеного, посилання апелянта на відсутність довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії є безпідставними, що свідчить про обґрунтованість висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач Н.М. Єгорова
Судді Є.О. Сорочко
Є.В. Чаку