Справа № 159/1767/26
Провадження № 3/159/853/26
24 квітня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., з участю прокурора Антонюк А.П., особи, щодо якої складений протокол ОСОБА_1 , розглянувши справу, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_2 , заміжня, має на утриманні одну неповнолітню дитину,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , після звільнення 05.05.2023 з посади головного державного виконавця Ковельського відділу ДВС у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, будучи суб'єктом декларування і зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (щорічну після звільнення) до 00.00 години 01.04.2024, без поважних причин подала таку декларацію несвоєчасно (06.10.2025), чим порушила вимоги абзацу 2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Зазначеними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнала, свої дії пояснила необізнаністю із змінами у законодавстві у період воєнного стану. Вказала, що не мала наміру приховувати інформацію про свій майновий стан, своєчасно подала декларацію при звільненні, проте не дотрималася вимоги про подання декларації до 01.04.2024 наступного після звільнення року. Декларацію за 2023 рік (щорічну декларацію після звільнення) подала із запізненням, в десятиденний термін після отримання листа НАЗК. Просила врахувати відсутність у її діях умислу на вчинення правопорушення, а також її щире каяття, відсутність заподіяної шкоди, усунення порушення шляхом подачі декларації.
Заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП, при цьому суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначає Закон України «Про запобігання корупції» (далі Закон).
Статтею 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності до п.п.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
За матеріалами справи суд встановив, що відповідно до наказу №1003/03 від 29.12.2022 «Про найменування посад» ОСОБА_1 з 29.12.2022 вважати, що обіймає посаду головного державного виконавця Ковельського відділу ДВС у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Наказом начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №320/к від 10.02.2022, ОСОБА_1 01.03.2022 присвоєно черговий 7 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.
В подальшому наказом №1155/03 від 24.04.2023 ОСОБА_1 - головного державного виконавця Ковельського відділу ДВС у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з 05.05.2023 звільнено із займаної посади за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення, відповідно до ч.2 ст. 86 Закону України «Про державну службу», з припиненням державної служби.
Отже ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «в» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, зокрема за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (абзац 2 ч.2 ст.45 Закону).
Відповідно декларація (щорічна після звільнення) за 2023 рік мала бути подана ОСОБА_1 до 00.00 години 01.04.2024.
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами (пункт 1 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
Згідно з витягом з Реєстру декларацій ОСОБА_1 фактично подала декларацію за 2023 рік (щорічну після звільнення) після повідомлення НАЗК від 01.10.2025, а саме 06.10.2025.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вказала, що була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлювала, що вона є суб'єктом декларування, який зобов'язаний подавати електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вчасно особисто подала щорічну декларацію за 2022 рік та після звільнення в 2023 році.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (до ст.251 КУпАП).
Крім визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП повністю підтверджується сукупністю досліджених судом доказів: повідомленням №47-02/80576-25 від 01.10.2025 Національного агентства про факт не подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , а саме неподання щорічної (після звільнення) декларації за 2023 рік; листом Національного агентства з питань запобігання корупції №47-10/57396-24 від 16.08.2024 про перебої в роботі Реєстру, в тому числі за 2024 рік, які не вплинули на можливість подання декларацій; роздруківкою послідовності дій користувача ОСОБА_1 за 06.10.2025 під час подання декларації за 2023 рік; копією декларації поданої ОСОБА_1 06.10.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 04.03.2026 про відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Перелічені докази оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Відтак ОСОБА_1 без поважних причин несвоєчасно подала декларацію після звільнення за 2023 рік. Необізнаність особи в законодавстві в силу ст.68 Конституції України не може бути визнана поважною причиною пропуску строку подання декларації.
Таким чином у суду немає обґрунтованих сумнівів у доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На час розгляду справи строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не закінчився, про що свідчить дата складання протоколу про адміністративне правопорушення №157 від 16.03.2026.
При визначенні виду стягнення для ОСОБА_1 , враховую конкретні обставини вчинення правопорушення, особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності пов'язаної із корупцією не притягалася, її вік та майновий стан (не працевлаштована), перебування на утримання неповнолітньої дитини, вважаю, що відносно останнього необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень.
Керуючись статтями 33, 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (реквізити сплати штрафу - Отримувач: ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100, Номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371. Справа №159/1767/26, протокол №157 від 16.03.2026).
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, відповідно до ч.2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови штраф підлягає стягненню в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок (реквізити сплати судового збору - отримувач коштів : ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету : 22030106. Справа №159/1767/26, протокол №157 від 16.03.2026).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк