24 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/33152/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційні скарги: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2026р. у справі № 160/33152/25
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
19.11.2025р. ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ратушна О.В., звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, за якою судом першої інстанції 24.11.2025р. відкрито провадження у справі №160/33152/25, залучено до участі у якості відповідача -Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії, а тому просив суд: - визнати протиправним та скасувати рішення - ГУ ПФУ у Вінницькій області від 24.10.2025р. №046150017296 про відмову у призначенні пенсії; зобов'язати - ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу, що дає право на цей вид пенсії, період навчання з 01.02.2007р. по 15.05.2007р. - в одинарному розмірі; період проходження військової служби в особливий період з 01.03.2025р. по 31.08.2025р. - в одинарному розмірі; періоди проходження служби, протягом якого він брав участь у бойових діях у воєнний час з 09.06.2022 р. по 23.07.2022 р., з 26.07.2022 р. по 10.12.2022 р., з 18.01.2023 р. по 27.05.2023 р., з 19.03.2024 р. по 18.04.2024 р., з 05.07.2024 р. по 21.07.2024 р. - у кратному розмірі з розрахунку один місяць служби за три, та виплатити йому недоотриману пенсію починаючи з 17.10.2025р.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2026р. у справі №160/33152/25 позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ №046150017296 від 24.10.2025р. щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: період навчання з 01.02.2007 по 15.05.2007р. та в кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 09.06.2022 по 23.07.2022 р., з 26.07.2022 по 10.12.2022 р., з 18.01.2023 по 27.05.2023 р., з 19.03.2024 по 18.04.2024 р., з 05.07.2024 по 21.07.2024 р., протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.10.2025р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням зарахованого до пільгового стажу періоду навчання з 01.02.2007 по 15.05.2007р. та у кратному розмірі періоду проходження військової служби з 09.06.2022 по 23.07.2022р., з 26.07.2022 по 10.12.2022р., з 18.01.2023 по 27.05.2023р., з 19.03.2024 по 18.04.2024р., з 05.07.2024 по 21.07.2024р., та висновків суду викладених у рішенні; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач - ГУ ПФУ у Вінницькій області, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою системи «Електронний суд» 25.02.2026р. подало до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 25.02.2026р.
Також, 26.02.2026р. позивач у справі, ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ратушна О.В., не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою системи «Електронний суд» подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.02.2026р. у справі №160/33152/25 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами ГУ ПФУ у Вінницькій області та ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2026р. у справі №160/33152/25, з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/33152/25.
Матеріали справи у справі №160/33152/25 надійшли до суду апеляційної інстанції 13.03.2026р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.03.2026р. у справі №160/33152/25 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 07.04.2026р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Відповідач - ГУ ПФУ у Вінницькій області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 30.01.2026р. у цій справі та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивача, посилаючись у апеляційній скарзі на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволені позовних вимог та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у частині яка оскаржується. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційних скарг та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що позивач 17.10.2025. звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності заява була розглянута ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій ввід 24.10.2025р. №046150017296 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовлено.
В обґрунтування відмови, відповідач зазначив, що вік позивача - 43 роки, пільговий стаж особи становить -17 років 7 місяців 18 днів, страховий стаж становить 23 років 5 місяців 14 днів. (з урахуванням додаткових років за Списком №1 (підземні роботи) - 14 років 0 місяці 0 днів, робота підземна, професії за пост.№202 (25) становить -37 років 5 місяців 14 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви:
- за навчання з 01.09.2006р. по 17.05.2007р. , згідно довідки від 29.09.2025р. №102/01-09/277, виданої Криворізьким професійним гірничо-електромеханічним ліцеєм, оскільки відсутні відомості, що підтверджують сплату страхових внесків у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за вищезазначений період;
- до пільгового стажу роботи зараховані усі періоди.
Враховуючи зазначене, вирішено: відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.
Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи оцінку спірним відносинам, які виникли між сторонами у справі колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Частиною 3 ст. 114 Закону №1058-ІV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Статтею 57 Закону №1788-ХІІ передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).
Статтею 2 Закону №2232-ХІІ визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014р. №413 (далі - Порядок № 413).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових пр.ратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статтями 1, 2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ст. 6 Закону №2011-ХІІ до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом 2 п. 1 ст. 8 Закону №2011-ХІІ визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 р. «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за № 1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 цього Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 у справі №348/347/17.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що позивач на момент призову на військову службу працював за професією, що надавала право на пенсію незалежно від віку на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в періоди часу з 09.06.2022р. по 23.07.2022р., з 26.07.2022р. по 10.12.2022р., з 18.01.2023р. по 27.05.2023р., з 19.03.2024р. по 18.04.2024р. , з 05.07.2024р. по 21.07.2024р. безпосередньо брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, тому він має право на зарахування зазначених періодів до пільгового стажу в кратному обчисленні з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання в Державному професійно-технічному навчальному закладу Криворізький професійний гірничо-електромеханічний ліцей» з 01.02.2007 р. по 15.05.2007 р., колегія суддів вважає зазначити наступне.
Відповідно до довідки Державного професійно-технічного навчального закладу №102/01-09/277 від 29.09.2025р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно навчався в ПТУ №29 м. Кривого Рогу (Державний професійно-технічний навчальний заклад «Криворізький професійний гірничо-електромеханічний ліцей») в період з 01.09.2006 р. (наказ по ПТУ №29 «Про зарахування до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням» №8 « 3-УД3» від 28.08.2006 р.) по 17.05.2007 р. (наказ по ПТУ №29 «Про відрахування зі складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням у зв'язку з їх випуском» №17 «В-УДЗ» від 17.05.2007 р.). Навчався за професією «Прохідник». Навчальна група №17. Денна форма навчання.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується, серед іншого, навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до п. 8 Порядку № 637 період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» передбачено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, в тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Таким чином, необхідними умовами для зарахування до пільгового стажу часу навчання в професійно-технічному навчальному закладі є те, що перерва між днем закінчення навчання та днем зарахування на роботу не повинна перевищувати трьох місяців та те, що після закінчення навчання особа повинна бути зарахована на роботу за здобутою спеціальністю.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права зробив Верховний Суд у постанові від 10.12.2020р. справа №520/15931/16-а, від 30.03.2021р. справа № 595/495/17.
Верховний Суд у постанові від 09.08.2021р. по справі № 200/1453/21-а зазначив, що період навчання у навчальному закладі зараховується до пільгового стажу, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про зарахування до пільгового стажу періоду навчання позивача з 01.02.2007р. по 15.05.2007р., оскільки позивач в продовж трьох місяців з моменту закінчення навчання, а саме 11.07.2007р. був прийнятий на шахту «Родіна» дільниці 6 підземним гірником 3 розряду, тобто працював на роботі, яка передбачена Списком № 1.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_1 період навчання з 01.02.2007 по 15.05.2007 р. та у кратному розмірі періоду проходження військової служби з 09.06.2022 по 23.07.2022 р., з 26.07.2022 по 10.12.2022 р., з 18.01.2023 по 27.05.2023 р., з 19.03.2024 по 18.04.2024 р., з 05.07.2024 по 21.07.2024 р..
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити недоотриману пенсію починаючи з 17.10.2025р., то колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано, з огляду на те, що обрахунок наявного періоду стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах належить до компетенції органів пенсійного фонду, зробив висновок що у даному випадку відновлення порушеного права позивача повинно відбуватись шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.10.2025р. про призначення пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду в цій справі.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 30.01.2026р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2026р. у справі №160/33152/25- залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано - 24.04.2026р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова