Постанова від 22.04.2026 по справі 340/8151/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 340/8151/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 в адміністративній справі №340/8151/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.12.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту "є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оформлену листом №10416-10610/Л-02/8-1100/24 від 10.12.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до спеціального (педагогічного) стажу роботи ОСОБА_1 період роботи : з 01.08.1983 по 31.01.2024 року на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Новомиргородській мистецькій школі сектору культури, туризму та культурної спадщини Новомиргородської міської ради Кіровоградської області згідно з п. є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 111750001887 від 08 березня 2024 року щодо незарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 01.08.1983 по 31.01.2024 року на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Новомиргородській мистецькій школі сектору культури, туризму та культурної спадщини Новомиргородської міської ради Кіровоградської області до стажу згідно з п. є" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до спеціального (педагогічного) стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 01.08.1983 по 31.01.2024 на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Новомиргородській мистецькій школі сектору культури, туризму та культурної спадщини Новомиргородської міської ради Кіровоградської області згідно з п. є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обгрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що на день досягнення пенсійного віку передбаченого ст. 26 Закону (60 років), позивач не має необхідних 30 років страхового стажу роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Відповідно, право на призначення грошової допомоги, на умовах пункту 7-1 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону, у позивача відсутнє. Вказано, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не є належним відповідачем у даній справі.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі приписів ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції, 29.02.2024 позивач звернулася із заявою № 293 про призначення пенсії за віком відповідно п.7.1 роз. XV “Прикінцевих положень» Закону № 1058 до Головного управління (за місцем проживання).

08.03.2024 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянуто заяву та додані до неї документи, за наслідком якої прийнято рішення № 111750001887 про призначення пенсії за віком відповідно п. 7-1 розділу XV “Прикінцевих положень» Закону № 1058 з 16.01.2024.

В грудні 2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про призначення одноразової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 10.12.2024 № 10416-10610/Л-02/8-1100/24 в задоволенні наведеної позивача було відмовлено.

Вказана відмова була обгрунтована посиланням на те, що до заяви про призначення пенсії позивачкою була долучена довідка від 28.02.2024 № 3, видана Новомиргородською мистецькою школою сектору культури, туризму та культурної спадщини Новомиргородської міської ради, про період роботи з 01.08.1983 по теперішній час, на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера. Однак, зазначені школи відносяться до закладів культури і туризму. Згідно з Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою № 909, заклади культури і туризму не передбачені.

Не погодившись з вказаними висновками пенсійного органу, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що посада викладача школи мистецтв належить до педагогічних працівників позашкільного навчального закладу, тобто працівників освіти, відтак згаданий період роботи ОСОБА_1 підлягає зарахуванню до її спеціального педагогічного стажу, необхідного для призначення допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.

Пунктом 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Так, норму пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної пунктом 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV грошової допомоги при виході на пенсію по Закону №1058-IV особа має дотриматись таких вимог:

- станом на день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її право на зазначену грошову допомогу втратили).

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладені в постанові від 15.06.2022 року по справі № 200/854/19-а, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Як видно з матеріалів справи, підставою для відмови у зарахуванні до спеціального стажу згідно з п. є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоду роботи з 01.08.1983 по 31.01.2024 року на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Новомиргородській мистецькій школі сектору культури, туризму та культурної спадщини Новомиргородської міської ради Кіровоградської області та призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були висновки відповідача про те, що заклади культури і туризму не передбачені Переліком № 909.

Так, відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 №2145-VIII позашкільна освіта є невід'ємним складником системи освіти.

Органи місцевого самоврядування створюють умови для доступності позашкільної освіти шляхом формування, утримання та розвитку мережі закладів позашкільної освіти відповідно до освітніх, культурних, духовних потреб та запитів населення. Порядок, умови, форми та особливості здобуття позашкільної освіти визначаються спеціальним законом (ч. 6-7 ст. 14 Закону №2145).

Статтею 12 Закону України "Про позашкільну освіту" від 22.06.2000 №1841-III (далі - Закон №1841) та пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 №433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться мистецькі школи: музична, художня, хореографічна, хорова, школа мистецтв тощо. Пунктом 7 вказаного Переліку встановлено, що Центр, палац, будинок, клуб художньої творчості дітей, юнацтва та молоді, художньо-естетичної творчості учнівської молоді, дитячої та юнацької творчості, естетичного виховання відносяться до позашкільних навчальних закладів.

Частиною 2 статті 21 Закону №1841-III передбачено, що перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників позашкільного навчального закладу визначаються Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років (ч. 4 ст. 21 Закону №1841).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 "Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників" викладачів всіх спеціальностей включено до переліку посад педагогічних працівників.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги та механізм виплати цієї допомоги встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1911 "Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати" (далі - Порядок №1191).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим, постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

Страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (пункт 4 Порядку №1191).

Згідно з пунктом 5 Порядку №1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

У Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 №909, зазначено такі посади в позашкільних навчальних закладах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

У той же, за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України Кабінетом Міністрів України поширено на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання Порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 №909, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 №397/21).

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивач з 01.08.1983 по 28.02.2024 працювала на посаді викладача по класу фортепіано Новомиргородської дитячої музичної школи.

Згідно рішення Новомиргородської міської ради № 22 від 24.12.2020 з 01.01.2021 назву Новомиргородської дитячої школи мистецтв змінено на Новомиргородску мистецьку школу.

Також, Новомиргородська мистецька школа належить до комунальних форми власності Новомиргородської міської ради Кіровоградської області, що підтверджується довідкою №02-12/124/1 від 26.02.2024.

Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком №909.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, ивклдаеній в постанові від 30.01.2019 у справі 442/456/17, які враховуються судом апеляційної інстанції, відопвідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Таким чином, з огляду на вказані обставини справи та приписи законодавства, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що посада викладача школи мистецтв належить до педагогічних працівників позашкільного навчального закладу, тобто працівників освіти, відтак згаданий період роботи ОСОБА_1 підлягає зарахуванню до її спеціального педагогічного стажу, необхідного для призначення допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.

Зважаючи на досягнення позивачкою 60-річного віку, призначення їй пенсії за віком вперше, а також наявність спеціального стажу роботи у закладах освіти тривалістю понад 30 років, позивач наділений правом на отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Що стосується посилань апелянта на те, що належним відповідачем по даній справі є Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, оскільки саме останнє приймало рішення про призначення пенсії за віком позивачу, то колегія суддів апеляційного суду ваважає безпідставними, оскільки як видно з матеріалів справи питання щодо виплати позивачу допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 вирішувалось саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що підтверджується листом останнього від 10.12.2024 № 10416-10610/Л-02/8-1100/24.

Також, що стосується посилань відповідача на те, що позивач звернулась до останнього з заявою про призначечння допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 в довільній формі, а не з заявою в порядку п. 4.1 Порядку № 22-1, то колегія суддів апеляційного суду вважає їх безпідставними, оскільки зі змісту наведної заяви відповідач мав достатню та належну можливість встановити волевиявлення позивача на отримання такої допомоги, а тому недотримання відповідної форми заяви не може бути підставою для відмови у її задоволенні за наявності відповідних законних підстав.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст 321, ст. 325 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 в адміністративній справі №340/8151/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай

суддя Н.І. Малиш