27 квітня 2026 р. Справа № 480/6643/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що в лютому 2024 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. До заяви було додано усі документи, які підтверджують її право на пенсію на пільгових умовах, однак рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 06.03.2024 № 183950007841 їй відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Рішенням ГУ ПФУ у Київській області від 21.06.2024 № 183950007841 їй відмовлено в призначенні пенсії також у зв'язку з недосягненням віку відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За підрахунками ГУ ПФУ в Київській області її страховий стаж становить 36 років 08 місяців 13 днів, пільговий стаж за Списком № 2 становить 02 роки 08 місяців 13 днів. При цьому до пільгового стажу за Списком № 2 відповідач не зарахував періоди її роботи з 22.08.1992 до 24.08.1999 та з 03.09.2004 до 10.05.2005. Вважає такі рішення протиправними та зазначає, що з огляду на визнання неконституційними окремих положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" щодо умов та порядку призначення пенсій за віком на пільгових умовах вона набула право на призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, крім того, факт зайнятості на зазначеній роботі підтверджується даними трудової книжки та оригіналами відповідних письмових документів. У зв'язку з цим відмова відповідача зарахувати до її страхового стажу період роботи на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та відмова призначити пенсію за віком на пільгових умовах є протиправною та такою, що порушує її конституційні права та законі інтереси. Просить позов задовольнити та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову у призначенні пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати їй до пільгового стажу за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах, спірні періоди роботи та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 27 лютого 2024 року.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що необхідною умовою призначення позивачці пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є досягнення віку 55 років та наявність страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. На день звернення за призначенням пенсії вік позивача становив 54 роки 06 місяців. За наданими документами до страхового стажу позивача зараховано всі періоди трудової діяльності, до пільгового стажу не зараховано період трудової діяльності з 22.10.1998 до 24.08.1999, оскільки відсутня атестація робочих місць. Наявні у трудовій книжці позивача записи не містять відомостей про зайнятість саме повний робочий день. Підтверджений належними документами страховий стаж позивача становить 36 років 05 місяців 12 днів, пільговий стаж роботи на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 становить 09 років 06 місяців 20 днів, що є достатнім для призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при досягненні 56-річного віку. Отже, позивач не підтвердила право на пільгове пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим їй відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Вважає, що порушень чинного законодавства під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області - позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву також зазначив, що пенсії за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсійного забезпечення, що передбачає можливість призначення пенсії за віком до настання загальновстановленого пенсійного віку залежно від наявності особливих юридичних фактів. Так, необхідною умовою призначення позивачці пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є досягнення віку 55 років та наявність страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. На момент звернення позивачці виповнилося повних 54 роки. На підставі наданих документів страховий стаж позивача становить 36 років 08 місяців 13 днів, пільговий стаж за Списком № 2 становить 02 роки 08 місяців 13 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу позивача зараховано всі періоди, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи за довідкою від 22.02.2024 № 17/59 з 22.08.1992 до 24.08.1999, з 03.09.2004 до 10.05.2005, оскільки відповідно до акту зустрічної перевірки Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 04.04.2024 № 1800-1002-1/2583 не підтверджена зайнятість позивача повний робочий день в шкідливих умовах праці за зазначені періоди. Період роботи з 22.10.1998 до 24.08.1999 не підтверджений наказом про проведення атестації робочого місця. Оскільки позивач не досягла пенсійного віку та не набула необхідного пільгового стажу, підстав для призначення їй пенсії на пільгових умовах немає. Вважає, що, відмовивши позивачці в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з огляду на таке.
Суд встановив, що 26.02.2024 та 13.06.2024 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, до якої було додано усі документи, які підтверджують її право на пенсію на пільгових умовах.
Рішенням від 06.03.2024 № 183950007841 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. За підрахунками відповідача її страховий стаж становить 36 років 05 місяців 12 днів, пільговий стаж за Списком № 2 - 09 років 06 місяців 20 днів.
Рішенням від 21.06.2024 № 183950007841 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відмовило у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з недосягненням необхідного віку відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. За підрахунками відповідача її страховий стаж становить 36 років 08 місяців 13 днів, пільговий стаж за Списком № 2 - 02 роки 08 місяців 13 днів (а.с.30,31,56,88).
Суд не погоджується з такими рішеннями відповідачів та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Загальні засади державного пенсійне забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон), який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Порядок та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено в статті 13 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року N 1-р/2020 зокрема визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII, та вирішено, що застосуванню підлягає стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаній нормі.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
У редакції до внесення змін у статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підставі Закону України від 02.03.2015 р. N 213-VIII він був викладений в редакції: "На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам".
Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року N 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII, та вирішено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах.
Таким чином, з 23.01.2020 при вирішенні питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи Пенсійного фонду України, зокрема і відповідач у справі, мають керуватися вказаною нормою в редакції до внесення змін Законом N 213-VIII.
У спірних правовідносинах станом на день звернення з заявою про призначення пенсії позивач досягла 54 років, її загальний трудовий стаж становить 36 років 05 місяців 12 днів, пільговий стаж становить 09 років 06 місяців 20 днів. Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - у рішенні від 06.03.2024 № 183950007841 зазначає, що за доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди трудової діяльності з 22.10.1998 до 24.08.1999, оскільки відсутня атестація робочих місць.
Рішенням від 21.06.2024 ГУ ПФУ у Київській області відмовило позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, зокрема, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. За підрахунками відповідача її страховий стаж становить 36 років 08 місяців 13 днів, пільговий стаж за Списком № 2 становить 02 роки 08 місяців 13 днів. Зокрема, відповідач не зарахував до пільгового стажу періоди роботи за довідкою від 22.02.2024 № 17/59 з 22.08.1992 до 24.08.1999, з 03.09.2004 до 10.05.2005, оскільки відповідно до акту зустрічної перевірки Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 04.04.2024 № 1800-1002-1/2583 не підтверджена зайнятість позивача повний робочий день в шкідливих умовах праці за зазначені періоди. Період роботи з 22.10.1998 до 24.08.1999 не підтверджений наказом про проведення атестації робочого місця.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. N 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за N 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. N 442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Так, після 21.08.1992 робочі місця мають бути атестовані за умовами праці. Разом з тим непроведення атестації робочих місць не може бути підставою для позбавлення громадян права на соціальний захист шляхом призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Тобто головним чинником для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є достатній стаж роботи в шкідливих умовах (до 20.08.1992 - передбачений Списком № 2, після 21.08.1992 - підтверджений атестацією робочого місця) та загальний стаж роботи.
Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461, передбачено серед іншого зайнятість на підприємствах зв'язку (розділ XXIX).
Таким чином, зайнятість позивача протягом повного робочого дня на підприємстві зв'язку належить до робіт зі шкідливими і важкими умовами праці відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до матеріалів справи факт зайнятості позивача на зазначеній роботі підтверджується даними трудової книжки, довідками Сумської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" від 22.02.2024: про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 17/59 та про перейменування № 18/59, довідками Сумської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" від 05.07.2021 № 183/59 та № 184/59 про суми заробітної плати ОСОБА_1 з розшифруванням, наказом Лебединського районного вузлу зв'язку Сумського обласного підприємства зв'язку від 22.10.1993 № 158 "Про атестацію робочих місць зі шкідливими умовами праці", наказом Центру електрозв'язку № 6 Сумської дирекції ВАТ "Укртелеком" від 07.08.2000 № 33 "Про визначення переліку професій працівників, яким підтверджується право на пільги і компенсації, передбачені законодавством", наказом Сумської філії Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" від 18.11.2005 № 72 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством" (а.с.13-17,18,19,20,21,23,24-26,28-29).
Таким чином, на час звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах як загальний трудовий стаж позивача так і пільговий стаж на роботах за списком № 2 становить понад необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах. Крім того, період роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, підтверджений належними та допустимими доказами, що, у свою чергу доводить протиправність дій відповідачів щодо відмови в призначенні їй такого виду пенсії. У свою чергу, відповідачі доводів позовної заяви не спростували, всупереч вимогам частини другої статті 77 КАС України правомірності своїх рішень про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах не довели.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, відмовивши позивачці в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах є обгрунтованими та підлягають задоволенню. Крім того, суд з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України вважає необхідним зобов'язати відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 з дня звернення за її призначенням, а саме з 26 лютого 2024 року, що буде обгрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 1211,20 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.7).
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10, ідентифікаційний код 22933548), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 06.03.2024 № 183950007841 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 21.06.2024 № 183950007841 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах, періоди роботи згідно з довідкою АТ "Укртелеком" про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 17/59 від 22.02.2024, трудової книжки серії НОМЕР_2 від 18.05.1987, зокрема, період з 22 жовтня 1998 року по 24 серпня 1999 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 26 лютого 2024 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 1211,20 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах