Ухвала від 27.04.2026 по справі 460/8958/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

27 квітня 2026 року м. Р і в н е№ 460/8958/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 460/8958/24, яке набрало законної сили, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2021 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення від 10.06.2024 № 17/134, з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01.02.2021 обчислення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення від 10.06.2024 № 17/134, з урахуванням раніше проведених виплат;

в задоволенні решти позовних вимог, - відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025 у справі № 460/8958/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишено без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 - без змін.

Таким чином, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 460/8958/25 набрало законної сили 28.08.2025. Касаційне провадження у справі № 460/8958/25 не відкривалося.

16.02.2026 до суду від позивача надійшла заява про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення у справі № 460/8958/24. Вказану заяву позивач обґрунтовує тим, що відповідач неналежно виконує рішення суду в справі № 460/8958/24 шляхом виплати пенсії в меншому розмірі, аніж встановлено таким судовим рішенням.

Ухвалою суду від 26.02.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/8958/24 протягом тридцяти днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень вказаної ухвали.

25.03.2026 до суду від відповідача надійшов звіт щодо виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 460/8958/24 (далі - Звіт).

Звіт поданий у встановлений судом строк з додержанням вимог частин другої, третьої статті 3822 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

30.03.2026 до суду від позивача надійшло заперечення проти прийняття звіту, в якому позивач просить відмовити у прийнятті звіту з тотожних підстав, викладених у заяві про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення від 16.02.2026.

За правилами частини першої статті 3822 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Так, розгляд поданого відповідачем Звіту та доданих до нього документів (матеріалів) за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 1291 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з частинами першою та другою статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За змістом частин першої, другої статті 3823 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 3821 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 3822 цього Кодексу.

Як вбачається із заяви позивача про встановлення судового контролю, останній акцентує увагу на неналежному виконанні відповідачем рішення суду від 10.06.2025 у справі № 460/8958/24.

Суд звертає увагу, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 460/8958/24, що набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01.02.2021 обчислення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення від 10.06.2024 № 17/134, з урахуванням раніше проведених виплат.

В ході розгляду заяви та вирішення питання про прийняття звіту відповідача судом встановлено, що на виконання рішення суду у справі № 460/8958/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області з 01.02.2021 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення від 10.06.2024 № 17/134, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії станом на 01.02.2021 № 1702006119-СБУ від 16.03.2026.

Крім того, судом встановлено, що розмір пенсії позивача з 01.02.2021 становить 17690,00 грн, з 01.07.2021 - 18540,00 грн, з 01.12.2021 - 18616,50 грн, з 01.03.2022 - 19340,00 грн, з 01.07.2022 - 20270,00 грн, з 01.12.2022 - 20930,00 грн, з 01.04.2024 - 23610,00 грн, з 01.11.2025 - 23610,00 грн, що підтверджується відповідними рішеннями про перерахунок пенсії.

За наведеного суд вважає, що відповідач належним чином здійснив перерахунок основної пенсії позивача на виконання рішення суду у цій справі.

Щодо виплати перерахованих коштів на виконання рішення суду.

Як вказано у звіті відповідача, доплата, що нарахована на виконання вказаного рішення суду за період з 01.02.2021 по 31.10.2025 становить 97248,56 грн.

Як стверджує відповідач, вказана сума доплати буде виплачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, виплату якої вже розпочато, а саме позивачу вже було виплачено 2875,72 грн.

Так, з 17.07.2025 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За змістом пунктів 4-8 даного Порядку № 821, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством (пункт 4).

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік (пункт 5).

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата (пункт 6).

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку (пункт 7).

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку (пункт 8).

Разом з тим суд зазначає, що у заяві про встановлення судового контролю у порядку статті 382 КАС України, позивач не акцентує своєї уваги та не наводить доводів та аргументів щодо виплати перерахованої відповідачем суми коштів.

Так, частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (підпункт "а" пункту 9).

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (далі -Положення № 423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.

З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".

Судом встановлено, що відповідачем ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.

Станом на 20.03.2026 рішення суду у справі № 460/8958/24 обліковується в Реєстрі судових рішень за № 821-2211.

Згідно Плану доходів і видатків відповідача на 2025 рік (зі змінами) виділено кошти на виконання рішень суду: за рахунок власних доходів - 14780,10 тис.грн на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду; 11896,80 тис.грн на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень; за рахунок коштів Державного бюджету - 21954,00 тис.грн на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду; 35120,40 тис.грн на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень.

Тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на 2026 рік, затвердженим наказом Пенсійного Фонду України від 31.12.2025 № 222, видатків щодо виплати пенсій, перерахованих на виконання рішень суду у січні-березні 2026 року не передбачено.

Разом з тим, у квітні 2026 року виділено кошти на погашення виплат, нарахованих на виконання рішень суду відповідно до Порядку № 821.

Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Неодноразово Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Зокрема, у постановах від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі № 811/1469/18, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 23.04.2020 у справі № 560/523/19.

Таким чином, рішення суду у даній справі в повному обсязі буде виконане відповідно до Порядку № 821. При цьому, матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не відмовлялось від виконання рішення суду, а виконало рішення суду в межах його повноважень, в тому числі, перерахунок пенсії позивача провело відповідно до норм законодавства, які є чинними та обов'язковими до застосування.

Слід також зазначити, що приписами частини одинадцятої статті 3823 КАС України встановлено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу.

Матеріалами справи стверджується, що рішення суду не виконано в частині виплати позивачу перерахованих коштів.

Водночас, враховуючи наведені вище положення права стосовно розпорядників бюджетних коштів, та те, що рішення суду виконуються відповідачем відповідно до Порядку № 821, суд не вважає за необхідне встановлювати відповідачу додатковий строк для подання звіту у цій частині рішення суду, позаяк уважає, що таке рішення буде виконано відповідачем безальтернативно, у разі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою.

Крім того, у заяві від 16.02.2026 позивач покликається на те, що відповідач після проведення перерахунку пенсії з 01.02.2021 протиправно обмежує виплату його пенсії максимальним розміром на рівні 10 (десяти) прожиткових мінімумів, встановлених законом на 01 січня календарного року для непрацездатних осіб.

Однак, суд зазначає, що спірні правовідносини у даній справі не стосувалися питання виплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.02.2021.

Більше того, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача після перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Рівненській області від 10.06.2024 № 17/134 здійснювати нарахування і виплату пенсії без обмеження максимального розміру відмовлено, оскільки станом на момент ухвалення судом рішення перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки відповідачем проведений не був і права позивача на виплату пенсії за наслідками такого перерахунку порушені не були.

Тому, такі дії відповідача не лише формально пов'язані з виконанням судового рішення, але й містять нову юридичну оцінку права позивача, що не відповідає підходу, визначеному в рішенні у справі № 460/8958/25, оскільки висновки останнього не розкривають механізм виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Отже, оскарження правильності нарахування та виплати пенсійним органом пенсії позивачу з її обмеженням максимальним розміром є не усуненням перешкод у виконанні вже встановлених судом у справі № 460/8958/25 зобов'язань, а перевіркою правомірності нових рішень та дій відповідача, які стосуються нових обставин, що не можуть бути предметом оцінки в межах справи № 460/8958/25, оскільки становлять самостійний публічно-правовий спір, що підлягає вирішенню в порядку позовного провадження.

Таким чином, на переконання суду, правомірність такого обмеження пенсії позивача утримує в собі самостійні підстави та предмет спору, а тому така заява виходить за межі інституту судового контролю і не може бути предметом оцінки в межах виконання рішенні суду у справі № 460/8958/24 в порядку статтей 382, 383 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 3823 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 3821 цього Кодексу.

Зважаючи на вищевикладене в його сукупності, суд дійшов висновку про належне виконання відповідачем рішення суду від 10.06.2025 у адміністративній справі № 460/8958/25.

За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 294, 295, 3822, 3823 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі № 460/8958/24.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 27.04.2026.

Суддя Ольга ПОЛІЩУК