Рішення від 27.04.2026 по справі 440/11662/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/11662/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25.07.2025 № 916030800925 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за поданою нею заявою щодо перерахунку пенсії з виду на вид у разі втрати годувальника від 21.07.2025.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона звернулася до сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії з виду на вид у разі втрати годувальника. Подану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області, та рішенням в № 916030800925 від 25.07.2025 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки у долучених до заяви документах відрізняється ім'я Позивача: у свідоцтві про укладення шлюбу від 02.08.1975 серії НОМЕР_1 ім'я Позивача записано як “ ОСОБА_2 », а в паспорті серії НОМЕР_2 ім'я Позивача вказане як “ ОСОБА_2 ». Враховуючи наявні розбіжності у написанні імені Позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області дійшло до висновку, що підстав для проведення перерахунку пенсії Позивача немає.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано докази.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області, не погоджуючись із позовом, надав до суду відзив, в якому вказав, що до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 долучено свідоцтво про укладення шлюбу від 02.08.1975 серія НОМЕР_1 , де зазначено ОСОБА_3 та паспорт серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 . Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області було прийнято рішення від 25.07.2025 № 916030800925 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із розбіжностями в поданих документах.

Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 №14/19 у зв'язку зі призначенням судді Канигіної Т.С. на посаду судді Сьомого апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №440/11662/25, за результатами якого суддею з розгляду цієї справи визначено суддю Бойка С.С., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.12.2025 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 року адміністративну справу № 440/11662/25 прийнято до провадження. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та з 20.01.2021 отримувала пенсію призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

21.07.2025 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії перехід на інший вид пенсії (пенсії у зв'язку з втратою годувальника).

За принципом екстериторіальності розгляд заяви ОСОБА_1 здійснило Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області.

За розглядом документів та заяви від 21.07.2025 Головними управліннями Пенсійного фонду України в Львівській області встановлено розбіжність в написанні імені, а саме: у свідоцтві про укладення шлюбу від 02.08.1975 серія НОМЕР_1 зазначено ім'я ОСОБА_4 , водночас у паспорті заявниці серії НОМЕР_2 зазначено ім'я власника паспорта ОСОБА_1 .

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області було прийнято рішення №916030800925 від 25.07.2025 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії в разі втрати годувальника.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням №916030800925 від 25.07.2025 про відмову у переведенні на пенсію по втраті годувальника, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Статтею 36 Закону №1058-IV визначено умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Так, за змістом абзацу 1 частини першої статті 36 Закону №1058-IV Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається зазначеним у частині другій цієї статті членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії у разі встановлення III групи інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та зазначеним у частині другій цієї статті членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Отже, зазначеною нормою закону визначені умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, за яких пенсія у зв'язку з втратою годувальника - пенсіонера, призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, що були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу.

За змістом пункту 1 частини другої статті 36 Закону №1058-ІV, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, вважаються непрацездатними членами сім'ї.

Відповідно до частини третьої статті 36 Закону №1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону №1058-IV Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника має право на таку пенсію згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

Таким чином, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, при цьому необхідною умовою для призначення вказаним особам пенсії у зв'язку з втратою годувальника або переведення на такий вид пенсії є встановлення їм інвалідності або досягнення ними пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV.

Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років. Отже, саме 60 років визначається як загальний пенсійний вік як для чоловіків, так і для жінок.

Сторонами не заперечується факт, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058.

При цьому, позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області рішенням №916030800925 від 25.07.2025 відмовлено у переводі її на пенсію по втраті годувальника у зв'язку із розбіжностями в поданих документах, а в копії паспорту серії НОМЕР_2 ПІБ позивача: ОСОБА_1 , а копії свідоцтва про укладення шлюбу від 02.08.1975 серія НОМЕР_1 ПІБ позивача: ОСОБА_3 .

Як вбачається з свідоцтва про шлюб від 02.08.1975 серія НОМЕР_1 (далі - ПІБ мовою оригіналу), " ОСОБА_4 " вийшла заміж за " ОСОБА_5 » та змінила прізвище на " ОСОБА_6 ".

Крім того, позивачем до суду надано копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 01.02.1955 де ім'я " ОСОБА_7 " зазначено російською мовою (а.с. 18).

Також, відповідно до свідоцтва про народження дитини де у графі батько " ОСОБА_8 ", а мати " ОСОБА_9 " зазначено російською мовою (а.с. 19).

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі "Рисовський проти України" від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" від 05 січня 2000 року, "Онер'їлдіз проти Туреччини" від 18 червня 2002 року, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" від 08 квітня 2008 року, "Москаль проти Польщі" від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії" від 20 травня 2010 року і "Тошкуце та інші проти Румунії" від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" від 18 червня 2002 року та "Беєлер проти Італії" від 05 січня 2000 року).

Таким чином, відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії по втраті годувальника на підставі помилки в написанні її імені в документах за умови доведеності факту спільного проживання та перебування позивача на утриманні чоловіка - ОСОБА_5 до його смерті є протиправним, оскільки оскаржуване рішення фактично незаконно обмежує її Конституційні права на соціальний захист, достатній рівень життя та отримання пенсії у разі втрати годувальника в розмірі визначеному відповідно до вимог Закону.

Такі формальні неточності, які виникли з вини органів влади, не можуть бути підставою для відмови в реалізації гарантованого державою права, що узгоджується як з положеннями статей 19 та 46 Конституції України, так і з практикою Європейського суду з прав людини щодо принципу належного урядування та правової визначеності.

Разом з тим, помилки при написанні імені позивачки в документах, що надавалися із заявою про призначення пенсії, були зроблені саме представниками органів державної влади, а відтак не є результатом дій чи бездіяльності позивачки.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Львівській області № 916030800925 від 25.07.2025 про відмову у призначенні пенсії, та в результаті чого провести перерахунок пенсії, підлягає задоволенню.

Враховуючи, що позивач звернулась до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії у зв'язку з переведенням з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника 21.07.2025, тобто в межах дванадцятимісячного строку з дня смерті годувальника, пенсія у зв'язку з втратою годувальника повинна бути призначена з наступного дня після смерті годувальника, тобто з 04.06.2025.

Згідно із статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином поверненню позивачці за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає вся сума сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 292, 293 ,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області № 916030822925 від 25.07.2025 року щодо відмови ОСОБА_1 , в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії з 04.06.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко