Справа № 420/14001/25
27 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст заяви
22.04.2026 судом зареєстровано від ОСОБА_1 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 у справі № 420/14001/25, якою просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до суду звіт про виконання рішення суду, яке вмотивовано його не виконанням.
II. Процесуальні дії суду
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 22.04.2026 року вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.
Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Ознайомившись з матеріалами заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за можливе здійснювати розгляд даної заяви в порядку письмового провадження.
IІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 по справі № 420/14001/25 позовну заяву позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних даних про статус придатності ОСОБА_1 до військової служби та про його виключення з військового обліку.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку на підставі поданих ним документів, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень, 96 коп.) гривень.
Рішення набрало законної сили 18.12.2025 року.
14.01.2026 року представником заявника засобами поштового зв'язку "Укрпошта" було направлено на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву № 1947 від 12.01.2026 року щодо внесення відомості про виключення з військового обліку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року по справі №420/14001/25.
Вказана заява була отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 16.01.2026 року, про що свідчать дані пошуку відправлень Укрпошти за номером трекінгу 0505537871371.
Враховуючи, що на момент звернення до суду з вказаною заявою ІНФОРМАЦІЯ_5 судове рішення у даній справі не виконано, віповідді на заяву не надав, заявник звернувся до суду з вказаною заявою в порядку статті 382 КАС України.
ІV. Норми права, які застосував суд
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч. 2 ст. 14 КАС України також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України, якою в редакції змін, внесених Законом України від 21.11.2024 р. № 4094-ІХ, які набрали законної сили 19.12.2024 року, визначено, зокрема, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. ( частина 1 статті 382 КАС України).
Порядок розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення передбачено статтею 382-1 КАС України.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. (частина 2 статті 382-1 КАС України).
V. Оцінка та висновок суду
Зазначені норми права у своїй сукупності вказують на те, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання. Водночас суд наділений повноваженнями вживати додаткових заходів контролю за виконанням судового рішення окремими категоріями осіб - суб'єктами владних повноважень, не на користь яких ухвалене судове рішення.
Зміст аналізу положень статті 382-1 КАС України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.
Як встановлено судом, підставою звернення до суду з вказаною заявою є не виконання ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення суду у справі у справі № 420/14001/25, яке набрало законної сили 18.12.2025 р., яким зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку на підставі поданих ним документів, з урахуванням висновків суду.
На підтвердження не виконання ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року по справі №420/14001/25, представником заявника надано заяву з доказами її отримання ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення відомості про виключення з військового обліку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому, ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідді на вказану заяву не надано.
Докази виконання судового рішення від 17.11.2025 року по справі №420/14001/25, матеріали справи не містять.
З огляду на вказане, судове рішення є не виконаним.
Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи відсутність будь-яких доказів виконання відповідачем судового рішення на час розгляду заяви, керуючись нормами пункту 2 частини 2 статті 382 КАС України суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконання судового рішення у даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 249, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку статті 382 КАС України в адміністративній справі № 420/14001/25 - задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року по справі № 420/14001/25 протягом одного місяця з дати отримання даної ухвали.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна